امتیاز موضوع:
  • 24 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آداب و رسوم مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن در سراسر جهان
#1
در ایران امروز سنت مهمانی دادن به دلیل وجود تجملات و چشم و همچشمی ها کمرنگ شده است.
ایرانی‌ها از جمله اقوامی هستند که در میان کشورهای دنیا به مهمان‌نوازی شهرت دارند. هر چند که امروزه دید و بازدیدهای اقوام و دوستان و آشنایان در مقایسه با گذشته کمرنگ‌تر شده و گاهی این دیدارها به دید و بازدیدهای نوروزی محدود شده است و حتی بسیاری بدبینانه بر این باورند که شاید تا چند سال آینده، نسل جدید این سنت کهن ایرانی را نیز به دست فراموشی بسپارند و تنها به دیدار اعضای خانواده در این ایام بسنده کنند.
بی‌شک افرادی که زندگی در دهه‌های گذشته را تجربه کرده‌اند به خوبی می‌دانند که در دنیای امروز دیگر از صمیمیت‌ها و دوستی‌هایی که در گذشته بین اقوام و آشنایان وجود داشت خبری نیست و به همین علت کمتر مهمان دعوت می‌کنیم یا به مهمانی دعوت می‌شویم.
در حالی که در گذشته یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های خانواده‌های ایرانی دید و بازدید از اقوام و آشنایان بود.
اما امروزه سرگرمی‌های دیگری جایگزین سنت دیرینه شده است و به همین علت بندرت همه افراد خانواده و خویشاوندان در یک مهمانی بزرگ دور هم جمع می‌شوند و تازه اگر ردپایی از این مهمانی‌های خانوادگی وجود داشته باشد اغلب بزرگ‌ترهای خانواده میزبان این مهمانی بزرگ هستند که همچنان به سنت‌های قدیمی و کهن پایبند هستند.
یکی از رسوم حاکم بر جامعه ایرانی در دنیای امروز این است که وقتی تعدادی از اقوام یا دوستان خود را برای مهمانی دعوت می‌کنند غذای مفصلی را برای مهمانان خود تدارک می‌بینند تا به بهترین نحو ممکن از آنها پذیرایی کنند و شاید یکی از عواملی که در کمرنگ‌شدن روابط بین اقوام و آشنایان تاثیرگذار بوده است این باشد که امروزه ما ایرانی‌ها مهمانی‌های خود را به نوعی تجملاتی برگزار می‌کنیم و این در حالی است که در گذشته اغلب مهمانی‌ها بسیار ساده و با هدف دور هم جمع شدن اعضای خانواده‌ها برگزار می‌شد.
پایبندی به سنت‌های کهن
اگر نگاهی به آداب و رسوم اجتماعی دیگر کشورها بیندازیم و آنها را با آداب و رسوم حاکم بر جامعه ایرانی مورد مقایسه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که علی‌رغم این که در بسیاری از کشورها دید و بازدیدهای خانوادگی در مقایسه با گذشته کمرنگ‌تر شده و بسیاری از سنت‌های قدیمی به دست فراموشی سپرده شده‌اند اما همچنان در بسیاری از کشورها مهمانی‌ها به شیوه‌های سنتی و با رعایت آداب و اصول اجتماعی برگزار می‌شود.
از آنجایی که در سال‌های اخیر ساختار زندگی خانوادگی مردم در ایالات متحده آمریکا دستخوش تحولات قابل توجهی شده رنگ و بوی روابط خانوادگی نیز در این کشور کمتر شده است.
اما آنچه مسلم است این که دید و بازدیدهای خانوادگی و دوستانه یکی از مهم‌ترین تفریحات و سرگرمی‌های آمریکایی‌ها محسوب می‌شود تا جایی که افراد گاهی برای دیدن خانواده‌هایشان مسافتی طولانی را با اتومبیل‌های شخصی خود یا حتی هواپیما سفر می‌کنند.
اما آنچه برای این افراد مهم است این که دوست دارند وقتی برای دیدن همدیگر به مهمانی می‌روند از آرامش و راحت بودن در کنار هم لذت ببرند.
بنابراین خیلی به تجملات پایبند نبوده و میزبان هم تلاش خود را می‌کند تا شرایطی را فراهم کند که مهمان بتواند هر کاری را که راحت است انجام داده و از زمانی که در مهمانی است بیشترین لذت را ببرد.
مهمانی های بدون تکلف
برخلاف انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها در روابط خانوادگی خود معمولا راحت‌تر هستند و حتی اگر میزبان یا مهمان اصول و آداب اجتماعی را رعایت نکند، نشانه بی‌احترامی نخواهد بود.
در این کشور مهمان معمولا هدیه کوچکی که اغلب گل یا گلدان یا یک بسته شکلات است برای میزبان می‌آورد و اگر مهمانی بخواهد چندین روز در جایی اقامت داشته باشد بهتر است در پایان مدت اقامت خود هدیه کوچکی را به پاس قدردانی از زحمات میزبان به او تقدیم کند.
اگر چه تاخیر در مهمانی‌ها پذیرفتنی است اما معمولا غذا در ساعت معینی حدود ساعت ۳ بعدازظهر یا ۵/۸ شب سرو خواهد شد.
در ژاپن نیز که یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از نظر فناوری است، پایبندی به آداب و رسوم در این کشور از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و به همین علت بسیاری بر این باورند که کشور ژاپن از این نظر که توانسته است علی‌رغم پایبندی به سنت‌های کهن و دیرینه به استقبال فناوری‌های جدید در زندگی روزمره برود در مقایسه با دیگر کشورها منحصر به فرد بوده است.
آداب و رسوم کشور ژاپن که برگرفته از فرهنگ کهن این کشور است، بسیار مهم محسوب می‌شود.
ژاپنی‌ها بسیار مودب و در عین حال مهمان‌نواز هستند.
دعوت از مهمان برای حضور در یک مهمانی ضروری است و اغلب آنها بدون دعوت میزبان در مهمانی‌ها حاضر نمی‌شوند.
به همراه داشتن هدیه‌ای هرچند کوچک برای میزبان نیز نشانه احترام و ادب مهمان است و اگر فردی برای حضور در یک مهمانی دعوت شده هدیه‌ای برای میزبان نیاورده باشد نشان‌دهنده بی‌احترامی او نسبت به میزبان است و مهمان حتما در بدو ورود خود این هدیه را به میزبان تقدیم می‌کند و معمولا هنگامی که مهمان قصد خروج از منزل میزبان را دارد میزبان نیز هدیه‌ای را به او تقدیم می‌کند که اگرچه ممکن است مهمان در ابتدا از پذیرفتن آن خودداری کند اما شرط ادب و احترام این است که حتما این هدیه را از میزبان قبول کند.
هندی‌ها نیز از جمله اقوامی هستند که بسیار پایبند به خانواده بوده و علاقه زیادی به حفظ سنت‌های کشورشان دارند.
از آنجایی که خانواده در کشور هند از جایگاه بسیار مهم و ارزشمندی برخوردار است در این کشور اغلب دید و بازدیدها در خانواده انجام می‌شود.
اگرچه گاهی دوستان و اقوام نزدیک بدون اطلاع میزبان و به طور سرزده و بی‌خبر به دیدن همدیگر می‌روند اما در شهرهای بزرگ رسم بر این است که مهمان باید قبل از رفتن به مهمانی به میزبان اطلاع دهد.
در این کشور معمولا مهمانان دسته گلی برای میزبان هدیه می‌آورند.
اگر فردی به مهمانی شام یا ناهار دعوت شده باشد معمولا هدیه کوچکی که اغلب شیرینی یا شکلات است را نیز به عنوان هدیه به میزبان تقدیم می‌کند.
