امتیاز موضوع:
  • 26 رای - 2.42 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اختلاس 3000 میلیارد تومانی در پاک ترین دولت تاریخ ایران
#1
می خواهند پاکترین دولت تاریخ را متهم کنند!

این سخن را محمود احمدی نژاد در حالی چند روز پیش در جمع مردم اردبیل بیان کرد که این روزها بحث اختلاس ۳۰۰۰میلیارد تومانی از مهم ترین مسائل جاری کشور به شمار می رود. اختلاسی که برخی از مقامات کشور آن را یک فاجعه و عوامل و دست های پشت پرده را که از نزدیکان دولت هم هستند دخیل در آن میدانند.


محمود احمدی نژاد که در دوران انتخابات ریاست جمهوری گذشته با شعار افشای عاملین مفاسد اقتصادی وارد عرصه ی انتخابات شده بود، حال در دولت او پرونده هایی باز شده است که نشان از تخلفات متعدد در امور مختلف خصوصا بخش های اقتصادی کشور می باشد.


اختلاس مبلغ 3000 میلیارد تومان که در تاریخ ایران بی سابقه نیز بوده این روزها نه تنها در بین مقامات ایران تبدیل به یک بحث داغ شده بلکه در بین مردم نیز گفتگو بر سر آن بسیار بوده و سوالات متعددی را نیز در اذهان عمومی به وجود آورده است.


برخی معتقد هستند که اگر چنین اختلاسی در زمان دولت اصلاحات رخ داده بود برخورد مقامات قضایی با این مسئله به طور دیگری بود، کما اینکه در آن زمان نیز پرونده شهرام جزایری که از نظر ارقام تفاوت بسیار چشمگیری با این پرونده داشت با شدت و قاطعیت پیگیری شد و هیچگاه متهمان آن پرونده مورد حمایت دولت وقت نیز واقع نشده بودند. و دولت نیز آن زمان در هیچ مقطعی خط قرمزی را برای رسیدگی به تخلفات برای دستگاه قضایی معیین نساخته بود.


این در حالی است که در اختلاس اخیر نوک پیکان اتهامات به سمت نزدیکان دولت بوده، و بسیاری از مسئولین و نمایندگان مجلس نیز دولت را مقصر اصلی دانسته اند، تا جایی که استعفای دولت را نیز خواستار شده اند. در همین حال احمدی نژاد سکوت دولت در قبال این پرونده‌راموقت‌عنوان کرده و تلویحا به همان خط قرمزی که چندی پیش برای دستگاه قضائی معیین و کابینه خود را در آن محدوده تعریف کرده بود اشاره کرده است و همچنان به حمایت قاطع خود از نزدیکانش در دولت ادامه میدهد.


طی روزهای اخیر بحث ها و یاداشتهای مختلفی از سوی صاحبنظران منتشر شده است که سعی می شود با توجه به اهمیت موضوع در چند گزارش به مسئله پرداخته شود


احمد توکلی: وقتی افراد ناشایست و نالایق با پشتیبانی دفتر رییس‌جمهور سمت می‌گیرند، نتیجه‌اش همین می‌شود


بعد از مسکوت ماندن پرونده ی رحیمی معاون اول احمدی نژاد حال پرونده ی دیگری به جریان افتاده است که مسئولین کشور تا کنون اظهار نظرهای متفاوتی را نسبت بدان داشته اند، برخی همچون احمد توکلی آن را رسوایی بزرگی قلمداد دانسته و اذعان داشته اند که دولت در مقابل این رسوایی بزرک چاره ای جز استعفا ندارد.


احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس از جمله نمایندگانی است که معتقد بر این است که اگر دیگر پروندهای مفاسد مالی که بیش از این به جریان افتاده بود از سوی قوه قضاییه به طور جدی پیگری و نتایج و احکام آن اعلام می شد دیگر شاهد چنین رسوایی هایی نبودیم او در اظهار نظری در این خصوص که در روزنامه شرق منتشر شده بود تصریح کرده بود: قوه ‌قضاییه نباید سبک و سنگین و چاق و لاغر کند، اگر قبلا به اتهامات صاحبان قدرتی که متهم به فساد بودند رسیدگی می‌شد، امروز اختلاس‌گران چنین کاری نمی‌کردند.


احمد توکلی که نوک پیکان صحبت هایش در این خصوص رو به اعضای هیات دولت است و معتقد بر این است که دولت چاره ای جز استعفا در مقابل این رسوایی ندارد در ادامه صحبت هایش اظهار داشته بود که: اخبار سوء ‌استفاده‌های متعددی که منتشر می‌شود، وقتی خوب مورد رسیدگی واقع نشده و افراد و مقامات بلندپایه دولت متهم هستند و به اتهام آنها رسیدگی نمی‌شود، این مساله سیگنال امنیت را به فاسدها می‌دهد و آنها دست به هر کاری می‌زنند.زمانی که مسئولان نالایق با حمایت شخص مشایی و احمدی نژاد وارد سیستم می شوند سیستم را مستعد فساد می کنند. زمانی که احمدی نژاد دور برخی مسئولان و اطرافیان خود برای قوه قضائیه خط قرمز می کشند و به قوه قضائیه اجازه نمی دهند که به پرونده های فساد مالی آنها رسیدگی کنند این مشکلات پیش می آیند. و اگر احمدی نژاد از ماجرا مطلع بوده باید مستقیماً پاسخگوی اختلاس ۳ هزار میلیاردی باشد.


