امتیاز موضوع:
  • 41 رای - 2.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش سبز کردن سبزه عید
سلام به همه.من میخواستم امسال با خاک ژله ای سبزه بزارم.در موردش تحقیق کردم اما خواستم بدونم کسی تجربه داره که برای همه توضیح بده؟ممنون
پاسخ }
سلام دوستان اگر از اون دانه های ریز که توی اب میندازی بزرگ میشن اگه اون خاک ژله ای بله من چندین بار روی اونا بعداز اینکه توی اب چند ساعت ماند وحسابی درشت شدند سبزه روش گذاشتم خیلی خوب میشه ودیگه بو نمیگیره
پاسخ }
کاشت سبزه روی خاک های ژله ای روشی مناسب و بسیار ساده مخصوص محیط های آپارتمانی است که نیاز به مراقبت خاصی ندارد

خاک های ژله ای می توانند جایگزین خاک شوند و چون روطوبت و آب را در خود نگه می دارند بذر یا گل به راحتی می تواند از آن تغذیه کند و به علت زیبایی در طرح و تنوع در رنگ زیبایی خاصی به کار شما می بخشد

طرز کاشت سبزه با خاک ژله ای :

یک بسته خاک ژله ای را در ظرفی ریخته و یک لیوان آب به آن افزوده پس از ۱۲ ساعت خاک ژله ای خیس خورده و متورم می شود

دانه ها را بخیسانید سپس آن ها را داخل آبکش ریخته و آن را داخل ظرف اصلی که می خواهید سبزه رد آن سبز شود بریزید

اگر می خواهید از بذر ظریف استفاده کنید جام یا ظرف مورد نظر را پر از خاک ژله ای کنید فقط ۲ سانت از لبه ظرف خالی باشد سپس مقداری خاک ژله ای برداشته و خوب له کنید و به ضخامت نیم سانتی متر روی سطح جام بریزید و با دست مرتب کنید

سپس بذر را بدون خیس کردن فقط یک لایه روی خاک ژله ای له شده بپاشید. یک نایلون روی آن بکشید و تا وقتی نایلون روی آن است نیازی به آب دادن نیست

سبزه را در محل پرنور به دور از آفتاب مستقیم قرار داده و بعد از دو روز که جوانه ها نمایان شد نایلون را برداشته و هر دو یا ۲۳روز یکبار آن را سیراب کنید

بر روی خاک های ژله ای از بذر شبدر و منداب استفاده نکنید
121212
پاسخ }
ممنون دوست عزیز. یک سوال دیگه دارم روی یونولیت بخوام سبزه بزارم باز هم باید روش پنبه بزارم؟
پاسخ }
(۱۰-۱۲-۱۳۹۳, ۰۹:۳۷ ق.ظ)قجریان نوشته:  ممنون دوست عزیز. یک سوال دیگه دارم روی یونولیت بخوام سبزه بزارم باز هم باید روش پنبه بزارم؟

اره عزیزم پنبه هم نقش مخزن آب داره و هم باعث چسبندگی و فیکس شدن سبزه روی یونولیت میشه
پاسخ }
سبزه عید من آرشیوی الان دیدم گفتم بذارم 20
[عکس: 20151226124115_20130320025.jpg]
[عکس: 20151226124228_20130320023.jpg]

من از خرفه (قرمز) و منداب (سبز ) استفاده میکنم.خاکشیر هم میشه استفاده کرد
یه سبد کوچیک مربع و دورشو با پنبه و تنظیف پوشوندم و بااب پاش خیس کردم و بذرایی که داشتمو چندساعتی خیس کرده بودم و اروم روی پارچه کشیدم طوری که فقط یه لایه باشه و روی هم نباشن و تا 3روز زیر یه پلاستیک بزرگ که چندتا سوراخ کوچیک روش ایجادکردیم گذاشتم و شرایط گلخونه ای بود (پلاستیک باید بزرگ تر از سبد باشه تا به بذرها نچسبه) تا بذرا سبز بشن و روزی 2-3بار اب دادم با اب پاش.بعدکه سبز شده دیگه پلاستیک برمیداریم
پروردگارا
نمیگویم دستم را بگیر
سالهاست که گرفته ای
رهایم نکن
پاسخ }
میشه لوبیا چشم بلبلی رو روی خاک ژله ای سبز کرد راستی ظرف مناسب و خوشگل برای سبزه چی پیشنهاد میدید اخه میخوام بخرم ولی نمیدونم چی 85:
کسی میدونه سبزه تخمه افتابگردون چجوریه12
میشه برای حل مشکلمون یه صلوات بفرستیدangelic0
پاسخ }
عزیز من تاحالا افتابگردون نذاشتم.ولی باید 15 روز قبل عید امادش کنیم.یک روز خیس بخوره وسبزکردنش مثل لوبیا س فقط چون ریشه هاش زیاده باید یه ظرف دیواره بلند رو انتخاب کنین
پروردگارا
نمیگویم دستم را بگیر
سالهاست که گرفته ای
رهایم نکن
پاسخ }
لوبیا چشم بلبلی رو توخاک نمیریزن
میشه برای حل مشکلمون یه صلوات بفرستیدangelic0
پاسخ }
(۰۴-۱۲-۱۳۹۴, ۰۱:۰۵ ق.ظ)ریحانه گلی مامان نوشته:  لوبیا چشم بلبلی رو توخاک نمیریزن

لوبیا نه نمیشه.من خاکشیرو منداب ریختم جواب داده
پروردگارا
نمیگویم دستم را بگیر
سالهاست که گرفته ای
رهایم نکن
پاسخ }