امتیاز موضوع:
  • 9 رای - 2.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آداب‌ درست خريد ‌كردن
#1

لذت خريد كردن همواره در تقابل با زحمت پول درآوردن تلقي مي‌شود، بسياري افراد بويژه بانوان از خريد كردن لذت مي‌برند و گاهي پول خرج كردن براي خريد اجناس و كالاهاي ريز و درشت به يك عادت يا بهتر بگوييم اعتياد تبديل مي‌شود.
بر اين اساس اغلب ما پس از خريد برخي كالاها به اين نتيجه مي‌رسيم كه اصلا به آنها نياز نداريم يا خريد آنها برايمان ضرورت خاصي نداشته است.
حتي خريد برخي كالاهاي ضروري نيز اگر با دقت و وسواس كافي صورت نگيرد، چيزي جز احساس زيان يا پول دور ريختن برايمان به ارمغان نمي‌آورد.

چند توصيه براي خريد

شكاك باشيد: هر آنچه مي‌بينيد يا مي‌شنويد را باور نكنيد. زرق و برق اجناس پشت ويترين، در نگاه اول تضميني بر كارايي و نياز واقعي خريدار به تملك آنها نيست.
ـ اگر جنسي حراج شده به قيمت جديد آن توجه كنيد و دوباره ارزيابي كنيد كه آيا اين قيمت جديد به صرفه است يا نه؟ برخي اجناس در قيمت حراج نيز به ارزش واقعي نمي‌رسند و خريد آنها نسبت به پولي كه مي‌پردازيد به صرفه نيست.

ـ‌ به تبليغاتي نظير بهترين «موقعيت خريد»، «اكازيون» يا «كمياب» توجه نكنيد و از بررسي و مقايسه غافل نشويد. خريد كردن بدون مقايسه قيمت و كيفيت هميشه اشتباه است.

ـ اجناس را به صرف آن‌كه قيمتش را مناسب مي‌دانيد يا از آن خوشتان آمده، نخريد. افزون بر آن اولين نفري نباشيد كه يك جنس را بويژه در حراجي‌ها مي‌خريد.

ـ برخي فروشندگان مهارت ويژه‌اي دارند كه اگر شما قصد خريد هم نداشته باشيد، جنسي را كه اصلا به آن نيازي هم نداريد به قيمت بالا به شما مي‌فروشند. مهارت آنها منفعت خودشان است و اگر به دنبال خريد موفق هستيد، مهارت‌هاي خريد را در خودتان افزايش دهيد.
اولين گام، كسب آگاهي درباره جنسي است كه براي خريد آن تصميم گرفته‌ايد. بسياري از افراد بدون آگاهي يا مشورت با آگاهان اقدام به خريد وسايلي نظير دوربين عكاسي، گوشي تلفن همراه، لوازم منزل و... مي‌كنند و معلوم است فروشنده جنسي را كه روي دستش مانده به آنها تحميل مي‌كند.

ـ‌ اغلب خريدهاي نامتعارف و به درد نخور هنگامي صورت مي‌گيرد كه فرد تحت تاثير جمع خريد مي‌كند. اين جمع ممكن است دوستان و آشنايان همراه وي يا حتي غريبه‌هايي باشند كه در محل خريد حاضرند.

ـ‌ هزينه‌هاي جانبي را فراموش نكنيد. گاهي هزينه راه‌اندازي يك وسيله،‌ تمامي تخفيف‌ها را بي‌اثر مي‌كند. درباره وسايل الكترونيكي و صوتي و تصويري نقش هزينه‌هاي بي‌حساب و كتاب را لوازم جانبي نظير باتري، شارژر‌، مبدل‌ها و... به عهده دارند.

در ميان برخي اصناف معروف است كه سود كار در لوازم جانبي است. اين وسايل جانبي گاهي اجناسي غيرضروري هستند كه فروشنده با چرب‌زباني پيشنهاد مي‌كند و خريدار چون آگاهي كافي ندارد و از روي ترس يا براي پيشگيري از صدمات آن را مي‌خرد.

ـ بازاريابان حرفه‌اي تلاش مي‌كنند براي شما نيازي بيافرينند و چنين وانمود مي‌كنند كه با خريد محصولات آنها برخي كمبودهاي اصلي و اساسي زندگيتان برطرف مي شود. مهارت برخي از آنها به حدي است كه خريدار گمان مي‌كند از خواب غفلت بيدار شده و با خريد وسيله‌اي كه پيشنهاد مي‌شود، زندگي جديدي را آغاز خواهد كرد!

ـ فراموش نكنيد كه با كمي بررسي و تعقل مبتكرانه مي‌توانيد پول كمتري خرج كنيد و لذت بيشتري ببريد.

ـ در مقابل خريد اجناس غيرضروري مقاومت كنيد تا براي تصاحب لوازم و خدمات ضروري پول كافي داشته باشيد. با پول بيشتر مي‌توانيد لوازم ضروري با كيفيت‌تري بخريد و از اين طريق هم مطلوبيت بيشتري كسب كنيد و هم پس‌انداز بلندمدت داشته باشيد.

ـ‌ دقت در خريد به معناي خسيس بودن نيست. هر كسي مي‌تواند متناسب با درآمدش پول خرج كند و زندگي با كيفيتي داشته باشد. اما بي‌دليل پول خرج كردن و در حقيقت پول هدر دادن نزد ديگران از ضعف شخصيتي و كمبود قدرت تعقل حكايت مي‌كند.

ـ‌ برخي افراد هنگامي كه استرس دارند يا حوصله‌شان سررفته براي خريد بيرون مي‌روند. چنين احساسي به تناوب نزد اغلب افراد مشاهده مي‌شود و در دنياي امروز به مشكلي عمومي با عنوان «اضطراب خريد» معروف است.
اگر پول‌هايتان را دوست داريد اين مشكل را در خودتان شناسايي كنيد و براي مقابله با آن مهيا باشيد. ارزش پول به اين است كه به محض اراده قابل تبديل به ساير اجناس است ولي پولي كه صرف خريد اغلب كالاها مي‌شود ديگر چنين قدرتي در اختيار نمي‌گذارد.
حتي خريد اجناسي كه ارزش ذاتي دارند مانند طلا، نقره، ‌اوراق بهادار و... نيز با ضررهاي جزيي و گاهي هنگفت همراه است و با اين شرايط بايد گفت هيچ چيز جاي پول را نمي‌گيرد.


منبع:پی سی پارسی
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
}