خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
امتیاز موضوع:
  • 156 رای - 3.52 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آموزش طراحی

مدیر بازنشسته

وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 1,333

Restart-1  آموزش طراحی

● چگونه گل بکشیم
▪ مشاهده فرم و حالت
همیشه در وهله نخست، نگاه انسان به وسط گل می‌افتد. قضاوت کردن از فاصله‌های کم و حالت‌هائی که انگار گلبرگ‌ها روی هم افتاده‌اند، شک‌برانگیز بوده و به شکوفه‌ای تبدیل می‌شود که از حالت طبیعی خود درآمده است. بنابراین سعی کنید تا از بیرون گل شروع به طراحی و نقاشی کنید و به تناسب‌های کلی بیندیشید. از فضای منفی استفاده کنید (مثال‌هائی در رنگ قرمز) که در حقیقت بخش‌هائی هستند که توسط شکل و شمایلی پر نشده‌اند.
نقاضی با فضای منفی، همان طراحی و نقاضی پس زمینه است به‌گونه‌ای که سوژه اصلی را سفید باقی می‌گذاریم. این کار بهترین تمرین برای مشاهده و بررسی است و به شما کمک می‌کند که گلبرگ‌های خارجی را ترسیم کنید.
▪ خطوط حساس
کار را به تدریج پیش ببرید و خطوط هر گبرگ را تا جائی که جلو می‌رود، ادامه دهید. لبه‌های گلبرگ‌ها را محکم بکشید، اما زمانی که قسمت خمیده میانی گلبرگ‌ها می‌رسید فشار را کم کنید. آماده باشید تا در ادامه خط، مداد را برداشته و شروع به کشیدن خط تازه‌ای کنید، به‌گونه‌ای که به‌نظر برسد گلبرگ دیگری روی کلبرگ پیشین افتاده است.
▪ مشاهده ترسیمات از گل‌های رز بزرگ‌تر
اگر نقاشی از گل‌ها به سادگی و همچنین با دقت صورت گیرد، آن‌ها بسیار طبیعی و مؤثر دیده می‌شوند. برای شروع، شکوفه‌ای را که ساختار مناسبی دارد، انتخاب کنید. برای مثال گل رزی که کمی باز شده باشد (غنچه نیمه‌باز) مناسب این کار است. خودکار dip با ایجاد واریاسیون‌های گوناگون در خطوط به طرح شما زیبائی و برجستگی خاصی می‌دهد. این در حالی است که خودکارهای Draft بیشتر حالتی مکانیکی دارند. برگه‌ای که بافت‌ها و حالت‌های خاص و هم‌چنین رنگ را در خود داشته باشد، جلوه کار را بیشتر می‌کند. شما می‌توانید روی برگه‌ای که در قسمت مختلفش از رنگ آمیزی با آب‌ رنگ نیز استفاده شده است، بهره‌ بگیرید.
▪ طراحی
طراحی با مداد یا خودکار از گل‌ها زمانی که خوب، تمیز و لطیف کشیده شوند کار ایده‌آلی است، البته اگر به سبک راحت و آسوده نیز کشیده شوند وبهتر خواهد بود. روی سبک ”سنگینی خط“ کار کنید. گاهی فشار سنگین وارد کنید و در مواقع دیگر آرام و روان بکشید.
شما حتی می‌توانید از خطوطی که با شتاب کشیده می‌شوند باری نشان دادن گلبرگ‌ها یا چین‌ها استفاده کنید.
▪ بین گلبرگ‌ها را بکشید
زمانی که با خطوط طراحی می‌کنید، سعی کنید سایه گلبرگ‌ها را بیش از گلبرگ‌ەای دقیق ترسیم کنید. نقطه‌ها و علامت‌های کوچک، نمایانگر پرچم‌ها در مرکز شکوفه هستند. توجه داشته باشید که برخی از گلبرگ‌ها کوتاه‌تر و برخی بلندتر به نظر می‌رسند و همه این‌ها به زاویه دید بیننده بستگی دارد.
● نقاشی سایه‌ها: طرح و شکل سایه
تفاوت‌های موجود میان این دو نوع سایه
همه سایه‌ها مثل هم نیستند. در حقیقت دو نوع سایه داریم که در هر شی‌ای ایجاد می‌شوند: طرح سایه و شکل سایه. تشخیص درست و انتخاب هر یک از آن‌ها به نقاشی شما ارزش می‌دهد. اما تفاوت طرح و شکل سایه در چیست؟
▪ طرح سایه چیست؟
طرح سایه چیزی است که به‌طور معمول آن را با سایه اشتباه می‌گیریم. طرح سایه، سایه‌ای است که به‌خاطر وجود مانعی جلوی منبع نور ایجاد می‌شود. برای مثال، سایه یک درخت که در مقابل نور خورشید روی زمین می‌افتد، سایه سیب روی میز یا سایه بینی روی گونه از این نوع هستند.
طرح سایه، سایه تیره‌تری است که با مسدود کردن مسیر نور ساخته می‌شود و به‌طور معمول کناره‌هائی معین و تیز دارد. آن‌چه باید همیشه به یاد داشته باشید این است که طرح سایه، جسمی جامد نیست و هرچه طرح سایه از جسم فاصله داشته باشد، کم رنگ‌تر و هموارتر می‌شود و کناره‌های آن نامشخص‌تر می‌شوند.
▪ شکل سایه چیست؟
شکل سایه، سایه‌ای است که به‌دلیل نور ندیدن پشت جسم تشکیل می‌وشد که مردم به‌صورت متداول از آن به‌عنوان بخش‌هائیاز جشم که در سایه قرار گرفته و نور مستقیم به آن تابیده نشده، یاد می‌کنند و طرح سایه‌ای هم روی آن‌ها قرار نمی‌گیرد.
شکل سایه هموارتر است و نسبت به طرح سایه، کناره‌هائی صاف‌تر و معین‌هٔر دارد. ازآن‌جا که به‌خاطر مسدود کردن مسیر نور، منبع به‌طور مستقیم ساخته نمی‌شود، کم‌رنگ‌تر هم هست.حضور شکل سایه به منظور سه‌بعدی نشان دادن جسم ضروری است و در غیر این صورت جسم مورد نظر شما صاف و بی‌حجم به‌نظر میآید. اگر می‌خواهید متوجه سایه‌های شکل سایه شوید باید دقت بسیاری در مشاهده داشته باشید. اگر با چشم نیمه باز نگاه کنید بهتر متوجه این سایه‌ها می‌شود. اگر بخش عمده‌ای از جمش در نور مستقیم قرار گرفته باشد، شکل سایه‌ کمتری ایجاد می‌شود. برای مثال، گلدانی را در نظر بگیرید که روی میز قرار گرفته و نور خورشید در ساعت دو بعدازظهر به آن می‌تابد. لبه بالائی گلدان در زیر نور مستقیم قرار می‌گیرد، طرح سایه‌ای از گلدان هم روی میز ایجاد می‌شود. بخش‌هائی از گلدان که در معرض مستقیم نور قرار ندارد هم شکل سایه‌ها را می‌سازند.
▪ شگردهائی در نقاشی سایه:
اگر با چشم نیمه باز به شی مورد نظر نگاه کنید به سادگی می‌توانید بخش‌های روشن و تیره جسم را تشخیص دهید. به یاد داشته باشید که سایه‌ها به‌وطر کامل سیاه رنگ نیستند و برای نمایش آن‌ها بهتر است از رنگ‌های تیره‌تر موجود در خود شی یا رنگ‌های تیره و مکمل آن‌ها هم استفاده کنید.
● چشم‌ها در پرتره
یک پرتره خوب پرتره‌ای است که انگار چشمانش شما را در حال حرکت نیز تعقیب می‌کنند. بنابراین از این‌که سوژه یا مدلتاندرست در حالی نشسته است که مستقیماً به شما می‌نگرد، اطمینان یابید.این به بدان معنا نیست که سوژه بایددرست جلوی شما و روبه‌رویتان نشسته باشد. سر او می‌تواند درست در زاویه شانه‌ای قرار بگیرد یا چشمان او به شما نگاه کند.
▪ موهای انسان را نقاشی کنید
اگر می‌خواهید تصویر شما واقعی‌تر به‌نظر رسد، باید موها صاف و لطیف درست در حالتی مانند سر واقعی کشیده شوند، به‌طوری که در حالتی بسته‌بندی شده و جدا از سر قرار نگیرند. (مگر این‌که بخواهید مدل موی خاصی را به نمایش بگذارید).
سعی کنید زمانی که کارتان خشک نشده، روی خیسی‌ها کار کنید وموها را در جهت خوابشان در کنار یکدیگر بکشید، نه این‌که روی آن‌ها به‌صورت تک‌تک و بعد از این‌که کار خشک شد، کار کنید. زمانی که به شخصی نگاه می‌کنید تک‌تک موهای او را نمی‌بینید، بلکه یک تکه‌ای از مو را با رنگی خاص در کنار تغییراتی واریاسیونی با ترکیبی ماهرانه مشاهده می‌کنید. به یاد داشته باشید که اگر روی مدل و سوژه شما نور تابیده می‌شود، در بعضی از قسمت‌ەای مو های‌لایت نیز وجود خواهد داشت که آن را از سایر قسمت‌ها متمایز می‌کند. یکی از ساده‌ترین روش‌ها استفاده از سشوار است.
18-06-2011, 11:31 AM,
یافتن نقل قول
مدیر بازنشسته

مدال ها

اعتبار: 308

ارسال: #2
آموزش طراحی
سلام دوستان این تاپیک آموزش نقاشی که خودم براتون آموزش میدم
من خیلی به نقاشی علاقه دارم تابلو هم شروع کردم بکشم
تموم شد براتون عکسشم میذارم
امیدوارم بتونم چیزایی رو براتون یاد بدم که مفید باشه
اول میخوام کشیدن چشم رو یاد بدم اگه سوالی بود در خدمتم
برای شروع یه عکسی از چشم و که میتونه چشم خدتون باشه رو طراحی کنید
برای شروع از این عکس استفاده میکنیم

[عکس: 20141215235516_How-to-draw-the-female-eye.jpg]

وسایلی که مورد نیازمونه
مداد B6
چندتا ورق A4
همین

اول از همه یه طرح کلی از چشم آروم با مداد میکشیم
زیاد به مداد لازم نیست فشار بدید
چون بعدا پاک کنید جاش میمونه

اینم عکسش

[عکس: 20141215235551_1.jpg]

[عکس: 20141215235700_2.jpg]

ادامه عکسها

[عکس: 20141215235621_3.jpg]

[عکس: 20141215235722_4.jpg]

[عکس: 20141215235754_5.jpg]

[عکس: 20141215235814_6.jpg]

[عکس: 20141215235847_7.jpg]
(آخرین تغییر در ارسال: 16-12-2014, 12:00 AM توسط ایران دخت.)
07-07-2011, 08:14 AM,
یافتن نقل قول
مدیر بازنشسته

مدال ها

ارسال: #3
RE: آموزش نقاشی
حالا میخوایم چشممون رو کامل کنیم

[عکس: 20141216000239_8.jpg]

[عکس: 20141216000300_9.jpg]

[عکس: 20141216000349_10.jpg]
(آخرین تغییر در ارسال: 16-12-2014, 12:04 AM توسط ایران دخت.)
07-07-2011, 08:53 AM,
یافتن نقل قول
مدیر بازنشسته

مدال ها

ارسال: #4
آموزش کشیدن اسب

فایل‌های پیوست عکس(ها)

09-07-2011, 12:38 PM,
یافتن نقل قول
مدیر بازنشسته

مدال ها

ارسال: #5
برای شروع یه چند ضلعی میکشیم
بعدش صورتشو کامل میکنیم

فایل‌های پیوست عکس(ها)

09-07-2011, 12:47 PM,
یافتن نقل قول

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
مدیر بازنشسته

مدال ها

ارسال: #6
بدنشو کامل میکنیم
پاهاشو میکشیم

فایل‌های پیوست عکس(ها)

(آخرین تغییر در ارسال: 09-07-2011, 12:58 PM توسط jojo kocholo.)
09-07-2011, 12:55 PM,
یافتن نقل قول
مدیر بازنشسته

مدال ها

ارسال: #7
اینا چندتا مدل برای کشیدن اسب

فایل‌های پیوست عکس(ها)

21-09-2011, 09:53 AM,
یافتن نقل قول
خانوم گل کدبانو

مدال ها

اعتبار: 937

ارسال: #8
اول اصول چهر رو باید یاد بگیری بعد اینقدر تمرین کنی تو آینه خودتو بکشی تا شبیه شه .
شکل کلی صورت - صورتهای مختلف فرق داره بسته به گرد بودن و اینا - بیضی تخم مرغ گونه است !
اگه بیضی رو به 2 قسمت مساوی تقسیم کنی میشه جایگاه چشم ها !
اگر هر قسمت مساوی رو دوباره تقسیم کنی اون پایینی میشه جایگاه بینی و از بالا هم میشه جایگاه رویش مو و . . . .

اصول نقاشی از چهره:

اگر به هر صورتی یا صورت خودتون تو آینه نگاه کنید متوجه میشید که تمایل به شکل بیضی تخم مرغ گونه داره .پس ابتدا یک بیضی رسم میکنید البته با توجه به نوع صورتتون .مثلا اگه صورت گردی دارید بیضیتون باز تر میشه یا صورت کشیده تر بیضی کشیده تر میشه :
من اول با ساده ترین شکل ها آموزش میدم تا در اولین فرصت که خودم مرحله به مرحله از کارِ خودم عکس بگیرم براتون میذارم hih:

[عکس: 20120426145718_portrait.jpg]

برای اینکه جایگاه هر جز از صورت مشخص کنیم ابتدا بیضی مورد نظر رو به دوقسمت مساوی تقسیم میکنیم : ( من اینجا از چهره روبرو شروع میکنم ) :
[عکس: 20120426150218_portrait.jpg]
خط آبی که صورت رو به دونیم کرده جایگاه قرار گرفتن چشمها هستند . ابرو هم باتوجه به فاصله ابروی افراد مختلف و مدل ابروی افراد میذاریم .
مجدد اگه این فاصله هارو هر کدوم تقریبا به 2 قسمت مساوی تقسیم کنیم طبق عکس به ترتین از بالا خط نارنجی : جایگاه رویش مو , خط بنفش جایگاه بینی هستند . فاصله ها تقریبی گفته میشود به دلیل اینکه یک نفر پیشانی بلند داره و یک نفر پیشونی کوتاه ! پس جایگاه رویش مو رو با توجه به فاصله چشم تا پیشانی افراد میذاریم .
حالا میرسیم به لب ها : از خط بنفش تا چونه را اگر به دوقسمت مساوی تقسیم کنیم محل قرار گرفتن لبها هستند که اینجا با رنگ سرخابی نشون دادم :
[عکس: 20120426151142_Untitledf.jpg]

حالا مجدد اگر این فاصله تا چون رو تقریبا به دوقسمت مساوی تقسیم کنیم میشه خط بالای چونه و تقریبی ارتفاع لب

[عکس: 20120426151554_Untitledf.jpg]
ممکنه توضیحات واضح نباشه پس به تصویر زیر که من این فاصله هارو تقسیم بندی کردم توجه کنید :
[عکس: 20120426152332_natalieportman01-Copy2.jpg]

نمیدونستم اجازه دارم رو چهر واقعی تقسیم بندی هارو نشون بدم یا نه ؟

ادامه دارد . . .

مداد برای طراحی بیشتر B6 خوبه و کاغذ هم اولش کاهی خوبه و یا کاغذ پارس . کاغذ اسکیس هم خیلی روون و خوبه . Flowerysmile
17-02-2012, 12:00 AM,
وب سایت کاربر یافتن نقل قول
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 58