رئیس دانا: «دولت مهمترین مسوول اختلاس اخیر است


فریبرز رییس دانا اقتصاد دان از اقتصاد دانان ایران هم دولت را مقصر اصلی این اختلاس دانسته و در اظهار نظری اظهار داشته: در شش سال اخیر ، آقای احمدی نژاد می گوید لیست مفسدان در جیب من است. کجاست؟ چرا نمی دهید برخورد کنند؟ در مناظره ها گفتند ، الان هم می گویند. همین دیروز ایشان در اردبیل گفته که می دانسته عامل اختلاس کیست و خواسته برخورد شود. شما خودتان مسوول هستید. بانک مرکزی شما مسوول هست. بانک صادرات شما مسوول است.

این اقتصا دان که دولت و قوه مجریه را مقصران اصلی این پرونده می داند در مورد اظهار نظر رییس بانک مرکزی در خصوص اطلاع از این اختلاس تصریح کرده : در روزهای اخیر رییس بانک مرکزی گفته است ما از شش ماه پیش می دانستیم این افراد در حال تخلف است. این چه دانستنی هست . نیمی از اختلاس در همین شش ماه روی داده و حال سوال این است که مسوولان امنیتی و قضایی که می دانستند ، در این مدت برای جلوگیری چه کردند؟ اگر هم نمی دانستند و رییس بانک مرکزی دروغ می گوید ، چرا با او برخورد نمی شود؟دست‌های پشت پرده


ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از جمله نمایندگان مجلس است که با تاسف بار خواندن این اتفاق، دست های پشت پرده را در رخ دادن این اختلاس دخیل دانسته و در اظهار نظرهای خود با رسانه های خبری اظهار داشته بود که: اختلاس چنین مبلغ بزرگی از یکی از بانک‌های کشور گویای دست‌های پشت پرده در این بانک و فراهم کردن مقدمات انجام چنین اختلاسی است. وضعیت تأسف ‌باری است که در سال گذشته تنها برای دو هزار میلیارد تومان اعتبار مترو، بین دولت، مجلس و شهرداری بحت و جدل مفصلی شد و حال فرد یا افرادی به راحتی خیلی بیشتر از این مبلغ را از بانکی اختلاس کرده است.پرویز سروری؛ ازتامین منابع مالی جریان انحرافی تا درخواست حکم اعدام

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمله نمایندگانی است که معتقد است هدف از این اختلاس بزرگ تامین منابع مالی جریانی است که این روزها از آن به عنوان جریان انحرافی یاد می شود، و اسنفدیار رحیم مشایی نیز در نوک پیکان این جریان قرار دارد او با تاکید بر این موضوع که اختلاس به جهت تامین منابع مالی این جریان بوده در اظهار نظرهای خود چنین عنوان داشته است که: این موضوع بسیار مهم است و نمی توان به سادگی از آن عبور کرد، مجلس باید از طریق سوال از وزرای اقتصاد، صنایع، راه و شهرسازی و تشکیل کمیته تحقیق و تفحص نسبت به این موضوع واکنش جدی از خود نشان دهد سروری همچنین عوامل دخیل در این اختلاس را در حد مفسد فی الارض دانسته و معتقد بر این است که با توجه به سابقه کشورهایی همچون چین کمترین برخورد با این افراد اعدام است تا عامل بازدارندگی در جامعه شود.


وی هعمچنین با اشاره به نامه مشایی در این خصوص اظهار داشته: مشایی به عنوان مقام مسئول باید مورد رسیدگی قرار گیرد چرا که به نظر می رسد برای تامین منابع مالی جریان انحرافی این اختلاس صورت گرفته و باید از طریق سوال و تحقیق و تفحص به طور جد مسئله پیگیری شود.


یک مرجع تقلید: این اختلاس نقص بزرگی برای دولت و جامعه ما به شمار می آید


بعد از اظهار نظر ها و انتقادات مسئولین و نماینگان مجلس برخی از مراجع تقلید هم نسبت به این اختلاس صورت گرفته اظهار نظر هایی کردند که از جمله ی آنها میتوان به انتقاد آیت الله صافی گلپایگانی اشاره کرد. وی در دیداری که با اعضای کمیسیون بیداری اسلامی مجلس شورای اسلامی داشت ضمن ابراز ناراحتی و نگرانی خود در این خصوص این اختلاس را نقص بزرگی برای دولت و جامعه دانسته و چنین اظهار داشته بود که: زمانی که این موضوع را شنیدم بسیار ناراحت شدم. من واقعاً نگران هستم؛ برای مردم و برای جامعه ناراحت هستم. این اختلاس نقص بزرگی برای دولت و جامعه ما به شمار می آید؛ زیرا براساس آیین اسلام حتی مصرف یک ریال از بیت المال هم جواب دارد، چه برسد که سه هزار میلیارد تومان اختلاس شود!؟

ایشان تصریح کردند: باید به گونه‌ای عمل کرد که همه افراد در برابر کارهای خود مسئول و امانت دار مردم باشند و یک ریال هم به غارت برده نشود و در غیر راه اصلی آن مصرف نشود.


