تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 12 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از زیبایی مروارید تا شفابخشی الماس
#1
گرایش به زیبایی و زیباترشدن در وجود هر آدمی نهفته است. چه زن و چه مرد هر دو تلاش می كنند تا با هر وسیله آرایشی و زینتی خود را به شكل و شمایلی زیباتر دربیاورند. این میل در انسان های نخستین نیز دیده می شود. استفاده از برگ و چوب درختان و پوست و موی حیوانات به عنوان لباس و زر و زیور به خوبی گواه این است كه بعد از خوراك و پوشاك مهمترین نیاز انسان دستیابی به امكاناتی است كه با آن به زیبایی برسد. گرچه اغلب طرفداران به وسایل زینتی را خانم ها تشكیل می دهند ولی هزاران سال پیش این مردها بودند كه به خودشان گردن بند آویزان می كردند و دستبند می بستند و موهایشان را با برگ درختان زینت می دادند.در قرون وسطی، سنگ های صاف و صیقل شده و نسبتاً روشن را از وسط سوراخ می كردند و با طناب گردن بند می ساختند.
استفاده از جواهرات در این دوران به معنای تراشیدن سنگ های گران بها و آویزان كردن آنها در گوشه لباس، كمربند و غلاف شمشیر جنگاوران بود. با شروع رنسانس در قرن چهاردهم و كشف راه های دریایی و سرزمین های جدید در آمریكا و پیدایش طلا استفاده از گردنبند و گوشواره و سنجاق لباس در میان افراد طبقه اشراف رایج شد.
ابتدایی ترین سنجاق سینه كه امروز در موزه Victoria & albert لندن قرار دارد، صفحه دایره ای شكل بود كه به وسیله یك سوزن كه در مركز آن قرار داشت بر روی لباس و شنل نصب می شد.جواهرات علاوه بر اینكه در تاج پادشاهان و نیم تاج عروسان به كار می رفت در زندگی افراد خرافاتی نیز جایگاه ویژه ای داشت. برخی با این باور كه ارواح شریر از خانه و خانواده شان دور شود، دلفین یا اسب افسانه ای تك شاخ را كه روی سنگ تراشیده شده، بر در خانه شان نصب می كردند. مسیحیان نیز برای دفع ارواح بد، دوری از گناه، حمایت در برابر انواع خطرها و دشمنی و نجات زن باردار حین زایمان شمایل مسیح و حواریون، ساخته شده از طلا و كهربا را روی میزهای دعا می گذاشتند.
در قرن شانزدهم طراحی جواهرات به صورت آنچه امروز می شناسیم آغاز شد. اولین دستبند هم در این زمان به صورت یك زنجیر كلفت طراحی شد. از زنجیر طلا علاوه بر زیورآلات در تهیه كیف و سنجاق سینه، قلاب كمربند و كلاه نیز استفاده می شد. تمامی زیورآلاتی كه برای اولین بار در ایتالیا و فرانسه ساخته شد هم اكنون در موزه هنر لندن و لوور پاریس نگهداری می شوند. سنجاق سینه های قرن شانزدهم یكی از زیباترین نمونه های سنجاق پیراهن های زنانه است كه معمولاً به صورت گل و پروانه طراحی و با سنگ های آبی و سفید و صدف مزین شده است.
اولین بار زنجیر ساعت، حلقه و انگشتر در فرانسه و در قرن هفدهم ساخته شد. سنجاق ها، مروارید كاری شدند و از هنر ویترا (نقاشی روی شیشه) برای ساختن گردن بند استفاده شد. جورج راونسكرافت در سال ۱۶۷۰ در فرانسه از الماس بر روی انگشترها استفاده كرد كه با استقبال فراوانی از سوی افراد طبقه اشراف مواجه شد.
كارلو جولیانی در ناپل ایتالیا، اوژنیو فونتانی در فرانسه و تیفانی در نیویورك از دیگر كسانی بودند كه شروع به طراحی زیورآلات با ویترا كردند. همزمان با انقلاب صنعتی در سال ۱۷۸۹ طراحی و ساخت و فروش جواهرات ممنوع شد و سپس بعد از حدود سه سال مجدداً روی كار آمد. شكوفایی جواهرات در اروپا را باید قرن نوزدهم دانست.
پیوكاستلانی و میكل آنجلو كاتانی از نخستین كسانی بودند كه در دو دهه اول قرن تمامی زیورآلات كلاسیك در اروپا را جمع و به طراحی نمونه های جواهرات باستانی پرداختند.قرن ،۱۹ قرن ظهور سنگ مشكی در صنعت طلا و جواهر است. گرچه زیورآلاتی كه سنگ مشكی دارند اغلب در مناسبت های عزاداری استفاده می شوند ولی در اصل نماد میهن پرستی هستند. قضیه به جنگ های فرانسه در سال های ۱۸۱۳ تا ۱۸۱۵ برمی گردد كه به دلیل جنگ فقط از سنگ مشكی در طراحی جواهرات استفاده می شد.