اگر تعدادی مهمان برای شام یا ناهار به مهمانی دعوت شده باشند میزبان به شیوه غذایی خاص خود که برگرفته از آیین‌ها و سنت‌های حاکم بر هر خانواده است غذای مفصلی را برای مهمانان خود تدارک می‌بیند و جالب این‌که در اقوام هندی رسم بر این است که زنان خانواده حتما باید بعد از مهمانان و دیگر افراد خانواده غذا بخورند.
برگزاری مهمانی‌های بزرگ و تشریفاتی
مصری‌ها یکی از تجملاتی‌ترین میزبانان دنیا هستند.
از آنجایی‌که مردم کشور مصر از سال‌ها پیش در حاشیه رود نیل زندگی می‌کردند فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی حاکم بر این کشور متاثر از فرهنگ بسیاری از دیگر کشورها بوده است.
مصری‌ها در برگزاری مهمانی به تجملات و تشریفات اهمیت زیادی می‌دهند.
از آنجایی‌که در آداب و رسوم حاکم بر جامعه مصر دید و بازدیدهای خانوادگی از جایگاه بسیار مهمی در حفظ روابط خویشاوندی برخوردار است، دیدار اقوام و آشنایان یکی از بهترین و مورد توجه‌ترین کارها در اوقات فراغت افراد محسوب می‌شود.
در کشور مصر نیز مانند کشور ما فرزندانی که ازدواج کرده‌اند در روزهای تعطیل برای دیدن پدر و مادرهایشان دور هم جمع می‌شوند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که در این کشور، دیدن دوستان در خارج از محیط خانه و معمولا در کافی‌شاپ‌ها انجام می‌شود و اغلب دوستان برای دیدن همدیگر به جای این‌که در مهمانی‌های خانوادگی حضور داشته باشند ترجیح می‌دهند ساعاتی از روز تعطیل خود را کافی‌شاپ‌ها به دیدار دوستانشان اختصاص دهند و به همین علت حتی در کوچک‌ترین روستاهای این کشور هم حداقل یک کافی‌شاپ وجود دارد.
مردم کشور مصر اغلب اتفاقات مهم زندگی خود نظیر موفقیت در زمینه‌های مختلف، ازدواج، تولد یا حتی تعطیلات ملی و رسمی را دور هم جشن می‌گیرند و این در حالی است که ایتالیایی‌ها در نقطه مقابل مردم این کشور اغلب از اسراف و تجمل‌گرایی پرهیز می‌کنند و دور هم جمع‌شدن‌های دوستانه و ساده را به تجملات ترجیح می‌دهند.
ایتالیایی‌ها اغلب مهمانان خود را به ناهار دعوت می‌کنند و اگر به ندرت افرادی را برای شام دعوت کنند حتما این افراد، از افراد بسیار مهمی هستند که باید از آنها با ۷ نوع غذای مختلف پذیرایی کرد.
در این مهمانی‌ها بلافاصله پس از ورود مهمانان، میزبان حلقه گل زیبایی را به نشانه تشکر از پذیرش دعوت خود به آنها هدیه خواهد داد.
چینی‌ها نیز از جمله اقوامی هستند که وفاداری آنها نسبت به خانواده از گذشته‌های دور زبانزد مردم دیگر کشورها بوده است. آنها مردمانی بسیار مودب هستند و به همین علت برای پایبندی به قوانین و آداب و رسوم اجتماعی اهمیت زیادی قائل هستند تا جایی که این پایبندی حتی بر روابط بین افراد خانواده و اقوام و آشنایان و حتی دید و بازدیدهای آنها نیز سایه انداخته است.
در کشور چین نیز همانند کشور ما حضور افراد در مهمانی‌های رسمی مستلزم دعوت از آنها از سوی فرد میزبان است و این در حالی است که اگر مهمانی غیررسمی باشد، ممکن است برخی از افراد بدون دعوت و حتی بدون این که به میزبان اطلاع دهند، در این مهمانی حضور پیدا کنند.
اما اگر فردی که برای حضور در یک مهمانی رسمی دعوت شده باشد، حتی چند دقیقه دیرتر از زمان شروع مراسم در این مهمانی حاضر شود، نشانه بی‌احترامی به فرد میزبان است.
اغلب افرادی که در یک مهمانی رسمی حضور پیدا می‌کنند، از صحبت‌کردن و ایجاد هر گونه سر و صدا در مدت زمان برگزاری مراسم خودداری می‌کنند.
افرادی که برای حضور در یک مهمانی رسمی و حتی غیررسمی دعوت شده باشند، می‌توانند هدیه کوچکی برای میزبان بیاورند اما معمولا در کشور چین پذیرفتن هدیه‌های گران‌قیمت از سوی میزبانان مرسوم نیست.
اقوام و دوستان نیز معمولا دست خالی به مهمانی نمی‌روند و هدایای کوچکی مانند میوه، شکلات، کیک، چای یا حتی سیگار را برای میزبان به همراه خود می‌آورند.
در مهمانی‌های غیررسمی، میزبان غذای ساده‌ای برای مهمانان خود تدارک می‌بیند و هیچ‌گاه قبل از رفتن مهمانان هدایای آنها را باز نمی‌کند.
از آنجا که چینی‌ها اغلب افرادی سحرخیز هستند، اگر به مهمانی شام دعوت شده باشند، میزبان شام را قبل از ساعت ۷ شب برای مهمانان سرو می‌کند و به این ترتیب مهمانی شام خیلی زود تمام شده و مهمانان منزل میزبان را ترک می‌کنند.
جالب است بدانید که در پایان مهمانی هر یک از افراد برای تشکر از میزبان، قبل از ترک مهمانی با یک سخنرانی کوتاه و دوستانه از زحمات میزبان تشکر و قدردانی می‌کنند.
اداب اجتماعی مهمانداری در انگلیس
پایبندی انگلیسی‌ها به اصول اخلاقی و سنت‌ها و آداب و رسوم اجتماعی در همه کشورهای دنیا زبانزد است.
اگرچه مهمانی ‌رفتن یا دعوت از مهمان در بین انگلیسی‌ها چندان مرسوم نیست، اما آنها از جمله افرادی هستند که رفتن به مهمانی یا دعوت از مهمانان را مستلزم رعایت بسیاری از آداب اجتماعی حاکم بر جامعه انگلیس می‌دانند.
انگلیسی‌ها هیچ گاه بدون اطلاع میزبان در مهمانی‌ها شرکت نمی‌کنند و تلفن زدن به میزبان قبل از رفتن به مهمانی را شرط ادب و احترام به میزبان می‌دانند.
در این کشور معمولا افراد به مهمانی شام دعوت می‌شوند و آنها نیز هدیه کوچکی را برای میزبان به همراه خود می‌آورند.
مصری ها یکی از تجملاتی‌ترین میزبانان دنیا هستند.
آنان در اغلب اتفاقات مهم زندگی خود و حتی تعطیلات ملی رسمی دور هم جشن می گیرند.
در انگلیس هر میزبان برای دعوت از افراد برای حضور در مهمانی‌های رسمی باید ۲ هفته قبل از مهمانی، تاریخ برگزاری مهمانی را به آنها اطلاع دهد که این دعوت می‌تواند از طریق یک تماس تلفنی، ارسال نامه الکترونیکی (ایمیل) یا پیام کوتاه باشد که البته برای رعایت ادب و احترام به مهمان، بهتر است دعوت از طریق تماس تلفنی انجام شود، اما اگر میزبان قصد داشته باشد مهمانانی را برای یک مهمانی رسمی دعوت کند، باید یک یا ۲ ماه قبل از برگزاری مهمانی با ارسال کارت دعوت مهمانان را از تاریخ دقیق برگزاری این مهمانی مطلع سازد.
علی‌رغم این که قبل از دهه ۱۹۶۰ مرسوم بود که از مهمانان با غذاهای سنتی این کشور ـ که اغلب از گوشت گوساله تهیه می‌شود ـ پذیرایی شود اما شیوه غذایی مردم انگلیس در این سال‌ها دستخوش تحولات بسیار زیادی شده و انگلیسی‌ها این روزها علاقه زیادی به خوردن غذاهای اروپایی و آمریکایی پیدا کرده‌اند تا جایی که خوردن این نوع غذاها در مهمانی‌های رسمی و غیررسمی جایگزین غذاهای سنتی شده است.
مالزیایی ها مهمانی نمی‌دهند
در کشور مالزی نیز مانند کشور ما دید و بازدید از اقوام و بزرگ‌ترهای خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است.
در این کشور به مانند بسیاری از کشورها فرزندان خانواده‌ها در روزهای تعطیل به دیدن پدر و مادرهایشان می‌روند.
در این کشور مهمانی ‌رفتن و مهمان دعوت‌کردن چندان مرسوم نیست و اغلب آنها در خارج از خانه دور هم جمع شده و ساعاتی را در کنار هم می‌گذرانند.
جالب است بدانید که در کشور عربستان پذیرایی از مهمان آداب و رسوم خاصی دارد و معمولا بلافاصله پس از ورود مهمانان با یک وعده غذای مخصوص ـ که معمولا از گوشت بره یا شتر تهیه شده است ـ از مهمانان پذیرایی می‌شود.
در این کشور زمان زیادی از دید و بازدیدهای خانوادگی به پذیرایی از مهمانان با غذاهای متنوع اختصاص پیدا می‌کند.
اغلب افراد برای ناهار به مهمانی دعوت می‌‌شوند و معمولا از آقایان در محلی جداگانه و قبل از خانم‌ها پذیرایی می‌شود.
میزبان معمولا از چندین روز قبل از مهمانی همه‌چیز را برای مهمانان خود آماده می‌کند تا بتواند به بهترین نحو ممکن از آنها پذیرایی کند.
اگر چه پایبندی به این سنت امروزه در کشور عربستان کمتر مرسوم است اما در گذشته رسم بر این بود که یک روز قبل از برگزاری مهمانی گوسفند یا شتری را برای مهمانان قربانی می‌کردند و غذای آنها را از همین گوشت قربانی تهیه می‌کردند.
علی‌رغم این‌که فرهنگ اجتماعی هر کشور متاثر از تاریخ آن کشور بوده وجود و تفاوت در آداب و رسوم حاکم بر هر جامعه امری اجتناب‌ناپذیر است که بیش از هرچیز می‌تواند نشان‌دهنده تار و پود تشکیل‌دهنده ساختار هر جامعه باشد، آنچه مسلم است این که نیاز به احساس وابستگی بین افراد، علاقه به همدیگر، لزوم مشارکت آنها در زندگی و همچنین کمک به همدیگر برای ادامه حرکت در مسیر زندگی از ویژگی‌های مشترک همه انسان‌ها در گوشه و کنار این دنیای بزرگ محسوب می‌شود که اگر بسیاری از سنت‌ها و آداب و رسومی را که بیشتر جنبه ظاهری دارند کنار بگذاریم در نهایت جامعه‌ای خواهیم داشت که در آن همه انسان‌ها بدون داشتن تفاوت‌های محسوس برای رسیدن به یک هدف مشترک در زندگی در تلاش خواهند بود.
اینجا!

پاسخ }
#2
در این سرزمین اگرچه تعدد خانه های تک ساکن ٬تنهایی آدمها را بیشتر به رخ میکشد اما سادگی آداب مهمانیها و جشنهای دوستانه فرصتهای بیشتری را برای گردهمایی با دوستان فراهم میکند.از آزادیهای فرهنگی که بگذریم مسایل اقتصادی از جمله ارزانی ونحوه توزیع و عرضه مواد غذایی مهمترین عاملی است که برگزاری میهمانیها را آسان مینماید. با صرف هزینه ایی معادل یک بیستم تا یک سی ام درآمد متوسط خانواده آمریکایی میتوانید بیست گرسنه را طعام و اشربه دهید و شبی را با دوستان خوش بگذرانید. اگر بنیه مالی شما اجازه صرف این مبلغ را نمیدهد تنها نیاز به یک ایمیل آدرس و محل سکونتی حدود 80 متر مربع دارید تا با دعوت از همین تعداد از دوستانتان از اونها بخواهید که هر کس با آوردن غذا و نوشیدنی به میزان مصرف شخصی اش آن شب را با شما و دوستانتان سپری کند.

دعوت بسته به میزان صمیمیتی که با مهمانان دارید باید بین دو تا یک هفته پیش از مهمانی ارسال شود یعنی پیش از آنکه افراد برای تعطیلات هفته بعد خود برنامه ریزی کرده باشند.این مساله در فصل بهار و تابستان اهمیت بیشتری دارد که افراد در بسیاری موارد با همزمانی میهمانی و جشنها مواجه هستند. به این تریب شما هم زمان کافی خواهید داشت که با اطلاع از تعداد مدعوین تدارکات لازم را ببینید.وب سایتهایی مجانی هم جهت دعوت از مهمانان وجود داره که میتوانید در فرم مربوطه زمان و مکان مهمانی را همراه با متن دعوت به افراد ارسال کنید. مدعوین با انتخاب گزینه مورد نظر حضور و یا عدم حضورشون را اعلام میکنند. مزیت این وب سایتها این است که به مدعوین اجازه میدهند که با مراجعه به لینک مربوطه اطلاع کسب کنند که چه اشخاصی تا به این لحظه شرکتشان را اعلام کرده اند.

اگر به هر دلیل مایل نیستید که از فضای خانه به عنوان محل مهمانی استفاده کنید میتوانید مهمانی را بنا به زمان سال و وضعیت هوا در فضای باز خانه یا مجتمع مسکونی ،کنار استخر برگزار کنید که در اینصورت افراد لباس مناسب شنا را هم به همراه خواهند آورد. البته برخلاف تصور،از آنجا که ازاعمال و صحنه های ا*ر*و*تی*ک خبری نیست ، لازم نیست تا روز مهمانی در باشگاه بدنسازی محله تون اعتکاف کنید. متداول است که شما به عنوان میزبان یک نوع غذا،دسر و یا نوشیدنی را به تعداد چند نفر تهیه کنید. لازم نیست که نگران نداشتن مبل و صندلی باشید که اصولا فرض بر نشستن افراد نیست و میهمانان تا انتهای میهمانی سرپا خواهند بود. معمولا کسانی که مایل به نشستن باشند روی چند صندلی موجود و یا یک گوشه ایی روی زمین خواهند نشست.ولی حتما به میزی هر چند کوچک جهت سرو غذا نیاز خواهید داشت. از آنجا که آمریکاییها مانند بسیاری از مردمان مغرب زمین از دوران کودکی برای نشستن به صورت چهارزانو آموزش دیده نشده اند، نشستن در این موقعیت بسیار برایشان مشقت بار است. هرگز از آنها نخواهید که مرتکب این عمل شوند که چه بسا همانند داستان لک لک و روباه در بازدید از خانه اشان شما را مجبور به عمل شنیعی کنند!

معمولا مهمانیهای شب بین ساعت شش تا هفت شب آغاز میشوند.سر و کله مهمانان معمولا از ده دقیقه تا نیم ساعت بعد از زمانی که شما به عنوان آغاز مهمانی اعلام کرده اید پیدا میشود. سرو غذا هم معولابین ساعت هفت وتا هشت شب صورت میگیرد.نگران ساعت پایان مهمانی نباشید که مهمانان حتی اگر بخواهید بیشتر از ساعت 11 (حداکثر 12) نخواهند ماند.البته فراموش نباید کرد که در اینگونه میهمانیها از فضای خانه شما استفاده حداکثر وبهینه میشود یعنی افراد بنا به تمایلشان بصورت چندنفره از اتاق خواب گرفته تا بالکن و پاسیو خانه شما مشغول گفتگو خواهند بود پس شاید بد نباشه که آخر شب پس از ترک همه میهمانان درون کمد یا زیر تخت رو سرکشی مختصری کنید تا کسی خوابش نبرده باشه.بر خلاف اکثر مهمانیهای ایرانی در اینجا از رقص در میهمانی خبری نیست که اینجا ترجیح میدهند برای هرکار و هر چیزی، جا و مکانی داشته باشند و اگر شما و چند نفری از دوستان ایرانیتان به سبک عادت مالوف تصمیم به انجام حرکات موزون بگیرید با تعجب و تحسین حضاری که با چشمانی گرد نظاره گر شما هستند مواجه خواهید شد و بعید نیست که ازشما و دوستانتان برای میهمانی دیگری جهت سرگرم کردن حضار دعوت شود!
