امتیاز موضوع:
  • 34 رای - 3.09 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آفت دهان از تشخیص تا درمان
#1
آیا تا به حال روی زبان یا لثه های خود درد و سوزش احساس کرده اید؟ اگر این طور بوده، حتما تا مدت ها آب خوش (ببخشید، غذای خوش مزه) از گلویتان پایین نرفته و هر بار تا عمق سرتان درد گرفته است. تا به حال چیزی درباره «آفت» شنیده اید؟...
[عکس: 6ebb191b698f6cf14ed35010a74eb94d.jpg]
آفت دهان هم مانند هر نوع زخم دیگری، نوعی ضایعه است که به علت از بین رفتن بخشی از پوشش داخلی دهان یا لثه و در قسمت داخلی گونه ها به وجود می آید. این بیماری به طور معمول در خانم ها بیشتر دیده می شود و حدود یک پنجم مردم جامعه به آن مبتلا می شوند. اگرچه افراد در هر سنی در معرض ابتلا به آفت هستند ولی در ۱۰ تا ۴۰ سالگی شایع تر است.● آفت چه حسی دارد؟

گزگز یا سوزش، ممکن است یک روز قبل از بروز ضایعه آفت وجود داشته باشد. در ۲ تا ۳ روز اول، ضایعات به شدت دردناک هستند و فرد مبتلا در خوردن و صحبت کردن مشکل خواهد داشت.● چه می بینید؟

آفت به شکل ضایعه ای منفرد یا متعدد، کوچک، سطحی و با لبه های کاملا مشخص است که با یک لایه خاکستری رنگ پوشیده شده و هاله ای قرمز در اطراف دارد.● چه بیماری هایی شبیه آفت هستند؟

برخی از ضایعات ممکن است شبیه آفت باشند مانند تبخال، برفک، آنژین ونسان (که نوعی عفونت و آبسه گلو است)، زخم ناشی از ضربه و آسیب و ضایعات ناشی از کمبود ویتامین B۱۲، اسیدفولیک یا آهن. خوب است بدانید که کمبود ویتامین های B۱، B۲ و B۶ از عوامل تشدید کننده آفت هستند.● با آفت دهان چه کار کنیم؟

هدف از درمان، کنترل درد، کوتاه کردن زمان بهبود ضایعات و جلوگیری از ایجاد ضایعات جدید است.

بهترین روش برای پیشگیری از ضایعات و کوتاه کردن دوره بیماری، سرکوب باکتری استرپتوکوک با آنتی بیوتیک های موضعی است که پزشک تجویز می کند. بسیاری از افراد خودسرانه کورتون خوراکی مصرف می کنند اما باید این دارو را پزشک پس از معاینه در صورت لزوم تجویز کند. متاسفانه بیماری بسیاری از بیماران پس از قطع درمان، عود می کند. این گروه از بیماران باید در پی عارضه و مشکلی اصلی باشند که باعث ضعف دستگاه ایمنی شده است و با تقویت دستگاه ایمنی و پرهیز از استرس، احتمال بروز آفت را کمتر کنند.

لطفا مطالب سلامت و بهداشت رو ((اشتراک گذاری _ Share)) کنید.منبع:salamat.irپاسخ }
#2
برای پیشگیری از بروز آفت‌ دهان‌ رعایت نکات زیر ضروری است:

- دندان های‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دو بار مسواک‌ بزنید و مرتب از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ کنید تا تمیزی‌ و سلامتی‌ دهان‌ و دندان ها حفظ‌ شود.

- حتی ‌المقدور سعی‌ کنید استرس نداشته‌ باشید.

- از تماس‌ نزدیک‌ با افراد دچار عفونت خودداری‌ کنید.

- دقت‌ کنید که‌ آفت‌، بیشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذایی‌ رخ‌ می ‌دهد.

