تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 13 رای - 2.85 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آش های ایرانی را از دست ندهید
#1


[عکس: 20120414144104_0000.jpg]

با گرمی و اشتیاق فراوان به استقبال بهار رفتیم. در دید و بازدیدهای نوروزی به دیدار اقوام و یاران دیرین شتافته و غم هایمان را فراموش کردیم.

خلق مان باز شد و اشتهایمان تحریک! تنقلات و شیرینی های خوش ظاهر، اما جانکاه را دیدیم. خوردیم و اضافه وزن پیدا کردیم و یادمان رفت که این خوراکی ها سرشار از کالری، چربی های اشباع، شکر، نمک، مواد طعم دهنده، رنگ دهنده و افزودنی های مجاز و غیرمجاز است و نمی تواند پاسخی مثبت به نیاز سلول های بدنمان دهد.

پرفشاری خون، افزایش قند و چربی، اضافه وزن، یبوست، سستی و رخوت، بی تابی و آشفتگی، پیامدهای ناخوشایند مصرف شیرینی ها و آجیل هایی است که با ماهیت و خاصیت گرم خود بر شدت این عوارض افزوده و سلامت ما را تحت الشعاع قرار می دهد.
اما اینجاست که دانش تجربی مادربزرگ ها و سالخوردگان سرد و گرم چشیده روزگار ما که برآیند گفته های دانشمندان طب سنتی ایران است، به یاری نسل جوان آمده و با ارائه راهکارهای موثر تغذیه ای اثرات زیانبار و رنج آور خوراکی ها و تنقلات بی خاصیت را خنثی می کند.

در گذشته های نه چندان دور، مادربزرگ های ما در ایام عید و پس از آن، برای کاهش عوارض زیانبار ناشی از مصرف تنقلات نوروزی به طبخ انواعی از آش های خنک، ملین و مغزی می پرداختند.

آش جو، آش ماش، آش آلو، آش گوجه سبز، آش دوغ، آش تمبر هندی، آش قره قروت، آش انار و... ازجمله آش هایی است که نسل جوان باید باارزش تغذیه ای و خواص درمانی آنها آشنا شود و این دانش تغذیه ای فراموش شده را به نسل بعد انتقال دهد.
این آش ها از نظر طب سنتی به دلیل طبع خنکی که دارد، گرمی ناشی از مصرف آجیل و شیرینی را خنثی کرده، با لینت مزاج به دفع سموم و زواید بدن پرداخته، دستگاه گوارش را پاک کرده، به علت آنتی اکسیدان های فراوانی که در سبزی، غلات و حبوبات این آش ها وجود دارد، رادیکال های آزاد مضر بدن دفع و به سبب دارا بودن مواد فیبری به کاهش قند و چربی خون کمک کرده و با کنترل اشتها از پرخوری و اضافه وزن می کاهد.

● آش جو؛ کاهش دهنده قند خون

آش جو غذایی بسیار مقوی، کمی سنگین، خنک کننده، صفرابر، دافع تب های گرم، مولد خون پاک، مسکن فشار و پایین آورنده قند خون بوده و به دلیل دارا بودن ترکیبات هورمونی برای تقویت قوای جنسی بسیار نافع است. جو سرشار از آهن، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم و ویتامین های گروه B است. خواص درمانی و غذایی جو بیشتر از گندم بوده و سبوس آن برای رفع یبوست بسیار مفید است.

آش جو به جهت ویتامین های گروه B تقویت کننده سیستم عصبی بوده، استرس و اضطراب را رفع می کند و اثر نیکویی در نشاط و شادابی فرد دارد و به سبب فسفر فراوان موجب تثبیت کلسیم و در نتیجه تسهیل استخوان سازی شده و مصرف آن برای کودکان بسیار مفید و ضروری است. این آش نرم کننده و ضدتورم دستگاه ادراری است و به ترشح صفرا کمک کرده و برای کاهش چربی خون مفید است. جو به دلیل آن که ساختمان اثری شبیه به انسولین دارد، قند خون را پایین آورده و مصرف آن به افراد دیابتی توصیه می شود.

● آش ماش؛ دفع کننده سموم بدن

آش ماش مهم ترین منبع تامین پروتئین گیاهی است. طبع سردی دارد و باعث لینت مزاج و رفع یبوست و پاکی معده و روده شده و مسکن درد بواسیر است.

ماش به دلیل پتاسیم بالا و ترکیبات موثره ضدسم با ازدیاد ادرار، سموم و نمک مازاد بدن را دفع می کند و از پرفشاری خون می کاهد. اسیدفولیک بالای آن برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی موثر و منگنز و سلنیوم آن خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و باعث انهدام رادیکال های مضر بدن شده و موجب پیشگیری از بیماری های مزمن می شود. این آش زود هضم بوده و نفاخ نیست.

فرد گرسنه را سریع سیر کرده و خاصیت چاق کنندگی زیادی ندارد. آش ماش برای ازدیاد شیر مادران شیرده نافع و برای کسانی که دچار ورم گلو و سرفه های ناشی از مصرف گرمی ها هستند، مفید است. این آش به دلیل پروتئین بالا، حاوی ترکیبات پورینی بوده و برای کسانی که اسید اوریک بالایی دارند و مبتلا به نقرس هستند، محدودیت مصرف دارد.

● آش گوجه سبز؛ کاهش دهنده چربی و فشار خون

گوجه سبز اولین میوه نوبر فصل بهار است و آش و خورش آن یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که اغلب خانم های اصیل ایرانی در این فصل آن را طبخ می کنند. این آش بی مثال بهاری طبع خنکی دارد و هرچه ترش تر باشد، خواص تغذیه ای و درمانی بیشتری دارد.
آش گوجه کاهنده موثر قند، چربی و پرفشاری خون است و با حذف رسوبات خون، از گرفتگی و التهاب عروق جلوگیری و با تعادل PH خون می تواند برای درمان حالت اسیدی خون مفید باشد. این آش ادرارآور خوبی است و اعمال کلیه ها را تنظیم و به دفع سنگ مثانه کمک می کند. آش گوجه برای مبتلایان به نقرس و اسید اوریک بالا توصیه می شود. [/size]
[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }