خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 41 رأی - میانگین امتیازات: 2.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آموزش سبز کردن سبزه عید

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 174

RE: اموزش سبز کردن سبزه عید
من میخام رو یونولیت عکس یه پروانه بکشم بعدروش سبزه بذارم شبیه این عکس میشه ؟ بعد باید پنبه بذارم یا بدون پنبه هم میشه من تا حالا سبزه نذاشتم اینو اصلا چه جوری درست کنم ؟

[تصویر:  20130312105010_20130304074004_338a5cdaa4...0655f3.jpg]
امضای banooyekhune
بی شک جهان را به عشق کسی آفریده اند

چون من که آفریده ام از عشق

جهانی برای تو
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۱:۲۰ عصر
یافتن سپاس نقل قول
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 0

بله میشه روی هرچی که می خوای پنبه بذار بعد روی پنبه تنظیف بکش. بعد به شکل پروانه تخم شاهی روی سطح تنظیف بصورت یک لایه نازک بکش. قسمتهایی رو که می خوای خال پروانه باشه تخم خرفه بذار و آبپاشی کن و یه پلاستیک بکش روش تا جوانه بزنه
امضای setarehef
آرامش سهم قلبی است که در تصرف خداست. قلبتان آرام
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۲-۱۲-۱۳۹۱ ۱۱:۱۷ عصر، توسط sara jon joni.)
۲۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۱:۵۶ عصر
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از setarehef به دلیل این ارسال سپاس کرده.
elham_arad
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 821

ارسال: #39
(۲۳-۱۲-۱۳۹۱ ۱۰:۲۱ صبح)fereshteh-r نوشته شده توسط:  خانمها میشه لطفا عکس سبزه هاتون و بذارید؟

[تصویر:  20130313113737_Photo1248.jpg]

این عکس سبزه های مائه
اون عدسا رو من گذاشتم گندم رو هم مامانم زحمت کشیده.
اون قلب کوچولو ها قوطی شکلات سنگیه که برای برادرزاده هام گذاشتم.Flowerysmile
باقی هم ظرف سوهانه.شونزدهم سبزه ریختیم الآن این شده.توی محیط آشپزخونه گذاشتیمشون. هر روز چند نوبت بهشون آب اسپری میکنم و میرم باهاشون حرف میزنم کلی هم انرژی مثبت بهشون میدم. اینو اینجا نوشته بودم ولی حذفش کردنDunnof
امیدوارم عکسامو حذف نکننVeiledsmile2
امضای loyee_15
کليدهای غيب نزد اوست جز او کسی را از غيب آگاهی نيست هر چه را که در خشکی و درياست می داند هيچ برگی از درختی نمی افتد مگر آنکه از آن آگاه است و هيچ دانه ای در تاريکيهای زمين و هيچ تری و خشکی نيست جز آنکه در کتاب مبين آمده است

30
۲۳-۱۲-۱۳۹۱, ۰۲:۱۴ عصر
یافتن سپاس نقل قول
4 کاربر از loyee_15 به دلیل این ارسال سپاس کرده.
ladybird68, sara jon joni, fereshteh-r, بهارک11
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 233

(۲۴-۱۲-۱۳۹۱ ۰۹:۳۱ صبح)negpil نوشته شده توسط:  کمککککککککککcrying
من سبزه گندمم بو میده. نمیدونم دیگه باید چیکارش کنمDunnof
نذاشتم خشک بشن... مرتب ابش دادم و فورا اب اصافیشو خالی کردم. آخهچرا اینجوری شد؟!!!!Dash2

روزی 2با ر بیشتر اب نده بعدشم اگه کمی بلند شدن اب اضافیشو بگیر یه بار صبح یه بار شب اب بده کمی هم بذار تو افتاب اما اگه بو میده دیگه همینجوری میمونه همیشه قبل از سبز کردن هر بذری بذار 2روز تو اب بمونن و هی ابش رو عوض کن مخصوصا واسه ماش و عدس میتونی اگه میبینی واسه گندم دیر شده و نمیتونی سبز کنی بذرای دیگه رو امتحان کنی مثل خاکشیر و شاهی البته من از بوی شاهی خوشم نمیاد و خاکشیر هم تا به حال سبز نکردم اما شاهی رو سبز کردم قشنگه میتونی ابر 3سانتی یا بیشتر رو بخری به شکل قلب یا ستاره یا ماه و هر چیزی که دوست داشتی برش بزنی و بعد بذاریش توی ظرفی که لبه داره یعنی لبه هاش از قطر ابر بیشتر باشه البته اول ابر رو خیس کن بذارش داخل ظرف بعد بذر شاهی رو روش بریز و به اندازه قطر ابر اب بریز و هر وقت میبینی اب داره کم میشه ظرفت رو تا لبه ابرت پر کن زود سبز میشه البته ببخش خیلی وراجی کردم
امضای sojer
زندگي داشتن دوست داشتني ها نيست زندگي دوست داشتن داشتني هاست
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴-۱۲-۱۳۹۱ ۱۰:۱۵ صبح، توسط sojer.)
۲۴-۱۲-۱۳۹۱, ۱۰:۰۹ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از sojer به دلیل این ارسال سپاس کرده.
negpil

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 15

ارسال: #41
اینم سبزه من که به امید خدا خوب در اومده الانم از جلوی نور برداشتمش تا زیاد رشد نکنه(اگه عدستون خوب باشه هیچ مشکلی به وجود نمیاد منم فکر کنم 16 اسفند بود که گذاشتمش
[تصویر:  20130314073104_IMG_0900.JPG]
[تصویر:  20130314074147_IMG_0902.JPG]
امضای الیسیا
[تصویر:  20130115213326_99815030555773581919.jpg]
۲۴-۱۲-۱۳۹۱, ۱۰:۱۲ صبح
یافتن سپاس نقل قول
2 کاربر از الیسیا به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni, loyee_15
مدیر بازنشسته

وضعیت : غایب
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 10374

ارسال: #42
امیدوارم مفید باشه

برای تهیه سبزه عید، به خاطر داشته باشید که از بذر انواع سبزیجات می توانید استفاده کنید، هر کدام که در اختیار باشند. مقداری گندم، عدس، ماش در تمامی خانه ها یافت می شود.
در مورد سبز کردن این دانه ها، ارزان بودن بذرهای تهیه شده دست شما را برای تهیه انواع سبزه ها باز می گذارد بخصوص موقعی که بخواهیم در چند بشقاب یا در چند سینی سبزه ها را سبز کنیم. معمولا بذر گندم و جو ارزانتر از سایر بذرها هستند.
به خاطر داشته باشید که این گونه بذرها باید سالم و تازه باشند. اگر آنها را چند سال در خانه نگهداری کرده اید دیگر قوه رشد خود را از دست داده و سبز نمی شوند.

سبز کردن گندم
۱۲ روز مانده به عید، یک لیوان گندم درون کاسه‌ای ریخته و به اندازه ۲ تا ۳ بند انگشت روی آن آب می‌ریزیم و تا ۲ روز صبر می‌کنیم و طی این مدت ۲ بار آب آن را عوض می‌کنیم. وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون یک دستمال نخی می‌ریزیم.
سعی کنید دستمال همیشه مرطوب بماند. وقتی گندم‌ها شروع به ریشه زدن کردند آن‌ها را به آرامی از درون دستمال خارج می‌کنیم.
در ته ظرف مورد نظر، لایه‌ای از پنبه را پخش کرده و گندم ریشه زده را درون آن ریخته و پخش می‌کنیم. روی گندم‌ها را پارچه‌ای نخی انداخته و هر روز روی آن‌ها کمی آب اسپری می‌کنیم تا ساقه پیدا کند.
وقتی ساقه نقره‌ای رنگ شد پارچه را از روی آن برداشته وظرف را در زیر نور و جای خنک قرار داده، هر روز مقدار کمی آب در حدی که مرطوب بماند روی آن‌ها اسپری می‌کنیم.

