امتیاز موضوع:
  • 25 رای - 2.64 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آرشیو احادیث
صدقه زبان

پیامبر اكرم صلى ‏الله ‏علیه ‏وآله فرمودند: اى مردم ، با اطاعت ‏خدا، به خدا نزدیك شوید تا این كه خداوند شما را به خیر برساند... و از اموال خودتان در حقوق لازم انفاق كنید. در این حال، مردم بلند شده و عرض كردند اى رسول خدا بدن ما ضعیف است و مال و منالى هم نداریم كه بذل و بخشش كنیم، پس چه كنیم؟

حضرت فرمودند: صدقات قلبى و زبانى بدهید. باز مردم سؤال نمودند: چگونه صدقه بدهیم؟ حضرت فرمودند: صدقات قلبى، این است كه محبت‏ خدا و محمد رسول خدا و على ولى خدا و همه كسانى كه براى قیام در راه دین خداوند انتخاب شده ‏اند ( ائمه معصومین علیهم‏السلام) و محبت‏ پیروان آنها و كسانى را كه از دوستداران شیعیان هستند در دلتان ایجاد كنید. اما صدقات زبان، این است كه مشغول به ذكر خداوند باشید و صلوات بر محمد و آلش بفرستید، زیرا خداوند شما را به واسطه این اعمال به بهترین درجات مى‏رساند
.
اللهم الرزقتی شفاعة الحسین، یوم الورود
و ثبت لی قدم صدق
عندک مع الحسین
و اصحاب الحسین
الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام
}
بوى عطر

مرحوم آخوند ملاعلى همدانى رحمة ‏الله‏ علیه ، حكایت نموده ‏اند كه: روزى پیرمردى جهت‏ حساب خمس و زكات نزد من آمد، متوجه شدم كه از آن پیرمرد بوى عطر عجیبى به مشامم مى‏رسد كه تا به حال نظیر آن را استشمام نكرده ‏ام. از او پرسیدم از چه عطرى استفاده مى‏كنى؟ گفت: این بوى خوش، قصه‏ اى دارد كه تا كنون آن را براى احدى نقل نكرده ‏ام. قصه این است كه شبى در عالم خواب پیامبر خدا صلى ‏الله ‏علیه‏ و آله را زیارت نمودم ، در حالى كه آن حضرت نشسته بودند و حدود ده یا بیست نفر اطراف ایشان حضور داشتند و من هم در آن مجلس بودم.

حضرت فرمودند: كدام یك از شما بر من زیاد صلوات مى‏فرستید ؟ مى‏خواستم بگویم كه من زیاد صلوات مى‏فرستم، اما ساكت‏ شدم. بار دوم پرسیدند: باز هم كسى پاسخ نگفت. براى بار سوم حضرت فرمودند: كدام یك از شما بر من زیاد صلوات مى‏فرستد؟ مى‏خواستم بگویم من، كه با خود فكر كردم شاید دیگران بیشتر از من صلوات مى‏فرستند.پس آنگاه پیامبر اكرم صلى ‏الله‏ علیه ‏و آله، بلند شده و خطاب به من فرمودند: شما بر من زیاد صلوات مى‏فرستى ، و مرا بوسید. از آن پس این بوی عطر از من استشمام می گردد.
اللهم الرزقتی شفاعة الحسین، یوم الورود
و ثبت لی قدم صدق
عندک مع الحسین
و اصحاب الحسین
الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام
}
از رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) روايت شده كه

چون بنده در نيمه شب تار، با خداى خود خلوت كند و راز و نياز نمايد، پروردگار متعال نورى در دلش جاى دهد.
و چون گويد: يا رب! يا رب! پروردگار بزرگ او را ندا كند:

لبيك بنده من! بخواه تا به تو بدهم، به من توكل كن تا تو را كفايت كنم سپس خداوند به فرشتگانش فرمايد:

اى فرشتگانم! ببينيد بنده ‏مرا در دل شب تاربا من خلوت كرده و بيهودگان در بازى و غفلتند و به خواب اندرند.
گواه باشيد كه من او را آمرزيدم.
پيامبر خدا صلّى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
بر تو باد تلاوت قرآن ، كه آن در زمين براى تو نور است
و در آسمان برايت اندوخته .
}
نشانه اینکه خدا خیر گروهی را می‌‌خواهد

قَالَ النَّبِیُّ(ص): «إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ خَیْراً أَمْطَرَهُمْ بِاللَّیْلِ وَ شَمَّسَهُمْ بِالنَّهَار»؛[1]

رسول خدا(ص) فرمود: وقتی خدا برای قومی خیری بخواهد، شبانگاه بر آنها باران رحمتش را نازل می‌‌کند و در طول روز هوا آفتابی است.

آثار دعا کردن مؤمن

قَالَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْن(ع): «الْمُؤْمِنُ مِنْ دُعَائِهِ عَلَى ثَلَاثٍ إِمَّا أَنْ یُدَّخَرَ لَهُ وَ إِمَّا أَنْ یُعَجَّلَ لَهُ وَ إِمَّا أَنْ یُدْفَعَ عَنْهُ بَلَاءٌ یُرِیدُ أَنْ یُصِیبَه»؛‏[2]

امام سجاد(ع) فرمود: نتیجه‌‌ی دعاى مؤمن یکى از این سه چیز است:

یا براى [روز مباداى‏] او اندوخته و ذخیره مى‏‌‌شود،

یا در همین دنیا برایش مستجاب مى‌‌‏شود،

و یا [بواسطه آن دعا] بلائى از او دور مى‌‌‏شود.
کانال فروشگاهی ملزومات گلهای کریستالی/تل/تاج/رومیزیآموزش رایگان و ارسال پکهای آموزشی به سراسر ایران
فروشگاه ملزومات گلهای کریستالی
}
احادیث درباره کودک

حدیث (1) امام باقر عليه‏السلام :

اَللّهُمَّ ارزُقنى وَلَدا وَاجعَلهُ تَقيّا زَكيّا لَيسَ فى خَلقِهِ زيادَةٌ وَلا نُقصانٌ وَاجعَل عاقِبَتَهُ إلى خَيرٍ؛
خداوندا به من فرزندى عطا كن و او را پرهيزگار و پاك قرار ده كه در آفرينشش كم و زيادى نباشد و سرانجامش را نيكو گردان.(تهذيب الاحكام،ج7، ص411، ج1641)

حدیث (2) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

أَدِّبُوا أَولادَكُم فى بُطُونِ اُمَّهاتِهِم قيلَ: وَكَيفَ ذلِكَ يا رَسُولَ اللّه‏ِ؟ فَقالَ بِإطعامِهِمُ الحَلالَ؛
فرزندانتان را در رحم مادرانشان تربيت كنيد. سئوال شد: اين چگونه است، اى رسول خدا؟ فرمودند: با خوراندن غذاى حلال (به مادرش).(جنگ مهدوى، ص‏132)

حدیث (3) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

مَن بَكى صَبىٌّ لَهُ فَأَرضاهُ حَتّى يُسَكِّنَهُ أَعطاهُ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ مِنَ الجَنَّةِ حَتّى يَرضى؛
هر كس كودك گريان خود را راضى كند تا آرام شود، خداوند از بهشت آن‏قدر به او مى‏دهد تا راضى شود.(الفردوس، ج3، ص549، ح5715)

حدیث (4) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

مَن قَبَّلَ وَلَدَهُ كَتَبَ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ لَهُ حَسَنَةً وَمَن فَرَّحَهُ فَرَّحَهُ اللّه‏ُ يَومَ القيامَةِ؛
هر كس فرزند خود را ببوسد، خداوند ثواب براى او مى‏نويسد و هر كس او را شاد كند، خداوند او را در روز قيامت شاد خواهد كرد.(كافى، ج6، ص49، ح1)
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
}
حدیث (5) امام صادق عليه‏السلام :

اَلبَناتُ حَسَناتٌ وَالبَنُونَ نِعَمٌ فَالحَسَناتُ تُثابُ عَلَيهِنَّ وَالنِّعمَةُ تُسأَلُ عَنها؛
دختران خوبى‏ها و پسران نعمت‏اند، به خوبى‏ها ثواب مى‏دهند و از نعمت‏ها سئوال مى‏شود.

حدیث (6) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

كانَ النَّبىُّ صلى‏الله‏عليه‏و‏آله إذا أَصبَحَ مَسَحَ عَلى رُؤُوسِ وُلدِهِ وَوُلدِ وُلدِهِ؛
پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله هر روز صبح بر سر فرزندان و نوادگانشان دست (نوازش) مى‏كشيدند.(بحارالأنوار، ج104، ص99، ح75)

حدیث (7) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

إنَّ الوَلَدَ الصّالِحَ رَيحانَةٌ مِن رَياحينِ الجَنَّةِ؛
فرزند شايسته و خوب گلى از گل‏هاى بهشت است.(كافى، ج6، ص3، ح10)

حدیث (8) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

لا تَضرِبهُ وَاهجُرهُ وَلا تُطِل؛
كودك را نزن، بلكه با او قهر كن ولى نه به مدّت طولانى.(عدةالداعى، ص‏79)
}
حدیث (9) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

