امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اختلالات شخصیت اسکیزوتایپال یا گسیخته گون یعنی چه؟
#1
Restart-1 
این نوع شخصیت ، غیرعادی ترین اختلالات شخصیتی را تشکیل می دهد که نزدیکی زیادی با بیماری اسکیزوفرنیا یا روان گسیختگی دارد . ادراک ها ، فرآیندهای اندیشه ، رفتار و عاطفه این افراد عجیب و غریب است . با این همه به حدی نمی رسد که بتوان آن را به وضوح اسکیزوفرنیک دانست . اختلال بالنسبه شایعی است .

گوشه گیری ، رابطه ضعیف با همسالان ، اضطراب در جمع ، دستاوردهای ضعیف در مدرسه ، حساسیت بیش از حد نسبت به رفتار و دیدگاه دیگران ، خیال بافی ها و انتقادات فکری شگفت انگیز و غیر عادی از جمله مسائلی است که در کودکی و نوجوانی این افراد ملاحظه می گردد . این افراد ممکن است خرافاتی باشند . اعتقاد شدید به پیشگویی آینده ، برای نمونه به وسیله فال بینی ، اعتقاد به انتقال فکر از فردی به فرد دیگر یا تله پاتی ، اعتقاد به وجود حس ششم و یا این که می توانند اندیشه دیگران را بخوانند از این جمله است . افکار جادویی و گاه تجربیات ادراکی غیرمعمول دارند .
همیشه این واسم سوال بود که عشق چیه ؟
اما حالا با محمدم به زیباترین جواب رسیدم
Danپاسخ }
#2
آیا اختلال شخصیت اسکیزوتایپال قابل درمان است؟
خیلی از اوقات به نظر می رسد ، این اختلال شخصیتی منتهی به بیماری اسکیزوفرنیا می شود . در عین حال بسیاری از افراد اسکیزوتایپال سیر ثابتی از این اختلال دارند و به رغم قرابت هایی که در آنان وجود دارد ، کار می کنند و تشکیل خانواده می دهند .

این اختلال نیز دارای جنبه ژنتیک هست و نه تنها در بستگان درجه یک بیماران شایع تر است ، بلکه در بستگان نسبی درجه یک بیماران اسکیزوفرنیک نیز شایع تر از کل جمعیت است . برای درمان این اختلال شخصیت می توان از روانی و درمان دارویی بهره جست

اصول روان درمانی در « اختلال شخصیت اسکیزوتایپال » از اختلال شخصیت اسکیزوئید متفاوت نیست . درمانگر در مواجهه با این بیماران باید سر راست و صریح رفتار کند و از تبیین های دفاعی بپرهیزد . روان درمانی انفرادی با این افراد یک روش حرفه ای و به دور از گرمی و صمیمیت زیاد را اقتضا می کند .

از نظر درمان دارویی ، داروهای ضدروان پریشی برای مقابله با نشانه های روان پریشی و در صورت وجود افسردگی بارز ، داروهای ضدافسردگی نیز کاربرد دارد .
همیشه این واسم سوال بود که عشق چیه ؟
اما حالا با محمدم به زیباترین جواب رسیدم
Danپاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اختلالات شخصیت ضد اجتماعی یعنی چه؟ الهه ناز 1 582 ۰۲-۰۳-۱۳۹۴, ۰۳:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: آشناي نزديك
Restart-1 اختلالات شخصیت پرخاشگر انفعالی چگونه است؟ الهه ناز 1 473 ۱۱-۰۲-۱۳۹۲, ۰۸:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: الهه ناز
Restart-1 اختلالات شخصیت خود شیفته یعنی چه؟ الهه ناز 0 320 ۱۱-۰۲-۱۳۹۲, ۰۸:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: الهه ناز
Restart-1 اختلالات شخصیت اسکیزوئید یعنی چه؟ الهه ناز 1 410 ۱۱-۰۲-۱۳۹۲, ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: الهه ناز
Restart-1 اختلالات شخصیتی وابسته یعنی چه؟ الهه ناز 1 319 ۱۱-۰۲-۱۳۹۲, ۰۸:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: الهه ناز
Restart-1 اختلالات شخصیتی یعنی چه؟ الهه ناز 2 482 ۱۰-۰۲-۱۳۹۲, ۰۲:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: الهه ناز