سبز کردن عدس
حدوداً ۱۵-۱۸ روز قبل از عید داخل کاسه مقداری عدس ریخته و با آب پر می‌کنیم و می گذاریم چند روز در دمای اتاق بماند. عدس معمولا آب را به خود جذب می‌کند. گاهی‌ کنترل می‌کنیم و اگر آب عدس کشیده شده بود باز هم به آن آب اضافه می‌کنیم و می گذارم تا عدس‌ها جوانه بزنند ( گندم یا عدس داخل آب جوانه نمیزند. فقط باید کاملا خیس بخورند. وقتی عدس های خیس خورده را لای دستمال نم دار منتقل کنیم شروع به جوانه زدن می کنند.) بهتر هست که آب عدس را هر روز عوض کنیم چون ترشیده و کف می‌کند.
بعد از آن که عدس‌هایتان کمی‌ جوانه زدند آنها را آبکش کرده و در ظرفهای مورد نظر ریخته و روی آنها را با دستمال حوله ی پوشانده و روی آن‌ها آب بپاشید و کنار پنجره جای که نه سرد و نه زیاد گرم هست می گذاریم تا رشد کنند.
توجه داشته باشید هر روز باید عدس‌ها را خیس کرده و آب اضافه آنها را بیرون ریخت. و حتما دستمال رویی را مرطوب نگهدارید. هیچوقت عدس‌هایتان را به صورت لایه نازک در ظرفتان نریزید. بهتر هست که کمی‌ به صورت گنبدی شکل در آورید.
بعد از آن که جوانه ها مقداری رشد کرده و کمی‌ سبز شد می توانید دستمال روی آن هارا برداشته و به آب دادن عدس‌ها ادامه دهید و مطمئن باشین که نور طبیعی به آنها بخورد و حتما ظرفتان را گاهی‌ بچرخانید تا سبزه‌ها به صورت کج به طرف نور رشد نکنند.

سبز کردن قره ماش
دو لیوان قره ماش را درون کاسه‌ای ریخته و تا ۲ بند انگشت آب روی آن‌، آب می‌ریزیم. پس از ۴ روز ماش‌ها سفید می‌شوند، پس آن‌ها را درون دستمالی نخی می‌ریزیم . پس از سه روز که ماش‌ها جوانه زدند آن‌ها را درون ظرف مورد نظری کهاز قبل ته آن لایه‌ای از پنبه گذاشته‌ایم ، می‌ریزیم و روی آن‌ها را بادستمال خیس می‌پوشانیم.
پس از سه روز دستمال را از روی قره ‌ماش‌ها برمی‌داریم و در حدی که فقط مرطوب بمانند روی آن‌ها،‌ آب اسپری می‌کنیم و آن‌ها را در آفتاب قرارمی‌دهیم.
این دانه ها طی ۲ هفته به شکل زیبایی رشد خواهند کرد و آماده خواهند شد تا سر سفره هفت‌سین قرار گیرند.

سبزه های کوزه ای
تهیه کوزه سبز نیز بسیار جالب است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر ترهتیزک ( شاهی ) می توانیم سبزه کوزهای درست کنیم.
ابتدا کوزه را از آب پر می کنیم و برای مدت یک شبانه روز آن را همانطور پر از آب نگه می داریم تا جدار کوزه کاملاً خیس شود. سپس یک جوراب نایلونی روی کوزه می کشیم.
بذر شاهی را که قبلاً برای مدت بیست و چهار ساعت در آب خیس کرده ایم به آرامی با دست روی نایلون می کشیم طوری که بذرها که حالا دیگر بعد از خیس شدن کاملاً ژله ای شده اند به طور یکنواخت همه جا پخش شوند. بذر شاهی به آسانی به سطح جوراب نایلونی می چسبد.

کوزه را همواره پر از آب نگه می داریم. چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می شود باید به طور مرتب در آن آب بریزیم. آب از داخل کوزه به جداره آن راه یافته و به بیرون تراوش نموده جوراب را مرطوب می کند به این ترتیب بذر شاهی جوانه زده و ریشه ها به سطح بیرونی کوزه می چسبند.
کوزه را در محل پر نور قرار دهید و گاه گداری آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد. بعد از چند روز کوزه سبز شده و از تماشای آن لذت خواهید برد.

توصیه های کلی برای تهیه سبزه عید
- استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی.
– هر قدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر می شود.
– آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده می کنید آب ولرم باشد.
– اگر در محیط گرم و خشک زندگی می کنید تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانت نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده کنید.
امضای mansore66
[تصویر:  20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
۲۷-۱۲-۱۳۹۱, ۰۵:۲۸ عصر
یافتن سپاس نقل قول
5 کاربر از mansore66 به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni, samare, رويا صادقي, elipari, niloofar00

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد