امتیاز موضوع:
  • 17 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
احتمال وقوع «مریخ لرزه»!
#1
Package_favorite 
احتمال وقوع «مریخ لرزه»!

[عکس: 20120302133828_478038_2B3gRwlo.jpg]
محققان با بررسی تخته سنگ‌های سطح مریخ به شواهد تازه‌ای از وقوع «مریخ لرزه» و آتشفشان بر سطح سیاره سرخ دست یافته‌اند.


دوربین های مدارگرد مریخ «های رایز» تصاویری با وضوح بسیار زیاد از سطح مریخ تهیه کرده اند و محققان با بررسی این تصاویر به شواهد تازه ای از احتمال بروز «مریخ لرزه» بر سطح سیاره سرخ دست یافتند.

به گفته «جرالد رابرتس» زمین شناس و محقق زلزله شناسی در مؤسسه Birkbeck وابسته به دانشگاه لندن و سرپرست تیم تحقیقاتی، در تصاویر گرفته شده توسط مدارگرد «های -رایز» تخته سنگ هایی به قطر 2 تا 20 متر دیده می شوند که در جریان وقوع بهمن اخیر در سطح مریخ فرو ریخته اند.

این تخته سنگ ها در شعاع 100 کیلومتری گسل منطقه «سربروس فوسائی» قرار دارند و این فرضیه اکنون مطرح شده است که این تخته سنگ ها در اثر لرزش هایی مشابه زمین لرزه به حرکت درآمده اند.

پیش از این محققان یکی از علت های وقوع بهمن بر سطح مریخ را ناشی از اصابت یک شهاب سنگ به سطح سیاره عنوان کرده بودند.

تیم تحقیقاتی الگوی سقوط تخته سنگ ها بر سطح مریخ را با الگوی زمین لرزه سال 2009 در منطقه آکوئیلا در مرکز ایتالیا مقایسه کردند.

در زمین لرزه ایتالیا تخته سنگ ها در فاصله 50 کیلومتری از مرکز زمین لرزه قرار داشتند. با توجه به فاصله 200 کیلومتری تخته سنگ ها با گسل، محققان بزرگای «مریخ لرزه» احتمالی را بیش از هفت ریشتر تخمین زده اند.

محققان معتقدند اگر گسل ها در طول منطقه «سربروس فوسائی» فعال باشند و لرزش ها ناشی از حرکات ماگمای آتشفشان مجاور یعنی «المپوس مونز» باشد، انرژی حاصل از فعالیت آتشفشانی می تواند یخ های مریخ را ذوب کرده و باعث ایجاد آب بر سطح سیاره سرخ شود که می تواند شرایط را برای زندگی فراهم کند.

نتیجه این بررسی در مجله Geophysical Research- Planets منتشر خواهد شد.
[عکس: 20150125131013_pl8affq4n1wdkq3o8nd.jpeg]
پاسخ }