ارسال: #9
فاطمه جون منظورم از طرح اسون یه طرح ترجیحا از اشیا بی جان یا گل هاست یا هر طرحی که با نگاه اول احساس کنی راحت تر از بقیه می تونی بکشیش این دیگه بستگی به خودت داره که چه طرحی رو هم خوشت بیاد و هم حس کنی می تونی رسمش کنی من خودم با رسم یه گل شروع کردم اولش فکر کردم اسونه ولی وقتی رسمش کردم از خودم نا امید شدم تا اینکه اونقدر روش زوم کردم و کشیدم و پاک کردم تا فهمیدم ایراد کارم از کجاست اکثرا ایراد کار هممون توی اولین کارها روی رعایت فاصله هاست مثلا توی گا فاصله ی گلبرگ ها . یا توی چهره فاصلهی بین 2 تا چشم که برابر یه چشمه.یا هر چیز دیگه ای که بخوایم بکشیم رعایت فاصله های اجزاش توش مهمه.برای طراحی هم باید از برگهی مخصوص طراحی با عاج کم استفاده کنی وقتی از مغازه دار برگه خواستی بگو کاغذ طراحی می خوام وقتی اورد دست بکش روش ببین نه زیاد زبر باشه نه زیاد صاف مثل برگه a4باشه رنگشم یه کم تیره تر از a4هستش من امکان عکس گذاشتن ندارم ولی میتونی از هر عکسی استفاده کنی .هر عکسی که باهاش احساس نزدیکی کنی(1782) از کتاب های طراحی هم می تونی استفاده کنی البته فقط از طرح هاش چون روش اموزشش زیاد کاری نیست من از 6 سالگی کلاس رفتم ولی الان بعد از این همه سال تازه حس می کنم طرحام به دلم می چسبه پس زیاد عجله نکن و با حوصله پیش برو....توی اینترنت سرچ کنی نقاشی های سیاه قلم هم کلی برات عکس میاره Wavesmile

(16-02-2012, 11:44 PM)gili67 نوشته: سلام منم عاشق نقاشیم میتونم بکشم اما دوست دارم چهره خودمو رو بکشم چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با اجازه ی استاد مریم بانوhih
برای رسم پرتره بهتره اول از چشمای خودت توی حالات مختلف عکس بگیری ترجیحا هم سیاه سفید باشه بعد روی هر کدوم از حالت های چشمات وقت بذاری تا زمانی که حس کنی او چیزی که کشیدی شبیه عکس شده بعد از زوایای مختلف از بینی و لب خودت عکس می گیری و دوباره رسمشون می کنی تا موقعی که شبیه عکس بشن بعد هم روی شکل یا فرم صورتت کار می کنی از توی عکسات ببین فرم صورتت همون طور که مریم بانو گفت بضیه یا گرد یا.....بعد هم همه ی این چیزایی که جداگانه تمرین کردی رو کنار هم توی کاغذ منتقل می کنی چند دفعه ی اول شاید خراب شه ولی بعدش کم کم خوب می شه اینا رم رعایت کن موقع کشیدنSwear
فاصله ی بین 2 تا چشم برابر 1 چشمه.فاصله ی بین بینی و لب برابر یه لبه.فاصله ی بین 2 تا ابرو هم فکر می کنم تقریبا برابر 1 چشم باشه.راستی بهتره از روی عکس کار کنی تا سوژه ی زنده چون عکس مسطحه و خودت بهش بعد میدی این طوری سریع تر پیش میری و بعد از یه مدت می تونی پیشرفتتو ببینی(اینو استادمون گفته بودhih)

(16-02-2012, 09:32 PM)fatema2002 نوشته: منظورتون از طرح اسون چیه میشه چند تا برام بزاری من نمیتونم دانلود کنم یعنی امکان دانلودروندارررررررررررررررم cryingیا یک سایت بهم معرفی کنی که کمکم کنه دعات میکنننننننننننم . اگه بگی بهتره تو چه ورقی نقاشی کنم ممنون میشم crying

راستی از دیدن طرح هایی که گذاشتم وحشت نکنیاhih اگه طرحی که کشیدی شبیه اینا نشد گریه نکن چون اولا اینا همشون با مداد طراحی معمولی نیستند مثلا یکیش با مداد کنته است اون ساعته هم که ابرنگه بعدشم اینا عکسیه که از روی طرح گرفته شده میدونی که عکس کیفیتش از نقاشی خیلی بهتره تو همه رو با مداد کار کن منم همین کارو کردم واسه اون گله هم اول طرح کلی شو بکش بعد فاصله هاش رو درست کن و خطوط نامرتب رو پاک کن بعد برو سراغ سایه زدن همیشه هم طرح اولیه رو با مداد hbبکش...
بازم می گم اینا رو من نکشیدم از اینترنت نمی دونم کدوم سایت دانلود کردم بعدا یقیه ی منو نگیرید بگید سرقت هنری کردیSwear
17-02-2012, 06:33 AM,
وب سایت کاربر یافتن نقل قول
مدیریت انجمن

