امتیاز موضوع:
  • 41 رای - 2.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش سبز کردن سبزه عید
(۱۳-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ ب.ظ)چشم آبی نوشته:  میشه آموزش سبزه شلغم رو کامل توضیح بدین.چند روز قبل از عید باید کاشت؟
سبز کردن شلغم : 10 روز مونده به نوروز باید 24 ساعت خیس کنید و 48 ساعت تو پارچه نخی بمونه، بعدش بریزید تو ظرف مورد نظرتون با ارتفاع حداکثر 1.5 سانت، روی سبزه هم کاملا یکدست باشه، تا وقتی هم که برگ بزنه روش دستمال میزارید و صبح به صبح بهش آب میدید و آبش رو کاملا خالی میکنید و دستمال خیس رو تا برگ زدن روی سبزه میزارید
پاسخ }
(۱۷-۱۲-۱۳۹۱, ۰۵:۰۸ ب.ظ)6522356597simin نوشته:  خانما سلام من اولین باره که عدس سبز میکنم 24ساعت گذاشتم تو اب خیس خورد حالا هم گذاشتم تو پارچه ی نخی
چقدر باید بمونه و بعد چکار کنم؟

سلام گلم کلا دانه ای رو که میخوایم برای سبز کردن یک الی دو روز در اب خیس میکنیم بعد ار ان ابش را خالی کرده داخل پارچه ای به ارامی می پیچیم و داخل ظرفی میگذاریم و مدام ان را مرطوب نگه میداریم تا 3 الی 4 روز این کار را انجام میدهیم بعد از اینکه ریشه کرد داخل ظرف مورد نظرمون به صورت لایه ای نازک پخش میکنیم و رویش را پارچه ای نازک میاندازیم و هر روز مرطوبش میکنیم تا اینکه جوانه ها خودشون رو نشون بدن بعد از ان رویش را بر میداریم و هر روز کمی مرطوبشون میکنیم تا که کاملا قد بکشن و بلند شوند

امیدوارم سبزه قشنگی درست کنید و سال خوبی داشته باشیدFlowerysmileFlowerysmile
پاسخ }
من هم تجربه خودم رو براي سبز كردن كوزه ميگم اميدوارم بدرد بخور باشه:براي اين كار يادتون باشه حتما از كوزه نو استفاده كنيد چون كوزه استفاده شده خوب آب رو از خودش نفوذ نميده،بعد اينكه از جوراب مردانه براي روي كوزه استفاده ميكنم چون محكمتره جوراب رو ميكشم رو كوزه البته يكم مشكله بعد با قيچي اضافات رو قيچي ميكنم و با نخ و سوزن خيلي ظريف ميدوزم بهتره پايين كوزه رو هم محكم كنيد يادتون باشه قسمتي كه كش داره رو روي كوزه نكشيد اون رو قيچي كنيد بعد از اين كار تخم شاهي يا خاكشير رو كه اون هم بهتره نو باشه كه دانه ها پوك نباشن رو تو كاسه خيس ميكنيم كه لعاب مي اندازه با پشت قاشق و صبر و حوصله زياد رو كوزه ميماليم دقت كنيد بايد يك لايه نازك روي جوراب بكشيد و نبايد دانه ها روي هم بيايند چون هنگام سبز شدن دانه ها روي سبزه هاتون ميمونن و بالا ميان و سبزه قشنگ نميشه در ضمن حتما هم بايد تمام نقاط پر بشه و جايي خالي نمونه بعد از اين كار كوزه رو چند ساعتي در هواي باز بزاريد تا بذرها به جوراب بچسبن بعد داخل كوزه آب ميريزيم و بايد هميشه كوزه پر آب باشه و جايي ميزاريم كه آفتاب ببينه انشالله. كه سبزه خوبي سبز كنيد و زماني كه ميخواهيد بزاريد تو سفره تون اون رو بزاريد داخل كاسه اي كه توش استكان يا پياله دمر كرديد تا انتهاي كوزه شما داخل آب نباشه چون آب داخل كوزه كم كم خارج ميشه و شما باد تند تند پرش كنيد.
پاسخ }
سلام بچه ها امروز یه سبزه خوشمل موشمل یاد گرفتم از تلوزیون گفتم برا ما هم بگم
این سبزه توی ظرف کریستال البته اگه پایه دار باشه و حالت جام داشته باشه خیلی خوشگلتر میشه و با استفاده از خاک ژله ای
اول خاک ژله ای را میذاریم 12 ساعت تو اب تا عمل بیاد و گرد و گومبل بشه
بعد میریزیم توی ظرف کریستال البته دو بسته از این خاکها برای یه جام متوسط کافیه
بعد تا سر ظرف پر نمیکنیم حدود دو سوم از ظرف بعد بذری که میخوایم سبز کنیم مثل گندم و عدس و کدو یعنی بذرهای بزرگ را به صورت یه لایه میریزیم روی ژله ها بصورت خشک بعد یه لایه دیگه از ژله ها را روی بذرها میریزیم و ابفشانی میکنیم روش رو یه پلاستیک میکشیم و هر شب یه بار ابفشانی میکنیم تا بذرها در بیاد بعد پلاستیک را برمبداریم به همین راحتی و خوشگلی فقط شبی یکبار ابفشانی میکنیم و بعد از اینکه بذرها بزرگ شد هفته ای یکبار ظرف رو پر از اب کنید و خالی کنید تا ژله ها تون کوچک نشه

