امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آهن
#1
آهن یکی از موادمغذی ضروری برای رشد ونمو کودک است.آهن به حرکت اکسیژن از ریه ها به باقی بدن کمک میکند وبه ماهیچه ها یاری میرساندتابتوانند اکسیژن را ذخیره کرده و به مصرف برسانند.اگرجیره ی غذایی کودک فاقدآهن باشد دچار حالتی موسوم به فقرآهن خواهد شد.فقرآهن در کودکان به صورتهای مختلف دیده میشود واز تخریب ذخایر آهن تا کم خونی مشاهده میشود.
کم خونی حالتی را گویند که خون فاقد گویچه های سرخ سالم به حد کفایت می شود.گویچه های سرخ حامل اکسیژن به بافتهای بدن بوده وانرژی فراهم میاورند وبه پوست رنگ سالم می دهند.
درمان نکردن فقرآهن در کودکان سبب تاخیر رشد جسمی وذهنی در حوزه هایی مانند راه رفتن وسخن گفتن خواهد شد.

عوامل خطر ساز فقرآهن در کودکان:
شیر خواران وکودکانی که از نظر فقرآهن بسیار پر خطر به شمار میروند عبارتند از:
نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند{بیش از 3هفته زودتر}یا وزن زمان تولدشان پایین بوده.
نوزادانی که قبل از یک ماهگی از شیر گاو استفاده کرده اند.
نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده وبعد از 6 ماهگی غذای مکمل حاوی آهن مصرف نکرده اند.
نوزادانی که از شیر خشک تقویت نشده باآهن استفاده نموده اند.
کودکان 1 تا5ساله ای که در روز بیش از 710میلی لیتر شیر گاو/شیر بز یا شیر سویا مصرف مینمایند.
کودکانی که دچار بعضی بیماریها هستند مانند عفونتهای مزمن یا رژیمهای غذایی محدود.
دختران نوجوان نیز از نظر فقرآهن پر خطر به شمار می آیند زیرا طی قاعدگی آهن از دست میدهند.
شناسه های فقرآهن در کودکان:
کمبود شدید آهن سبب اختلال در توانایی عملکرد کودک میشود اما بسیاری از نشانه ها تا بروز کامل فقرآهن ظاهر نمیشود.نشانه های کم خونی فقرآهن عبارتند از:خستگی یا ضعف/پوست رنگ پریده/بی اشتهایی/کوتاهی نفس/التهاب زبان/دشواری حفظ دمای بدن/افزایش احتمال بروز عفونت/ضربان قلب نامنظم/مشکلات رفتاری/ولع غیر معمول نسبت به مواد غیر تغذیه ای مانند یخ/خاک یا نشاسته ی خالص.
چگونگی پیشگیری :
برای پیشگیری از فقرآهن در کودک باید به جیره ی غذایی کودک به ترتیب زیر توجه کرد:
تغذیه از شیر مادر یا شیرخشک تقویت شده با آهن.
توصیه شده است که تا سن یک سالگی از شیر مادر استفاده شود.آهن موجود در شیر مادر آسان جذب میشود.اگر امکان تغذیه با شیر مادر وجود ندارد باید از شیرخشک تقویت شده با آهن استفاده کرد.شیر گاو منبع خوبی از آهن برای کودک نیست و در اطفال کمتر از یک سال توصیه نمیشود.از جیره غذایی متعادل استفاده کنید.وقتی تغذیه با مواد جامد برای کودک شروع میشود به ویژه در فاصله ی ماههای 4 و 6 از غذاهایی استفاده کنید که دارای آهن افزوده است مانند دانه های غلات.در کودکان بزرگتر بهترین منابع آهن در زرده تخم مرغ.گوشت قرمز.جوجه.ماهی.حبوبات و سبزی های با برگ تیره نهفته است.غذاهای سرشار از کالری و با ویتامین و مواد معدنی اندک مانند سودا یا چیپس سیب زمینی را مصرف نکنید.
جذب را افزایش دهید.ویتامین ث به جذب آهن از رژیم غذایی کمک میکند.برای جذب آهن میتوان از غذاهای دیگری استفاده کرد که سرشار از ویتامین ث هستند مانند طالبی.توت فرنگی.آلو.کیوی.بروکلی.گوجه فرنگی و سیب زمینی.
استفاده از مکمل های آهن اگر کودک زودرس به دنیا آمده یا وزنش هنگام تولد پایین بوده یا بعد از 6 ماهگی از شیر مادر استفاده کرده و یا بعد از این مدت روزی 2 بار یا بیشتر از غذاهای سرشار از آهن و طبق نظر پزشک از مکمل استفاده کرد.
آیا کودک باید از نظر فقر آهن غربالگری شود؟
کمبود آهن و کم خونی فقر آهن به طور مشخص با انجام آزمایش های خون تشخیص داده میشود.
بعضی توصیه کرده اند تمام شیرخواران غربالگری شوند و این کار در فاصله ی 9 تا 12 ماهگی انجام شود و6 ماه بعد نیز تکرار گردد.عده ای بر این باورند امر غربالگری را فقط در شیرخواران 6 تا 12ماهه ای که از نظر بروز کم خونی فقر آهن پرخطر تلقی میشوند انجام گیرد.
باید در این مورد نظر پزشک را جویا شد.در این خصوص جزییات رژیم غذایی کودک در اختیار پزشک قرار گیرد.براساس شرایط و نتایج احتمالی غربالگری پزشک ممکن است یک مکمل خوراکی آهن یا مولتی ویتامین روزانه تجویز نماید.میتوان از بروز فقر آهن در کودکان پیشگیری کرد.برای ادامه ی سیر رشد و نمو کودک باید به میزان آهنی توجه داشت که کودک از طریق غذا دریافت میدارد و نظر پزشک را در مورد مکمل های آهن جویا شد.
[عکس: 20140108213106_friend-1.jpg]
پاسخ }