• 7 رأی - میانگین امتیازات: 3.29
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آداب معاشرت کشورهای مختلف
#1
ترکیه

ترکیستهای این زمان با هدف رها کردن تمدن شرق و پذیرش کامل تمدن غرب در صحنه فرهنگ ترکیه وارد گردیدند و چنین دیدگاههای فکری منجر به اقداماتی مانند: جدا کردن دین از سیاست، تغییر الفبای زبان ترکی، تصیفه شدید در لغات زبان ترکی از واژههای بیگانه، تغییر اساسی و پوشش مردم، تغییر آداب و اخلاق اجتماعی، وارد نمودن زبان به صحنه اجتماع، تغییر در نظام آموزشی و … گردید
تغییر نظام آموزشی از قالب دینی به غیردینی تحول اساسی دیگری بود که زمینهساز تحولات اجتماعی، اقتصادی بسیار گردید.
در دوران عثمان، زنان بدون برخورداری از هر گونه هویت اجتماعی و درگیری با انواع محدودیتهایی که جامعه بر آنان روا میداشت روزگار سختی را سپری میکردند. آنان حق حضور در جامعه، بهره مندی از سواد و امکان تحصیل یا اشتغال را نداشتند و در واقع در این دوران آنچه بهایی نداشت موجودیت انسانی زن بود.

   

اریتره:

آداب، رسوم و فرهنگ مردم اریتره از فرهنگ اسلامی و مسیحیت نشأت گرفته است.
وجود مذهب و فرهنگ در اریتره مانع از درگیری اقوام و قبایل مختلف با یکدیگر شده است و میتوان گفت که همزیستی و معاشرت مردم این بخش از قاره آفریقا که در ارتباط نزدیک با ملل متمدن همانند ایران و مردان خدا جو همچون اصحاب پیروان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) که به این سرزمین مهاجرت کرده بودند، همچنین تحت تأثیر دعوت به اسلام کسانی که تبلیغ دین میکردند(دعاه) موجب ایجاد یک روحیه همزیستی مسالمت آمیز در آنها شده است.
مسیحیان این منطقه در مواقع سفر و حضر، اموال خود را به امانت نزد مسلمانان میگذاشتند و مسلمانان نیز سعی مینمودند درامانتداری و جلب اعتماد و اطمینان، نهایت دقت را به عمل آورند تا مبادا حیثیت جامعه مسلمانان لکه دار گردد.
در بسیاری از شهرها، در مراکز خرید و فروش و کشاورزی، مسلمانان و مسیحیان به طور مشترک مشغول کار هستند.
نزدیکی و قرابت بین این دو به اندازهای است که در بعضی از نقاط، ازدواج مسلمان با مسیحی یک امر عادی به شمار میرود.

   

اتریش

مردم اتریش از غنی و فقیر هدفشان لذت بیشتر از زندگی است. استفاده از اپرا، کنسرت و شرکت در مجالس رقص و شادی و مهمتر از همه التداذ از دوستی و رفاقت برای مردم کوهپایههای تیرول و ورالبرگ و استیریا تا مردم وین، به یک اندازه اهمیت دارد. آواز و موسیقی بیشترین سهم را در زندگی مردم اتریش به ویژه در وین دارد. به عبارت دیگر به نحو تنگاتنگی با زندگی روزمره آنان عجین شده است.

   

یمن

مردم یمن خون گرم و زود جوش هستند و روابط عاطفی بسیار خوبی دارند؛ اما زمانی که با یکدیگر اختلاف پیدا میکنند، گاهی منجر به کشت و کشتار و انتقام جویی میگردد که به دلیل حمل اسلحه سرد و یا گرم در صورت تشدید اختلافات کار به کشتار میکشد. جامعه قبیلهای یمن به علت بافت قبیلهای دارای بعضی آداب و رسوم خاصی است. لباس مردان این کشور با سایر کشورها عرب تفاوتهای محسوسی دارد. زنان، کاملاً محجبه بوده و شبیه ایرانیان چادر سر میکنند.

زلاندنو

در زلاندنو مسئله نوشابههای الکلی موضوع بسیار بزرگی را در زمینه تندرستی همگانی پدید آورده است
نوشیدن نوشابههای الکلی نه تنها دامنگیر افراد الکلی است، بلکه شامل کسانی نیز میشود که در اثر نوشیدن اینگونه نوشابهها مایه دردسر برای خود و دیگران هم میشوند. این دردسرها نابسامانی مانند بیماری، تصادف و دشواریهای مالی، خشونت و یا از هم پاشیدن شدن خانواده را به بار میآورند.

نامیبا

در نامیبیا هر روز تعداد زنانی که قربانی خشونت و تجاوز می شوند افزایش پیدا میکنند و آمار نشان میدهد که در هر یک ساعت یک مورد تجاوز صورت میگیرد. این امر ناشی از فقر، بیکاری و دیگر مشکلات اجتماعی، مصرف مشروبات الکلی است که روز به روز بیشتر میشود.

حمایتهای بین المللی:

الف) باید سریعاً قوانین تبعیض جنسی لغو شده و زنان بتوانند برای خود کسب درآمد کنند و قوانین ازدواج و طلاق اصلاح شود
ب) وضعیت بی سوادی زنان بخصوص زنان روستایی باید اصلاح شده و دختران درس مدرسه امکان شروع و ادامه تحصیل داشته باشند.

نروژ

۱- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سختگیرانه است و چنانچه در زمان ورود به کشور در اثاثیه مسافر کشف شود فرد به عنوان قاچاق کننده این مواد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
۲- برای رانندگی در این کشور باید گواهینامه نروژی یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین‌المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی کنند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می‌تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید.
اضافه می‌شود متقاضیان این نوع گواهینامه می‌توانند در داخل کشور با مراجعه به معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
۳- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
۴- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی‌دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور نروژ است.

آداب و رسوم رسمی زمان صرف غذا ، در نروژ شبیه به دیگر کشورهای شمالی اروپاست .برای مثال میهمان ها غذا را تا قبل از این که میزبان از آنها بخواهد ، شروع نمی کنند و دست ها نیز در بالای میز قرار می گیرد.
برخی از مشکلات و معضلات این کشور عبارتند از بیکاری، دزدی، اعتیاد، مشروبات الکلی، خودکشی و ایدز میباشد

آفریقای جنوبی

ازدواج در این قبیلهها براساس چند زنی میباشد و بطور سنتی و عرف موجود در قبیله یک مرد با بیش از یک زن ازدواج میکنند.

درگیری بین افراد نیز از طریق ریش سفیدان حل و فصل میگردد و دادگاهها نقش بسیار اندکی در این قضیه بازی میکنند.

وقتی یک پسر ازدواج میکند میبایست در خانة پدرش زندگی کند. این پسر میبایست از والدینش که پیر میشوند پرستاری و نگهداری نماید. طلاق در بین هندیان مقیم این کشور رو به افزایش است.

دیپا والی، آغاز سال در تقویم هندو، جشن سنتی همة هندوهاست، در آن روز جوامع فرهنگی برای فقرا غذا، لباس و هدیه میبرند.

هلند
مردم هر کشوری آداب و رسوم خاص خود را دارند و مردم کشور هلند هم از این قاعده مستثنی نیستند. هلندی ها به طور کلی مردمی صبور و انعطاف پذیرهستند اما در عین حال بسیارتابع قانون می باشند. آنان برای رفتاردرست ارج و منزلت بسیار قائل می باشند چه در موارد رسمی و چه در موارد غیر رسمی . در ادامه به مواردی اشاره می نماییم که توجه به آنها حائز اهمیت می با شد.
دعوت به یک ناهار رسمی:
وقتی شما به یک ناهار رسمی از طرف اداره دعوت شده اید انتظاری بیشتر از یک ساندویچ پنیر در اداره نداشته باشید. جلسه به طور حتم طولانی خواهد شد و احتمالا" ساندویچ ها در پشت میز کار خورده خواهند شد مشروبات الکلی نوشیده نخواهد شد فقط اگربرای ناهار به رستوران رفته باشید امکان سفارش مشروب وجود دارد.
دعوت به یک شام رسمی:
شام های رسمی همیشه در رستوران برگزار می شوند. کار محور اصلی صحبت ها است اما در مورد مسائل شخصی و یا حتی خصوصی هم ممکن است صحبت شود.
کادوهای کاری:
در هلند به طور معمول کادو در حین شام یا ناهار رسمی داده نمیشود اما در صورت گرفتن کادوآن را در همان لحظه باز می نمایند قیمت کادو نباید بیش از ۵۰ یورو باشد وگرنه حالتی از رشوه دادن به خود می گیرد.
دعوت به قهوه:
اگر کسی شما را به طور رسمی یا دوستانه دعوت به نوشیدن قهوه کرد .در حقیقت شما به یک نوشیدنی دعوت شده اید و شما می توانید هنگام نوشیدن درخواست چای یا نوشیدنی خنک نمایید.
مردمانی صادق و صریح :
هلندی ها مردمانی صادق و صریح هستند آنها بطور صریح و روشن مخالفت خود را نشان می دهند و از شما هم انتظار متقابل دارند.اگر شما در مقابل سوالی، بله جواب دادید آن به معنای بله هم تلقی خواهد شد. آنان با مفهوم تعارف آشنایی ندارند و این که نظر شما به علت تعارفات اولیه لحظه ای بعد عوض شود برای آنان حرکتی نامفهوم و عجیب جلوه خواهد کرد.
شکوه ، شکایت و مسخره کردن دیگران :

هلندی ها شکایت بسیار می کنند مخصوصا" در مورد وضعیت آب و هوا .همیشه یا خیلی گرم است یا خیلی سرد . خیلی مواقع در محاورات روزمره خواه در محافل رسمی و خواه غیر رسمی سر صحبت با هوا باز می شود. آنان از مسخره کردن یکدیگر لذت می برند و این بیشتر به قصد شوخی است و به نظرشان جالب است که دیگران هم با آنان همراهی نمایند. البته باید مواظب بود که شوخی ها از حد خارج نشوند.لاف و گزاف در اجتماع هلند، هیچ جایگاهی ندارد.

   

فنلاند

مردم فنلاند، خوشگذران و پایبند زندگی مادی هستند. استفاده از مشروبات الکلی فراگیر می باشد.

اکثر جرایم جنایی فنلاند ریشه در مصرف الکل دارد. زنان و مردان جوان کمتر خود را مقید به خانواده مینمایند. زندگی تنها، از خصوصیات فنلاندیهاست که یکی از علل خودکشی زیاد در فنلاند محسوب میگردد و آمار خودکشی به تناسب جمعیت فنلاند، در جهان رتبه اول را نشان میدهد.

از مراسم های فولکواریک فنلاندیها، میتوان از رقص و آواز وموسیقی محلی آنان نام برد. فرهنگ حاکم بر کشور، کاملاً مادی است و مردم فنلاند همچون دیگر کشورها اسکاندیناوی از مذهب گریزانند.

زندگی در جامعه فنلاند کاملاً خصوصی شده و عواطف خانوادگی، پدر، مادر، فرزند، وضعیت جامعه، روند سیاسی و هر پدیدة انسانی دیگر به عنوان کارکرد نگریسته میشود.

کودکان فنلاند، وقتی به سن ۱۵ میرسند باید از لحاظ مذهب وضعیت خود را مشخص نمایند؛ یعنی یا متعلق به یکی از کلیساها شوند و یا خود را بی دین ثبت نام مینمایند.

بهداشت و نظم در زندگی، کار و محیط اجتماعی چشمگیر میباشد. مردمانی مؤدب و مهربان، خندان و خجالتی نیز به نظر میرسند.

مکزیک

مردم مکزیک به آداب و سنتهای فرهنگی خود بسیار پایبند میباشند و انجام مراسم فرهنگی مذهبی در این کشور فراوان یافت میشود. مردم مزیک از لحاظ خصوصیات اجتماعی , مردمی خونگرم محسوب شده و پایبندی خاصی به روابط خانوادگی و تعلقات درون فامیلی دارند به طوری که سنتهای خانوادگی در این کشور بسیارقوی می باشد. جوانان زود تشکیل خانواده می دهند و معمولا به ازدواجهای خود پایبند بوده و تلاش می نمایند با افزایش رفت و آمدهای خانوادگی بنیان خانواده را تحکیم بخشند. هر چند این مهم نیز تحت تأثیر سایر فرهنگهای وارداتی قرار گرفته و نفوذ این نوع فرهنگ ها در روند آن به خوبی مشهود میباشد.

بر طبق قانون اساسی، تدوین و پیشبینی برنامهها و تسهیلات آموزشی از وظایف مشترک دولت فدرال و ایالتها و شهرداریها بود و باید بر اساس توسعه و پرورش افراد مکزیکی و در جهت تقویت روحیه وطن پرستی و اعتقاد به وحدت مکزیک و عدالت گسترش یابد. آموزش در مؤسسات آموزشی دولتی رایگان و اجباری است. آموزش دوران ابتدایی عبارتند از ۶ سال دوران ابتدایی که از شش سالگی آغاز شود.

از سال ۱۹۷۹ پیشنهاد شد که این دوران به ۱۰ سال افزایش یابد و ۳ سال از دوران متوسطه که غیر اجباری بود به آن اضافه شود.

تانزانیا

برخی از ویژگیهای فرهنگی این مردم:

به موسیقی غربی علاقهای شدید نشان میدهند.

مردم تانزانیا از جنبه معیشت، اعتقادی به دیروز و فردا ندارند.

دارای روحیهای مسالمت جو میباشد و اعتراض و مخالفت در آنها کمتر دیده میشود.

علاقه به زندگی و لذت آن بسیار مشهود است و البته زندگی در هر شرایطی مطلوب آنان است.

در مقابل عقاید مخالف دارای روحیه تسامح و در دفاع از عقیدة خود حساسیت زیادی ندارند.

وضعیت زنان بدلیل فقیر، و الزام به فعالیت و کار در همه شئون زندگی و عدم برخورداری از مواهب فرهنگی و اجتماعی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

خونسردی، آرامش، زندگی توأم با خوشگذرانی و رقص و خنده از خصوصیات مردم تانزانیاست. مردمی شاد و همیشه خندان و متبسم و اهل مزاح میباشند. ظاهراً غم و اندوه برای آنها معنی ندارد. خنده یکی از عادات اجتماعی مردم است.

در قاره آفریقا بطور کلی با فرهنگی به همراه ویژگیهای زیر روبرو هستیم.

الف) فرهنگ آفریقا مذهبی است. آفریقایی ها برای پدیدههای پیرامون خود روح و قدرت تأثیر در سرنوشت انسانها قائل است. وقتی او به ادیان دیگر میگرود عناصر سنتی اعتقاد خود را نیز رها نمیکند.

ب) در آفریقا و تانزانیا افراد مسن از احترام زیادی برخوردارند. بیشتر از این اعتقاد نشأت میگیرد که مرگ، بیماری، صاعقه و سایر بلایای طبیعی از خشم خدایان نتیجه میشود و کسی که عمر طولانی دارد مغضوب خدایان نیست. پس چون پاک و مورد توجه ارواح و خدایان است احترام و اطاعتش واجب میشود.

ج) آفریقا چون به سلطه روح اشیاء اعتقاد دارد در هنر معمولاً گرایشی به کلاسیسم ندارد. او وقتی پدیدهای را نقاشی میکند نمیتواند آنچه میبیند ترسیم کند. بلکه آنچه را در ذهن خود از او میسازد تصویر میکند یا میتراشند.

د) از دیگر ویژگیهای فرهنگ بومیان، جامعهگرایی است.

در این کشور فقر مهمترین عامل تعیین کننده چگونگی فرهنگ است.

مباحث کشورها و سازمانهای بینالمللی تانزانیا ـ ص ۴۰، ۴۲و۴۳٫

قطر

قطر به علت مهاجر پذیری دارای فرهنگ واحدی نیست. حضور شمار بسیاری از اتباع کشورهای مختلف، این کشور را به صورت ترکیبی از فرهنگهای مختلف در آورده است.
با این حال به دلیل اکثریت مسلمان جمعیت این کشور، آداب و رسوم جامعه با مقداری تفاوت، شبیه یکدیگر بوده و از این جهت جامعه مذهبی و سنتی قطر بر بقیه آداب و رسوم موجود در این کشور غلبه دارد.فرهنگ بومی قطر طی دهه های اخیر متأثر از فرهنگهای ایرانی ، فرهنگ هندی، پاکستانی، فیلیپینی و فرهنگ غربی بوده است .به دلیل همسایگی قطر با ایران طبیعت انسانی و اجتماعی قطر تا حدودی شبیه فرهنگ اجتماعی مردم جنوب ایران است. قطر دارای یک جامعه آرام با روابط عاطفی خوب و مناسب می باشد. مهمترین معضل فرهنگی و اجتماعی که تقریباً در سالهای اخیر در قطر پیدا شده است مربوط به استخدام خدمه خارجی و سپردن فرزندان خردسال به دایه های فیلیپینی، هندی و بنگلادشی، و نیز پیدایش پدیده ای به نام ماهواره است. وزارت آموزش و پرورش قطر یکی از اولین وزارتخانه هایی است که در سال ۱۹۵۹ قبل از استقلال، با نام وزارت ( المعارف) تشکیل شد. مدت آموزش در قطر ۱۶ سال، شامل ۶ سال ابتدایی، ۳ سال راهنمایی، ۳ سال د و ۴ سال مرحله دانشگاهی در دانشگاه قطر است . دانشگاه قطر تنها دانشگاه این کشور بوده و مرکب از تعدادی دانشکده می باشد. اداره فرهنگ و هنرها مسئولیت حرکت فکری و ادبی، نمایشنامه، موسیقی، برپایی نمایشگاههای عربی و بین المللی در زمینه های فرهنگی و هنری و نظارت بر مراکز فرهنگی تابع وزارت فرهنگ و ارشاد را بر عهده دارد. قطری ها به منظور بیان هویت قطری و نشان دادن تمدن منطقه ای و عربی اسلامی خود اقدام به تشکیل اداره موزه ها و آثار تاریخی نموده اند. خدمات بهداشتی یکی از مهمترین نقش ها را در برنامه توسعه قطر و پیشبرد رفاه اجتماعی در آن برعهده دارد. مراقبت های بهداشتی شامل کل کشور بوده و اساس آن ارائه خدمات کامل درمان رایگان به همه شهروندان قطری و اتباع خارجی است .
مهمترین معضل فرهنگی و اجتماعی که تقریباً در سالهای اخیر پیدا شده است مربوط به استخدام خدمه خارجی و سپردن فرزندان خردسال به دایه های فیلیپینی، هندی و بنگلادشی و نیز پیدایش پدیدة جدیدی به نام ماهواره میباشد.

گینه

فولانیها به طور خانوادگی خود را همواره حساس به اسلام دانسته و لحظهای از تعلیم فقه مالکی خودداری نمیورزیدند. اینها احساسی از جهان شمولی اسلامی دارند که هرگونه انحرافی از آن، گناه محسوب میشود. «مردین هسکیت» معتقد است فولانیها هنگام سفر حج، با آن احساس و شناختی که از جهان شمولی اسلام داشتند، خود را بیشتر با قدرت احساس میکردند.

عامل مهم نیروی نظامی و جهاد آنگونه که متعاقب رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام به عنوان رکن اصلی بسط قلمرو ارض اسلام در میان مسلمین مطرح بود، در کشاندن تمامی منطقه به حیطه اسلام نقش اساسی ایفا نموده. مسلمانان فولا شدیداً معتقد بودند که کشتن کفار، فوز عظیم است و نباید درنگ کرد. لذا در نبردها شرکت نموده و هزینههای آنها را تأمین میکردند.

عامل مهم نیروی نظامی و جهاد آنگونه که متعاقب رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام به عنوان رکن اصلی بسط قلمرو ارض اسلام در میان مسلمین مطرح بود، در کشاندن تمامی منطقه به حیطه اسلام نقش اساسی ایفا نموده. مسلمانان فولا شدیداً معتقد بودند که کشتن کفار، فوز عظیم است و نباید درنگ کرد. لذا در نبردها شرکت نموده و هزینههای آنها را تأمین میکردند.

پیدایش اشعار مذهبی و سرودهای اسلامی از همین مقطع به بعد، نقش مهمی در جذب قلوب مردم به سوی درک اسلام ایفا کرده است.

اسلام در تار و پود جامعه حضور دارد. مردم مسلمان گینه و بویژه اقوام فولا و مالینکه وابستگی عجیبی به اعتقادات اسلامی دارند. در تمامی کوی و برزن هنگام برگزاری نمازهای یومیه و بویژه روزهای جمعه، صفوف طویل نمازگزاران حتی در سطح خیابانها و کوچهها تشکیل میشود.

مردم گینه در مقابل پذیرش حق، بسیار رام هستند و چنانچه در یک فضای استدلالی برای آنان مفاهیم اصیل اسلام مطرح شود، به راحتی میپذیرند و کمتر لجاجت به خرج میدهند. به خاطر همین وابستگی به اسلام است که معمولاً «گینه» و بالاخص «فوتاجلو» را به منزلهی قلب اسلام در آفریقا میشناسند.

وضعیت اعتقادی مردم به گونهای است که حکومت نیز سعی دارد به هر گونه خود را به آن انطباق دهد. معمولاً در روزهای جمعه ریاست جمهوری و کلیة اعضای کابینه، در مراسم نماز حضور دارند. برپایی مسابقات قرآن(قرائت)، اعم از سراسری، دانشجویی و دانشآموزی، از پدیدههای معمولی تحرک سیاسی مسلمین میباشد. مساجد، فعالیت وسیعی دارند.

در نیمة اول سال ۱۹۹۳ کنفرانسی به نام اولین کنفرانس سراسری امامان جمعه و جماعات در کوناکری برگزار شد. طی این کنفرانس امامان همواره خواهان مبارزه با مفاسد اجتماعی، اجرای دستورات اسلامی در امور جامعه و … بودند و همة این واقعیات، نشانههایی صریح و روشن از عمومیت و حقیقت وجود ایمان اسلامی قومی در جامعة گینه است.

ویتنام

آداب و رسوم مردم بسیار جالب و با اهمیت میباشد اما متأسفانه در سالهای أخیر با ورود بعضی از فیلمهای سینمایی و ویدئویی, این فرهنگ غنی تحت تأثیر دستآوردهای غریبه گردیده و نه تنها مبلغی پول از جامعه گرفته شده و به جیب خارجیها ریخته شده بلکه آثار سوئی بر فرهنگ و آداب و سنتهای مردم گذاشته است و لذا حزب به دولت توصیه نموده که در این مورد توجه کافی مبذول نموده تا با سرمایهگذاری و دادن امکانات به هنرمندان ویتنامی، مشکلات فرهنگی موجود را رفع و کوشش گردد تا فرهنگ ویتنام توسعه و گسترش یابد.

مردم میکوشند تا برای زندگی بهتر بعد از مرگ هر چه بیشتر پرهیزگار شوند. یکی از بهترین شیوهها برای پرهیزگار شدن، کمک به دیگران است و انتظار است که رهبران، بیش از هر کس پرهیزگار باشند.

هر کس که ادعای قدرت داشته باشد باید نسبت به ملاحظات ظاهری حساس باشد و عکسالعمل فوری در قبال بیحرمتی به آن نشان دهد. یکی از اشکال عکسالعمل، فاصله گرفتن از کسی است که بیاحترامی میکنند.

در ویتنام هیچ فرد خائن مشخصی وجود ندارد. زیرا که همه افراد اعم از میانسال و یا کهنسال، مربوط به همه طرفهای متقابل و همه موضوعات سیاسی بوده اند.

برزیل

در این کشور که همیشه زیر سلطة سفید پوستان بوده است، تعیین سهم سرخ پوستان و سیاه پوستان در فرهنگ امروز آن بسیار مشکل است. سهم آنان در این فرهنگ با توجه به تاریخ هر منطقه و ساختار موجود در روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی متفاوت است. به همین دلیل تأثیر سرخ پوستان در ناحیة آمازون، به مراتب از سایر نواحی بیشتر و نفوذ فرهنگی سیاهان در سراسر ساحل، بویژه در ایالتهای ریودوژانیرو، بامبیا، میناس ژرایس، نیرومند و فعال است.

نباید فراموش کرد که سرخ پوستان و سیاهان، همواره بعنوان بردگان و رعایای محروم از حقوق انسانی در حیات برزیل سهیم بوده اند ولی به رغم همة این بیعدالتیها شجاعت کافی برای پیکار و مقاومت داشته اند.

از جمله رسوم و معتقدات که از سرخ پوستان و آفریقاییها به ارث مانده و در میان طبقات متوسط زنان برزیلی متداول است عادت پوشیدن لباس قرمز رنگ است. «خاصه در نواحی شمال شرق و آمازون». این حسن انتخاب در نواحی سبز و خرم و یا در مناطق خشک و ریگزار زمینه گیرا و مهیجی فراهم نموده و جذابیت خاصی به زنان میدهد.

سیاهان برزیلی و آمریکایی به موسیقی علاقة زیادی دارند و موسیقی جاز مؤید این أمر است. لیکن سیاهان آمریکایی بیشتر به نغمه و آواز میپردازند در حالی که سیاهان برزیلی بیشتر متوجه رقص و حرکات بدنی هستند.

انگلستان

انگلیسیها نسبت به اظهارات کلی و بدون پایه و اساس بیاعتمادند. آنها بیش از دیگران نسبت به آنچه دقیقاًَ قول دادهاند، عمل میکنند. بنابراین، میخواهند دقیقاً بدانند که خود را به چیز متعهد میکنند.

فرانسویها اعتقاد دارند، وقتی که با یک انگلیسی مشغول بحث هستند به هیچوجه نباید باوی چانه زد، زیرا در آن صورت، انگلیسی فرد چانه زننده را به چشم یک خرده سوداگر و یا فروشندة دوره گرد، پنداشته و ارزشی برای وی قائل نخواهند شد، بلکه برای موفقیت در برخورد با یک فرد انگلیسی باید وضع خود را نشان داد و برگفتة خود تأکید کرد بدون آنکه لازم باشد علتی برای آن ذکر گردد و این ثبات قدم، ارزش طرف مقابل را در برابر فرد انگلیسی افزایش خواهد داد.

فرانسویان در مورد همسایههای انگلیسی خود، اعتقاد دارند که ایشان در طول تاریخ به خوبی توانستهاند شراب نو را در جام کهنه بریزند و در مقایسه بین خود و انگلیسیها معتقدند که یک فرانسوی یعنی یک مرد عاقل؛ دو فرانسوی یعنی بحث و گفتگو؛ سه فرانسوی یعنی بینظمی و آشوب. و یک انگلیسی یعنی یک ابله، دو انگلیسی یعنی باشگاه ورزشی و سه انگلیسی یعنی امپراطوری بریتانیا.اندونزی

موضوع تعدد زوجات در اندونزی رواج نداشته و برای کارمندان دولت یا پرسنل این امر منع قانونی دارد.
مقامات اندونزی معتقدند که جامعه هنوز به بلوغ کافی برای تحمل بسیاری از آزادیهای سیاسی و…نرسیده است.

ژاپن

آداب و رسوم و فرهنگ ژاپن آنقدر جالب توجه است که نمی‌توانیم برای توصیف آن کلمات مناسبی را پیدا کنیم . این فرهنگ تحت تاثیر فرهنگ آسیا ، اروپا و امریکای شمالی بوده است .
هنرهای سنتی ژاپن عبارتند از: ایکبانا ، اریگامی ، عروسک سازی ، سفالگری ، اجرای مراسم سنتی مثل مراسم سنتی چای ، باغبانی و شمشیربازی . مانگا را نیز نباید فراموش کنیم ؛ کتاب مصور خاص ژاپنی‌ها به نام anime که انیمیشن تلویزیون و فیلم‌های بسیاری از آن تأثیر می‌گیرند .
ژاپن کشوری مذهبی است ، مذهب در ژاپن به سوی بازگشت به فطرت انسان گرایش دارد و این باعث تنوع بسیار زیاد آداب مذهبی شده است .
برای مثال والدین و فرزندان طبق آیین شینتو جشن می‌گیرند ، دانش آموزان قبل از امتحان دعا می‌خوانند ، زوجها مراسم ازدواجشان را در کلیسای مسیحی برگزار می‌کنند و مراسم تدفین در معابد بودایی انجام می‌شود .
فرهنگ ژاپن از فرهنگ‌های مختلف بهترین‌ها را اقتباس کرده و رسم و رسوم خاص و یگانه ژاپن را به وجود آورده است .

سوئد

اگر کسی بخواهد مردم یک کشور را درست بشناسد باید رفتار اجتماعی آنان را نیز ملاحضه کند. سوئدیها آهسته صحبت می کنند . آهنگ زبان سوئدی بر خلاف اندام درشت مردم سوئد چون موسیقی نرم ، لطیف و خوش است . به هنگام رقص متانت سوئدیها شگفت آور است . دستخوش شتاب یا هیجان نمی شوند و به یکدیگر تنه نمی زنند . سوئدیها آارم و محتاط هستند و اگر کسی استثنائاً چنین نباشد آداب معاشرت سوئد او را به آرامش و احتیاط وادار خواهد ساخت . اولین نمونه آنها در مأمورین گمرک و پلیس راهنمایی مشاهده می شود . به عقیده بعضی اشخاص آزادی با بی ادبی مترادف است . اما چنین آزادی محصول بعضی دمکراسی های جدید است که بر اثر انقلاب پدید آمده اند نه تحول . در این نوع دمکراسی ها افراد یک اقلیت گمان می کنند که با سوء ادب و رفتار وحشیانه می توانند برابری خود را با مهتران و از خویش برتران ثابت کنند و تواضع و نزاکت یک امتیاز اشرافی است که باید از میان برود . اما در سوئد مردم جوان و ساده می کوشند تا تساوی خود را با طبقات بالاتر از طریق رفتار نیک ثابت کنند.

