امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا تا به حال با همسرتان در مورد زندگی بهتر صحبت کرده اید؟
#1


[عکس: 20121008140152_-.jpg]

آیا تا به حال با همسرتان در مورد زندگی و رابطه ی زناشویی تان بعد از این اتفاق مهم صحبت کرده اید؟ آیا به توافق رسیده اید که بعد از آن چگونه باید اوقات خود را بگذرانید؟ آیا در مورد سفر با هم بحث کرده اید؟ آیا بازنشستگی در ذهن هر دوی شما معنای یکسانی دارد؟ آیا می خواهید در برنامه زندگی روزانه خود تغییری دهید؟

در عرف و فرهنگ ایرانی معمولا اشخاصی که بازنشسته می شوند، ۲۰ تا ۴۰ سال با همسر خود زندگی مشترکی داشته اند و در این مدت زندگی روزانه ی جدا از هم را تجربه کرده اند. در طول روز به سر کار رفته اید و یا اگر خانه دار هستید روزها را به تنهایی سپری کرده اید. اما ناگهان اتفاقی می افتد. شما بیست و چهار ساعت در هفت روز هفته با هم خواهید بود.

این تغییر آنقدر بزرگ است که می تواند برای شما بسیار سخت باشد و عادات شما را به هم بزند. بنابراین بازنشستگی می تواند تعادل روحی تان را به هم بزند اینکه در خانه بنشینید و مشغول تماشای تلویزیون بشوید و خانه داری همسرتان را ببینید و یا احساس کنید همسرتان مثل یک ناظر همیشگی کارهایتان را رصد می کند بسیار دشوار است و ممکن است درگیری ها و مشکلات متفاوت و جدیدی برایتان ایجاد کند.

دوباره برنامه ریزی کردن زندگیتان بعد از بازنشستگی شما یا همسرتان کار پیش پا افتاده و ساده ای نیست و باید در مورد آن با فکر و برنامه ریزی پیش بروید. با کمی تامل و از خود گذشتگی و بده بستان شما می توانید از این موقعیت فرصتی طلایی برای لذت بردن بیشتر از زندگی مشترکتان استفاده کنید. اگر قبل از بازنشستگی یکی از شما زندگی زناشویی پر لذتی را تجربه کرده اید، مطمئن باشید می توانید این لذت را ادامه دهید.

اما اگر قبل از بازنشستگی تعطیلات آخر هفته به نظرتان طولانی و خسته کننده می آمد باید بدانید در صورتی که تغییری در افکار و برنامه تان ندهید، باید هر روز این حس ها را تجربه کنید. حواستان باشد که در این رابطه جدید افسردگی شما یا همسرتان در کمین است.

بعد از این موضوع زندگی عادی شما تغییرات بنیادی خواهد داشت و شما باید با آنها کنار بیایید. بازنشستگی، در تقسیم وظایف، جنس رابطه و زندگی روزمره تان تغییرات اساسی ایجاد می کند و ممکن است بعد از سالها زندگی مشترک همه چیز برایتان جدید باشد، حتی عادات رفتاری همسرتان!

فرصتی طلایی برای بازسازی رابطه:

بعد از بازنشستگی ممکن است این وضعیت ها برای شما اتفاق بیافتد:

اگر شما بازنشسته شده اید ممکن است دچار مشکلات افسردگی شوید و ممکن است این موضوع در دراز مدت باعث افسردگی همسرتان نیز بشود.

اگر شما یا همسرتان سالها مدیر و یا رئیس بوده اید، بعد از بازنشستگی ممکن است به همسرتان دستور بدهید. این موضوع به این معنا نیست که شما یا همسرتان فکر می کنید دیگری زیر دست است بلکه از روی عادت طولانی مدت کاری، ممکن است به این شیوه رفتار کنید.

ممکن است به فکر تغییر محل زندگیتان بیفتید و بخواهید به یک شهر کوچک نقل مکان کنید، درحالی که همسرتان چنین تصمیمی ندارد و سرسختانه با آن مخالف است.

ممکن است هر دوی شما در مورد کارهای خانه با یکدیگر مخالفت کنید، یا در مورد موضوعات پیش پا افتاده ی دیگر مانند تعیین مکان و زمان گردش، برنامه تلویزیونی که می خواهید ببینید و یا هر چیز کوچک دیگر باهم بحث کنید و درگیر شوید.

اگر همسرتان بازنشسته شده است باید بدانید که تغییرات زیادی در راه است و باید خودتان را برای آنها آماده کنید. ممکن است همسرتان اصلا آگاه نباشد که با بازنشستگیش عادات روزانه ی شما را تغییر می دهد و این کار همسرش را اذیت می کند.

فرد بازنشسته ممکن است دلش برای کارش تنگ شود. بنابراین شاید بهتر باشد شما روزانه زمانی را برای همصحبتی با او در مورد کارش و خاطرات کاریش در نظر بگیرید و به او کمک کنید که این دلتنگی باعث افسردگیش نشود. با کمی همدلی و کمک همسر می توانید به او در کنار آمدن با این موضوع کمک کنید.

شاید مهمترین کمکی که می توان به یک بازنشسته ناراحت انجام داد، حمایت باشد. در مورد کارهای مورد علاقه تان که می توانید در این موقعیت انجام بدهید صحبت کنید. آیا هر دو شما تصور یکسانی از بازنشستگی دارید؟ ممکن است یکی از شما این تصور را داشته باشد که بازنشستگی به معنی استراحت در خانه است اما دیگری تصور می کند بازنشستگی فرصت خوبی برای مطالعه رفتن به کلاس کامپیوتر، زبان یا هر فعالیت ذهنی دیگر است. با یکدیگر در این مورد صحبت کنید. زیرا این تغییر کوچکی نیست که با یکی دو هفته از بین برود. ممکن است مشکلات ایجاد شده تا آخر زندگیتان بر روی سلامت رابطه و ذهنتان اثر منفی بگذارد.

دوستان نیز می توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. ممکن است نیاز باشد با دوستان قدیمیتان که مدتهاست از آنها خبری ندارید، ارتباطی مجدد ایجاد کنید و یا دوستانی جدید پیدا کنید. قرار شام با آنها بگذارید. با آنها به تفریح و پارک بروید. بعضی از زوج ها نمی توانند تمام مدت با هم باشند واین نشانه ای از وجود مشکلی نیست پس می توانید مقداری از زمان را برای دوستان در نظر بگیرید.

باید با هم توافق کنید که ساعاتی از روز را هر کس برای خودش باشد. مرد می تواند با دوستانش به پارک برود، با آنها شطرنج بازی کند و زن می تواند تلفنی با دوستش حرف بزند و یا به خرید برود. قبل از آنکه زمان بازنشستگی فرا برسد می توانید چند روزی آن را امتحان کنید. در مورد آن صحبت کنید و به توافق برسید که برای همدیگر محدوده ای خصوصی در نظر بگیرید. با این کار سلامت رابطه تان را حفظ می کنید.

وظایف خانه را با همسرتان تقسیم کنید. با این کار می توانید هر دو رضایت داشته باشید. اگر زن خانه دار بوده است بعد از بازنشستگی می تواند بعضی از کارهای خانه را به شوهر واگذار کند شاید همسر نتواند برخی از وظایفش را درست و عالی انجام بدهد در این شرایط به ارزش این همکاری فکر کنید و به شکل وظاهر کار اهمیت ندهید.

بگذارید که فرد بازنشسته به همسرش کمک کند، این کار می تواند به سلامت ذهن او کمک کند. او می تواند در خریدتان، کارهای شخصیتان، سرگرمی های شخصیتان و یا کارهای خانه همکاری کند و این باعث می شود او حس مفید بودن بکند و همزمان شما با خوشحالی کارهایتان را با هم انجام دهید.

می توانید حس های رمانتیک را دو باره تجربه کنید. شاید سالهای کار سخت شما را از این موضوع دور کرده است. اما الان زمانی است که وقت بیشتری دارید. هیچوقت فکر نکنید که برای شما دیر شده است. زندگی مشترک عاشقانه در فرهنگ و دین ما جایگاه والایی دارد. همدیگر را بیشتر دوست داشته باشید و آنرا نشان دهید. با هم قدم بزنید، سفر بروید، سینما بروید و یادی از جوانیتان بکنید.

در مورد عادات روزمره همدیگر فکر کنید. آیاد می توان بعد از بازنشستگی در آنها تغییری داد؟ آیا می توان قرار های دوستانه هفتگی را با همسرتان انجام دهید؟ آیا می توان ورزشی را که به آن عادت کرده اید جوری برنامه ریزی کنید که با هم انجام دهید؟ آیا می توان سریال دیدن روزانه تان را دونفری کنید؟

شما باید این موضوع را بدانید که بسیاری از طلاق ها در بعد از بازنشستگی و در سنین بالا اتفاق می افتد. بنابراین اگر شما قبل از بازنشستگی رابطه ای متزلزل داشته اید، باید این احتمال را بدهید که بازنشستگی می تواند ضربه ای باشد برای فرو ریختن زندگی مشترکتان. پس باید از آن به عنوان فرصتی برای جبران استفاده کنید نه تهدید. باید خیلی مواظب باشید.

اگر حس می کنید شخصی که بازنشسته شده است، حس بیکاری و غیر مفید بودن می کند باید سعی کنید که او دیگر این افکار را نداشته باشد. نگهداری از نوه تان، شرکت در کارهای خیریه، پیدا کردن کاری برای سرگرمی و یا پیدا کردن سرگرمی مثل یادگیری یک زبان و یا یک مهارت می تواند بسیار مفید باشد.

اگر بازنشستگی شما در روند عرفی و قانونی کار اتفاق افتاده است و شما هنوز برای کار و فعالیت های احتماعی انرژی و انگیزه دارید می توانید به فکر یک کار سبک و سرگرم کننده باشید که چند ساعت کوتاه از روزتان را به آن مشغول شوید. ممکن است به عنوان یک نیروی کار متخصص و باتجربه بتوانید به همکاران جوان کمک کنید.

برنامه ریزی های جدید را جدی بگیرید و به آنها عمل کنید. فراموش نکنید بی کاری و انزوا به همراه افسردگی روند پیری را سرعت می بخشند و با وجود توانایی های منحصر به فرد شما و همسرتان، هردو را ازکارافتاده و ناتوان می کنند.

باید سعی کنید که از صحبت کردن در مورد چیزهایی که شما را ناراحت می کند جلوگیری نکنید و یاد بگیرید چگونه موضوعات را مطرح کنید تا دوستانه در مورد آنها بحث شود. اگر از همسرتان می خواهید که رفتارش را در این موقعیت جدید تغییر دهد و یا می خواهید کاری را برای شما انجام دهد که در سالهای کاری نیازی به انجام آن نبوده است. سعی کنید با ملایمت و دوستانه مطرح کنید تا راه حلی برای آن پیدا کنید.

روحیه ی تان را بالا نگاه دارید. برای بسیاری از افراد کار نکردن باعث می شود روحیه شان ضعیف شود. به یکدیگر کمک کنید که خوشحال تر باشید. باید سعی کنید فعالیت هایی را انتخاب کنید که با شادی همراه باشند. اگراین کار کمکتان نکرد حتما از یک پزشک یا روان شناس کمک بگیرید. داشتن روحیه برای سنین بازنشستگی بسیار مهم است، اگر به این فرد کمکی نشود ادامه زندگی برای هر دو تای شما می تواند یک جهنم باشد.

به سلامتی تان توجه کنید. معمولا بازنشستگی همزمان با مسن شدن شما شروع می شود و اگر مراقب سلامتی خود نباشید ممکن است مشکلات زیادی برای شما ایجاد شود. این زمان آزادی که بعد از بازنشستگی برایتان ایجاد می شود می تواند برای رسیدگی به سلامتی تان بسیار مهم باشد. می توانید همراه با همسرتان ورزش هایی سبک را جز برنامه روزمره تان قرار دهید.ریحانه دوستدار
روزنامه اطلاعات
[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  این مهارتها زندگی‌تان را بهتر می‌كند! mansore66 0 425 ۲۶-۰۴-۱۳۹۱, ۱۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mansore66
  آن سوی شب زفاف – نکاتی برای شروع بهتر زندگی - yas.mina 0 605 ۱۰-۱۱-۱۳۹۰, ۰۱:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yas.mina