امتیاز موضوع:
  • 41 رای - 2.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش سبز کردن سبزه عید
[عکس: sabzeshishe.jpg]

سبزه در گلدان شیشه ای با سنگهای زینتی
کاشتن سبزه عید در گلدان شیشه ای که زیر آن سنگهای تزئینی رنگی باشد ایده خیلی جالبی است. فکر میکنم کمتر ریشه های سبزه آسیب ببیند و سبزه های شما تا سیزده بدر سبز و بدون کپک خواهد بود.
تو بزرگی مثل اون لحظه که بارون می زنه
تو همون خونی که هر لحظه تو رگهای منه
تو مثل خواب گل سرخی، لطیفی مثل خواب
من همونم که اگه بی تو باشه جون می کنه

من نیازم تو رو هر روز دیدنه
از لبت دوست دارم شنیدنه
پاسخ }
[عکس: 146191.JPG]

مواد لازم :

كوزه: سفالي يك عدد
تخم شاهي: 100 گرم
جوراب نايلوني

طرز تهيه :

ابتدا تخم شاهي را با آب مخلوط كنيد تا لعاب داده و غلظت پيدا كند. جوراب را روي سطح بيرون كوزه كشيده و اضافي آن را به سمت داخل بدهيد. از مايه لعاب دار روي سطح كوزه بماليد و فقط قسمت هاي سوراخ دار را خالي بگذاريد. بعد از اتمام كار حتماً بايد روزي چند مرتبه با اسپري روي آن آب بپاشيد تا خشك نشود. بعد از اين كه سبزه ها كمي بلند و سبز شد قسمت هاي خالي كوزه را به آرامي با قيچي برش زده و در نهايت يك شمع كوچك داخل كوزه قرار دهيد. اميدواريم اين سبزه زينت بخش سفره هاي هفت سين تان باشد.

نكته :

1- اگر از كوزه ساده و بدون سوراخ استفاده كرديد فقط كافي است داخل كوزه را پراز آب كنيد و نيازي به پاشيدن آب روي سطح كوزه نيست.
2- فقط مراقب باشيد آب كوزه تمام نشود.

[عکس: 146192.JPG]

منبع:نشريه هنر آشپزي شماره 65

از لبت دوست دارم شنیدنه
پاسخ }
در ابتدا شما به دانه هایی احتیاج دارید که رشد کند و جوانه بزند. در اینجا ما از دانه های ذرت استفاده کرده ایم. شما می توانید از دانه ی نخود، ماش، گندم، ارزن و ... استفاده کنید.

[عکس: 20110301134601639_2.jpg]

یکی از جوراب های قدیمی که استفاده نمی کنید و دیگر آنها نمی پوشید را بردارید. از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

سعی کنید جورابی به رنگ سفید انتخاب کنید، زیرا برای آدمک سبزه ای ما مناسب تر است. البته از رنگ های دیگری نیز می توانید استفاده کنید اما رنگ سفید سبزی روی سر او را بهتر نشان می دهد.

[عکس: 20110301134601670_3.jpg]

به تکه های بریده شده ی چوب( تراشه های چوب) نیز احتیاج دارید. می توانید از یک نجاری آن را تهیه کنید. به اندازه ای باشد که جورابتان را پر کند.

[عکس: 20110301134601701_4.jpg]

چند دکمه با این اندازه ها پیدا کنید تا برای چشمان آدمک سبزه ای از آن استفاده کنید.

[عکس: 20110301134601733_5.jpg]

50 گرم از دانه هایتان را داخل جوراب بریزید. به اندازه ای که سر آن پر شود.

[عکس: 20110301134601764_6.jpg]

مابقی جوراب را با استفاده از تراشه های چوب پر کنید و با یک کش حلقه ای انتهای آن را ببندید. وسط آن را اندازه گیری کنید و یک بینی برای آدمک سبزه ای در بیاورید. با استفاده از یک کش دیگر آن را ببندید تا محکم بماند.

[عکس: 20110301134601779_7.jpg]

دو دکمه را در جاهایی که مشخص شده است بدوزید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، از یک بزرگتر کمک بگیرید.

[عکس: 20110301134601811_8.jpg]

انتهای جوراب را همانند تصویر زیر، در داخل یک ظرف بگذارید و داخل آن را از آب پر کنید. و به مدت 10 روز صبر کنید تا دانه ها خوب خیس شود و جوانه بزند.

[عکس: 20110301134601842_9.jpg]

این یک سر سبز بعد از 12 روز است.

[عکس: 20110301134601576_10.jpg]

حالایک قیچی بردارید و کمی سرش را اصلاح کنید. تا موهای آدمک سبزه ای زیبا و مرتب شود.

[عکس: 20110301134601608_11.jpg]

حالا می توانید آن را در یک ظرف قشنگ تر بگذارید و سفره ی هفت سین خود را با آن تزیین کنید.

از لبت دوست دارم شنیدنه
پاسخ }
عزيز جون براي سبز كردن عدس بايد عدسها رو خيس كند به مدت 24ساعت بعد اونارو ميريزيد توي يه پارچه نم دار مثل يه بقچه ميبندي وهر روز 3مرتبه اون رو خيس ميكنيد تا زماني كه ريشه بزنه ويه كم هم جوانه بزنه در همين مرحله لونارو توي ظرفي كه مد نظر شماست ميريزيد يك نايلون رو كه از دوجا سوراخ كرديد روش ميكشيد به مدت يك روز بعد اون رو جايي بذاريد كه نور داشته باشه زياد هم گرم نباشه(1782)
پاسخ }
دوستای من اگر حس کردید رشد سبزه تون هم کمه میتونید روزی چند ساعت نایلون سوراخ دار را روی اون بذارید تا رشدش زیاد بشهhih
حذف امضا بدلیل سایز بیش از حد
پاسخ }
(۰۶-۱۲-۱۳۹۰, ۰۹:۳۷ ب.ظ)KAMRAN نوشته:  سلام صفورا جان من میخوام سبزه ای را سبز کنم روی توپه یعنی کاملا گرد بشه میشه اگه تجربه ای داری کمکم کنی؟

سلام من 2 سال پیش توپ درست کردم خیلی قشنگ شد اول توپ و یه دور پنبه بذار باید پنبه یدست باشه تا سبزه کوتاه بلند نشه بعد با تور نازک روی پنبه میذاریم و قسمت پایین توپ با کش محکم میبندیم بعد توپ و توی یه کاسه میذاری بقیش مثل کوزس امیدوارم کمکت کرده باشم
عجیب است عکس شهدا را میبینیم اما عکس شهدا رفتار میکنم
[عکس: 20140409221909_llllllll.jpg]
جیگر مامان اقا مهدی خانوم گل کوچک یگانه خانوم

پاسخ }
گندم از 15 روز خیلی بلند میشه 10 روز خوبه ، واسه سبزه عدس 15 یا 14 روز خوبه شاهی و خرفه 5 روزه هم در میاد دیگه ماش و لوبیا هم تقریبا مثل عدس 15 یا 12 روز که خیلی تا نوروز بلند نشه از ریخت بیافته ، امیدوارم تونسه باشم کمکت کنم Flowerysmile (1782)
پاسخ }
وسط یک آبکش پلاستیکی را میبریم و خالی میکنیم ( به اندازه بطری نوشابه ) و بطری را در آن میگذاریم
با اسپری سطح بیرونی آبکش را خیس می کنیم . دور آبکش ، پنبه میگذاریم ( پنبه را تکه تکه نمیکنیم ، همانطور که از بسته در می آوریم روی آبکش می گذاریم ) . با اسپری خیس میکنیم و بذر خیس خورده را فقط یک لایه روی آن میکشیم ( اگر دانه ها روی هم برود سبزه قشنگ نمیشود ) . اسپری میکنیم . پلاستیک شفاف بزرگی که دو جای آن سوراخ است ( به اندازه ای که انگشت رد شود ) روی آن میکشیم ( سوراخها در قسمت بالا باشد و پلاستیک با بذر تماس نداشته باشد ) . یک روز بعد آنرا اسپری میکنیم . بعد از یک روز آنرا سیراب میکنیم ( یعنی زیر شیر آب میبریم و آب میدهیم ) ۲-۳ روز بعد که کمی سبز شد ، نایلون را برمیداریم
اگر در جای گرم گذاشته باشیم ۲ روز و اگر در جای سرد گذاشته باشیم ۳ روز
غیر از روز اول که با اسپری به آن آب دادیم ، روزهای بعد باید آنرا سیراب کنیم ( تا آخر عید )
۴ – ۵ روز قبل از عید می کاریم
ریحان ، شاهی ، خاکشیر ، خرفه …………. اینها لعابدار هستند و به این صورت اینها را آماده میکنیم : ۱ استکان بذر ، ۵ استکان آب ……….. وقتی لعابش رو پس داد خیلی نازک روی پنبه میکشیم
وقتی هم که سبز شد در بطری نوشابه میتوانیم شمع بگذاریم
یا اگر ته بطری به سمت بالا باشد گل سنبل یا سوسن بذاریم
غیر از آبکش از کاسه با هر جنسی میتوان استفاده کرد ولی فقط وسط آنرا نمی توانیم خالی کنیم

[عکس: 20120301201847_c37d0d926b93251c3d0f45c8ce1f9d04.jpg]

منبع:www.damsaz.com
[عکس: hRvvp3.png]
پاسخ }

سبزه عروسکی
وسایل‌ لازم‌
-عروسک‌
- پارچه‌ کنفی‌ یا گونی‌
- تخم‌ شاهی‌
- نخ‌ و سوزن‌ و قیچی‌
شیوهِ کار
عروسک‌ مناسبی‌ انتخاب‌ کنید؛ عروسکی‌ که‌ ترجیحاً دامن‌ بلندی‌ داشته‌ باشد. اگر می ‌خواهید لباس‌ عروسک‌ آسیب‌ نبیند، قسمت‌ دامن‌ را داخل‌ کیسه‌ نایلونی‌ قرار دهید و در قسمت‌ کمر با کش‌ یا سوزن‌ و نخ‌ محکم‌ کنید.
پارچه‌ کنفی‌ را با قیچی‌ (با توجه‌ به‌ اندازه‌ عروسک) به‌ شکل‌ دامن‌ برش‌ بزنید. اندازه‌ گیری‌ دقیق‌ دور کمر، قد دامن‌ و پایین‌ دامن‌ عروسک، شما را در برش‌ صحیح‌ دامن‌ کمک‌ می ‌کند. دامن‌ را با سوزن‌ و نخ‌ بدوزید و قسمت‌ کمر را محکم‌ به‌ عروسک‌ متصل‌ کنید. این‌ مرحله‌ پایه‌ کار است‌ و باید با دقت‌ و توجه‌ انجام‌ شود.
تخم‌ شاهی‌ را خیس‌ کنید و بگذارید یکی ‌دو ساعت‌ بماند تا حالت‌ ژله ‌ای‌ و چسبنده‌ پیدا کند. سپس‌ آن‌ را از بالا به‌ پایین‌ و به‌ آرامی‌ روی‌ دامن‌ عروسک‌ بمالید. این‌ کار را به ‌دقت‌ و به‌ گونه ‌ای‌ انجام‌ دهید که‌ اصلاً معلوم‌ نباشد.
عروسک‌ را در محل‌ گرم‌ (کنار رادیاتور شوفاژ یا نزدیک‌ بخاری) قرار دهید و هر روز دو نوبت‌ با آبفشان‌ به‌ آن‌ آب‌ بپاشید تا همواره‌ مرطوب‌ بماند. زمانی ‌که‌ شاهی‌ ها جوانه‌ زد بهتر است‌ آن‌ را به‌ محل‌ خنک ‌تر منتقل‌ کنید. گرما رشد جوانه‌ ها را سرعت‌ می ‌بخشد و عمر سبزه‌ کوتاه ‌تر می ‌شود. اگر می‌ خواهید سبزه‌ رشد زیادی‌ نداشته‌ باشد، آن‌ را داخل‌ یخچال‌ بگذارید؛ اما آب ‌دادن‌ را فراموش‌ نکنید.
دامن‌ سبز عروسک‌ را با گل‌های‌ رنگی‌ جلوه‌ بیشتری‌ ببخشید. این‌ روش‌ سبز کردن‌ سبزه‌ شیوه‌ای‌ جدید است‌ و اگر حین‌ انجام‌ کار دقت‌ و سلیقه‌ به ‌خرج‌ دهید، نتیجه‌ مطلوبی‌ خواهید گرفت. اگر دوست‌ دارید دامن‌ محکم‌ باشد و موقع‌ ایستادن‌ عروسک‌ دچار مشکل‌ نشود، زیر پارچه‌ تور سیمی‌ بگذارید و با پارچه‌ روی‌ آن‌ را بپوشانید
پاسخ }
بذرهای مناسب برای سبزه:

از بذر انواع سبزیجات می‏توانید کمک بگیرید؛ هر کدام که دمِ دست باشند. مقداری عدس، ماش، گندم در هر خانه‏ای پیدا می‏شود. در مورد سبز کردن سبزه، ارزان بودن بذرهای تهیه شده اهمیت دارد بخصوص موقعی که بخواهیم در چند بشقاب یا در چند سینی سبزه سبز کنیم. بذر گندم و جو ارزانتر از سایر بذرها هستند. یادتان باشد که این گونه بذرها باید سالم و تازه باشند. اگر آنها را چند سال در خانه نگهداری کرده‏اید دیگر قوه رشد خود را از دست داده و سبز نمی‏شوند.

روش سبز کردن سبزه:

برای یک بشقاب سبزه حدودا پنجاه تا صد گرم بذر کفایت می‏کند. بذرها را در آب خیس کنید. بعد از یک شبانه‏روز که کاملاً خیس خوردند آنها را لای یک پارچه مرطوب پیچیده و در بشقاب قرار دهید. نباید بشقابی که این پارچه در آن قرار دارد از آب پر شود فقط باید مرتب پارچه را خیس کنیم تا رطوبت کافی به بذرها برسد. در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه می‏ریزیم و بذرها را به وسیله پارچه از نور محافظت می‏کنیم. اگر پاشیدنِ آب را فراموش کنید بذرها دچار مشکل گشته و سبز نمی‏شوند. با وجود رطوبت کافی و تاریکیِ مطلق، بذرها به تدریج جوانه می‏زنند. وقتی بذرها جوانه زدند آنها را در یک بشقاب گود ریخته و با دست پهن می‏کنیم طوری که روی هم انباشه نشوند؛ اما باز هم برای مدت یک شبانه‏روز پارچه‏ای روی بشقاب می‏کشیم، مقدار کمی آب در بشقاب می‏ریزیم و پارچه را خیس نگه می‏داریم. روز بعد پارچه را برداشته و بشقاب را در محل پر نور و آفتابی قرار می‏دهیم. به تدریج سبزه‏ها سبز شده و رشد می‏کنند. در این مدت مرتب به آن آب می‏دهیم. هر بار در موقع آبیاری آبهای اضافه را که در زیر بشقاب جمع شده خالی کنید و آب تازه به آن بدهید.
سعی کنید در کفِ بشقاب آب زیاد جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی سبزه‏ها می‏گردد. در مقابل نور آفتاب سبزه‏ها به سرعت رشد می‏کنند. اگر بخواهیم تا سیزده نوروز سبزه را نگه داریم بهتر است اجازه ندهیم که سبزه‏ها با سرعت زیاد رشد کنند. برای اینکه سبزه به تدریج رشد کند می‏توان آن را در محل خنک قرار داد. سرما از رشد سریع سبزه جلوگیری می‏کند.
پاسخ }