برای بذرهای ریز مثل خرفه و تربچه و امثال اینا روش کار همونه فقط باید وقتی ظرف را تا دو سوم پر کردیم مقداری از این خاک ژله ای را میریزیم توی یک دو سه تا حالت یکدست بشه بعد با قاشق یک ردیف از این خاک را که میکس کردیم ویریزیم و بعد یه لایه نازک بذر را روش میریزیم و دیگه نمیخواد یه لایه هم روش بریزیم بعد ابفشانی میکنیم و زیر پلاستیک میذاریمhih

من خودم که عاشقش شدم فقط حیف که خاک ژله ای یکرنگ پیدا نکردم اخه یکرنگش خیلی خوشگل میشه مال من مخلوط رنگهاش فعلا گذاشتم توی اب بعد عکس سبزمو حتما میذاریمFlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile
[عکس: 20130113141729_111.jpg]
پاسخ }
(۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۰۹:۵۶ ب.ظ)loyee_15 نوشته:  
(۲۰-۱۲-۱۳۹۱, ۰۸:۴۱ ب.ظ)marall نوشته:  سلااااااااام
خانوم گلا من میخوام امسال تو گلدون سفالی برای خواهرم سبزه (گندم) بزارم.
ته گلدون باید چی بزارم؟؟؟؟؟؟؟؟
البته گلدونم روش رنگ شده است اشکالی که نمی کنه.
ممنون میشم زود جواب بدین.
مرسی

سلام دوست عزیز ته گلدونت خاک بریز
اگه رنگت با آب حل نمیشه مشکلی پیش نمیآدVeiledsmile2
مرسی عزیزم
فقط چه جور خاکی؟
پاسخ }
من میخام رو یونولیت عکس یه پروانه بکشم بعدروش سبزه بذارم شبیه این عکس میشه ؟ بعد باید پنبه بذارم یا بدون پنبه هم میشه من تا حالا سبزه نذاشتم اینو اصلا چه جوری درست کنم ؟

