امتیاز موضوع:
  • 13 رای - 3.23 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارکیده ها
#1
فارسی اصیل: دارزی (دار= درخت +زی= زیستن) اشاره به دار چسب بودن آن است.


نام انگلیسی: slipper orchid

برخلاف تصور عموم اركیده به آسانی در منازل و آپارتمانها قابل نگهداری و به شرایط مختلف سازگاری نشان می‌دهند و تكثیر آن نسبتاً آسان است، بعلت وضع خاص گل و نامنظم بودن و پراكندگی رنگهای مختلف در قسمتهای متفاوت گلبرگ تشریح شكل گل و توضیح رنگ آن كمی مشكل است، شرایط نگهداری این اركیده از بقیه اركیده‌ها ساده‌تر است ولی دقت در وضع خاك از نظر زهكش به خاطر حساسیت شدید ریشه‌ها به باتقلاقی شدن لازم و ضروری است، اواخر تابستان گل می‌دهد .

نیازها:

نور: نور غیر مستقیم كنار پنجره را ترجیح می‌دهد، گیاه را در معرض تابش مستقیم آفتاب بخصوص در ظره تابستان قرار بدهید.

دما : حداكثر درجه حرارت در تابستان 270 و در زمستانc 010 است.

آبیاری: در تابستان هفته ای دو تا سه‌بار آبیاری نمایید، در زمستان هفته‌ای یك بار كافی است، در بهار سطح خاك گلدان همیشه باید مرطوب باشد.

رطوبت: در بهار و تابستان هر دو روز یك بار با آب ولرم و سبك فاقد املاح گیاه را غبار پاشی نمایید، جهت تامین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه نمایید تا زمانی كه در پاییز و زمستان گیاه در گل است در صورت پایین بودن درجه حرارت غبار پاشی مضر است.

تغذیه : از اول فصل رشد تا زمان پژمردگی گلها گیاه را با مواد غذایی مصنوعی گیاه زیستی طبق دستور تغذیه نمایید، بعد از پژمرده شدن گلها تا بهار آینده تغذیه را متوقف نمایید.

خاك مناسب : اركیده به خاك مخصوص نیاز دارد بهتر است خاك آن را به صورت آماده از متخصصین تقاضا كنید، مخلوطی از خزه اسفاگتوم و خاك لوم و پیت و شن خاك خوبی برای اركیده است.

تعویض گلدان : هر دو سال یك بار بعد از گل‌دهی احتیاج به تعویض دارد.

تمیز نمودن برگها : برگها را با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب تمیز نموده و از مواد براق كننده شیمیایی استفاده نمایید.

پرورش اركیده نیاز به اطلاعات وسیع درباره شرایط رشد و مشكلات پرورشی دارد، به منابع مراجعه فرمایید.

تقسیم ساقه‌های زیر زمینی : این نوع اركیده دارای اندام تكثیر زمیمی بنام ریزوم یا ساقه زیرزمینی است، در صورتی كه می‌‌توان از این اندام به عنوان منبع تكثیر استفاده نمود كه گیاه حداقل دارای 3 جفت برگ باشد، با خشك شدن گل گیاه را از گلدانها خارج و خاك را به آرامی كنار بزنید ریزوم‌ها را طوری تقسیم نمایید كه هر قسمت داری ریشه و برگ بوده و جداگانه و به طور افقیی در گلدانها با خاك مخصوص اركیده كاشت نمایید. گلدان‌ها را آبیاری و هر روز غبارپاشی كنید.

عوارض و درمان

جوانه‌ها در شب صدمه می‌بینند : عامل آن حشره تریپس است، با سم حشره‌كش گیاه را هر هفته یك بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، ممكن است بجای ماندن قطرات آب حاصله از غبار پاشی روی گلها همین علایم را بوجود بیاورند.

گلها ظاهر نمی‌شوند : گلدانها خیلی بزرگ است، در كاشت‌های بعدی حجم گلدانها را متناسب با وضع گیاه انتخاب نمایید.

در زمستان گیاه سیاه می‌شود: شبها هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینكه صدمه مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق كننده است از آنها استفاده نكنید.

زخمهای پنبه‌ای شكل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشكیل شده است: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره‌كش نفوذی هر چهارده روز یك بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند.

اگر چه رطوبت كافی است ولی برگها و گلها خشك می‌شوند: عامل آن اشعه مستقیم آفتاب است گیاه را به محلی با اشعه غیر مستقیم ببرید.

غنچه‌ها منقبض شده و خشك می‌شوند: هوا گرم و خشك است، هر دو روز یك‌بار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی كنید، با قراردادن گلدانها در گلدانها بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدانها را با پیت و یا خزه مرطوب رطوبت دایمی و پایدار ایجاد نمایید.

برگها قهوه‌ای شده و گیاه در حال خشكیدن است: خاك خیلی خشك و گیاه تشنه است، گلدانها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب قرارداده و سپس خارج كنید.، خاك را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند.

رشد گیاه متوقف است: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

سطح برگها و گلها دارای تار عنكبوت است: كنه ریز قرمز عامل آن است، با اسفنج و یا پارچه پشت برگها را تمیز و گیاه را طبق دستور با سم كنه‌كش سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، تامین رطوبت در كاهش آفت موثر است.

برگها می‌ریزند : آبیاری بیش از اندازه و خاك باتقلاقی شده است، زهكش را بازدید و آب اضافی گلدانها و زیر گلدانی را خارج نمایید.

منبع: mapp.mihanblog.com
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
گیاه ادونتوگلوسم

ادونتو گلوسم (odontoglossum) (خانواده ارکیده) برای کاشت در فضای آپارتمان بسیار مناسب است.
فصل زمستان برای کاشت این گیاه مناسب بوده و تا دمای پنج درجه سانتی گراد مقاوم است.
قبل ازکاشت گلدان را از خاک حاوی سنگ ریزه و ماسه پر کرده و بذرها را در عمق ۱۵ سانتیمتری خاک بکارید...

نورگیرترین قسمت آپارتمان را برای قرار دادن گلدان ها انتخاب کرده و گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید. تابش نور مستقیم خورشید، بویژه هنگام صبح در رشد بهتر گیاه و گلدهی بموقع آن مؤثر است.
آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان چند سوراخ ایجاد یا از یک زیر گلدانی استفاده کرد.
آبیاری بهتر است بطور ملایم و به صورت پاشیدن قطرات آب به گلبرگ ها انجام شود. باقی ماندن آب زیاد در خاک، به گیاه آسیب رسانده و باعث زرد شدن برگ ها می شود. توصیه می شود هر دو هفته یکبار، با استفاده از کودهای مایع گیاه را تقویت کنید. مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه ، شش است. تکثیر گیاه ادونتو گلوسم از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

منبع:akairan.comفایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
گیاه هاریانوم

هاریانوم از انواع گیاه ارکیده در اندازه و رنگ های گوناگون است که به راحتی می توان آن را در فضای آپارتمان پرورش داد.
قبل از کاشت، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۲۰ سانتی متری خاک بکارید...

خاک غنی از ماسه، خاک برگ و بارور کننده ها مانند نیتروژن و پتاسیم برای پرورش این گیاه مناسب است. گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه هاریانوم باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود. برای زهکشی بهتر می توان در کف گلدان دو یا سه سوراخ ایجاد یا از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. PH خاک بهتر است بین هفت تا هشت و نیم باشد. تکثیر گیاه از طریق بذر و قلمه زدن امکان پذیر است.

منبع: akairan.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
در جنگل های اکوادر و پرو گل هایی وجود دارد که به شکل میمون است و به همین دلیل نام “ارکید میمون” برای آنها انتخاب شد.
نام علمی این گلها “دراکولا سمیا” به دلیل شباهت آنها به شخصیت دراکولای ترسناک است

[عکس: 20120817222826_gol-shekl-meymoon-7-333x500.jpg]

[عکس: 20120817222902_gol-shekl-meymoon-5-500x375.jpg]
خدايا دلم گرفته
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی