تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 31 رای - 3.39 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ازدیاد نباتات
#1
سلام

ازدیاد نباتات یکی از درسامونه که من سعی می کنم تمام جلسات کلاس رو عکس بگیرم و بذارم براتون:

جلسه یا اول که معارفه بود امروز جلسه ی دوم بود قلمه گیری از شمشاد و گل محمدی

در مورد انواع قلمه ها هم قبلا ً اینجا توضیح دادم

این قلمه هایی که امروز کاشتم امیدوارم ریشه بزنهDreamyeyesf هر روز باید بهشون سر بزنمDreamyeyesf
این 6 تا وسطی واسه منه:
[عکس: 20120226205258_IMG_3887.JPG]

3تا شمشاد 3تا گل محمدی. رفتیم ته حیاط دانشکده از هر کدوم یه شاخه قیچی کردیم آوردیم تو گلخونه قلمه تهیه کردیم. هر قلمه باید 3-2 تا جوانه داشته باشه ولی واسه شمشاد یکی دو تا بیشتر باشه اشکالی نداره. برای شمشاد یک یا دو برگ هم باید بالاش بمونه. از پایین ترین جوانه نیم تا یک سانت پایین تر رو صاف می بریم از بالاترین قلمه حدود 3 سانت بالاتر رو به سورت اریب می بریم که وقتی بارون می یاد یا آب می دیم آب جمع نشه روش که باعث ایجاد بیماری می شه. طول هر قلمه هم باید 20-15 سانت باشهFlowerysmile
از قلمه ها هم عکس گرفتم تو گوشیمه یه کم منتقل کردنش وقت می بره هر وقت گوشیمو وصل کردم عکس اونم می ذارم

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
[عکس: 20120229140434_DSC00867.JPG]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
سلام
ببخشید دیر شد فرصت نکرده بودم جزوه ی جلسه ی دوم رو بنویسم امروز نوشتم و مطلب رو براتون به طور خلاصه می ذارم. عکساشم می ذارم فعلا ً بنویسم تا یادم نرفتهhih

اولین مورد در مورد پپرومیا هستش که هم از قلم هی برگ می شه تکثیر کرد و هم ساقه. برای قلمه ی برگ باید برگ و دمبرگ رو جدا کرد. بعد از این که جدا کردیم دمبرگ و به بخش کوچیکی از برگ باید زیر خاک به صورت مایل باشه نصف برگ رو زیر خاک نمی کنیم چون حالت گوشتی داره وقتی این کار رو بکنیم کم کم پوشیده می شه.

دومین مورد در مورد سانسوریا هست در مورد سانسوریای ساده یک برگ برمی داریم و به قطعات 10-8 سانتی تقسیم می کنیم و انتهای اون رو یک قطعه ی 8 مانند جدا می کنیم دلیلش اول این که برگ جوانه نداره که بتونیم ابتدا و انتهای اون رو تشخیص بدیم این کار بهمون کمک می کنه. دوم این که یک زخم ایجاد کریدم برای این که ریشه راحت تر ایجاد بشه. وقتی قطعه قطعه کردیم چون برگ حالت سخت نداره اول تو خاک یک شیار ایجاد می کنیم و بعد برگ رو تا نصفه توی خاک می کنیم و اطرافش رو پر می کنیم. برای برگ های لبه زرد چند سانت از پایین رو (خیلی کم در حد حدود 2 سانت) رو به صورت یه مستطیل جدا می کنیم به طوری که قسمت سبز جدا بشه و از دو طرف 2تا لبه ی زرد به صورت پایه باقی بمونن. اینم به همون صورت قبل می کاریم. دلیل این کار اینه که از قیمت های زرد هم ریشه بزنه و گیاه جدید لبه زرد بشه. از این برگ ها گیاه جدید رشد می کنه و این برگ ها کم کم از بین می رن.
بعد از هر کاشت هم حتماً آبیاری می کنیم.

سومین مورد تقسیم ریزوم هستش. چند نوع زنبق داریم یکیش زنبق ریزوم دار. ریزوم یعنی ساقه ی ریز زمینی. یعنی به جای این که روی زمین رشد کنه زیر زمین رشد می کنه و محل ذخیره ی مواد غذایی می تونه باشه. در ریزوم قطعاتی که با هم فرق دارن رو جدا می کنیم و جداگاه می کاریم در غیر این صورت قطعات 5 یا 10 سانتی تهیه می کنیم و می کاریم. ریزوم بهتره ریشه دار باشه ریز ریروم رو که نگاه کنید حالت نقطه نقطه داره اینا جای ریشه هاییه که کنده شده. برای اینکه ریشه دار باشه بیلچه رو عمیق تر می زنیم و ریزوم رو با خاک بیرون می یاریم بعد خاک رو ازش جدا می کنیم. اگر برگ داشت خیلی بهتر می تونه رشد کنه ولی به خاطر تنشی که بهش وارد شده سال اول گل نمی ده و فقط رشد رویشی می کنه. برای کاشتنش هم توی گلدون یه مقدار خاک می ریزیم ریزوم رو قرار می دیم و باز هم خاک می ریزیم تا شیاری که خود گلدون داره و آب می دیم تا یه کم خاکش که پایین تر رفت اگه خیلی سطح پایین بود بازم خاک می دیم. ریزوم باید زیر خاک باشه ولی اگه خاک دهی نکنیم از خاک بیرون می زنه.
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }