خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آموزش گلیم بافی توسط اعضا خانوم گل

خانوم گل کدبانو

وضعیت : آفلاین
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه هنریمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه هنریمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه هنریمدال برنده مسابقه هنریمدال برنده مسابقه آشپزی

اعتبار: 3943

ارسال: #1
آموزش گلیم بافی توسط اعضا خانوم گل
وسایل مورد نیاز

دار
نخ چله کشی 9لا یا 12 لا
نخ های پشمی رنگی مخصوص قالی بافی یا گلیم بافی(از کامواهای رنگی هم میتونید استفاده کنید)
دفتین(شانهءمخصوص قالی بافی)
یک تکه شلنگ یا چوب گرد مثل نی قلیون یا وردنه باقلوا کمی بزرگتر از عرض دار
یک تکه چوب نازک یا خط کش به اندازه عرض دار
نقشه
امضای سمیرا مامان شهاب
[تصویر:  20160229025239_images60.jpg]

Insta:samira_ba
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-۷-۱۳۹۲ ۰۲:۲۷ صبح، توسط mamane kiana.)
۱۱-۷-۱۳۹۲, ۱۱:۴۴ صبح
یافتن سپاس نقل قول
12 کاربر از سمیرا مامان شهاب به دلیل این ارسال سپاس کرده.
فاطمه خاتون, mhsa, shayna, mamane kiana, elipari, Atefe joon, کارن, بی هنر, bahar110, غزال 54, پسرکلو, bahar69
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 340

ارسال: #2
RE: آموزش گلیم بافی توسط اعضا خانوم گل
(۲۹-۷-۱۳۹۲ ۰۷:۰۷ عصر)sanaz6991 نوشته شده توسط:  سلام سمیرا جون
پس آموزش تصویری گلیم بافی چی شد؟
من منتظرماااا

با اجازه سمیرا خانم

اول از همه باید یه دار چله کشی شده آماده برای گلیم بافی داشته باشید که ما در دانشگاه به صورت آکادمیک یاد گرفتیم و امکان داره بیرون جور دیگه ای کار کنند. (استفاده از کوجی)
این دار چله کشی شده

[تصویر:  20131210135052_IMG_1092.jpg]

اگه بیرون بدید چله کشی کنند، یه زیرسازی داره...مثل این

[تصویر:  20131210135148_IMG_1090.jpg]

البته خودتون هم می تونید انجام بدید که آموزش خودش رو داره. فکر میکنم اکثرا آشنایی دارید. مثل اول کار فرشبافی هست.

این هم آموزش تصویری... به این نوع بافت، گلیم ساده می گویند که میشه با رنگهای متفاوت روی هم، یه گلیم نواری رنگارنگ داشته باشید. اون کارهایی که طرحدار هستند، باز آموزش خاص خودش رو داره. اون نوع از کار، گلیم چاکدار هست که طریقه بافتش باعث ایجاد نقشها میشه.
این الگوی بافت ساده هستش

[تصویر:  20131210135824_.jpg]

[تصویر:  20131210135901_mmm.jpg]

با اجازه مدیران، اگه سوالی هست در خدمتم. البته ببخشید دیر شد. من نمیدونستم همچین پستی توی سایت هست تا زودتر برای آموزش اقدام کنم.
امضای carpet
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹-۹-۱۳۹۲ ۰۲:۰۳ عصر، توسط carpet.)
۱۹-۹-۱۳۹۲, ۰۲:۰۰ عصر
یافتن سپاس نقل قول
12 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Atefe joon, McQueen, cimcim499, mamane kiana, kiana911, sanaz6991, بی هنر, گل گندم61, Galaxy, کیجا, mozhgan57, loyee_15
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #3
Ksmiletris RE: آموزش گلیم بافی توسط اعضا خانوم گل
سلام به دوستان Flowerysmile
اگه بخواهیم در گلیممون طرحی رو وارد کنیم، نام گلیم از ساده به چاکدار تغییر پیدا میکنه.
من این طرح ساده رو کشیدم. هر خونه کوچک این نقشه برابر است با دوعدد (یه جفت) چله یا تار، چون برای این بافت احتیاج به یک جفت چله داریم تا بتونیم عمل زیر و رویی یا همون ضرب رو انجام بدیم. اگه بخواهیم بافتمون درشت تر باشه میتونیم برای هر خونه 4 عدد چله در نظر بگیریم.
من برای این کار نقش آبی رو 2 عدد تار و سرمه ای رو 4 عدد انتخاب کردم.

