امتیاز موضوع:
  • 22 رای - 2.68 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنچه تازه مادران بايد بدانند!
#1
پس از چند ماه انتظار و پشت سر گذاشتن دردسرهاي بارداري و پس از زايمان و سختي‌هاي آن، فکر مي‌کنيد مي‌توانيد يک نفس راحت بکشيد؟ شايد خيلي‌ها به شما بگويند که نه و اين تازه شروع دردسرهاي ديگراست اما اين طور نيست. نگهداري از نوزاد، اگر برخي اصول کلي را در ذهن داشته باشيد، آن قدر‌ها هم کار سختي نيست.


براي نگهداري بهتر از يک نوزاد بايد ابتدا در مورد نيازهاي او اطلاعات به دست بياوريد. تجربيات يک بزرگ‌تر، دوست يا حتي يک مربي که خود سابقه نگهداري از نوزاد را داشته است در اين مواقع خيلي به کار مي‌آيد. در روزهاي اول بهتر است يک همراه داشته باشيد، اين همراه حتي اگر يک نوجوان بي‌تجربه هم باشد مي‌تواند بسيار به شما کمک کند.
نگه داشتن نوزاد
اولين و مهم‌ترين اصل در مراقبت از نوزاد، روش صحيح نگه داشتن او است. تا زماني که نوزاد قدرت کنترل سر و گردن خود را به دست نياورده است بايد با دقت تمام مراقب سر و گردن او بود. حمايت مناسب از سر موقع در آغوش گرفتن و يا به طور عمودي نگه داشتن کودک يک اصل مهم است.
به هيچ وجه کودک را تکان ندهيد و يا نلرزانيد. بعضي از والدين اغلب موقع بازي کردن يا موقع ناراحتي او،‌ نوزاد را تکان مي‌دهند. اين مساله مي‌تواند عوارض وحشتناکي مانند خون‌ريزي مغزي را هم به دنبال داشته باشد. موقع حمل کودک در سبد نوزاد، گهواره يا صندلي مخصوص او مطمئن شويد که نوزاد به خوبي در جاي خود قرار گرفته و محکم شده است و احتمال لغزيدن يا افتادن وجود ندارد.
غذا دادن به نوزاد
تفاوتي نمي‌کند که نوزاد شما از شير مادر استفاده مي‌کند يا شير خشک؛ در هر دو صورت شما بايد روزانه چند بار به او غذا بدهيد. توصيه مي‌شود که شير دادن به نوزاد فقط به درخواست او انجام شود.
گريه کردن نوزاد موقع گرسنگي بهترين علامت براي زمان شير دادن به اوست اما بعضي نوزادها هم به جاي گريه کردن از علايم ديگري استفاده مي‌کنند، کارهايي مانند مکيدن انگشت، بردن دست به دهان يا ايجاد صداي مکيدن، مي‌تواند از علايم گرسنگي باشد.
يک نوزاد به طور معمول هر دو تا سه ساعت به شير احتياج دارد. اگر به او شير مادر مي‌دهيد اجازه بدهيد هر بار تغذيه از پستان مادر، ‌?? تا ?? دقيقه طول بکشد.
در صورت استفاده از شير خشک بايد در هر وعده ?? تا ?? ميلي ليتر فرمولا (شير خشک و آب جوشيده) تهيه کنيد.
براي اطمينان از تغذيه مناسب بعضي از نوزادان را بايد هر چند ساعت بيدار کرد اما اگر اين مساله در مورد نوزاد شما زياد اتفاق مي‌افتد يا او علاقه زيادي به غذا خوردن يا مکيدن ندارد با پزشک تماس بگيريد.
در مورد نوزاداني که از شير مادر استفاده مي‌کنند تشخيص اينکه کودک به اندازه کافي شير مي‌خورد يا نه کمي سخت‌تر از تغذيه با شير خشک است. اين نوزادان اگر در روز شش بار خود را خيس مي‌کنند، چند نوبت مدفوع دفع مي‌کنند، راحت مي‌خوابند و به طور طبيعي وزن مي‌گيرند به اين معني است که تغذيه مناسبي دارند.
آروغ زدن
نوزادان اغلب موقع شير خوردن مقداري هوا هم مي‌بلعند که موجب مي‌شود بعدا نفخ کنند و به همين دليل گريه مي‌کنند. براي جلوگيري از نفخ نوزاد بايد به طور مرتب او را وادار به آروغ زدن کنيد.
در مورد نوزاداني که زياد نفخ مي‌کنند پس از ?? ميلي ليتر شير خشک يا ? دقيقه شير خوردن از مادر بايد کودک چند دقيقه براي آروغ زدن تحريک شود.
براي آروغ زدن کودک روش‌هاي زير را به کار ببريد:
کودک را در آغوش بگيريد و سرش را روي شانه‌تان قرار دهيد. مراقب سر کودک باشيد و با دست ديگر آرام روي پشتش بزنيد.
بنشينيد و کودک را روي پاهايتان بگذاريد. با يک دست سينه و سر نوزاد را نگه داريد و با دست ديگر به آرامي به پشتش ضربه بزنيد اگر نوزاد را روي پاي خود مي‌خوابانيد بايد توجه داشته باشيد که صورت نوزاد به سمت پايين باشد و سر کودک بايد بالاتر از سينه‌اش باشد.
اگر با اين روش‌ها نوزاد آروغ نزد، حالتش را عوض کنيد و پيش از غذا دادن دوباره، ‌در وضعيت ديگري چند دقيقه تحريکش کنيد. هميشه پس از تمام شدن زمان شير خوردن نوزاد را وادار به آروغ زدن کنيد و حداقل ?? تا ?? دقيقه او را به صورت عمودي نگه داريد تا بالا نياورد.
پوشک کردن بچه
پيش از بچه دار شدن، اين نکته را به ياد داشته باشيد که نوزاد در روز حداقل ?? بار نياز به عوض کردن پوشک پيدا مي‌کند و اين يعني ?? بار در هفته.
پيش از عوض کردن پوشک اطمينان پيدا کنيد که تمام لوازم مورد نياز در دسترستان است و لازم نيست تا براي تهيه چيزي نوزاد را تنها بگذاريد.
پوشک تميز، روغن يا پودر بچه،‌ يک ظرف آب گرم براي شست شوي بچه، يک حوله تميز و ظرف زباله حداقل لوازم مورد نياز تعويض پوشک است.
پس از هر بار کار کردن شکم يا خيس شدن پوشک بايد آن را تعويض کرد. نوزاد را به پشت بخوابانيد و پوشک کثيف را جدا کنيد. با استفاده از آب ولرم و حوله تميز، به‌ آرامي نوزاد را تميز کنيد. وقتي که پوشک يک نوزاد پسر را تعويض مي‌کنيد، مراقب باشيد چون تماس پوست لخت او با هواي سرد ممکن است موجب ادرار کردن نوزاد شود. موقع تميز کردن نوزاد دختر دقت کنيد حوله را از جلو به عقب بکشيد تا مانع به وجود آمدن عفونت ادراري شويد.
براي جلوگيري از به وجود آمدن راش يا کهير ناشي از پوشک هم بايد حتما از روغن يا پودر بچه استفاده کنيد.
سوختگي پوشک يا کهير ناشي از آن اغلب يک تورم قرمز رنگ و دردناک است که ظرف چند روز و پس از شستن با آب گرم و چرب کردن پوست و مدتي استفاده نکردن از پوشک از بين مي‌رود اما براي جلوگيري از بوجود آمدن آن مي‌توانيد کارهاي زير را انجام دهيد:
پوشک بچه را مرتب تعويض کنيد و نگذاريد پوشک کثيف زياد دور بدن نوزاد باقي بماند.
پس از عوض کردن پوشک با يک صابون لطيف و آب ولرم نوزاد را بشوييد و يا يک حوله نرم پاک کنيد و کرم بچه بزنيد.
اگر از پارچه‌هاي نرم به عنوان کهنه بچه استفاده مي‌کنيد براي استفاده مجدد آنها را با مواد پاک کننده ضد حساسيت و بدون رنگ بشوييد.
در روز مدتي نوزاد را بدون پوشک رها کنيد تا پوست تنفس طبيعي داشته باشد. اگر سوختگي پوشک پس از سه روز مراقبت خوب نشد و يا بدتر شد حتما با پزشک تماس بگيريد.
خوابيدن نوزاد
اگر اولين بارتان است که بچه‌دار مي‌شويد شايد روزهاي اول تعجب کنيد که نوزادتان روزي ?? ساعت مي‌خوابد. نوزادان اغلب هر سه تا چهار ساعت يک بار مي‌خوابند و شب و روز زياد برايشان فرقي نمي‌کند. در سه ماه اول زندگي آنها در شب حداقل شش تا هشت ساعت مي‌خوابند اما در اين مدت حداقل يک بار براي شير خوردن بيدار مي‌شوند. به تدريج نوزادان با بالا رفتن سن عادات خواب خاص خود را پيدا مي‌کنند. به همين دليل تا زماني که وزن طبيعي دارند و سالم به نظر مي‌رسند، نبايد زياد نگران زمان خواب يا بيدارشدن آنها بود.
به ياد داشته باشيد موقع خواب حتما کودک را به پشت بخوابانيد تا جلوي نشانگان مرگ ناگهاني نوزاد که اغلب موقع خواب به وجود مي‌آيد،‌ گرفته شود. از رخت خواب‌هاي شل و گشاد که احتمال خفه کردن نوزاد و گرفتن راه تنفس او را دارد استفاده نکنيد. نوزاد را روي بالش نخوابانيد و موقع خواب در صورت داشتن حيوانات خانگي آنها را از نوزاد دور کنيد. دقت کنيد که هر شب وضعيت سر کودک را تغيير دهيد (يک شب روي سمت چپ و يک شب روي سمت راست) تا جلوي تخت شدن يک سمت سر گرفته شود. تهويه محل خواب نوزاد بايد طبيعي باشد. هيچ وقت نوزاد را حتي اگر خواب است تنها نگذاريد و حواستان به او باشيد.


پاسخ }