تبلیغات

نوار بهداشتی

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش طرز نشستن و صحیح بدست گرفتن گیتار
#1
طرز نشستن و صحیح بدست گرفتن گیتار کلاسیک

در ادامه بصورت عملی نحوه صحیح گرفتن گیتار را در سبک کلاسیک تجربه خواهیم نمود.آموزش طرز نشستن و صحیح بدست گرفتن گیتار کلاسیک سازتان را آماده نمائید و دست بکار شوید، امیدواریم که تمرین خوبی را در پیش داشته باشید، فراموش نکنید که چند ماه اول در آموزش هر ساز مشکل بوده و نیاز به صبوری هنرجو دارد.

طرز نشستن

قبل از هر چیز باید گفت که به دلیل اختلاف جسمی و فیزیکی بین افراد امروزه این نظریه مطرح است که طرز نشستن هر نوازنده باید متفاوت باشد. به عنوان یک قاعده کلی راحت بودن فرد هنگام نواختن و ارتباط خوب با ساز یک اصل است. توجه داشته باشید که در نواختن هر سازی همیشه قوانین مشخصی وجود دارد که باید آنها را فرا بگیرید.
وقتی این قواعد و قوانین را به خوبی یاد گرفتید به تدریج به ایده آل ترین حالت و استیل نوازندگی به مرور زمان خواهید رسید و احساس می کنید گیتار عضوی از بدن شما شده است. هیچ گاه نباید احساس کنید با ساز خود در جدال هستید. باید سعی کنید با گیتار خود به حالتی از وحدت دست یابید.

همواره با یک صندلی و زیر پائی تمرین کنید.تقریبا لبه صندلی بنشینید و پای چپ خود را روی زیر پایی قرار دهید. ارتفاع زیر پایی و صندلی باید متناسب با فیزیک، اندازه پاها و مسلما راحتی بدن شما انتخاب شود. اما هر دوی اینها باید به نحوی باشد که ران چپ شما شیب ملایمی به طرف بدن شما داشته باشد. کمر خود را صاف نگه دارید و سر روی بدن تان راحت باشد(هرگز روی گیتار خم نشوید)

به شیب ملایم پای چپ به طرف بدن دقت کنیدگیتار طوری در بدن شما قرار می گیرد که با سطح زمین تقریبا زاویه45درجه می سازد. در این حالت سردسته گیتار، زیر سطح دید شما قرار می گیرد(تقریبا روبروی چانه شما)

گیتار

به زاویه قائمه پای چپ نسب به زمین دقت کنیدپای راست

پای راست باید طوری گذاشته شود که کف پا، درست زیر گیتار قرار بگیرد. نکته بسیار مهم این که، کف پای راست خود را کاملا روی زمین قرار ندهید چون این کار تعادل شما را بر هم میزند و باعث آسیب جدی به کمر در طولانی مدت می شود.

گیتار

طرز نشستن ناصحیحگیتار روی بدن

گیتار روی بدن شما باید طوری باشد که با پای چپ شما زاویه قائمه بسازد. قسمت بالای بدن از کمر باید چرخش خیلی کمی داشته باشد به نحوی که انحنای باکس گیتار (قسمت فوقانی)کاملا روی قفسه سینه شما قرار بگیرد. در این حالت بازو و دست چپ شما حالت آزادی حرکت کاملی پیدا می کند.بازوی دست چپ

زاویه بازوی دست چپ نسبت به زمین قائمه است.

گیتار

صحیحاین حالت صحیح است و حالت غلط حالتی است که بازوی چپ و آرنج چپ به عقب متمایل شود. این حالت غلط باعث می شود آزادی عمل و گردش کمر شما گرفته شده و گیتار درست و صاف در بدن شما قرار نمی گیرد.

گیتار

ناصحیحبازوی دست راست

نکته مهم در نحوه قرار گرفتن دست راست شما این است که بازوی خود را بسیار آزاد و بدون وزن روی گیتار تکیه دهید. بدین صورت که شانه راست شما شل شده و بازوی راست به لبه جلویی گیتار تکیه داده می شود طوری که نزدیک آرنج قرار می گیرد و ساعد شما تقریبا در قسمت فوقانی و انتهای باکس گیتار درست پشت خط فرضی که از خرک کشیده شده قرار می گیرد.

گیتار

محل قرار گرفتن بازودو حالت غلط برای بازوی دست راست بدین گونه است

1-محل تماس بازو زیاد بالا باشد که در این حالت شانه راست بالا می رود.

گیتار

ناصحیح2-محل تماس بازو زیاد پایین باشد که در این حالت شانه راست پایین می افتد.

گیتار

ناصحیحنحوه قرار گرفتن دست راست و انگشتان دست راست روی گیتار

دست راست خود را از مچ در حالت بی وزنی شل کنید.طوری بندهای انگشتان خود را روی گیتار قرار دهید که در امتداد خطی موازی درست روی سیم های باس پیش بروند.

گیتار

پشت مچ باید اندکی قوس پیدا کند طوری که پشت دست تقریبا موازی با صفحه صدا پیش رود.

گیتارانگشتان

انگشتaروی سیم یک طوری قرار دهید که عمود بر سیم باشد.

آموزش گیتار کلاسیک | گیتار زدن

محل قرار دادن aنگشتpبا زاویه 45درجه روی سیم ششم قرار می گیرد.

گیتار

محل قرار دادن pانگشتiوmروی سیم های سوم و دوم بگذارید طوری که وقتی آنها را خم میکنید به داخل کف دست و به سمت انگشتa بروند.

گیتار

محل قرار دادن i و m
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آموزش و آشنایی با ساختمان گیتار guitar252 0 422 ۲۰-۰۸-۱۳۹۳, ۰۷:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: guitar252
  آموزش موسیقی(گیتار) Galaxy 41 24,678 ۰۶-۰۷-۱۳۹۰, ۱۱:۰۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Galaxy