حَقُّ الوَلَدِ عَلى والِدِهِ... أن يَستَفرِهَ اُمَّهُ؛
حق فرزند بر پدر اين است كه مادر او را گرامى بدارد.(كافى، ج6، ص48، ح6)

حدیث (10) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

أَحِبُّوا الصِّبيانَ وَارحَمُوهُم وَإذا وَعَدتُمُوهُم شَيئا فَفُوا لَهُم فَإنَّهُم لايَدرُونَ إِلاّ أَنَّكُم تَرزُقُونَهُم؛
كودكان را دوست بداريد و به آنان مهربانى كنيد و هرگاه به آنها وعده داديد وفا كنيد زيرا آنها شما را روزى دهنده خود مى‏دانند. (كافى، ج6، ص49، ح3)

حدیث (11) رسول اكرم صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

مِن سَعادَةِ المَرءِ المُسلِمِ الزَّوجَةُ الصّالِحَةُ وَالمَسكَنُ الواسِعُ وَالمَركَبُ البَهىُّ وَالوَلَدُ الصّالِحُ؛
از خوشبختى مرد مسلمان، داشتن همسرى شايسته، خانه‏اى بزرگ، وسيله‏اى راحت براى سوارى و فرزندى خوب است.(بحارالأنوار، ج76، ص155، ح35)

حدیث (12) امام باقر عليه‏السلام :

اِذا اَرَدتَ الوَلَدَ فَقُل عِندَ الجِماعِ : اَللّهُمَّ ارزُقنى وَلَدا وَ اجعَلَهُ تَقيّا لَيسَ فى خَلقِهِ زِيادَةٌ وَ لا نُقصانٌ وَ اجعَل عاقِبَتَهُ اِلى خَيرٍ؛
هرگاه فرزند خواستى ، هنگام آميزش بگو : بار الها! به من فرزندى عطا كن و او را با تقوا قرار ده و در آفرينش او، كم و زيادى نباشد و او را عاقبت به خير گردان .(كافى، ج 6، ص 10، ح 12)
}
حدیث (13) امام صادق عليه‏السلام :

مَن اَكَلَ سَفَرجَلَةً عَلَى الرِّيقِ طابَ ماؤُهُ وَ حَسُنَ وَلَدُهُ ؛
هر كس ناشتا يك بِه بخورد ، نطفه‏اش پاكيزه مى‏شود و فرزندش نيكو مى‏گردد.(كافى، ج 6، ص357، ح 3)

حدیث (14) پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

ما مِن اِمرَاَةٍ حامِلَةٍ اَكَلَتِ البِطِّيخَ اِلاّ يَكونُ مَولودُها حَسَنَ الوَجهِ وَ الخُلُقِ ؛
هيچ زن باردارى نيست كه خربزه بخورد ، مگر اين كه فرزندش زيبا و خوش اخلاق مى‏گردد .(طب النبي صلى‏الله‏عليه‏و‏آله، ص 10)

حدیث (15) پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

اَطعِمُوا المَرأَةَ فى شَهرِها الَّذى تَلِدُ فيهِ التَّمرَ فَاِنَّ وَلَدَها يَكونُ حَليما نَقيّا ؛
به زن، در ماهى كه زايمان كرده ، خرما بدهيد ، چرا كه فرزند او بردبار و پاك مى‏شود.(مكارم الأخلاق، ص 169)

حدیث (16) پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله :

مَن وُلِدَ لَهُ مَولودٌ فَليُؤَذِّن فى اُذُنِهِ اليُمنى بِاَذانِ الصَّلاةِ وَليُقِم فِى اليُسرى فَاِنَّها عِصمَةٌ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيمِ ؛
به هر كس فرزندى داده شود ، بايد در گوش راست او اذان نماز و در گوش چپ او اقامه بگويد ؛ چرا كه مايه ايمنى از شيطانِ رانده شده است .(كافى، ج 6، ص 24، ح 6)
}
نکات و احادیثی درباره نوشیدن آب

+ مکروهات نوشیدن آب در اسلام

1 ـ زیاد آشامیدن.
٢ ـ آشامیدن آب بعد از غذاى چرب.
٣ ـ با دست چپ آب نوشیدن.
۴ ـ در شب، ایستاده آب نوشیدن.
۵- نوشیدن آب شور و آب گوگرد و آبی که رنگ یا بو یا مزه آن تغییر کرده است مکروه است.
۶- در بین غذا خوردن، آشامیدن آب مکروه است.
۷- زیاد خوردن آب مکروه است، و کم خوردن آن مدح شده است. در خوردن و آشامیدن باید میانه‌روی رعایت شود، اما برای افرادی که دارای مزاج گرم هستند اشکالی ندارد.

دیگر احادیث در این باره:

آب در عین حال که ارزان‌ترین نوشیدنى است، مفیدترین، بهترین و مهم‌ترین نوشیدنى هم هست. رسول اکرم (ص) در این مورد مى‌فرماید:
سید الاشربة فى الدنیا و الاخرة الماء
((سرور نوشیدنى‌ها در دنیا و آخرت آب است.))

پیغمبر گرامى اسلام (ص) براى نحوه آب نوشیدن، دستورالعمل‌هایى بیان فرموده‌اند که مستحب است رعایت شود. در این جا به برخى از آنها اشاره مى‌نماییم :
اذا شرب احدکم الماء و تنفس ثلاثا کان آمنا
((هر کدام از شما در حال آب نوشیدن سه بار نفس بکشد (و آب را در سه جرعه بنوشد، از بیمارى‌ها) در امان خواهد بود.))
اذا اشتهیتم الماء فاشربوه مصا، و لا تشربوه عبا
هرگاه میل به آب پیدا کردید، به صورت مکیدن آن را بنوشید، و به صورت سر کشیدن و پى در پى منوشید.

امام کاظم علیه‏ السلام :
« آب ، غذا را در معده مى‏چرخانَد ، خشم را فرو مى‏نشاند ، بر هوش مى‏افزاید و تلخه را خاموش می ‏کند» .

امام صادق علیه‏ السلام :
پیامبر خدا ، به هنگام روزه گشودن ، با حلوا افطار مى‏کرد . اگر حلوا نبود ، با شکرینه‏اى دیگر یا چند دانه خرما ، و اگر آن نیز نبود ، با آب خالى . مى‏فرمود : «آب ، معده و کَبِد را تمیز مى‏کند ، دهان را خوش‏بو مى‏کند ، دندان‏ها را محکم مى‏سازد ، چشم را قدرت مى‏دهد و دیده را جلا مى‏بخشد ، گناهان را از انسان مى‏شوید ، رگ‏هاى برآشفته و تلخه تحریک شده را فرو مى‏نشانَد ، بلغم را از میان مى‏بَرَد ، حرارت را از معده برمى‏دارد ، و سردرد را نیز از میان مى‏بَرَد» .

امام رضا علیه‏ السلام :
درباره آب سرد ، روایت مى‏کنم که حرارت بدن را فرو مى‏نشانَد ، صفرا را آرام مى‏سازد ، غذا را هضم مى‏کند ، پس‏ مانده‏اى را که در سر معده هست ، ذوب مى‏سازد و تب را از میان مى‏بَرَد

ادامه...
}
مستحبات نوشیدن آب در اسلام

١ ـ پیش از آشامیدن آب «بِسمِ ‏اللّه‏» و بعد از آن «الحَمدُللّه‏» بگوید.
٢ ـ در روز، ایستاده آب بخورد.
٣ ـ به سه نفس آب بیاشامد.
۴ ـ پس از آشامیدن آب، حضرت امام حسین ـ علیه‏السلام ـ و خاندان و یاران او را یاد و قاتلان ایشان را لعن کند.
۵- مستحب است آب را با دست راست بخورید، و آشامیدن آب با دست چپ مکروه است. در احادیث زیادی آمده است:
«غذا را با دست راست بخورید، آب را با دست راست بیاشامید، وقتی چیزی را می‌گیرید یا به کسی می‌دهید با دست راست عمل کنید؛ زیرا شیطان با دست چپ می‌خورد و می‌آشامد و می‌دهد و می‌گیرد.»
۶- مستحب است انسان آب جوشیده را برای خوردن انتخاب کند؛ زیرا امام صادق علیه‌السّلام در حدیثی فرموده است:
«آب جوشیده برای هر چیزی خوب است و هیچ ضرری ندارد.»

اسراف نکردن آب

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و‏آله :
الوُضوءُ بِمُدِّ و الغُسلُ بِصاعٍ و سَیَأتی أقوامٌ بَعدی یَستَقِلّونَ ذلِکَ فَاُولئکَ عَلى خِلافِ سُنَّتی ؛

پیامبر صلی الله علیه و آله :براى وضوء یک مُدّ (750 گرم) و براى غسل یک صاع (3 کیلو) آب بس است. پس از من گروهى مى‏آیند که این مقدار را کافى نمى‏ دانند ؛ آنها برخلاف سنّت من هستند

شراکت مسلمانان

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و‏آله :
المُسلِمونَ شُرَکاءٌ فی ثَلاثَ : فِی الماءِ و الکَلاَء وَ النَّارِ ؛
[ میزان الحکمه ، 9634 .]
پیامبر صلى ‏الله‏ علیه‏ و‏آله :
مسلمانان در سه چیز شریک‏اند : آب ، مرتع ، آتش (مواد سوختى) .
}