ایشان همچنین خطاب به نمایندگان مجلس متذکر شده بود: اگر نمایندگان از روز نخست در خصوص برخی انحرافات بوجود آمده تذکر می‌دادند و محکم در برابر این کار می‌ایستادند، هرگز چنین اختلاس سنگینی رخ نمی‌داد. همچنین قوه قضاییه هم باید در این باره به خوبی وارد می‌شد و نباید کوتاه می‌آمد، باید آن‌گونه که مردم توقع دارند به این مسأله رسیدگی کامل و قاطع شود.


پس از ارائه ای اظهار نظرهای متفاوت در این خصوص و افشاگری های برخی از مسئولین ظاهرا برخی از مقامات قصد دارند تا با سرپوش گذاشتن بر این قضیه روال رسیدگی بر آن را تغییر داده و حتی از رسانه ای شدن تمامی جزئیات و عوامل دخیل در اختلاس جلوگیری کنند. میتوان تغییر نام در این فساد رسواگرانه را که در ابتدا از آن به عنوان اختلاس بزرگ یاد شده بود و حال با عنوان تخلف مالی از آن یاد میشود را قدمی در جهت سرپوش گذاشتن و کوچک نمایی این موضوع دانست.

در هر صورت آنچه محرز و مسلم هست بار دیگر رسوایی مالی دیگری دامن گیر دولتی شده است که خود را پاک ترین دولت این انقلاب میداند. دولتی که از ابتدای آغاز به کارش از نظر اکثریت مردم مشروعیت نداشت و با جنجال های فروان بر سر کار آمد.

با توجه به اهمیت موضوع و رویکرد جدید برخی از مسئولین که نشان از عدم توجه لازم برای رسیدگی به این پرونده را دارد و تمایل حاکمیت به بسته شدن سریع آن سعی میشود در گزارش های بعدی از زوایای مختلفی همچون آسیب های پنهان و آشکار این اختلاس در جامعه و برخورد اقشار مختلف مردم با این رسوایی بزرگ بدان پرداخته شود.تا مانع از فراهم شدن بستری برای بسته شدن چنین پرونده هایی در افکار عمومی شود.


ایران یکی از فاسدترین دستگاه‌های اداری و مالی در جهان


با وضع موجود دور از انتظار هم نبود که ایران در بین کشورهایی که دچار فساد مالی در دستگاه های اداری خود هستند در رتبه های بالا قرار داشته باشد و باید دید و منتظر بود که آیا با توجه با بازتاب اخبار اختلاس 3000 میلیارد تومانی ایران چند پله در این رتبه بندی صعود خواد داشت ،


لازم به توضیح است که؛ براساس جدیدترین گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی ایران هنوز یکی از فاسدترین دستگاه‌های اداری و مالی را در جهان دارد. و سازمان شفافیت بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود، جایگاه ایران را از میان 180 کشور جهان در رده 146 قرار داده است.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ادعای دولت درباره خودکفایی بنزین هم تقلبی است admin 0 522 ۰۵-۰۷-۱۳۹۰, ۱۱:۵۱ ق.ظ
آخرین ارسال: admin
Ksmiletris پورشه چهارصد و پنجاه میلیون تومانی در تهران رونمایی شد Linda 0 1,048 ۲۴-۰۵-۱۳۹۰, ۱۰:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Linda
Xeyes 35 میلیارد تومن سرمایه درون یک انبار! یاسی 0 815 ۱۷-۰۵-۱۳۹۰, ۰۱:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: یاسی
  خوش چهره ترین و بهترین بازیگر مرد ایران در سال 2011 یاسی 1 4,248 ۱۵-۰۵-۱۳۹۰, ۰۸:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: hamideh
  روح الله داداشی قوی ترین مرد ایران به قتل رسید ! Galaxy 7 3,798 ۰۵-۰۵-۱۳۹۰, ۰۹:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: atefeh
  عجیب ترین خانواده ایران- حتماً ببین hamideh 0 2,014 ۰۶-۰۴-۱۳۹۰, ۱۰:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: hamideh
  با عذرخواهی بخاطر تاریخ قبلی؛ تاریخ جدید پایان جهان اعلام شد!! Linda 1 919 ۰۶-۰۳-۱۳۹۰, ۱۰:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: beautymemol