• 7 رأی - میانگین امتیازات: 3.43
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آماده ورود چاپ‌گر خارق‌العاده سه بعدی به بازار باشید
#1
اهل اینترنت هستید؟ چند ساعت در روز؟ چه سایت‌هایی؟ اهل دانلود کردن چی؟ تا به حال چه فرمت‌هایی را بیشتر از بقیه دانلود کرده‌اید؟ فیلم، عکس، دیتا یا موسیقی؟ آیا تا به حال به ذهنتان خطور کرده که ای کاش می‌‌شد به جز فرمت‌های فوق، چیزهای دیگری را از اینترنت دانلود کرد؟ مثلاً یک قطعه‌ی پلاستیکی مانند یک پشه‌کش یا...

بولتن نیوز- سرویس آی تی: آیا به رایانه دسترسی دارید؟ چه وسایلی به رایانه‌ی‌تان متصل است؟ چاپگر هم دارید؟ رنگی یا سیاه-سفید؟ چقدر از آن استفاده می‌کنید؟ از کیفیتش راضی هستید؟ آیا تا به حال شده عکسی را چاپ کرده و همان موقع، یک آرزوی عجیب و غریب در دل بکنید؟ مثلا آرزو کنید که ای کاش، ماکت آن چیزی که چاپ شده ‌را در اختیار می‌گرفتید؟ مثلاً عکس اتومبیل محبوبتان را چاپ کرده و دوست داشتید ماکتی از آن‌ را هم ‌داشتید؟ و یا تا به حال شده دنبال یک جاکلیدی مناسب بگردید و در یک عکس، آن ‌را پیدا کنید و دوست داشته باشید همان موقع، مشابه آن جاکلیدی را در دستتان بگیرید؟

[تصویر: 20120605015950_87006_741.jpg]

اصلاً همه‌ی حرف‌های بالا را بگذارید کنار. اهل اینترنت هستید؟ چند ساعت در روز؟ چه سایت‌هایی؟ اهل دانلود کردن چی؟ تا به حال چه فرمت‌هایی را بیشتر از بقیه دانلود کرده‌اید؟ فیلم، عکس، دیتا یا موسیقی؟ آیا تا به حال به ذهنتان خطور کرده که ای کاش می‌‌شد به جز فرمت‌های فوق، چیزهای دیگری را از اینترنت دانلود کرد؟ مثلاً یک قطعه‌ی پلاستیکی مانند یک پشه‌کش یا قاشق پلاستیکی. فکرش را بکنید از چند وقت دیگر در کنار آیکون دیتا، فیلم، عکس و صدا در جستجوگرهای اینترنتی، آیکون دیگری اضافه شود که قابلیت جستجوی اشیاء را هم برای کاربران فراهم کند تا آن‌ها بتوانند بعد از بررسی و پیدا کردن شی مورد نظر، آن‌را به اصطلاح دانلود کنند.
[تصویر: 20120605020052_87007_546.jpg]

قضیه این است که چند وقتی‌ست فناوری انجام این کارها ایجاد شده و با اختراع اسکنر و چاپگرهای سه بعدی، امکان چاپ یا بارگیری اشیاء فراهم شده است. گرچه در حال حاضر تنها می‌توان بعضی جنس‌های خاص (مثل پلاستیک و آهن) را در اندازه‌های مشخص و رنگ‌های ساده و ثابت، از طریق این فناوری چاپ یا دانلود کرد، اما در هر صورت این امکان فوق‌العاده فراهم شده است و قطعاً در آینده‌ای نزدیک، پیشرفت‌های چشمگیری پیدا خواهد کرد. طی این فناوری، شی مورد نظر از حیث جنس، کیفیت و ابعاد اسکن شده و مشخصات آن به صورت دیتای دیجیتالی در می‌آید. (اسکن سه بعدی)حال بستگی دارد که این دیتا، در فضای سایبری قرار بگیرد و یا در حافظه‌ی یک رایانه. تنها کافی‌ست سیستم شما به یک چاپگر سه بعدی مجهز باشد تا بتواند اطلاعات مدنظر را بازسازی کند.

[تصویر: 20120605020212_87008_940.jpg]

چاپگر سه بعدی همانند چاپگرهای فعلی، با توجه به مواد خامی که در اختیار دارد، محصول را به شما تحویل می‌دهد. مثلاً اگر چاپگرهای معمولی و فعلی شما، تنها در بخش کارتریج (محل قرار گرفتن رنگ‌های خام در چاپگر) از رنگ‌های سیاه و سفید بهره می‌برد، قطعاً امکان چاپ عکس رنگی نخواهید داشت، زیرا مواد خام شما چنین محدودیتی را باعث می‌شود. در چاپگر سه بعدی نیز اوضاع از همین قرار است. این وسیله با توجه به مواد خامی که در اختیار دارد، اطلاعات دیجیتالی را تبدیل به شی می‌کند. البته در حال حاضر چون این فناوری در اول راهش قرار گرفته، تنها برخی اشیا خاص را با مواد خام معینی چاپ سه بعدی می‌کند. اما با پیچیده شدن فناوری چاپ سه بعدی، می‌توان انتظار داشت که در آینده، اشیاء متنوع‌تر با جنس‌های بیشتر و کیفیت‌های مختلف، تحت پوشش آن قرار بگیرند.

[تصویر: 20120605020257_87009_943.jpg]

به طور مثال اگر در آینده (همان‌طور که فعلاً مدنظر پیشگامان فناوری چاپ سه بعدی‌ست) این چاپگرها از هر نوع فلزی پشتیبانی کنند، این امکان وجود دارد که فلز مدنظر را به طور خام در اختیار چاپگر سه بعدی قرار دهیم و شی‌ای که در اینترنت، اطلاعات سه بعدی‌اش قرار گرفته، دانلود و چاپ سه بعدی شود.
[تصویر: 20120605020400_87012_110.jpg]

البته باید انتظار انواع چاپگرها را نیز در آینده داشت. چاپگر نوشیدنی، چاپگر شیرینی‌جات، چاپگر لباس و منسوجات و چاپگر هر چیزی که زیر پوست دستتان می‌توانید لمسش کنید. به طور مثال اگر در خانه‌ی‌تان چاپگر شیرینی داشته باشید و مواد خام مورد نیاز را در اختیارش بگذارید (چیزی مثل قرار دادن رنگ‌های خام در بخش کارتریج چاپگرهای فعلی) وقتی موقع وب‌گردی به صفحه‌ای برخوردید که شیرینی مورد علاقه‌ی شما را نمایش می‌دهد، با دانلود اطلاعات سه بعدی آن و انتقال آن به چاپگر شیرینی، می‌توانید در عرض چند دقیقه، مزه‌ی شیرینی نقش بسته بر روی نمایشگر رایانه‌ی‌تان را بچشید.
[تصویر: 20120605020427_87011_175.jpg]

همان‌طور که گفته شد این فناوری هنوز در ابتدای راه است و تا امروز تنها توانسته اطلاعات سه بعدی برخی اشیا پلاستیکی را تجسم ببخشد. اولین دانلود سه بعدی نیز نزدیک دو ماه توسط چند نوجوان اروپایی انجام شد که پسر نوجوانی، اطلاعات سه بعدی جاکلیدی‌اش را در اینترنت بارگذاری کرد و دوستش توانست آن اطلاعات را با یک چاپگر سه بعدی، به یک جاکلیدی دیگر تبدیل کند.

در آینده‌ای خیلی نزدیک، منتظر خبرهای جدیدتری در مورد فناوری چاپ و دانلود سه بعدی باشید.

به نقل از آزاد نگارFlowerysmile
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
  پاسخ