خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آنتوریوم Anthorium

ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #1
آنتوریوم Anthorium
آنتوریوم
مشخصات: اسم علمی آنتوریوم، Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae می باشد. آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می شوند . از وسط اسپات گل آذین سنبله ای بیرون می آید که زرد یا قرمز رنگ است. دوام گل آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماند. آنتوریوم به طور کلی به سرما و آب سنگین و نمک دار، حساس است و در زمستان باید حدود ۶ تا ۸ هفته به آن استراحت داد یعنی مقدار آب را کم نمود ه و حرارت را ۱۵ درجه سانتیگراد نگه داشت.

مراقبت: آنتوریوم به نور متوسط ، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر ۳ هفته یکبار، از اسفند تا آذر ماه مورد استفاده قرارداد. بهتر است از کودهای آلی نیز استفاده شود.

خاک: خاک گلدان آنتوریوم عبارت است از تورب با کمی ماسه.

ازدیاد: آنتوریوم رطوبت محیطی را می‌پسندد و درجه حرارت ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد بهترین درجه حرارت برای گل کردن آن می باشد. این گیاه دارای انبوهی از ریشه های آبدار، سست وگوشتی است که به نظر می رسد گیاه را از داخل گلدان به خارج هل میدهد.به وسیله جداکردن توده ریشه ها در جائی که گیاهان کوچک مجزا درکنار گیاه مادری مشاهده می شوند، تکثیر آنتوریوم صورت می گیرد. هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید گیاهانی را از کنار پایه مادری جدا کنید ، که رشد فعال داشته و برگهای جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

عوارض و درمان: در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است. برگهاس خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می باشد. و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد حمله قارچ به این گیاه لکه های قهوها ی روی برگ ها تشکیل می دهد و باید با محلول قارچکش نفوذی سمپاشی صورت گیردو برگهای خیلی صدمه دیده، حذف شوند. اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد برگها زرد شده و به سمت پایین ، می پیچد بنابراین باید گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگهای سبز می پیچد هوا سرد و خشک است. برگهای سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می شوند و برگهای نازک ، کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است می توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید و با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس نمایید. عامل ایجاد رشته های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. باید با پارچه مرطوب برگهار ا تمیز کنید و با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است .اگر برگها براق بودن خود را از دست داده اند روزانه با آب ولرم برگها را پاشی کنید چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد. صدمات فیزیکی برگها را شکافدار و مریض نشان می دهد بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور کنید و برگهای صدمه دیده را قطع نمایید.

منبع: golestan-ali.com


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

۲۰-۶-۱۳۹۰, ۱۲:۰۸ صبح
یافتن سپاس نقل قول
ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #2
RE: آنتوریوم Anthorium
گیاه فلامینگو – Anthurium

گلی زیبا از خانواده (آراسه)، برگهای مخملی و زیبای آن در گل‌آرایی جایگاه ویژه‌ای دارد، صفحه رنگی که عنوان گل جلب نظر می‌نماید در حقیقت براکته‌های رنگی و براق است که گل دم روباهی شکل در انتهای آن قرار دارد، مزیت این گل در گل‌آرایی ناشی از دمگل بسیار بلند و طول عمر زیاد گل بریده آن است، هوای گرم و مرطوب و خاک سبک از نیازهای اساسی این گیاه زیباست، در گل‌آرایی به سبک ژاپنی موارد استفاده فراوان دارد.

نیازها :

نور : گیاه از تابش اشعه مستقیم آفتاب رنج می‌برد، بهترین نور برای آن نور غیر مستقیم کنار پنجره است.

دما: تامین درجه حرارت ۲۱ در تمام طول سال برای این گیاه مطلوب است درجه حرارت ۳۰ را در صورتی که رطوبت به حد مطلوب باشد تحمل می نماید.

حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ است، قبل از ظهور گلها در بهار حدود ۶ هفته در زمستان به آن سرما بدهید (با درجه حرارت ۱۶)

آبیاری : در بهار و تابستان هفته‌ای دو بار به میزان زیاد آبیاری نمایید، خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید، ابیاری در زمستان هفته‌ای یک بار کافی است.

رطوبت: به رطوبت زیادتری احتیاج دارد، در بهار و تابستان هر روز غبار پاشی کنید، در زمستان هفته‌ای دو بار کافی است، با ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه‌دار رطوبت دایمی و پایدار ایجاد کنید، مواظف باشید ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.

تغذیه : کمبود عناصر غذایی خاک را با تغذیه مصنوعی هر دو هفته یک بار با کودهای کمکی مخصوص گیاهان زینیتی طبق دستور فروشنده یا سازنده جبران نمایید.

خاک مناسب : مخلوطی از خاک برگ، خاک چوب و ذغال بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می‌دهند.

تعویض گلدان : پس از اتمام دوران گل‌دهی در زمستان اقدام به تعویض گلدان نمایید، دقت کنید که در هر حال گلدان باید دارای زهکش مناسب باشد.

تمیز نمودن برگها: برای تمیز نمودن برگها از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده نمایید، در صورت نیاز به مواد براق کننده شیمیایی فقط هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر : از طریق کاشت بذر و تقسیم بوتهعواض و درمان

برگهای جدید ریز، رنگ پریده و گلها ظاهر نمی‌شوند: خاک خیلی فقیر است و احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، طبق دستور تغذیه عمل کنید.

گلها ظاهر نمی‌شوند: نور کافی نیست، گیاه را به محل پرنور تری منتقل نموده و مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشد، این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه باشد در زمستان هفته‌ای یک‌بار آبیاری کافی است.

در صورتی که شرایط محیطی مانند، نور،‌درجه حرارت و رطوبت برای این گیاه مساعد باشد زیبایی آن به حدی است که در نگاه اول با گل مصنوعی اشتباع می‌گردد.

لکه قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌گردند: عارضه مربوط به حمله قارچ است، با محلول قارچ کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی نمایید در صورتی که برگها خیلی صدمه دیده باشند آنها را حذف کنید.

برگها پر پشت اما گلها ظاهر نمی‌شوند: خاک از مواد غذایی خیلی غنی است، گلدانها را در زمستان تعویض و خاک مناسب انتخاب کنید.

در زمستان برگها زرد و به طرف پایین می‌پیچند: هوا سرد و مرطوب است،‌گلدانها را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، اگر برگها در حالی که سبز هستند می‌پیچند هوا سرد و خشک است گیاه را به محل گرمتری منتقل و آبیاری کنید.

برگها نازک، کم آب و زرد رنگ به نظر می‌رسند: گیاه خیلی تشنه است فورا آبیاری کنید، سطح خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

برگها سایه می‌شوند : هوا خیلی سرد است، امکان دارد که برگها در زمستان با شیشه سرد در تماس بوده باشند، شرایط را مساعد نمایید.

زخمهای سفید پنبه‌ای شکل در سطح زیرین برگها و قاعده آنها تشکیل شده‌اند : حشره آفت عامل آن است با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس و هر دو هفته یک بار با سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند.

حشرات ریزی اطراف گیاه در حال پرواز هستند: با سم حشره‌کش موجود در بازار گیاه را هفته‌ای یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین برود.

برگها براق بودن خود را از دست داده‌اند : هوا خیلی خشک است، غبار پاشی روزانه را در بهار و تابستان با آب سبک ولرم فراموش نکنید.

سطح برگها مملو از تار عنکبوت است: عال آن کنه ریز قرمز است، با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگها را تمیز و با سم کنه‌کش طبق دستور سمپاشی کرده تا علایم برطرف گردند تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگها مریض و شکافدار هستند: عامل آن صدمات فیزیکی است، گیاه را از محل پر تردد دور و برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.

منبع: golabad.com


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
           
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

۲۲-۶-۱۳۹۰, ۱۲:۳۰ صبح
یافتن سپاس نقل قولّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد