امتیاز موضوع:
  • 15 رای - 2.87 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش ویترای ( فقط مطلب و عکس آموزشی )
#1
آموزش ویترای برای دوست جونای گل من گلیhih
نقاشی روی شیشه می تواند به بطری ها و شیشه های دورریختنی زیبایی دوباره بدهد و یکی از لذت بخش ترین هنرهای دستی می باشد , پس شروع کنید.....
ابتدا شیشه ها را شسته و با الکل کاملا تمیز کنید تا هیچ لکه چربی روی ان نماند.سپس طرح موردنظر خود را زیر شیشه های تخت(اگر کار شما شیشه مسطح باشد) و یا داخل بطری ها و لیوان ها بچسبانید و با دورگیر ویترای روی خطها را بکشید و بگذارید کاملا خشک شود.سپس با استفاده از قلمو رنگها را روی طرح بکشید.
رنگهای ویترای دو نوع با پایه اب و تینر دارد که از هر دو می توانید استفاده کنید.
رنگی که بر پایه تینر است قابلیت شستشوی بیشتر دارد و باید در فر پخته شود.
کلیه لوازم را می توانید از فروشگاه های لوازم التحریر یا فروشگاه هایی که لوازم هنری می فروشند تهیه کنید
خصوصیات رنگ ها
این رنگ ها مخصوص رنگ آمیزی وتزئین سطوح شیشه ای، طلق، پلی استر و پلکسی گلاس، فلز و…..می باشد.
مهمترین ویژگی های این گروه عبارتنداز:
• شفاف، درخشان، پرمایه و مقاوم در برابر نور
• پابه این رنگ ها تیز است.
• قابل ترکیب با یکدیگر
• قابل حل با حلال های نفتی
• ایجاد سطوح رنگی مجزا با استفاده از خمیرهای دورگیری (Ceme Relif)
• جدول رنگی بسیار متنوع و منحصر به فرد
جهت استفاده از این رنگها و جهت ایجاد سطوح مجزا باید از خمیره های دورگیری (Cerne Relief Out Liner) تیوب های سرسرنگی 20 میلی لیتری در 7 رنگ موجود است استفاده کنید
محصول رقیق کننده: جهت رقیق کردن این رنگ ها می توان از تینر و یا وایت اسپرایت استفاده کرد، نسبت رنگ به رقیق کننده باید 2 به 1 باشد (تینر بدون بو در گروه محصولات جانبی ویترای پیشنهاد می شود).
تمیز کننده قلم موها و سایر لوازم: تینر و یا وایت اسپریت
زمان لازم جهت خشک شدن: زمان مناسب برای خشک شدن رنگ های ویترای 8 ساعت و خمیرهای دورگیری (30 دقیقه می باشد، مکان مناسب جهت خشک شدن کار محیطی است که هوای آن خشک و ترجیحاً دور از گرد و غبار است
میزان مقاومت رنگها: رنگ های ویترای پس از خشک شدن دارای استحکام و مقاومن مناسب جهت شستشوی آرام و ملایم (و نه سنگین خیساندن و غوطه ور کردن) هستند، ولیکن سطوح تزئین شده با این رنگ ها جنبه دکوراتیوو دارند و نباید از آن ها استفاده مداوم کرد.
رنگهای ویترای:
23
Lemon [عکس: 20130530000128_23.jpg]