مدال ها

اعتبار: 10,000

ارسال: #10
طراحی از چشم ها:
پیش از آغاز به طراحی، تمرین مشاهده را انجام دهید. با دقت به چشمهای خودتان در آینه نگاه کنید، دو گوشه داخلی و خارجی چشم، نسبت سفیدی و سیاهی کره چشم، حالت پلکها و حرکت مردمک در سراسر چشم را بررسی نمایید. با مطالعه حالت چشم افراد در مواقع مختلف (تماشای تلویزیون، مطالعه، خشم، شادی، گریه،هیجان، تفکر و ...) بپردازید و آنها را بارها و بارها، هم به صورت ذهنی و هم به صورت مشاهده دقیق مرور کنید. ویژگیهای متفاوت چشم افراد سالخورده و کودکان را مقایسه نمایید.

تناسب چشم
[عکس: 20120503063739_.jpg]

چشم کودکان
[عکس: 20120503063131_001.jpg]

ــ فرم ساده چشم شبیه یک بیضی است که دو گوشه آن با هم تفاوت دارند. گوشه خارجی، زاویه ای بسته دارد و تا سرحد تیرگی مردمک، مثلث کشیده ای را به وجود می آورد.

ـــ گوشه داخلی، زاویه بازتری دارد و نسبت به گوشه خارجی، شکل مثلث کوچکتری را به خود می گیرد.

طراحی خطی چشم
[عکس: 20120503063346_002.jpg]

ـــ مردمکها بدون استثنا شکل دایره دارند، در حالت نگاه عادی، قسمتی از مردمک زیر پلک پنهان است. پس مراقب آن باشید که دایره مردمک را به طور کامل ترسیم نکنید، زیرا در این حالت، چشمها حالت وحشت زده یا متعجب به خود می گیرند.

چشم معمولی
[عکس: 20120503063359_003.jpg]

ـــ با حرکت مردمک به سمت راست یا چپ، حجم پلک نیز کمی تغییر می کند. پلکهای بالا و پایین با هم تفاوت عمده ای دارند و حجم مژه ها در پلکها نیز متفاوت است. در حین طراحی از چشمها به یاد داشته باشید که: چشمها را نخست به طور جداگانه بررسی و ترسیم نمایید. پس از تسلط کافی، به طراحی از هر دو چشم بپردازید. به فاصله چشمها از یکدیگر (که برابر با اندازه یک چشم است) و هماهنگی و تناسب مردمکها با یکدیگر توجه داشته باشید. طرحها را کم رنگ بکشید و به ارزش خط توجه داشته باشید. در ترسیم مژه ها اغراق نکنید، آنها را با حجم و اندازه واقعی بکشید. معمولاً برای پلک پایین چشم، از خط کم رنگ نازک، یا پهنای نوک مداد استفاده می شود. برای ترسیم پلک پایین و چین و چروکها به جای خط، از سایه کم رنگ پهنای مداد هم استفاده می کنند. پس از تمرین کافی، چشمها را با ابروها بکشید. از ترسیم فرم چشم به طور ذهنی اکیداً خودداری کنید. ا با توجه به مدلی که در مقابل دارید، ترسیم کنید. رویش و جهت موها را به دقت بررسی نمایید.

طراحی از ابروها

برای ترسیم ابروها، باید به این نکات توجه داشته باشید: جهت و حالت ابروها، ضخامت ابروها، فاصله ابرو از چشم و فاصله ابروهااز یکدیگر.

نحوه ترسیم: ابتدا مسیر و حالت ابرو را خیلی کم رنگ مشخص نمایید. با پهنای مداد، سایه ضخیمی متناسب با پهنای ابرو ترسیم کنید. در جهت رویش موها با نوک تیز مداد، خطوط واضح و حالت دار بکشید.

منبع:http://sagharerang.blogfa.com
(آخرین تغییر در ارسال: 03-05-2012, 08:23 AM توسط negin.s.)
03-05-2012, 08:09 AM,
یافتن نقل قول

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد