امتیاز موضوع:
  • 25 رای - 2.64 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آرشیو احادیث
***حدیث اخلاق***

پیامبر اکرم (ص):
محبوب‏ترین شما در نزد خدا، خوش اخلاق‏ترین شماست.

پیامبر اکرم(ص):
سه چیز است كه هر كس نداشته باشد نه از من است و نه از خداى عزّوجلّ. عرض شد: اى رسول خدا! آنها كدامند؟ فرمودند: بردبارى كه به وسیله آن جهالت نادان را دفع كند، اخلاق خوش كه با آن در میان مردم زندگى كند و پارسایى كه او را از نافرمانى خدا باز دارد.

امام صادق (ع):
بهشتى‏ها چهار نشانه دارند: روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دستِ دهنده.

پیامبر اکرم(ص):
خداوند از آدم بد اخلاق توبه نمى‏پذیرد. عرض شد: اى رسول خدا، چرا؟ فرمودند: چون هرگاه از گناهى توبه كند در ورطه گناهى بدتر از آن كه توبه كرده است مى‏افتد.

پیامبر اکرم(ص):
عدالت نیكو است اما از دولتمردان نیكوتر، سخاوت نیكو است اما از ثروتمندان نیكوتر؛ تقوا نیكو است اما از علما نیكوتر؛ صبر نیكو است اما از فقرا نیكوتر، توبه نیكو است اما از جوانان نیكوتر و حیا نیكو است اما از زنان نیكوتر.

امام علی (ع):
نُه چیز زشت است، اما از نه گروه زشت‏تر: درماندگى و ناتوانى از دولتمردان؛ بخل از ثروتمندان؛ زود خشمى از دانشمندان؛ حركات بچگانه از میانسالان؛ جدایى حاكمان از مردم؛ دروغ از قاضیان؛ بیمارى كهنه از پزشكان؛ بدزبانى از زنان و سختگیرى و ستمگرى از سلاطین.

امام علی (ع):
نصیحت كردن در حضور دیگران، خُرد كردن شخصیت است.

FlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile
همیشه این واسم سوال بود که عشق چیه ؟
اما حالا با محمدم به زیباترین جواب رسیدم
Dan

}
*امیرالمومنین(ع) به نقل از رسول خدا(ص) می فرمایند:

خداوندفرمود:هرکس بسم الله الرحمن الرحیم گوید،حق من است که مشکلش را حل کنم.وقتی الحمدالله رب العالمین گفت،بلاهای اورا دفع و به او نعمت بخشم.هرگاه الرحمن الرحیم را بر زبان آورد،عطایم را زیاد کنم.وقتی مالک یوم الدین گفت،حسناتش را سنگین کنم و از بدی هایش درگذرم.زمانی که ایاک نعبد گفت،بر عبادتش پاداش دهم.هرگاه ایاک نستعین را بر زبان جاری ساخت،او را یاری میکنم و در مشکلاتش به فریادش می رسم.و وقتی اهدنااصراط المستقیم گفت،حرفهایش را قبول میکنم و به آرزویش میرسانم.
همیشه این واسم سوال بود که عشق چیه ؟
اما حالا با محمدم به زیباترین جواب رسیدم
Dan

}

فضیلت بسیار عظیم برای کسی که سه نفر را به حج بفرستد

سَمِعْتُ الرِّضَا(ع) یَقُولُ: «مَنْ حَجَّ بِثَلَاثَةِ نَفَرٍ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ فَقَدِ اشْتَرَى نَفْسَهُ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بِالثَّمَنِ وَ لَمْ یَسْأَلْهُ مِنْ أَیْنَ کَسَبَ مَالَهُ مِنْ حَلَالٍ أَوْ حَرَام»‏؛[1]

راوی می‌‌گوید از امام رضا(ع) شنیدم که می‌‌فرمود: کسى که سه مؤمن را به حج بفرستد، خودش را از خداوند عزوجل با پول خریده و خداوند از او نمی‌‌پرسد که مال خویش را از کجا کسب کرده؛ از حلال یا حرام
کانال فروشگاهی ملزومات گلهای کریستالی/تل/تاج/رومیزیآموزش رایگان و ارسال پکهای آموزشی به سراسر ایران
فروشگاه ملزومات گلهای کریستالی
}
[color=#FF0000][size=x-large]