30
Sand [عکس: 20130530000237_30.jpg]

32
Salmon [عکس: 20130530000307_32.jpg]

14
Yellow [عکس: 20130530000359_14.jpg]

16
Orange

12
Crimson

31
Old Pink [عکس: 20130530000510_31.jpg]

21
Pink

26
Purple [عکس: 20130530000618_26.jpg]

19
Red violet [عکس: 20130530000708_19.jpg]

34
Apple Green [عکس: 20130530000746_34.jpg]

36
Sky Blue

35
Dark Green

22
Greengold

13
Emerald

10
Deep Blue

18
Chartreuse

17
Turquoise

37
Cobalt Blue

33
Parma

25
Violet

11
Brown

15
Black

20
White

39
Pearl

25
Gold

10
Deep Blue

11
Brown

12
Crimson

13
Emerald

14
Yellow

15
Black

16
Orange

17
Turquoise

18
Chartreuse

19
Red violet

20
White

21
Pink

22
Greengold

23
Lemon
25
Violet
26
Purple
جدول رنگ خمیر دور گیری:
390000
Black

460000
Vermeil gold

480000
Copper

772000
Imitation Lead

773000
Gold

773100
King Gold

774000
Silver
مرحله اول(آماده سازی)

ابتدا سطح مورد نظر (بطری) را جهت از بین بردن هر گونه چربی و گردو خاک با کمی آب و صابون پاک کنید. با استفاده از یک مداد نوک پهن مثل ماژیک طرحتان را روی کاغذ پیاده کنید، دقت کنید که طرحتان جهت تنوع و زیبایی بیشتر، حداقل از 6 قسمت تشکیل شده باشد.
این طرح را داخل ظرف بچسبانید به گونه ای که از بیرون ظرف قابل دیدن باشد.
با استفاده از خمیرهای دورگیری(Cerne Relief) طرح را روی شیشه پیاده کنید و مطمئن شوید که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شود تا از خروج رنگ ها از سطوح و ترکیب آن ها با یکدیگر خوددداری شود.
به یاد داشته باشید که هرگز بطری را تکان ندهید زیرا باعث تشکیل حباب در رنگ می شود.
جهت رقیق کردن رنگ می توانید از مدیوم مخصوص آن(Thinner) استفاده کنید.پس از انتخاب قلم مویی پهن ، آن را داخل بطری رنگ فرو ببرید به گونه ای که کاملا آغشته به رنگ شود.توجه کنید که میزان رنگ برداشته شده در حد متوسط باشد، زیرا در صورت زیاد بودن، رنگ جاری و در صورت کم بودن راه قلم مو روی آن باقی خواهد ماند.سپس با حرکت دستتان سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید.
نکته 1: پس از هر مرحله استفاده از رنگ در بطری را محکم ببندید تا از خشک شدن رنگ جلوگیری کنید.
نکته 2 :اگر ظرف خود را از ماشین ظرفشویی بیرون آورده اید جهت نقاشی روی آن باز هم لازم است که سطح آن را تمییز کنید.
جهت رنگ کردن سطح از چه نوع قلم مویی باید استفاده کرد؟
قلم موهایی با موی مصنوعی و یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی و کاملا انعطاف پذیر برای این کار مناسب می باشد. البته نوع قلم مو بستگی مستقیم با سطح مورد نظر شما دارد، جهت رنگ کردن سطوح بزرگ تر می توانید از قلم موهای ابری در سایز های متفاوت و برای سطوح کوچک تر از قلم موهایی با اشکال متفاوت (متناسب با اندازه و طرح مورد نظر )استفاده کنید.
بعد از گذشتن 30دقیقه که خمیرهای برجسته دورگیری خشک شد می توانید رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید.
با استفاده از قلم موی سرگرد رنگ مورد نظر را به صورت قطره ای داخل سطح بگذارید و رنگ را به صورت یکنواخت پخش کنید (قلم مو را به صورت عمودی در دستتان نگه دارید).uhum

مرحله سوم (پختن)

بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، 8 ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید. جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی 160 درجه سانتیگراد(325 درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت 40 دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه دلخواه و برای تنظیم دمای فر حتما از گرماسنج داخل فر (در گروه محصولات جانبی این رنگها ) استفاده کنید.

نکته 1 : برای پختن رنگها نمی توانید از مایکروفر استفاده کنید.
نکته 2: شیشه تا دمای 800 درجه سانتیگراد در گرما مقاوم می باشد، بنابر این دمای 160 درجه سانتیگراد آن را خراب نخواهد کرد.

دوست جونای گل : من واسه تابلوهام یا تزئین دور آینه از حلال آب استفاده می کنم چون نوع حلال آب رنگهاش شفافیتش و درخشندگیش بیشتر.پائین قوطیهای رنگ نوشته(TRANSPARENT)
آگه بازم سوالی داشتین در خدمتمuhum


فایل‌های پیوست عکس(ها)
           
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#2
Package_favorite 
ترک شیشه یا وارو
اول یک توضیح کوچک: ترک کلاسیک یا اصلی ترین نوع ترک دارای دو استپ است. استپ 1 که ماده ای به رنگ کافه کرم است (همان مدیومی که برای ترک ساده استفاده شد) و استپ 2 که سفید رنگ است و بویی شبیه چسب چوب دارد. این این دو استپ در ترک کلاسیک به ترتیب استفاده می شوند.اما ترک شیشه یا ترک وارو به ترتیب عکس از این دو استپ استفاده می کند. یعنی اول ماده سفید و بعد ماده کافه کرم. پس اگر در جایی خواندید که استپ 1 برای ترک شیشه بدانید که همان استپ 2 ترک کلاسیک است.(یعنی ماده سفیدرنگ).
کار ترک شیشه روی جسم کدر (مثلا گلدان سفالی)

مواد لازم:
استپهای 1 و 2 ترک 
رنگ آکریلیک
چسب شیشه
رنگ روغن به رنگ دلخواه.
Clap
اول روی سطح مورد نظر را رنگ آکریلیک می زنیم. این کار را دو بار انجام می دهیم که پوشانندگی مناسبی داشته باشیم. بعد از خشک شدن رنگ آکریلیک، تصویر مورد نظر که می تواند کپی رنگی، ورق ترانسفر و یا دستمال کاغذی باشد را روی سطح دکوپاژ می کنیم.
بعد از خشک شدن کامل، یک دور کامل روی سطح را چسب شیشه می زنیم. این کار برای این است که مواد ترک روی رنگ آکریلیک زمینه واکنش نشان ندهد.
بعد از خشک شدن کامل چسب، مواد استپ سفید رنگ را کامل روی کار می زنیم. این کار را دو بار تکرار می کنیم.
وقتی کاملاً خشک شد، استپ 2 ترک شیشه (به رنگ کافه کرم) روی مواد می زنیم. مطابق معمول تمام ترکها، غلظت مواد عمیق بودن ترکها را مشخص می کند.
بعضیا می گوین با حرارت غیر مستقیم مثل سشوار خشک میشه. اما فکر می کنم که بهتر است بگذاریم به حال خودش بماند تا کاملاً خشک شود. (حدود 24 ساعت بماند.) ترکها کاملا ظاهر می شوند.
بعد رنگ روغن دلخواه مناسب با طرح مورد نظر را کمی باز کرده و با نوک انگشت به خورد ترکها می دهیم. اضافه رنگ را سریعا پاک می کنیم.
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#3
Package_favorite 
ترک شیشه روی جسم شفاف (مثل جاشمعی)

اول روی سطح کار را کاملا تمیز کرده و یک لایه چسب شیشه می زنیم. وقتی خشک شد در صورت دلخواه می توانیم تصویر دلخواه را دکوپاژ کنیم. دکوپاژ می تواند از داخل یا روی سطح کار انجام شود. بعد از خشک شدن تصویر دکوپاژ، استپ یک ترک شیشه (سفید رنگ) را روی کار می زنیم و می گذاریم خشک شود.کار را دو بار انجام می دهیم.
بعد از خشک شدن استپ 2 را روی آن زده و مجدداً می گذاریم کاملا خشک شود. ترکها ظاهر می شوند.
رنگ روغن دلخواه را با انگشت به خورد ترکها می دهیم و اضافه را پاک می کنیم.
داخل سطح را با رنگ ویترای یا شیشه به دلخواه می توانیم رنگ کنیم و یا حتی به صورت ساده بگذاریم بماند. تصمیم با خودمان است.
بهتر است برای شیشه از داخل سطح کار کنیم یا پشت کار. جلوه بهتری دارد.

[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#4
قبل از شروع آموزش ويتراي در مورد انواع رنگهاي ويتراي و وسايلي كه لازمتون ميشه توضيح ميدم(البته تا اونجايي كه تجربه ي خودمه)

1.رنگ هاي ويتراي amos:اين رنگها قيمت مناسبي دارن اما وقتي رنگ خشك بشه سطح چسبناك ميشه و زود پرز و گرد و غبار رو جذب ميكنه
2.رنگهاي pebeo:اين رنگها در مقايسه با انواع رنگهاي ديگه قيمت بالايي دارن اما دوامش واقعا عاليه و درخشندگي خوبي داره و كاملا قابل شستشو است
3.خمير دورگير كه اكثرا از ماركpebeo استفاده ميكنند اما من شخصا راضي نيستم و خودم از مارك lefranc&bourgeois استفاده ميكنم
4.خمير دور گير ويتراي عموما در 4 رنگ مشكي.طلايي.نقره اي و مسي استفاده ميشه(من از رنگ مشكي براي دورگيري طرح اصلي و از رنگهاي ديگه براي تزيين طرح استفاده ميكنم)
5.شركت pebeo يه نوع خمير ديگه به اسم خمير تاچ(touch)توليد ميكنه كه تنوع رنگي خيلي زيادي داره و قابل شستشو است و روي انواع سطوح كاربرد داره
6.همونطور كه ميدونيد ويتراي(glass painting)همون نقاشي روي شيشه است و رنگ هاي معرفي شده پس از خشك شدن قابل شستشو ميباشند
7.حلال رنگ ويتراي بنزين يا نفته پس براي تميز كردن قلموها به هيچ وجه از آب استفاده نكنيد.قلمو رو با بنزين تميز كرده و سپس از رنگ بعدي استفاده كنيد
8.ميتونيد با يه خمير دور گير مشكي و3 رنگ اصليه آبي.قرمز و زرد كارتونو شروع كنيد
آموزش تكنيك ويتراي:
وسايل لازم:
رنگ ويتراي
خمير دورگير
شيشه ي تميز
قلمو
نفت يا بنزين(براي تميز كردن قلمو)
طرح مورد نظرتون رو روي يه كاغذ بكشيد و طرح رو زيرشيشه قرار بديد.با خمير دورگير مشكي طرح رو با دقت . آروم پياده كنيد(اوايل احتمالا دستتون ميلرزه اما كم كم بر طرف ميشه)وقتي تمام طرح رو با دقت پياده كردين 2 ساعت زمان بديد تا خمير ها كاملا خشك بشن.سپس با رنگ هاي دلخواه خودتون اونو رنگ كنيد.حواستون باشه اگه مثلا از رنگ زرد استفاده كرديد براي استفاده از رنگ بعدي ابتدا اونو با بنزين تميز كنيد سپس از رنگ بعد استفاده كنيد.بعد از تموم شدن رنگ اميزي تقريبا بايد 24 ساعت صبر كنيد تا رنگها كاملا خشك بشن
[عکس: 20120220125016_Copy2of005.jpg]


اگه دنیا مردونگی سرش میشد اسمش دخترونه نبود
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
برای اینکار ابتدا شیشه رو با الکل پاک میکنیم
بعد شیشه رو با رنگ دلخواه رنگ میکنیم هم با قلمو هم با ابر میتونید رنگ کنید
بعد با استفاده از پاستا ( همان تقریبا مل که تو مغازه ها لوازم خرازی موجود) و شابلون طرح مورد نظر رو شیشه میچسبونیم بعد با چسب کاغذی فیکس میکنیم
و با استفاده از کاردک پاستا رو خیلی آروم اندازه ضخامت دلخواه هر چی بیشتر بشه برجسته تر میشه میزنیم و تا قبل از خشک شدن سریع شابلون بر میداریم میذاریم کا رخشک بشه بعد میتونید طرح اضافی برای زیبایی اضافه کنید
اگر پاستا پیدا نکردید کمی پودر مل با چسب چوب مخلوط کنید مثل یک خمیر شل مثل ماست چکیده و کار رو شروع کنید
[عکس: 20120620142407_1.JPG]

[عکس: 20120620142849_2.jpeg]

[عکس: 20120620142925_3.jpeg]

[عکس: 20120620142948_4.jpeg]

[عکس: 20120620143014_5.jpeg]

[عکس: 20120220125016_Copy2of005.jpg]


اگه دنیا مردونگی سرش میشد اسمش دخترونه نبود
پاسخ }
#6
من یکبار دیگه این و توضیح میدم امیدوارم دوباره همین سئوالها رو تکرار نکنید و با دقت و حوصله این تاپیک آموزش رو با دقت مطالعه کنید.Flowerysmile


کارهایی که جنبه دکوراتیو داره باید با ملایمت باهاش رفتار بشه.

هرچیزی هم که جسم زبر و خشنی مثل اسکاج بهش بخوره مسلما" ازبین میره.

رنگ ویترای با بیس آب پاک نمیشه.من خودم همیشه از بیس آب مارک ال بی استفاده میکنم ، زیره شیر آبم میگیرم و با مایع صابون و دستم با ملایمت میشورمش(بدون فشار)

برای ویترای باید از قلم موی آبرنگ(سر گرد) استفاده بشه.

من قلم موهام وینزُر.الان اونا خیلی گردنه،قلموهای خُرم هم خوبه.

برای رنگ گذاری باید رنگ رو روی پالت بریزین(اون مقداری که نیا دارین،که حرومم نشه)بسنگی به میزان رنگتون داره اگه بیس آبه چند قطره آب اضافه کنید.فقط در نظر بگیرید که آب نباید به رنگ قالب بشه(یعنی زیاد نباشه).
قلمو رو به آرامی وارد پالت رنگتون میکنید به آهستگی و با حوصله رنگ و با آب مخلوط میکنید(اگه جرکت مخلوط کردنتون زیاد باشه ایجاد حباب میکنه)(در نتیجه کارتون و زشت میکنه.))


قلم مو رو که آغشته به رنگ کردین به صورته عمودی روی قسمت مورد نظر گذاشته و رنگ و با نوک قلمو به طرفین میکشین.و دوباره تکرار میکنید.
این روش رنگ کردن با ویترای هستش.


بیس آب فقط قلم مو رو با آب بشورید.اسمش بیس آبه
بیس تینر فقط تینر.

موفق باشینFlowerysmile
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#7
[عکس: 20140527025951_DIY-Beautiful-Floral-Pain...Vase-2.jpg]
پاسخ }
#8
[عکس: 20140610133656_79529f17d3bcc0a5563445eb9418b96e.jpg]
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
[عکس: 20140803172051_22221.jpg]
[عکس: 20140803173803_158a61df40ac5bbc3f77bf3f4a584eaa.jpg]
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#10
[عکس: 20140803174509_70cb842558d39aae719e450e211fa808.jpg]
[عکس: 20140803174531_555552.jpg]
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ایده و آموزش ویترای و نقاشی روی شیشه روی لیوان ، جام و فنجان سیلور رز 53 62,289 ۰۳-۰۵-۱۳۹۴, ۰۶:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: belfy