- از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ می ‌شوند، خودداری‌ کنید.
درمان

- تنها راه درمان آفت راجعه (برگشت پذیر)، رعایت مواردی است که باعث صدمه و تحریک مخاط دهان می ‌شود، مثلا از مصرف غذاهای سفت و خشن مانند برنج برشته شده (ته دیگ) و یا مسواک زدن به طرز ناصحیح، خوردن گردو و غذاهای محرک خیلی سرد و خیلی داغ خودداری شود.

- همچنین بهتر است آزمایش هایی جهت اندازه گیری آهن خون و ویتامین B12 و اسید فولیک نیز داده شود تا چنانچه کمبودی از این لحاظ در بدن وجود دارد، برای همیشه برطرف گردد. اگر علائم دیگری مثل زخم در ناحیه ی تناسلی و مشکل چشمی یا مفصلی وجود نداشته باشد، موارد یاد شده کفایت می ‌کند.

- عموما بیماری در اکثر بیماران با گذشت عمر بهبود یافته یا دفعات عود کم می‌ شود. در صورتی که در یک فرد بالغ آفت شروع یا تشدید شود، بایستی به یک عامل زمینه‌ای مشکوک شویم.

- ابتدا بایستی بیماری هایی که آفت معمولاً به همراه ‌آنها دیده می ‌شود یا عوامل مستعد کننده ی عمومی برای ایجاد آفت رد شوند. درمان همیشه رضایت‌ بخش نیست، ولی رعایت بهداشت دهان و استفاده از دهان شویه ی تتراسایکلین، می تواند به بهبودی بیمار کمک نماید.

- در صورتی که ارتباطی بین بروز آفت با یک ماده ی غذایی( مثل گردو ، پسته و ... ) دیده می ‌شود، بایستی آن ماده ی غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود.

- امکان‌ دارد توصیه‌ به‌ کشت‌ زخم شود تا بتوان‌ آفت‌ را از زخم‌ هرپسی (تب خال)‌ افتراق‌ داد، یا احیاناً اگر عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ وجود داشته‌ باشد، آن‌ را تشخیص‌ داد.

- دهان‌ را روزانه‌ 3 بار یا بیشتر با محلول‌ نمک‌ (نصف‌ قاشق‌ چای خوری‌ نمک‌ در یک‌ لیوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهید، البته‌ به‌ شرط‌ اینکه‌ خیلی‌ دردناک‌ نباشد.

- زخم ها را مرتباً با کمک‌ گوش‌ پاک‌ کن‌ یا چیزی‌ شبیه به‌ آن‌ که‌ آغشته‌ به‌ پراکسید هیدروژن 2درصد باشد، پاک‌ کنید.

- اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بریس‌ یا دندان‌ مصنوعی‌ ایجاد شده‌ باشد، بایستی به‌ دندان پزشک‌ مراجعه‌ شود، زیرا تا زمانی‌ که‌ این‌ نوع‌ مشکلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمی ‌شود.
عواقب مورد انتظار:

اکثر زخم های‌ آفتی‌ بدون‌ برجای‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌ شوند. حملات‌ مکرر آفت‌ شایع‌ هستند. آفت‌ ممکن‌ است‌ به‌ صورت‌ یک‌ زخم‌ حداکثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه ی‌ چندین‌ زخم‌ در سال،‌ رخ‌ دهد.
داروها:

- بی ‌حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ برای‌ تخفیف‌ درد مناسب است.

- خمیر حاوی‌ یک‌ مشتق‌ استرویید به‌ همراه‌ تریامسینولون استوناید، اگر به‌ محض‌ شروع‌ زخم‌ مالیده‌ شود، می ‌تواند از بروز درد جلوگیری‌ کند.

- دارویی‌ که‌ برای‌ حمله‌ ی قبلی‌ آفت‌ تجویز شده‌ است‌ را نگاه‌ دارید. در صورت‌ بروز مجدد آفت‌، بلافاصله‌ آن‌ را مصرف‌ کنید. درمان‌ هر چه قدر زودتر آغاز شود، آفت‌ خفیف ‌تر خواهد بود.
رژیم غذایی:

محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیزاز غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. هنگام بهبود آفت هر چه می توانید بیشتر مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

برای تخفیف درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند،عبارتند از: شیر،ژلاتین مایع، ماست و بستنی.
در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

- در صورتی که درجه ی حرارت بدنتان به 9/38 درجه سانتی گراد یا بالاتر برسد.

- اگر علی رغم درمان، آفت در عرض 3 روز بهبود نیابد.

- در صورتی که درد در حین درمان، تخفیف نیابد و قابل تحمل نباشد.

- اگر کودکی که دهانش آفت می زند، وزن کم کند.

[عکس: countdown.php?width=400&height=128&bg=59...married in]
Created by Wedding Favors
پاسخ }
#3
زخم هاى آفتى، كوچك، دردناك و آزار دهنده مى باشند. اين زخم هاى سطحى باعث مى شود كه غذا خوردن وحتى صحبت كردن فرد با ناراحتى و مشكل مواجه شود. اين زخم ها ممكن است در روى زبان، كام نرم روى قاعده لثه ها و فضاى داخل دهان ايجاد شود. آفت از دو جهت با تب خال متفاوت است يكى اينكه آفت بيشتر بافت نرم داخل دهان را گرفتار مى كند.جايى كه به ندرت توسط زخم هاى تب خال درگيرمى شود و آن كه ديگر آفت مسرى نيست ولى تب خال بسيار مسرى مى باشد. آفت در هر سنى ممكن است فرد را مبتلا كند ولى معمولا در سنين ۴۰-۱۰ سال براى اولين بار فرد را گرفتار مى كند. اين بيمارى اغلب نياز به درمان ندارد. درد آن پس از چند روز فروكش كرده و خود زخم نيز در طى۱-3 هفته كاملا بهبود مى يابد. بندرت ممكن است آفت بيمارى شديدى را ايجاد كند كه در اين نوع زخم ها بزرگتر از يك سانتى متر و يا زخم هايى كه بيش از ۲ هفته دوام مى آورند را شاهد هستيم.

علايم و نشانه ها
علايم آفت شامل:
۱- زخم يا زخم هايى دردناك در داخل دهان
۲- احساس سوزش و يا سوزن سوزن شدن قبل از ظهور زخم
۳- يك زخم گرد با مركزى سفيد رنگ كه توسط يك هاله قرمز احاطه شده است .
گاهى ممكن است علايمى مثل تب ، بى حالى و تورم غدد لنفاوى همراه آفت وجود داشته باشد، گرچه اين علايم ممكن است ارتباطى با آفت نداشته باشد.

علت بيمارى
علت بيشتر موارد آفت يك راز باقى مانده است. محققان معتقدند كه استرس و يا آسيب بافتى مى تواند باعث ايجاد آفت شود. حتى آسيب هاى خفيف مثل گاز گرفته شدن فضاى داخل دهان به طور اتفاقى نيز مى تواند باعث ايجاد آفت شود. ساير علل احتمالى آفت شامل موارد زير است:
۱- اختلال در عملكرد سيستم ايمنى
۲- مشكلات و كمبودهاى تغذيه اى مثل كمبود ويتامين ۱۲B، روى، فوليك اسيد و يا آهن
۳- بيمارى هاى لوله گوارش
۴- حساسيت غذايى
۵- دوران قاعدگى
نكته ديگر اينكه، گر چه هر كسى ممكن است به اين بيمارى مبتلا گردد ولى اين بيمارى در بعضى خانواده ها شيوع بيشترى دارد كه نشان مى دهد ممكن است استعداد به آن از طريق ارث نيز منتقل شود.

چه موقع بايد به دنبال مراقبت هاى پزشكى رفت؟
در صورتى كه يكى از موارد زير گريبانگير شما شد، حتما به پزشك مراجعه كنيد:
۱- زخم هايى كه به طور غير معمول بزرگ مى باشند.
۲- زخم هايى كه بيش از ۳ هفته وجود دارد و بهبود نيافته اند.
۳- دردى كه با اقدامات اوليه فروكش نكرده است.
۴- در صورتى كه اين بيمارى نوشيدن شما را مختل كرده است و نمى توانيد به مقدار كافى مايعات ميل كنيد.

تب بالا همراه با آفت
۵- همچنين اگر شما دندانى داريد كه سطح بسيار تيزى دارد و يا وسايل داخل دهانى مثل دندان مصنوعى كه به نظر مى رسد كه آنها باعث تحريك داخل دهان شما و ايجاد آفت مى شوند بايد به دندانپزشك مراجعه كنيد.

درمان
در حالت عادى اين بيمارى بدون درمان بهبود مى يابد ولى خصوصا براى زخم هاى بزرگ دردناك و مزمن پزشكان دارو مى دهند. براى كاهش درد و التهاب ناشى از آفت نيز پزشكان از دهان شويه هاى حاوى كورتيداستروئيد و يا مواد بى حس كننده استفاده مى كنند.

پيشگيرى
مى توان با پى بردن به عواملى كه محرك ايجاد آفت مى باشد و دورى جستن از آنها تعداد دفعات ابتلا به آفت را كاهش داد.
۱- متوجه باشيد كه چه مى خوريد: از غذاهايى كه به نظر مى رسد كه دهان شما را تحريك مى كنند پرهيز كنيد. اينها مى تواند شامل غذاهاى اسيدى، آجيل ها و يا بعضى از ادويه ها باشد.
۲- در هنگام غذا خوردن با كسى صحبت نكنيد: گفته شد حتى آسيب هاى جزيى داخل دهان كه به طور مثال از گاز گرفته شدن اتفاقى جدار دهان فرد ايجاد مى شوند، مى توانند باعث ايجاد زخم هاى آفتى شوند.
۳- رعايت بهداشت دهان: مسواك زدن پس از هر وعده غذا و استفاده از نخ دندان روزى يكبار
مى تواند دهان شما را پاكيزه نگه داشته و از غذاهايى كه ممكن است باعث تحريك و ايجاد آفت شوند جلوگيرى كند.

مراقبت
پس از اينكه فرد به آفت دچار شد براى تخفيف درد و ناراحتى ناشى از آن اقدامات زير مفيد است
۱- اجتناب از مصرف غذاهاى اسيدى ، قندى، پر ادويه و هر غذايى كه باعث تشديد درد و تحريك زياد دهان مى شود.
۲- استفاده از تكه هاى كوچك يخ روى نقاطى كه دچار آفت است. اين كار باعث تخفيف درد مى شود.
۳- مسواك زدن به طور مرتب و تميز نگه داشتن دهان.
۴- مرتبا دهان خود را بشوييد. اين كار رامى توان با آب نمك و يا استفاده از دهان شويه هاى معمولى انجام داد. اگر از شربت ديفن هيدرامين و يا محلول آب اكسيژنه استفاده مى كنيد حتما آنها را رقيق كنيد تا تحريك كننده نباشند.
۴- با استفاده از محلول شير منيزيوم( هيدروكسيد منيزيوم كه هم به عنوان داروى ضد اسيد و هم ضد يبوست مصرف مى شود. ) و چكاندن چند قطره روى زخم آفت هم درد آن كاهش و هم بهبود آن تسريع مى يابد.
۵- استفاده از ضد دردهايى مثل آسپرين ، استامينوفن و يا ايبوپروفن نيز براى كاهش درد مفيد است ولى از آسپرين براى كودكان نبايد استفاده كرد.
[عکس: countdown.php?width=400&height=128&bg=59...married in]
Created by Wedding Favors
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Ksmiletris علل و راه‌هاي درمان بوي بد دهان pari 0 805 ۲۲-۰۷-۱۳۹۰, ۰۲:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: pari