امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش هنر سوخت نگار چوب و نی
#1
Kate 

[عکس: 20131216090312_05925880531994843357.jpg]

معرفي و تاریخچه هنر سوخت نگار چوب :

هنر سوخت روي چوب هنري است كه از عهد سلجوقيان به جاي مانده است، بدين ترتيب كه در اوايل عهد سلجوقي اين هنر به صورت سوخت روي چرم اجرا مي‌شد. نحوه كار بدين صورت بوده كه طرح مورد نظر را روي چرم منتقل كرده با استفاده از ميله‌هاي داغ طرح مورد نظر را مي‌سوزانند و براي جلد كتابها (بيشتر قرآن) استفاده مي‌شد.

در اواخر عهد سلجوقي و اوايل عهد تيموري اين هنر كم كم از روي چرم بر روي انواع ظروف چوبي مخصوصاً پايه ي پيكره‌هاي چوبي انتقال يافت كه متاسفانه به علت دشوار بودن اجراي اين تكتيك روي چوب كم كم از تعداد آثار سوخت روي چوب كاسته و در نتيجه از بين رفتن اين هنر شد. بعدها در عصر حاضر به تلاش هنرمند سوخت روی چوب (سيد حسين مرتضوي) ، اين هنر بار ديگر روي كار آمد، اين بار با ابزار متداولتر و امروزي تر كه روش كار را هرچه بيشتر آسانتر نمود. از اين رو تعداد علاقمندان و هنرجويان روز به روز در حال افزايش است. و اما شكل امروزي هنر سوخت روي چوب بدين نحو است كه ابتدا طرح مورد نظر را با استفاده از كاربن زرد يا مستقيماً روي چوب مورد نظر اعم از انواع جعبه‌هاي جواهرات، تنديس‌ها، تابلوها، جاكليدي‌ها و ... منتقل مي‌كنند كه البته جنس چوب مورد استفاده بسيار مهم و ضروري است، سپس با استفاده از هويه شروع به سوزاندن طرح مي‌كنيم. لازم به ذكر است چنانچه سطح مورد نظر از قبيل صاف و سيقلي نشده باشد، سوخته كاري انجام شده مرغوب نخواهد بود. پس از انجام مراحل سوخت، روي كار را جلايي از ماده‌هاي مختلف مثل اسپري فيكسر يا كیلر يا پلي استر و ... مي‌دهند.

قدمت چوب در ایران باستان و قدیمی ترین نمونه اثر چوبی :

قدیمی ترین نمونه اثر چوبی، در کاوش های باستانی شهر سوخته زابل به دست آمده است این اثر یک قطعه شانه چوبی است که قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد. گروهی از کارشناسان معتقدند که طرح های موجود بر روی آن طرح هایی کاملا ایرانی است.
بررسی آثاری که از بررسی های سه هزار سال قبل از میلاد که در شوش بدست آمده، نشان دهنده این مطلب است که مردمان بومی ایران نه تنها از چوب برای کلبه سازی خود استفاده می کردند بلکه در ساخت نردبان و دیگر وسایل زندگی هم از آن بهره می بردند.
در دوران هخامنشی ها هم استفاده از چوب بسیار متداول بوده; به طوری که در ساخت عمارت های کاخ هخامنشی - شوش و آپادانا - از درخت های بلوط ایرانی و سدر لبنانی استفاده شده بوده است. به این ترتیب قبل از استعمال آهن در ساخت بنا، تخت جمشید بزرگ ترین سطح زیربنایی بود که از چوب در آن استفاده فراوانی شده و تمامی این آثار چوبی در اثر آتش سوزی از بین رفتند. گزنفون ضمن توصیف سلاح های نبرد کوروش از یک نیزه عالی چوبی که از چوب سنجد ساخته شده بود، یاد می نماید. توجه پارسیان باستان به درخت، بسیار قابل توجه می باشد. می گویند بزرگ ترین درخت سروی که در ایران موجود بوده، توسط زرتشت پیامبر کاشته شده و سرو کاشمر نامیده می شد و در ادبیات پارسی شهرت به سزایی داشته است. این سرو را اعجاز زرتشت می دانستند و معتقد بودند که زرتشت آن را از بهشت آورده است.

نهایتا این سرو توسط متوکل عباسی، قطع و تکه تکه به بغداد فرستاده شد. عمر این درخت در زمان قطع 1450 سال و دور تنه آن بالغ بر 28 تازیانه بوده است. در دیگر مناطق هم استفاده از چوب برای مردمان آن نواحی ناآشنا نبوده است. در افسانه های یونان آمده هر درخت را فرشته ای به نام هامادرایاد که در داخل او پنهان می باشد، نگهبانی می کند و جان وی به حیات درخت بستگی دارد; اگر مجبور به قطع درختی می شدند، برای درخت تحف و هدایا می بردند. مصری ها هم راه استفاده از چوب را به خوبی می دانستند. آنان سه هزار سال پیش، کاغذ و روکش های چوبی را در آثار خود بکار می بردند. فنیقی ها هم در ساحل لبنان، معبد حضرت سلیمان را در سال 1012 قبل از میلاد از چوب ساختند، سقف و دیوارهای این معبد از چوب سدر لبنان تهیه شده و کف آن از چوب سرو پوشیده شده درها از چوب زیتون و ستونهای نگهدارنده نیز چوبی بودند.در طول تاریخ، استفاده از چوب و حکاکی بر روی آن، همچنان به ترقی خود ادامه داد; اما در قرن 17 و 18 میلادی رو به افول نهاد تا آن که در قرن 19، رشد مجددش را از سر گرفت.

phyrography wood burning

"پیروگرافی مشتق شده از کلمات یونانی( pur ) به معنای آتش و ( graphos )به معنی نوشتن می باشد. مردم احتمالاً" نگارش با آتش"را از زمان کشف آتش داشته اند.

هنر سوخته کاری ياسوخت روي چوب یا سوخت نگار، همان طور که از نامش پیداست ، به معنای سوزاندن چوب با استفاده ازمفتول فلزي داغ و خلق اشکال ، بافت و خطوط جدید است. . در قدیم این هنر روی جلد قرآن وکتابهای نفیس خطی کار می شد. درفاصله انقراض سلسله صفویه تادوره قاجاریه این هنربه بوته فراموشی سپرده شد. البته در شکل مشابه ، از قالب های منفی و مثبت برنجی در تهیه جلدهای چرمی نیز استفاده می شده است که تنها حرارت، باعث تغییر شکل چرم با ابزار برجسته و فرورفته ایجاد نقش می نموده است. سازندگان سازهای سنتی نیز جهت تزئین و مهر استاد سازنده ، از این روش به وسیله مهرهای فلزی داغ استفاده و بر سطح چوب ساز، ایجاد نقش می نموده اند.

سوخت نگار امروزه به شکل هنر و عرف در آمده است و شامل استفاده از سیم یا نوک حرارت دیده برای سوزاندن دقیق طرح ها بر روی مواد طبیعی مانند چرم یا چوب به روش کنترل شده می باشد. "سوزاندن را می توان از طریق ابزار تغییر نوع نوک مورد استفاده ، دما ، یا روش کاربرد آهن ایجاد نمود . وسیله مورد استفاده ، نقطه سفت مدرن ( شبیه هوویه ) یا ابزار سیمی داغ است. هنر کهن سوخت روي چوب متأسفانه ازهنرهای ناشناخته از لحاظ کاربردها ، تکنیک ها، سابقه وآموزش صحیح در ایران می باشد و آغاز به كار آن در پرده اي از ابهام است. " هنر سوخت نگاري روي چوب به شيوه ي امروزي قدمتي طولاني نداشته چون اساس كار آن هويه برقي بوده و به نظر مي رسد تاريخچه اي بيش از ۲۰ سال نداشته باشد. احتمالاً سوخت نگاربه شیوه سنتی یعنی استفاده از ابزار سیمی داغ ، قدمتی بیش از بیست سال دارد و در نقاط مختلف جهان برای تزئینات مصنوعات چوبی مورد استفاده قرار می گرفته است .
به نظر می رسد که پیروگرافی در 3000 سال قبل در پرو به کار می رفته است و در اروپا ، اسیا ، استرالیا و امریکا از پیروگرافی برای تزئین مصنوعات نظیر ابزارهای موسیقی و وسایل آشپزخانه استفاده می شده است. دراروپا استفاده از پیروگرافی به نظر می رسد در دوره های قرون وسطی و رنسانس ظاهر شده باشد. این هنر جزو هنرهای ساده از لحاظ یاد گیری وهمچنین باهزینه نسباتاً پایین نسبت به سایر هنرهاست، در نتیجه علاقه مندان زیادی را جذب خود کرده است. از مزاياي قابل ذكر آن مي توان به ارزان و در دسترس بودن لوازم كار اشاره كرد. تنها با يك هويه ساده ، يك تكه چوب، سمباده و يك طرح مي توان يك اثر هنري خارق العاده خلق نمود. از معايب اين هنرنيز، عدم شناخت كافي مردم با اين هنر بوده به طوري كه وجه تمايز آن با نقاشي براي مردم كاملاً ملموس نبوده و شناخت كافي از اين هنر ندارند.

پاسخ }
#2
سلام به خانوم گل های محترمFlowerysmile

آموزش سوخت نگاری رو براتون توضیح میدم... اگر سوالی داشتید در قسمت پرسش و پاسخ عنوان کنید تا جواب بدم...

اول این رو بگم هر کسی روش مخصوص به خودش رو داره و شیوه کار کم کم تجربی دستتون میاد...
اول یه سری ابزار مورد نیازتون هست که باید داشته باشید : چوب مناسب ، هویه ، سنباده ، کمان اره برای برش چوب ، مداد و پرینت طرح مورد نظر و کاربن...

در مورد چوب باید بگم چوبی که استفاده می کنید رنگ روش داشته باشه تا بشه با هویه تنالیته قهوه ای رو روی اون پیاده کرد... نباید بسیار نرم باشه چون باعث میشه هویه داخل بافت نفوذ کنه و چوب سوراخ بشه، اگر هم سفت باشه که خیلی تغییر رنگ میده و اذیت میشین. چوب نباید رگه و گره و ... داشته باشه به عبارتی سالم و یک دست یک رنگ و بدون نقص باشه. من شخصا از چوب سپیدار استفاده می کنم ولی با توضیحاتی که دادم می تونید از مشابه این جنس استفاده کنید مثل افرا و... چوبتون باید سطح صاف و یک دستی داشته باشه... اگر رد اره روش هست باید کاملا برطرف بشه... ما از دستگاه برقی سنباده لرزان استفاده می کردیم (شاید بعضی نجاری انجام بدند) تا صاف تر بشه و بعد از سنبادهP60 و سپس P280 به طور کامل سطح رو صاف صاف می کردیم.... خیلی تاکید میکنم باید صاف صاف بشه... نباید خسته بشین ممکنه آماده کردن چوب حتی یه روز زمان ببره!!!! ولی در نتیجه کار تاثیر داره... مثل اینکه روی کاغذ دست میکشن صاف صاف... غیر از این باشه برای چرخاندن نوک هویه روی سطح چوب دچار مشکل میشین و طرح خراب میشه...

هویه ای که تهیه می کنید نوع خوبش باشه که کارتون خوب دریباد... دسته ش داغ نشه که دستتون رو بسوزونه چون مدت زیادی قراره باهاش کار کنید، اندازه ش ترجیحا کوتاه و باریک باشه که به کار مسلط باشید... نوع 40 تا80 وات هویه مناسب کارهای مختلف هست مثلا 80 و 60 برای نوشتن خط و ایجاد رنگهای بسیار تیره مناسبه و از 50 و گاهی 60 هم برای ایجاد طیف های روشن تر استفاده میشه و از 40 برای کشیدن خطوط... بازم میگم هرکسی ممکنه نظر خودش رو داشته باشه... نوک هویه را هم سنباده می زنین و نرم می کنین برای کشیدن خطوط از نوک گرد و برای ایجاد طیف از نوک پهن و زاویه دار (مثل قلم نی) استفاده کنید...

حالا طرح مورد نظرتون رو انتخاب کنید، اگر طراحی تون خوبه با مداد طرح رو روی چوب بکشید در غیر این صورت ازش برای ابعاد چوبتون پرینت سایه و سفید بگیرید، یه کاربن ترجیحا سیاه یا زرد روی چوب قرار بدید و طرح رو منتقل کنید، فقط خطوط اصلی... حالا با ظرافت و دقت باید طرح رو با هویه بکشید... به صورت دورانی و شعاع خیلی کم اندازه نوک هویه... گفتم سیاه سفید بگیرید که متوجه تنالیته طرح بشید و بتونین اون رو پیاده کنین... جاهایی که پررنگ تره فشار دادن نوک هویه لازم نیست که چوب سوراخ بشه فقط زمان بیشتری هویه رو بکشید... خیلی با دقت کار کنید و عجله نداشته باشید... هر چه سرعت دست شما کندتر باشه رنگ تیره تری ایجاد میشه... سعی کنید مرز بین طیف های شما مشخص نباشه و هرچی ظریف تر کار کنید زیباتر و طبیعی تر می شه...

چند توصیه : ابتدا از چوب های ارزون تر استفاده کنید تا دستتون راه بیوفته... خیلی مراقب دستتون باشید... بچه دور رو برتون نباشه، اگر دست به هویه داغ بخوره بدجوری تاول می زنه... برای هویه و سنباده زدن حتما دستکش دستتون کنید... ابتدا از طرح های ساده و خط های نستعلیق استفاده کنیدکه آسون تره...
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فهرست تاپیک های موجود در زیر انجمن سوخت نگار چوب و نی inspirationn 0 460 ۱۳-۱۲-۱۳۹۲, ۰۷:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: inspirationn
  نمونه کارهای سوخت نگار چوب (منظره ، مینیاتور ، فانتزی) inspirationn 1 3,587 ۱۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۲:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: saieh
  نمونه کارهای سوخت نگار چوب (نی و چوب های حجم دار) inspirationn 0 1,955 ۲۵-۰۹-۱۳۹۲, ۰۹:۳۷ ق.ظ
آخرین ارسال: inspirationn
  نمونه کارهای سوخت نگار چوب (فقط خط) inspirationn 0 1,484 ۲۵-۰۹-۱۳۹۲, ۰۹:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: inspirationn