اگر به میهمانی دعوت شده اید معمولا نباید انتظار باز شدن درب خانه توسط میزبان را داشته باشید که به علت ازدحام معمولا صدای دق الباب شما به گوش کسی نمیرسد.دستگیره را بچرخانید و خود وارد منزل شوید که این امری بسیار متداول است.اگر غیر از میزبان افراد زیادی را نمیشناسید، از لابلای جمعیت میزبان را پیدا کرده و با دادن اغذیه و اشربه ایی که خریده اید حضور خود را اعلام کنید. او هم پس از احوال پرسی احتمالا شما را به یک نفر از میهمانان معرفی کرده و خود ناپدید خواهد شد. نباید انتظار داشتته باشید که از صدر تا ذیل مهمانی را به شما معرفی کنند.

در قریب به نود درصد مهمانیهای دوستانه و خانوادگی نحوه لباس پوشیدن بسیار معمولی است و پوشیدن لباس روزمره نه تنها که عجیب نیست که بسیار متداول مینماید. اصولا اگر میزبان حداقل خاصی برای نحوه لباس پوشیدن اعلام نکند فرض بر پوشیدن لباسی کاملا عادی است(شلوار جین،تی شرت یا پیراهن). اگرلباس نیمه رسمی به عنوان حداقل اعلام شده باشد ،برای آقایان شلوار پارچه ایی و کفش غیر ورزشی کفایت میکند(نه بیشتر ونه کمتر) برای خانمها هم اگر چه هر چه بپوشند با اندازه کافی مورد تحسین واقع خواهند شد ولی پوشیدن جین و کفش ورزشی ممکن است خیلی توی ذوق زن باشه. آقایان اگر مطمئن باشند که کت نپوشیده اند، بستن کراوات فاجعه نیست، فقط ممکن است قدری معذب باشند ولی اگر کت راهم به آن اضافه کنید چیزی شبیه فاجعه است( البته قدری هم اغراق میکنم).

معمولا کمتر( در حد صفر) پیش میاد که در میهمانیهای دوستانه لباس رسمی( کت وشلوارو کراوات) به عنوان حداقل لباس مورد نیاز تعیین شده باشد ولی معمولا در میهمانیهای اداری-حرفه ایی و سمینارهای و کنگره های حرفه ایی (ونه دانشجویی) حتی در صورت عدم اعلام فرض بر پوشیدن لباس رسمی ( کت و شلوار و کراوات ) است. مهمانیهای اداری و حرفه ایی بر خلاف میهمانیهای دوستانه و بسته به حضور و یا عدم حضور همسرانِ ( شریکان) افراد، دارای تشریفات و آداب و رسوم خاصی است که در اینجا مجال به پرداختن آن نیست.
مواردی که اینجا ذکر شد بیشتر در مورد میهمانیهای دوستانه قشر متوسط و نسبتا جوان بود ،که اگر قرار به بیان انواع میهمانیها باشد نه در توان من است و نه در حوصله وبلاگ.تنها برای اینکه تا حدودی این مطلب را کاملتر کرده باشم به برخی از انواع مناسبتهای دوستانه و غیر دوستانه(خانوادگی) اشاره میکنم:
تولد: میهمانیهای تولد برای کودکان ظهرها وبه صرف ناهار برگزار میشود و از بزرگترها به جز بستگان درجه یک چندان خبری نیست.در مورد جوانترها میهمانیهای تولد بیشتر در رستوران به صرف شام و با حضور جمع محدودی از دوستان برگزار میشود و از بستگان درجه یک خبری نیست ! معمولا کیک تولد توسط گارسونهای رستوران سرو شده و همگی گارسونها با هم دور میز جمع شده شعر تولدت مبارک را خوانده پس از اتمام آن فرد میزبان شمعها را خاموش کرده، آنها هم دست میزنند و به سرعت متواری میشوند.معمولا این میهمانی تا ساعت 9 شب ادامه خواهد داشت و پس از آن به همراه تعداد بیشتر یا کمتری از دوستان به کلوب رقص میروند و تا ساعت 1 تا 2 بامداد در آنجا خواهند بود.البته قسمت رستوران برخی مواقع در خانه میزبان برگزار میشود.صرف دعوت از شما به معنای اجبار در خرید هدیه نبوده و معمولا منحصر به دوستان نزدیک میزبان میشود. از آنجاییکه هزینه شام رستوران هر شخص به عهده خودش است، فرد میزبان از اینکه حاضر شدید در شب تولدش کنار او باشید از شما به اندازه کافی قدردان خواهد بود.

هالویین: شب سی و یکم اکتبر هر سال به جشن هالویین اختصاص دارد. در این شب معولا افراد با تهیه و پوشیدن لباس عجیب و غریبی به همراه دوستانشان به کلوب رقص میروند. اگر چه فرض بر پوشیدن لباسهای ترسناک میباشد ولی منحصر به آن نبوده و ابتکارات و خلاقیت هم دستمایه خوبی برای انتخاب لباس است.

روز شکرگزاری و کریسمس: چهارمین پنجشنبه نوامبر هر سال روز شکز گزاری و بیست و چهارم دسامبر شب قبل از کریسمس است. اگر خانواده ایی ندارید در این دو روز بهتراست میهمانی نداده و کسی را دعوت نکنید که در غیر اینصورت هیچکس به خانه شما نخواهد آمد چون همه در کنار خانواده هایشان خواهند بود. مگر افرادی که مثل شما بی کس و کار باشند.اگر به مهمانی خانوادگی کسی دعوت شدید (با کله) بروید چون هیج جای دیگه برای وقت گذزاندن یافت نخواهید کرد.لازم به ذکر است این دو روز تنها روزهایی در آمریکا هستند که کلیه اماکن تعطیل هستند حتی رستورانها و فروشگاههای بزرگ زنجیره ایی شبانه روزی.

جشن شب سال نو: هر چه افراد مایلند روز شکرگزاری و کریسمس را در کنار خانواده بگذارنند برعکس در شب سال نو(سی ویکم دسامبر) کوچکترین تمایلی برای دیدن خانواده نداشته و ترجیح میدهند که جشن سال نو و تحویل سال را با همسر و یا شریکشان (البته نه از نوع تجاریش) بگذارنند. معمولا کمتر کسی مایل است در این شب مجرد باشد.افراد جهت میهمانی معمولا کلوپهای رقص را ترجیح میدهند. در میدان تایمز نیویورک وخیابان استریپ درلاس وگاس علاوه بر کلوپها صدها هزار نفر از مردم این شب را در خیابان و فضای باز جشن میگیرند.

در این شب متداول است افراد کلاههای بوقی بر سر گذاشته و در نوشیدن افراط میکنند. تحویل سال همه ساله در ساعت دوازده شب با شمارش معکوس صورت میگیرد و با همراه بوسه های آتشین سال تحویل میشود.
اینجا!

پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فهرست تاپیکهای موجود درزیر انجمن مهمانی و پذیرایی sara jon joni 0 883 ۱۹-۱۲-۱۳۹۲, ۰۹:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: sara jon joni
  میز مهمانی خودمون mamal khanum 221 702,849 ۱۶-۱۰-۱۳۹۱, ۰۷:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: NAHID.V