   

کانادا

کانادا از نظر فرهنگی متنوع است. این تفاوت فرهنگی به سال 1890 که از مردم سراسر جهان جهت زندگی و مهاجرت و کمک به رشد و توسعه کانادا دعوت شدند بر می گردد. دربهای کانادا بسوی مهاجرین با اعمال سیاست مهاجرت با اصل مساوات بین همه بصورت تاریخی بازشد. همه ملتها با عقائد و فرهنگهای و زبانهای متفاوت تشویق شدند تا با حفظ هویت فرهنگی شان، آداب و رسوم خود به کانادا عزیمت بنمایند.
کانادایی ها به طور کلی مردمی صبور ، بسیار مودب و اجتماعی هستند. اگر چه آنها به لحاظ فرهنگی فردگرا هستند ، ولی در عین حال در مسائل اجتماعی بسیار مسئولیت پذیر و همراه جامعه هستند. این تعادل موجب کیفیت بالای زندگی در کانادا است.
دست دادن رایج ترین نوع احترام و خوش آمد گویی در کاناداست.
خوش آمد گویی شفاف و همراه با نگاه مستقیم چشم و لبخند با محبت است.
صبر کنید تا شما را دعوت کنند بعد فرد را به اسم کوچک صدا کنید، هر چند بلافاصله کانادایی ها تمایل به بکاربردن اسم کوچک فرد دارند.
اگر به خانه کسی برای شام دعوت شدید، بهمراه خود یک جعبه شکلات خوب، گل و یا یک بطری شراب هدیه ببرید.
گل نیلوفر سفید را به عنوان هدیه استفاده نکنید زیرا در مجالس ترحیم استفاده می شود.
پول و یا پول نقد هدیه ندهید.
معمولا هدایا توسط میزبان باز پس از دریافت می شود.

آداب و معاشرت غذا خوردن.

آداب غذا خوردن در کانادا غیر رسمی و راحت است.
در کبک کمی بیشتر تشریفاتی هستند.
هنگام غذا خوردن چنگال در دست چپ و چاقو در سمت راست نگه داشته می شود.
صبر کنید تا صندلی تان را نشان دهند.
تا میزبان شروع به غذا خوردن نکرده شما غذا را شروع نکنید
برای استراحت آرنج خود را روی میز نگذارید.
هنگامی که غذا یا نوشیدنی به شما تعارف می شود برای رد تعارف احتیاج به توضیح نیست.
مرسوم است در پایان غذا، کمی در ظرف باقی بماند.

پروتکل و آداب کسب و کار.

آداب معاشرت وارتباط در کانادا به دلیل منطقه گرایی و تنوع فرهنگی یگسان نیست با این حال ، برخی از آداب وروشهای ارتباطی نسبتا استانداردی در سراسر کشور وجود دارد. به عنوان مثال ، تجار به طور کلی مودب ، راحت و تا حدودی غیر رسمی هستند.

به طور کلی ارتباطات بصورت ​​غیر مستقیم است و نوعی بازتاب تلفیق تمایلات آمریکای شمالی و بریتانیا در آن نهفته است. اکثر کانادایی ها با رعایت تدبیر و دیپلماسی مخالفت خود را آشکارا ابراز می کنند و در ارتباط با یکدگر بسیار عمل گرا و متکی بر عقل عمومی هستند. اگر شما دارای صراحت لهجه هستید شاید لازم باشد رفتار و لحن خود را به گونه ای تنظیم کنید که احساس تندی و یا درشتی در فرد مقابل ایجاد نکتد.

کانادایی ها در برقراری ارتباط، ازکلمات بیشتر از اشارات غیر کلامی استفاده می کنند. از اشارات غیر کلامی در ارتباطات شخصی و یا برای برای تاکید استفاده می شود.

کانادایی ها هنگام سخن گفتن ترجیح می دهند فاصله خود را با دیگری به اندازه طول بازو حفظ کنند. کانادایی ها در مورد زندگی شخصی خود با همکاران تجاری خود صحبت نمی کنند. آنها انتظار دارند مردم صریح و بی مقدمه صحبت کنند و ادعای خود را با مثال ارائه نمایند. آنها در مطالب خود اغراق نمی کنند و از چیزی که بیش از حد خوب به نظر برسد به دیده شک و تردید نگاه می کنند.
   
منبع : مهاجریست


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
[تصویر:  20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
  پاسخ