تبلیغات

نوار بهداشتی

امتیاز موضوع:
  • 41 رای - 2.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش سبز کردن سبزه عید
اینم یه مطلب دیگه برای سبز کردن سبزه

- برای سبز کردن سبزه، گندم ،جو ،ماش و عدس هر کدام را که خواستیم خیس کرده یکی دوشب . چند بار آبش را عوض می کنیم تا ترش نشود بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود .مرتب دستمال را بااسپری نم دار می کنیم .بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه ها را به ظرف منتقل می کنیم روزی ۱-۲ بار روی سبزه اسپری میزنیم مواظب باشید که آنقدر اب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم اب کنار ظرف جمع شود.

۲- روش دیگر اینکه داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن تخم چمن ریخته روی آن خاک اره می ریزیم وبقیه جوراب را گره میزنیم از اطراف جوراب قسمت پرشده تکه کوچکی جدا کرده با نخ دور ان را می بندیم این برای گوش است برای چشم ودهن از دکمه استفاده می کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگهای متفاوت باسیم می توانیم برایش عینک بسازیم . حالا ظرف بزرگی را پر اب کرده جوراب را داخل ان قرار میدهیم تا خاک اره خوب خیس بخوردبعد از ۱-۲ ساعت در بشقاب یا کاسه گذاشته طوری که قسمت گره دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه اب داشته باشد . روی سر جوراب را مرتب اسپری می کنیم تا خشک نشود

۳- برای سبزه که روی کوزه کاشته می شود روی کوزه پارچه نخی می کشیم کوزه بدون لعاب باشد (سفالی) داخل کوزه راپر اب می کنیم و شاهی یا خاکشیر را که یک ۱شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب میکشیم اضا فه جوراب را داخل کوزه قرار می دهیم ومرتب رو ان را اسپری می کنیم تا سبز شوند

۴- میوه کاج را داخل اب انداخته تا پولک های ان از هم باز شود بعد بین پولک ها گندم جوانه زده می گذاریم سبز شود (منظورم از پولک یا همانها که مثل گلبرگ می ماند)
روش خوشه گندم که ساقه بلند دارد را خیس کرده داخل کوزه یا ظرف گودی قرار می دهیم تا سبز شود این مدل مثل یک دسته گل می شود.

۵- روش دیگر اینه که بعد از اینکه گنم یا جو یا… جوانه زد داخل یک سبد دستمال نخی خیس گذاشته وجوانه ها را روی دستمال می ریزیم وروی جوانه ها راهم دستمال مرطوب می گذاریم تا ۲-۳ روز وقتی کمی بزرگتر شد دستمال رویی را بر می داریم ودر افتاب بیرون یا پشت پنجره می گذاریم ومرتب اسپری می کنیم وگاهی سبزه را می چرخانیم تا افتاب به قسمتهای دیگر سبزه برسد تا سبزه به اندازه رشد کند (از ارزن و تخمه افتابگردان ریز هم برای سبزه میتوانیم استفاده کنیم ) من پارسال با تخم افتابگردان درست کردم وبا همین روش

یادم رفت بگم به جای کوزه روی سر عروسک هم می شود درست کرد.

توجه : گندم ۱۰ روز قبل از عید ومقدار گندم ۱لیوان بزرگ
سبزه ماش وعدس ۱۵ روز قبل از عید و۱ لیوان ماش یا عدس لازم است
سبزه شاهی یا خاکشیر ۵ روز قبل از عید ومقدار ۱ استکان
اما در مورد تخم آفتابگردان مقدار تخمه نصف لیوان کافی است و فکر کنم ۵-۷ روز بود چون سریع رشد می کند

امیدوارم تکراری نباشه Dreamyeyesf
منبع : جورچین
[عکس: hRvvp3.png]
پاسخ }
(۱۴-۱۲-۱۳۹۰, ۰۸:۴۰ ق.ظ)چشم آبی نوشته:  سلام گیسو جان بذر شاهی و خرفه رو چند روز مونده به عید درست کنم ؟؟؟

با اجازه گیسو جون بذر شاهی و خرفه چون سبکن و زود در می آن ترجیحاً 10 روز مونده به عید باید درست کرد.
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }
(۱۴-۱۲-۱۳۹۰, ۰۹:۴۲ ب.ظ)shapol نوشته:  دوستای گلم میشه بگین ذرت چند روز باید تو اب خیسانده بشه ممنون میشم بهم بگین (1782)

عزیزم ذرت یا هر بذر دیگه ای باید یک روز کامل توی آب خیس بخوره و 48 ساعت تو یک دستمال نمدار توی یک ظرف در بسته بمونه تا جوانه هاش بلند بشه بعدش ذرت رو میریزیم تو ظرف مخصوص سبزه و روش دستمال نمدار میزاریم تا وقتی که جوونه ها سبز بشن. باید دقت کنی که از اون اول که بذر رو می خیسونیhih تا آخر باید هر روز بهش آب بدی و آبشو تازه کنی وقتی ریختی تو ظرف سبزت تا قبل از برداشتن دستمال باید فقط دستمال خیس باشه نه اینکه آب تو ظرف پر باشه hih
امیدوارم تونسه باشم کمکت کنمFlowerysmile (1782)
پاسخ }
(۱۷-۱۲-۱۳۹۰, ۰۵:۴۲ ب.ظ)کاترین 1 نوشته:  سلام
من 2 روزه که ماش و عدس ریختم توی آب خیس بخوره.ماش ها یه کم سفید شدند ولی عدس ها تغییری نکردند .میترسم خراب بشن تاکی تو آب باشند.مخصوصا عدسها که تغییری نکردند.
اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم.Dancegirl

با اجازه بقیه بچه ها

راستش من 48 ساعت عدس و ماشو گذاشتم خیس بخوره
بعدش رو یه پارچه نخی پهنشون کردمو روشم یه پارچه نخی گذاشتم
و مرتبم چکشون می کنمو با اب افشان خیسشون می کنم تا بی آب نمونن
تو کمتر از24 ساعت شرو کردن به جوونه زدنFlowerysmile
[عکس: countdown.php?width=400&height=128&bg=59...married in]
Created by Wedding Favors
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
دوستان خرفه وخاکشیر خیلی زود سبز میشه والبته نهایتا 2-3 سانت رشد کنه قشنگ میشه 6-7 روز به عید یک شبانه روزتو اب خیس کنید لعاب دار که شد روی پنبه که تنظیف کشیدید بکشید طوری که روی هم زیاد نیان وجایی هم خالی نباشه برای رشد سریع هم روزی 2 ساعت روشو پلاستیک بکشید وجای کمی گرمتر بذارید رشدش زیاد میشه عصیانگرعزیز من بدون پنبه نکاشتم ولی فکر کنم نشه چون خیلی ظریفه وتو پارچه وخاک جواب نمیده اما مطمئن نیستم
گندم هم میتونید بکارید ولی تا عید کوتاهتر میشه نه اینکه سبز نشه
حذف امضا بدلیل سایز بیش از حد
پاسخ }
تخم خرفه لعاب میندازه باید تو ظرفی بریزی و آب بریزی وقتی لعاب انداخت دور ظرفی رو با پنبه بپوشونی ورو ظرف بکشی و خرفه سبزش قرمز میشه دو رنگ کن تخم بزرک بافتحه ب و ز بخون یا شاهی بذار دورنگ خوشکل بشه
[عکس: 20140103004327_rabi.jpg]
پاسخ }
اینم روش خودمه که سال 90 درست کردم
تخم خرفه رو یکی دو ساعت گذاشتم داخل آب بعد داخل ظرف مورد نظرم یه لایه پنبه با ضخامت یکونیم سانتی پهن کردم پنبه رو کمی خیس کردم بعد ذانه های خرفه رو با قاشقی رو پنبه پهنش کردم روشو یه پلاستیک کشیدم وقتی که جوونه پلاستیکو از روش برداشتم سبزه خرفه سه روزه به عمل اومده بود رنگ قرمزی خوشگلی هم داره من که دوسش دارم
پاسخ }
برای کاشتن بذرهایی مثل خرفه و شاهی و از این قبیل که لعاب دار هستن و باید روی پنبه کاشته بشن 5 تا 6 روز قبل از عید زمان خوبیه

اگه کسی تا حالا اقدام نکرده بهترین گزینه می تونه باشه
دوستان در صفحات قبل زحمت کشیدن دستورش رو گذاشتن

موفق باشید Flowerysmile
[عکس: v56Kp3.png]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
اموزش سبز کردن لوبیا چشم بلبلی:
مقداری لوبیا چشم بلبلی را پاک کرده وخرابهایش را جدا کنید.48ساعت خیس کرده.وقتی دانه ها اماده شد .جوانه کرد در سبد میریزیم.این سبزه ظرف 18روز اماده است.
پاسخ }
اموزش سبزه با تخم کدو:
بسیار زیبا بوده ودوام زیادی دارد.
20روز زمان میبرد تا حاضر شود.در ابتدا مقداری تخمه بسته به ظرف مورد نظر به مدت 48ساعت خیس کرده وبعد داخل کیسه نخی ریخته این دانه ها معمولا دیرتر از حد معمول جوانه میزند.بعد از 5تا6روز که تخمه ها جوانه زدند انهارا درظرف موردنظر میریزیم.
پاسخ }