خداوند با سه چیز بر بندگانش منّت نهاد

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ(ع) قَالَ: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ یَقُولُ إِنِّی تَطَوَّلْتُ عَلَى عِبَادِی بِثَلَاثٍ أَلْقَیْتُ عَلَیْهِمُ الرِّیحَ بَعْدَ الرُّوحِ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ مَا دَفَنَ حَمِیمٌ حَمِیماً وَ أَلْقَیْتُ عَلَیْهِمُ السَّلْوَةَ بَعْدَ الْمُصِیبَةِ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَمْ یَتَهَنَّ أَحَدٌ مِنْهُمْ بِعَیْشِهِ وَ خَلَقْتُ هَذِهِ الدَّابَّةَ وَ سَلَّطْتُهَا عَلَى الْحِنْطَةِ وَ الشَّعِیرِ وَ لَوْ لَا ذَلِکَ لَکَنَزَهُمَا مُلُوکُهُمْ کَمَا یَکْنِزُونَ الذَّهَبَ وَ الْفِضَّة»؛[2]

امام صادق(ع) فرمود: همانا خداوند متعال مى‌‏فرماید: من بر بندگانم با سه چیز منّت نهادم؛ پس از مرگ، بوى بد به او دادم که اگر چنین نبود هیچ خویشى، خویش خود را دفن نمى‌‏کرد، به آنها پس از رسیدن مصیبت صبر دادم که اگر چنین نبود، هیچ یک از آنها زندگى گوارایى نداشت، و این جانوران(به عنوان آفت) آفریدم و آن را بر گندم و جو مسلّط کردم که اگر چنین نبود، پادشاهان آن را مانند طلا و نقره مى‌‏اندوختند.

کانال فروشگاهی ملزومات گلهای کریستالی/تل/تاج/رومیزیآموزش رایگان و ارسال پکهای آموزشی به سراسر ایران
}
خوشحال نشدن از گرفتاری دیگران

قال علیٌّ(ع): «لَا تَفْرَحَنَّ بِسَقْطَةِ غَیْرِکَ فَإِنَّکَ لَا تَدْرِی مَا یُحْدِثُ بِکَ الزَّمَان‏»؛[٢]

از زمین خوردن و ناکامی دیگرى خوشحال مشو، زیرا نمی‌دانی روزگار با تو چه خواهد کرد(شاید نوبت تو هم برسد).

نابودی چهار گوهر با چهار چیز

قال النبیّ(ص): «أربعة جواهر تزیلها أربعة: أمّا الجواهر فالعقل، و الدین، و الحیاء، و العمل الصّالح؛ أمّا الغضب فیزیل العقل، و أمّا الحسد فیزیل الدّین، و أمّا الطمع فیزیل الحیاء، و أمّا الغیبة فیزیل العمل الصّالح»؛ [٣]

چهار گوهر است که به چهار چیز تباه شود: گوهرها عبارتند از: «عقل»، «دین»، «حیاء» و «عمل صالح». امّا «عقل» با «غضب» زایل می‌گردد، «دین» با «حسد» زایل می‌گردد، «حیا» با «طمع» زایل می‌گردد، و «عمل صالح» با «غیبت» زایل می‌گردد.

}
[/color][color=#006400]
فرشته‌ای که هر شب با اهل زمین گفتگو می‌کند
قَالَ النَّبِیُّ(ص): «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى خَلَقَ مَلَکاً یَنْزِلُ فِی کُلِّ لَیْلَةٍ یُنَادِی یَا أَبْنَاءَ الْعِشْرِینَ جِدُّوا وَ اجْتَهِدُوا وَ یَا أَبْنَاءَ الثَّلَاثِینَ لَا تَغُرَّنَّکُمُ الْحَیاةُ الدُّنْیا وَ یَا أَبْنَاءَ الْأَرْبَعِینَ مَا ذَا أَعْدَدْتُمْ لِلِقَاءِ رَبِّکُمْ وَ یَا أَبْنَاءَ الْخَمْسِینَ أَتَاکُمُ النَّذِیرُ وَ یَا أَبْنَاءَ السِّتِّینَ زَرْعٌ آنَ حَصَادُهُ وَ یَا أَبْنَاءَ السَّبْعِینَ نُودِیَ لَکُمْ فَأَجِیبُوا وَ یَا أَبْنَاءَ الثَّمَانِینَ أَتَتْکُمُ السَّاعَةُ وَ أَنْتُمْ غَافِلُونَ ثُمَّ یَقُولُ لَوْ لَا عِبَادٌ رُکَّعٌ وَ رِجَالٌ خُشَّعٌ وَ صِبْیَانٌ رُضَّعٌ وَ أَنْعَامٌ رُتَّعٌ لَصُبَّ عَلَیْکُمُ الْعَذَابُ صَبّا»؛[1]

رسول الله(ص) فرمود: به درستى که خدا فرشته‌ای را آفریده است که هر شب به زمین فرود می‌‌آید و سپس در میان مردم دنیا فریاد مى‌زند و آنها را ندا مى‌‏کند:

اى کسانى که بیست سال از عمر شما مى‏‌رود، جدّیت و کوشش کنید.

و اى کسانى که سى سال از عمر شما گذشته زندگانى دنیا شما را مغرور نکند.

و اى چهل ساله‌‌‏ها چه چیز تهیّه دیده‌‏اید براى ملاقات حق تعالى و پروردگار خودتان.

و اى پنجاه ساله‌‏‌ها شما را نذیر و ترساننده از عذاب آمد و به شما اعلان خطر شد.

و اى شصت ساله‌‏‌ها شما به منزله زرعى هستید که وقت درو کردن آن رسیده باشد.

و اى هفتاد ساله‏‌‌ها براى رفتن شما را صدا زده‌‏اند و ندا کرده‌‏اند پس اجابت کنید داعى حق را،

و اى هشتاد ساله‏‌ها قیامت آمد و شما به آن رسیدید و هنوز غافلید.

سپس مى‏‌فرماید: اگر نبودند بندگان اهل عبادت و مردان خاضع و خاشع و اطفال شیرخوار و حیوانات چرنده‌‌‌ی بیابان، هر آینه عذابى شدید بر شما نازل می‌‌شد.

}

کیفر «ظلم به دیگران» و «ناسپاسی در مقابل خوبی»، در همین دنیاست

عَنْ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ(ع) قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص): «ثَلَاثَةٌ مِنَ الذُّنُوبِ تُعَجَّلُ عُقُوبَتُهَا وَ لَا تُؤَخَّرُ إِلَى الْآخِرَةِ عُقُوقُ الْوَالِدَیْنِ وَ الْبَغْیُ عَلَى النَّاسِ وَ کُفْرُ الْإِحْسَانِ»؛[1]

حضرت علی(ع) از پیامبر خدا(ص) نقل می‌‌‌‌کند که: سه گناه است که کیفر آن در همین دنیا فرا می‌‌‌رسد و به آخرت نمی‌‌‌‌افتد: بی احترامی به پدر و مادر، ‌ظلم به مردم، ناسپاسی در مقابل نیکی دیگران.

}
آتش جهنم با سه نفر سخن می‌‌گوید بعد آنها را می‌‌بلعد

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِیٍّ(ع) عَنِ النَّبِیِّ(ص) قَالَ: «تُکَلِّمُ النَّارُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ثَلَاثَةً أَمِیراً وَ قَارِئاً وَ ذَا ثَرْوَةٍ مِنَ الْمَالِ فَتَقُولُ لِلْأَمِیرِ یَا مَنْ وَهَبَ اللَّهُ لَهُ سُلْطَاناً فَلَمْ یَعْدِلْ فَتَزْدَرِدُهُ کَمَا یَزْدَرِدُ الطَّیْرُ حَبَّ السِّمْسِمِ وَ تَقُولُ لِلْقَارِئِ یَا مَنْ تَزَیَّنَ لِلنَّاسِ وَ بَارَزَ اللَّهَ بِالْمَعَاصِی فَتَزْدَرِدُهُ وَ تَقُولُ لِلْغَنِیِّ یَا مَنْ وَهَبَ اللَّهُ لَهُ دُنْیَا کَثِیرَةً وَاسِعَةً فَیْضاً وَ سَأَلَهُ الْفَقِیرُ الْیَسِیرَ قَرْضاً فَأَبَى إِلَّا بُخْلًا فَتَزْدَرِدُه»؛‏[2]

امام صادق(ع) از پدرانش از حضرت على(ع) نقل مى‏کند که پیامبر خدا(ص) فرمود: در روز قیامت آتش جهنم با سه کس سخن مى‏گوید: با حاکم و عالم دینی و ثروتمند.

به حاکم مى‏گوید: اى کسى که خداوند به او سلطنت داد، ولى او عدالت را رعایت نکرد! سپس او را مى‏بلعد، همان گونه که پرنده دانه کنجد را مى‌‌‏بلعد.

و به عالم دینی مى‏گوید: اى کسى که براى مردم خود را زینت داد، ولى با گناهان با خدا ستیز کرد! او را نیز مى‏بلعد.

و به ثروتمند مى‏گوید: اى کسى که خداوند در دنیا مال بسیارى به او داد که گسترده و فراوان بود و فقیر از او اندکى را به عنوان قرض خواست و او از روى بخل نداد! او را هم مى‏بلعد.
}
حدیث (1) امام رضا علیه السلام فرمودند:

تزاوَرُوا تحـابـوا و تصـافحُـوا و لا تحـاشمـوا
به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید.
(بحارالانوار،ج78،ص 347)

حدیث (2) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

من اصعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته
کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.
(بحار الانوار ، ج 70، ص 249 )

حدیث (3) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

ان السعید، کل السعید، حق السعید من أحب علیا فی حیاته و بعد موته
همانا سعادتمند(به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی(ع) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد.
(مجمع‌ الزوائد علامه‌ هیثمى‌ ، ج‌ 9 ، ص‌ 132)

حدیث (4) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

نحن وسیلته فی خلقه و نحن خاصته و محل قدسه و نحن حجته فی غیبه و نحن ورثه أنبیائه
ما اهل بیت رسول خدا(ص) وسیله ارتباط خدا با مخلوقاتیم ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پکی ها، ما دلیل های روشن خداییم و وارث پیامران الهی
(شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ لابن‌ ابی‌ الحدید ، ج‌ 16 ، ص‌ 211)

حدیث (5) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

قاریءُ الحدید، و اذا وقعت، و الرحمن، یدعی فی السموات و الارض، ساکن الفردوس
تلاوت کننده سوره حدید و واقعه و الرحمن در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می شوند (کنزالعمال ، ج‌ 1 ، ص582)

حدیث (6) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

خیارکم الینکم مناکبة و اکرمهم لنسائهم
بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. (دلال الامامه و کنزالعمال ، ج‌ 7، ص225)

.

حدیث (7) حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند:

حبب الی من دنیاکم ثلاث: تلاوة کتاب الله و انظر فی وجه رسول و الانفاق فی سبیل الله
از دنیای شما سه چیز محبوب من است: 1-تلاوت قرآن 2-نگاه به چهره رسول خدا 3-انفاق در راه خدا (وقایع الایام خیابانی، جلد صیام، ص295)

.

اللهم الرزقتی شفاعة الحسین، یوم الورود
و ثبت لی قدم صدق
عندک مع الحسین
و اصحاب الحسین
الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام
}
امام صادق علیه السلام می فرماید:مقدرات
درشب 19تعیین،درشب21تاییدودرشب 23ماه مبارک رمضان امضامی شوند.
یادمان باشداگرحال خوشی پیداشد....

جزبرای فرج یاردعایی نکنیم....
}