[تصویر:  20131215105407_Untitled-1.jpg]

برای بافت ابتدا ردیف اول رو که آبی هست به همون روش قبل که آموزش دیدیم می بافیم. اینجا دو خونه برای سرمه ای داریم که میشه برابر با 8 تار. به همون روش روی آبی رو می بافیم.

[تصویر:  20131215105448_11.JPG]

تا آخر چله ها نمیریم و روی همون تعداد چله های مختص سرمه ای برمیگردیم.

[تصویر:  20131215105533_12.JPG]

و باز به همین ترتیب...

[تصویر:  20131215105603_13.JPG]

بدون اینکه کاری با قسمت سرمه ای داشته باشیم، رنگ آبی کنار کار رو با همون دو چله و با ادامه نخی که برای ردیف اول استفاده کردیم، می بافیم.

[تصویر:  20131215105646_14.JPG]

تا اینجا ما دو ردیف نقشه رو بافتیم...
برای ردیف سوم باید نخ آبی رو روی سرمه ای برگردونیم. برای اینکه نخ سرمه ای آزاد بشه و زیر نخ آبی قرار نگیره، به تعداد تاری که قراره برای آبی اشغال بشه، نخ سرمه ای رو برمیگردونیم.

[تصویر:  20131215105721_15.JPG]

حالا نخ آبی رو روی سرمه ای می بافیم تا کامل بشه.

[تصویر:  20131215105752_16.JPG]

نوبت نقش سرمه ای هستش که اون رو هم سر جای خودش می بافیم.

[تصویر:  20131215105826_17.JPG]

برای بافت ردیف چهارم نقش سرمه ای ، نخش رو روی آبی برگدانده و می بافیم. در اینجا نیز اگر نخ آبی زیر کار بود باید به روشی که گفته شد آن را آزاد کنیم.

[تصویر:  20131215105901_18.JPG]

این هم برگشت نخ سرمه ای و ...

[تصویر:  20131215105931_19.JPG]

برای بافت نقش آبی رنگ سمت راست نقشه، نخ جدیدی رو متصل کرده و می بافیم.

به خاطر فاصله ای که با این روش بافت بین نقشها ایجاد میشه، به این گلیم چاکدار میگویند.

[تصویر:  20131215110035_20.JPG]

میزان بافت طول هر خونه های کوچیک در نقش متناسب است با انتخاب تعداد تار برای آن قسمت. یعنی اگه دو تار انتخاب میکنید باید طول و عرض اون نقش با هم برابر باشه، یعنی بشه اندازه یه مربع و اگه هم 4 تار هست به همان اندازه 4 تار که در عرض انتخاب میشه، در طول هم همون اندازه باشه. (امیدارم درست توضیح داده باشم)

برای اینکه کارتون له نشه (به دلیل فشار برلایه های زیری بافت امکان پایین افتادگی نقشها هست) می تونیم روی هر قسمت از نقشهارو دو بار اضافه تر نخ پود رو عبور بدیم.

در آخر کار هم نخ های اضافی حاصل از اتصال به چله هارو، به آرامی به سمت جلو کشیده و از ته می چینیم. مواظب باشید که خیلی کشیده نشه که باعث میشه نخ از پشت کار بیرون بزنه.
اگه بافتمون خیلی تمیز باشه، میتونیم این نخها رو نچینیم و از اون روی گلیم استفاده کنیم...چون این نوع گلیمها دو طرفه هستند.

[تصویر:  20131215110207_21.JPG]

نقوشی که برای این گلیم استفاده میشه، باید هندسی باشه و طول خطوط عمودی نباید بیشتر از دو خونه باشه. مثلا همین نقشی که من کشیدم...قسمتی که علامت زدم و طول بلندی داره، باعث میشه چاک بین دو نقش طولانی و بافت گلیم سست بشه.

[تصویر:  20131215110419_Untitled-2.jpg]

باید سعی کنید نقوشتون حالت پلکانی داشته باشه...مثل اینها...

[تصویر:  20131215110317_naghsh.jpg]

نوع نخی که برای این کار استفاده میشه، بستگی به خودتون داره...میشه از کرک استفاده کرد، از پشم یا حتی از کاموا که از نوع ضخیمش باشه بهتره...همینطور که می بینید برای این کار من از کاموا استفاده کردم.

طبق درخواست دوستان که لطف کردند و درخواست کردند مراحل بافت رو بزارم، اگه این پست مطابق میلتون نبود، اطلاع بدید تا باهم دیگه یه کار رو شروع کنیم. uhum Hi5
امضای carpet
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
۲۴-۹-۱۳۹۲, ۱۱:۰۸ صبح
یافتن سپاس نقل قول
13 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
بی هنر, Atefe joon, گل گندم61, mamane kiana, avajoon, shayna, sanaz6991, **زینب**, سارنیا2069, کیجا, patpat, فاطمه .., چرم سامینا
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #4
RE: آموزش گلیم بافی توسط اعضا خانوم گل
(۲۴-۹-۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ عصر)بی هنر نوشته شده توسط:  خسته نباشید ممنون از آموزشتون (1782)(1782)(1782)(1782)Flowerysmile
میشه یکمم راجب طرز چله کشی توضیح بدید؟ مثلا فاصله چله ها از هم باید چقدر باشه ؟ برای چله کشی تقسیم بندی و شروع کارش مثل فرشه؟ Hanghead
Flowerysmile

خواهش میکنمHeartshape2
چله کشی این کار رو بهش میگیم تخت که به صورت ترکی انجام میشه...خانوم بی هنر،دقیقا همونی که خودتون توی فرش بافی توضیح دادید...فقط توی این نوع چله کشی فاصله بین هر تار باید به اندازه قطر یک تار باشه. در مواردی میشه بیشتر هم گرفت.
ما توی دانشگاه به این شیوه اندازه گیری می کردیم:
اول نخ مورد نظری رو که می خواهیم برای چله کشی استفاده کنیم رو به دور یک خط کش پیچیده تا یک سانت شود. مثل این...

[تصویر:  20131216104554_IMG_4637.JPG]

در این یک سانت حدود 10 چله جا گرفته که همانطور که قبلا گفتیم برای چله کشی تخت باید بین تارها به اندازه یک قطر تار فاصله باشه...پس 10 رو به 2 تقسیم می کنیم. بنابراین در یک سانتی متر باید 5 تار قرار بگیره.

حالا باید اندازه عرض کار رو که دلخواهه مشخص کنیم و پایین دار رو به اندازه 10 سانت جدا کرده و یک سانت یک سانت علامت می زنیم تا بتونیم به راحتی در هر سانتی همون 5 تار بدست اومده رو قرار بدیم که جمعا میشه 50 تار.

برای نقشه هم باید مشخص کنیم که میخواهیم چند تار برای هر خونه کوچیک بگذاریم. مثلا برای 50 تاری که اینجا بدست اومد اگه بخواهیم هر خونه 2 تار باشه، پس 25 خونه می تونیم برای نقشه داشته باشیم. اگه هم توی تقسیمات به عدد کاملی نرسیدیم می تونیم به عرض کار اضافه یا از اون کم کنیم.

شیوه چله کشی هم دقیقا همونی هست که خانم بی هنر عزیز توی فرشبافی آموزش دادند. با این حال اگه مشکل یا سوالی بود من در خدمتتونم...Wavesmile
امضای carpet
سلام به همگی
۲۵-۹-۱۳۹۲, ۱۰:۴۹ صبح
یافتن سپاس نقل قول
7 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Atefe joon, mamane kiana, avajoon, sanaz6991, بی هنر, مبینا11, milia
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #5
(۲۵-۹-۱۳۹۲ ۱۱:۰۲ صبح)مامان مهدی نوشته شده توسط:  سلام 1بی زحمت طریقه چله کشی روهم تصویری بزارین اکه نخواهیم کجی بدیم
2کجی را چطوری باید بدیم

سلامFlowerysmile
من برای راحتی کار و اینکه سریعتر بتونم آموزش رو بگذارم، از این چهارچوب کوچیک استفاده کردم.
برای شروع چله کشی اول از همه دو تا نخ که ضخامتشون بیشتر از نخ چله کشی باشه برداشته و به دو طرف دار، یکی بالا و یکی پایین، متصل میکنیم. این نخهای اتصال برای ایجاد ضرب هست که باید محکم هم باشه.

[تصویر:  20131216121654_mch1.JPG]

نخمون رو به پایین دار گره می زنیم. می تونیم هم یه حلقه درست کنیم و نخ رو از داخلش رد کنیم.

[تصویر:  20131216121748_mch2.JPG]

گلوله نخ رو از زیر نخ اتصال اول و...

[تصویر:  20131216121832_mch3.JPG]

و از روی نخ اتصال بالایی عبور میدیم.

[تصویر:  20131216121903_mch4.JPG]

حالا گلوله رو از پشت دار به پایین میاریم، بدون اینکه کاری با نخهای اتصال داشته باشیم. به این ترتیب تار اول کشیده شد.

[تصویر:  20131216121939_mch5.JPG]

حالا نوبت کشیدن تار دوم هستش. مثل مرحله قبل عمل میکنیم با این تفاوت که زیر و رویی نخهای اتصال برعکس تار اوله. یعنی روی نخ اتصال اول و...

[تصویر:  20131216122024_mch6.JPG]

و زیر اتصال نخ دوم می بریم.

[تصویر:  20131216122533_mch7.JPG]

به این ترتیب تا آخر رو چله کشی میکنیم و نخ رو مثل اول کار به پایین دار گره می زنیم.

[تصویر:  20131216122613_mch8.JPG]

این هم زیر و رویی تارهای کشیده شده که موقع کار باید دقت کنیم این ضربها درست باشه.

[تصویر:  20131216122644_mch9.JPG]

اگه نخواهیم کارمون کوجی داشته باشه، تا اینجا کار تموم میشه و باید زیرسازی و بعد بافت رو ادامه بدیم.
آموزش کوجی رو هم به زودی میذارم...Wavesmile
امضای carpet
سلام به همگی
۲۵-۹-۱۳۹۲, ۱۲:۲۸ عصر
یافتن سپاس نقل قول
13 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
shayna, تپراک, mamane kiana, avajoon, sanaz6991, mansore66, tehran_girl, گلسان, بی هنر, سمیرا مامان شهاب, Atefe joon, mozhgan57, مشغول

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #6
(۲۵-۹-۱۳۹۲ ۱۱:۱۰ صبح)خاطرات1 نوشته شده توسط:  سلام ميشه بافت حجم دارو برام توضيح بديد؟
بعد خواستم بدونم زمان بافت كه كارمون طوري ميشه كه پود معلوم ميشه بايد چيكاركنيم درست بشه؟

سلام
ببخشید منظورتون رو از بافت حجم دار متوجه نشدم Dunnof

سوال دوم فکر میکنم منظورتون از پود که معلوم میشه،تاره...درسته؟؟؟!!!
اگه پیدا شدن تار منظورتونه، موقع بافت و عبور دادن نخ پود رنگی از بین چله ها، نباید پود رو بیش از حد بکشید. خیلی آروم این کار رو میکنیم تا نخ پودمون روی ردیف قبل به راحتی بنشینه که البته این کار رو به کمک دفه باید انجام داد. در اصل پود باید حالت مواجی داشته باشه.
امیدوارم درست متوجه شده باشم.hih
امضای carpet
سلام به همگی
۲۵-۹-۱۳۹۲, ۱۲:۳۴ عصر
یافتن سپاس نقل قول
11 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
shayna, mamane kiana, avajoon, گلسان, بی هنر, سمیرا مامان شهاب, nahid.bahri, Atefe joon, fariide, z_vampire, مشغول

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Ksmiletris گلیم بافی های اعضا خانوم گل سمیرا مامان شهاب 17 14,401 ۲۱-۸-۱۳۹۵ ۱۰:۱۴ صبح
آخرین ارسال: Atefe joon
  طرح هایی برای گلیم بافی سمیرا مامان شهاب 10 17,898 ۲۰-۴-۱۳۹۵ ۱۱:۱۲ عصر
آخرین ارسال: carpet
  پرسش و پاسخ گلیم بافی سمیرا مامان شهاب 44 12,928 ۴-۲-۱۳۹۵ ۰۲:۲۹ عصر
آخرین ارسال: leilahh

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد