امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آلودگی هوا خطر مرگ جنین را افزایش میدهد
#1
محقق امبارينا فايز از مدرسه پزشكي رابرت وود جانسون در شهر نيوجرسي گفت: ما دريافتيم كه آلايندهاي مختلف به جنين در ماههاي بارداري زيان وارد مي‌كند.

وي افزود: به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض ميانگين بالاي دي اكسيد نيتروژن به طور خاص در سه ماهه اول بارداري زيانبار است.

محققان در تحقيقات خود اطلاعات مربوط به زاد ولدها از سال 1998 تا 2004ميلادي را مورد استفاده قرار داده و به طور مشخص مادراني را كه در فاصله 10 كيلومتري از مراكز نظارت و سنجش آلودگي هوا در نيوجرسي زندگي مي‌كردند، زير نظر گرفتند.

محققان همچنين اطلاعات اين مراكز نظارت و سنجش آلودگي هوا را جمع آوري كرده و ميزان آلاينده را در جريان بارداري زنان مقايسه كردند و در اين راه عوامل شناخته شده تاثيرگذار بر خطر مرگ جنين از جمله سن مادر، سيگار كشيدن و مراقبت بهداشتي را مدنظر قرار دادند.

اين تحقيقات نشان داد: مرگ جنين در زناني كه در معرض آلاينده‌ها در دوره هاي معيني از بارداري بودند، افزايش مي‌يابد.

تازه‌ترين تحقيقات پزشكي همچنين هشدار مي‌دهند كه آلودگي هوا خطر ابتلا به سكته‌هاي مغزي يا قلبي را افزايش مي‌دهد و باعث آسيب رسيدن به حافظه مي‌شود.

بر اساس اين تحقيقات، افرادي كه به مدت طولاني در معرض آلاينده‌ها هواي نظير دي اكسيد كربن، نيتروژن و گوگرد هستند، بيشتر در معرض ابتلا به سكته هاي مغزي يا قلبي قرار دارند.

تحقيقات همچنين نشان مي‌دهد كه آلودگي هوا به ويژه قرار گرفتن در معرض گاز اكسيد نيتروژن نقش مهمي در افزايش ابتلا به بيماري ديابت نوع دوم و فشار خون ايفا مي‌كند.

منبع: فارس
[عکس: eNortjKzUjIyNDWwMFayBlwwFXEC0A,,32.png]
پاسخ }