[عکس: 20130312105010_20130304074004_338a5cdaa4...0655f3.jpg]
بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو
پاسخ }
بله میشه روی هرچی که می خوای پنبه بذار بعد روی پنبه تنظیف بکش. بعد به شکل پروانه تخم شاهی روی سطح تنظیف بصورت یک لایه نازک بکش. قسمتهایی رو که می خوای خال پروانه باشه تخم خرفه بذار و آبپاشی کن و یه پلاستیک بکش روش تا جوانه بزنه
آرامش سهم قلبی است که در تصرف خداست. قلبتان آرام
پاسخ }
(۲۳-۱۲-۱۳۹۱, ۱۰:۲۱ ق.ظ)fereshteh-r نوشته:  خانمها میشه لطفا عکس سبزه هاتون و بذارید؟

[عکس: 20130313113737_Photo1248.jpg]

این عکس سبزه های مائه
اون عدسا رو من گذاشتم گندم رو هم مامانم زحمت کشیده.
اون قلب کوچولو ها قوطی شکلات سنگیه که برای برادرزاده هام گذاشتم.Flowerysmile
باقی هم ظرف سوهانه.شونزدهم سبزه ریختیم الآن این شده.توی محیط آشپزخونه گذاشتیمشون. هر روز چند نوبت بهشون آب اسپری میکنم و میرم باهاشون حرف میزنم کلی هم انرژی مثبت بهشون میدم. اینو اینجا نوشته بودم ولی حذفش کردنDunnof
امیدوارم عکسامو حذف نکننVeiledsmile2
کليدهای غيب نزد اوست جز او کسی را از غيب آگاهی نيست هر چه را که در خشکی و درياست می داند هيچ برگی از درختی نمی افتد مگر آنکه از آن آگاه است و هيچ دانه ای در تاريکيهای زمين و هيچ تری و خشکی نيست جز آنکه در کتاب مبين آمده است

30
پاسخ }
(۲۴-۱۲-۱۳۹۱, ۰۹:۳۱ ق.ظ)negpil نوشته:  کمککککککککککcrying
من سبزه گندمم بو میده. نمیدونم دیگه باید چیکارش کنمDunnof
نذاشتم خشک بشن... مرتب ابش دادم و فورا اب اصافیشو خالی کردم. آخهچرا اینجوری شد؟!!!!Dash2

روزی 2با ر بیشتر اب نده بعدشم اگه کمی بلند شدن اب اضافیشو بگیر یه بار صبح یه بار شب اب بده کمی هم بذار تو افتاب اما اگه بو میده دیگه همینجوری میمونه همیشه قبل از سبز کردن هر بذری بذار 2روز تو اب بمونن و هی ابش رو عوض کن مخصوصا واسه ماش و عدس میتونی اگه میبینی واسه گندم دیر شده و نمیتونی سبز کنی بذرای دیگه رو امتحان کنی مثل خاکشیر و شاهی البته من از بوی شاهی خوشم نمیاد و خاکشیر هم تا به حال سبز نکردم اما شاهی رو سبز کردم قشنگه میتونی ابر 3سانتی یا بیشتر رو بخری به شکل قلب یا ستاره یا ماه و هر چیزی که دوست داشتی برش بزنی و بعد بذاریش توی ظرفی که لبه داره یعنی لبه هاش از قطر ابر بیشتر باشه البته اول ابر رو خیس کن بذارش داخل ظرف بعد بذر شاهی رو روش بریز و به اندازه قطر ابر اب بریز و هر وقت میبینی اب داره کم میشه ظرفت رو تا لبه ابرت پر کن زود سبز میشه البته ببخش خیلی وراجی کردم
زندگي داشتن دوست داشتني ها نيست زندگي دوست داشتن داشتني هاست
پاسخ }
اینم سبزه من که به امید خدا خوب در اومده الانم از جلوی نور برداشتمش تا زیاد رشد نکنه(اگه عدستون خوب باشه هیچ مشکلی به وجود نمیاد منم فکر کنم 16 اسفند بود که گذاشتمش
[عکس: 20130314073104_IMG_0900.JPG]
[عکس: 20130314074147_IMG_0902.JPG]
[عکس: 20130115213326_99815030555773581919.jpg]
پاسخ }