امتیاز موضوع:
  • 9 رای - 2.78 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با رشته زبان فرانسه
#1
هدف و ماهیت
فرانسه زبان هنر و ادبیات است. زبان آلفونس دولامارتین، ویكتورهوگو، آلفرد دوموسه، گوستاوفلوبر، استاندال و دهها نویسنده و هنرمند بزرگ دیگر قرنهای 17 ، 18 و 19 میلادی است. همچنین زبان رسمی تعداد قابل توجهی از كشورهای مسلمان آفریقایی و یكی از قطبهای علمی جهان یعنی كشور فرانسه است. از همین رو كشور ما به عنوان كشوری بافرهنگ و تمدن قدیمی نیز به متخصصانی كارآمد و در زمینه زبان و ادبیات فرانسه و مترجمی زبان فرانسه دارد، دو شاخه‌ای كه در دانشگاهها و مراكز آموزش عالی ما تدریس می‌شود.
برنامه درسی دوره لیسانس زبان فرانسه با برنامه درسی زبان انگلیسی متفاوت است، چرا كه بیشتر دانشجویان زبان فرانسه در هر دو گرایش ادبی و مترجمی، در بدو ورود با این زبان آشنایی ندارند و حتی بسیاری از آنها با شركت در آزمون انگلیسی ، در رشته زبان فرانسه پذیرفته می‌شوند. به همین دلیل در دانشگاه ،‌ زبان فرانسه از ابتدا آموزش داده می‌شود و دانشجویان در ابتدا درسهایی را تحت عنوان پیش‌نیاز می‌گذرانند و سپس در ترم‌های بالاتر دروس تخصصی خود مثل مكالمه ساده و پیشرفته ، نگارش ساده و پیشرفته و دروس ادبیات را مطالعه می‌كنند.
در سه ترم اول بین آموزش زبان فرانسه در دانشگاه، با آموزش همین زبان در آموزشگاههای آزاد تفاوت زیادی وجود ندارد چون در سه ترم اول دانشجو یاد می‌گیرد كه با گرامر، نگارش و مكالمه زبان فرانسه آشنا شود و در آموزشگاههای آزاد نیز همین موارد به علاقه‌مندان آموخته می‌شود با این تفاوت كه یك دانشجوی زبان فرانسه وظیفه اصلی‌اش تحصیل زبان است و در طول هفته زمان بیشتری را به آموزش زبان اختصاص می‌دهد اما در آموزشگاه ، زبان یك فعالیت جنبی و فوق برنامه محسوب می‌شود یعنی آن اجباری كه در دانشگاه وجود دارد در آموزشگاه نیست و از سوی دیگر چون هدف دانشجوی زبان فرانسه از آموزش مكالمه، نگارش و گرامر ابتدایی آمادگی برای آموزش و نگارش و مكالمه پیشرفته و مطالعه متون علمی و ادبی سنگین و پیچیده است، به همین دلیل برای فرا گرفتن بیشتر تلاش می‌كند. دانشجوی مترجمی زبان فرانسه با تئوری‌های ترجمه آشنا شده و یك نگرش نظری كلی نسبت به ترجمه پیدا می‌كند. همچنین طی ترم‌های متعدد، به مرور ترجمه جملات كوتاه و بلند، جملات پیچیده و مركب و بالاخره ترجمه متون ادبی و یا متونی كه محتوای سنگینی دارند، را فرا می‌گیرد و در نهایت می‌تواند با سرعتی مناسب و كیفیت مطلوب، به ترجمه كتبی یا شفاهی زبان بپردازد.
توانایی‌های مورد نیاز:
زبان فرانسه یكی از زبانهای مهم دنیا است و اگر دانشجو با عشق و علاقه آن را مطالعه نكند، نمی‌تواند در این رشته موفق شود. یعنی دانشجویی كه رشته زبان فرانسه را یك منبع درآمد می‌داند، در نهایت نمی‌تواند مترجم خوبی بشود چون چنین دانشجویی اهل مطالعه‌، تحقیق و تفكر نیست و درسها را به صورت طوطی‌وار یاد می‌گیرد و در نهایت نیز فقط یك مدرك تحصیلی به دست می‌آورد. دانشجوی زبان فرانسه باید به زبان فرانسه علاقه بسیار داشته باشد و هدفش از ورود به دانشگاه ، آشنایی با پشتوانه فرهنگی و علمی این زبان باشد تا بتواند با پشتكار و علاقه واحدهای درسی را با موفقیت پشت‌سر گذارد.
اگر به زبان به عنوان یك فرصت تجاری و شغلی نگاه كنیم، در آن موفق نخواهیم شد. اما اگر زبان را به منظور آشنایی با یك فرهنگ و تمدن مطالعه كنیم، هم در دانشگاه و هم در بازار كار موفق خواهیم شد. در ضمن دانشجوی رشته زبان باید در مرحله اول به زبان فارسی مسلط باشد یعنی خوب صحبت كند و خوب بنویسد. همچنین لازم است كه استعداد فراگیری زبان را داشته باشد چون یادگیری زبان نیاز به حافظه قوی، دستور زبان خوب، توانایی فراگیری لهجه و آشنایی با لغات زیاد دارد.
آینده شغلی و بازار کار
پیش از این گفتیم كه صرف داشتن لیسانس زبان فرانسه تضمین كننده موقعیت كاری مناسب نیست بلكه دانشجوی رشته زبان خارجی باید علاوه بر مطالعه دقیق دروس دانشگاهی ، به مطالعه آزاد بپردازد تا پس از فارغ‌التحصیلی ، فرصت شغلی مناسبی در زمینه رشته تحصیلی خود به دست آورد. برای مثال یك فارغ‌التحصیل توانمند مترجمی زبان فرانسه می‌تواند در مطبوعات، صدا و سیما، صنعت توریسم یا شركتهایی كه نیاز به مترجم یا منشی زبان فرانسه دارند، مشغول به كار گردد و در صورت تبحر كافی نیز می‌تواند به صورت آزاد به كار ترجمه بپردازد. یك فارغ‌التحصیل زبان و ادبیات فرانسه نیز علاوه بر فرصت‌های شغلی فوق می‌تواند در آموزشگاههای آزاد زبان تدریس كند. مهم‌تر از همه این كه یك فارغ‌التحصیل زبان می‌تواند از تحصیلات خود در زندگی شخصی‌اش بسیار استفاده كند چون آشنایی با یك زبان خارجی، دریچه‌ای را بر روی انسان می‌گشاید كه به یاری آن می‌توان تازه‌ترین اطلاعات را به دست آورد و از میان كتب و رسانه‌های گروهی امكان انتخاب داشت.
دست من خالیست... اما دلم تا دلت بخواهد از تو پر است!!!!!!!
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی با رشته زبان اسپانیایی Ayshan 0 341 ۲۳-۰۳-۱۳۹۱, ۱۰:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: Ayshan