استفاده از آلیاژهای مختلف در زیورآلات را هم آلمانی ها با ساخت بندساعت از جنس پلاتین در طراحی جواهرات مد كردند. بیشترین اشكالی كه در این زمان در طراحی زیورآلات استفاده می شد عبارت بودند از گل، خوشه گندم، پروانه و خورشید كه هر كدام به عنوان یك سمبل شناخته می شدند. سنجاق سینه به شكل گل كه با شیشه هایی به رنگ نارنجی تزیین شده باشد، نماد باروری و پاكی است كه دوشیزگان در میهمانی ها بر لباس هایشان نصب می كردند.
در قرن بیستم، مدل خاصی برای جواهرات دیده نمی شود جز اینكه برخی از كمپانی های طراحی جواهرات مثل كارتیه دست به اقدام جالب و خلاقانه می زنند.
نمونه بسیار زیبا، الگوی سنجاق سینه ای است كه شركت كارتیه در زمان جنگ جهانی دوم و بعد از آن طراحی كرد. دو طرح برای دو زمان مختلف. اولی پرنده ای بود داخل قفس به نشانه وضعیت نابسامان مردم در جنگ و دیگری پرنده ای خارج از قفس كه پس از جنگ وارد بازار طلا و جواهرات شد.
حلقه های باریك و درهم پیچیده ای كه هنوز هم در دنیا طرفدار دارد، یكی دیگر از بهترین طراحی های این شركت به شمار می رود. كارتیه، طراح و جواهرساز فرانسوی در سال ،۱۹۲۵ انگشتری ساخت كه از ۳ حلقه باریك از طلای زرد، قرمز و سفید تشكیل شده بود و دیری نپایید كه به یكی از پرطرفدارترین و محبوب ترین مدل حلقه ها بین زوج ها تبدیل شد. ساخت گوشواره های بلند و دنباله دار هم محصول همین قرن است. گردنبند قلاده ای نیز پس از اینكه ملكه الساندرا در انگلیس برای پوشاندن زخم های گلویش از آن استفاده كرد در این زمان مد شد.
و اما امروز...
در قرن بیست و یكم و آن هم در سال ۲۰۰۶ كمتر تبلیغی برای طلا و جواهرات دیده می شود. بیشتر افرادی كه برای تهیه زیورآلات به طلافروشی مراجعه می كنند، دنبال سنگ هایی هستند كه با تاریخ و روز تولد آنها جور دربیاید. این هم از تاثیرات هند شرقی است كه در اروپا و بیشتر از همه آمریكا رسوخ كرده است. حلقه های طلا و گردنبندهای پر از برلیان جز در خانواده های اشرافی و افراد مسن جایگاهی ندارد. افراد جوان به دنبال خرید گردنبندهایی با شكل و شمایل عجیب و غریب هستند؛ اژدها، تمساح، اژدر و...
مارلا فرارا طراح سیسیلی زیورآلات می گوید: با اینكه طلای زرد همواره مد است ولی در سال های اخیر جذابیتی برای جوان ها نداشته است.
پلاك های هندسی كه از آلیاژ های مختلف ساخته شده و طرح حیوانات ترسناك دارند، بیشترین نوع زیورآلاتی است كه پشت ویترین مغازه ها خودنمایی می كند. فرارا دلیل انتخاب جوانان را جاذبه سنگ ها و تاثیرات آنها بر روح و روان می داند و ادامه می دهد: این روزها، انرژی درمانی یكی از بحث های دلخواه و مورد توجه جوانان است. وقتی هم كه صحبت از انرژی درمانی می شود نمی توان نقش سنگ ها را نادیده گرفت. بنابراین هیچ جای شگفتی نیست كه جوان ها، دیگر علاقه ای به طلاجات كه مطمئناً قیمت شان هم چندین برابر بدلیجات است، نداشته باشند.
جوانان امروز، دیگر به پیام ها توجه نمی كنند حتی در طلا و جواهرات. مهمترین پیامی كه آویزهای با طرح كژدم و اژدها كه اغلب نیز از طراحی ژاپنی و چینی الگوبرداری شده، این است كه جرأت داشته باش و نترس.
و حال بشنوید از سنگ ها و خاصیت جادویی آنها در درمان انواع بیماری ها و خلق و خوی ها.
سنگ ها علاوه بر نقشی كه در زیبایی و شكوه زیورآلات ایفا می كنند، خاصیت فوق العاده ای در درمان بیماری های روحی و جسمی خواهند داشت.
• الماس
سنگ متولدین فروردین، سنگی كه به سلطان سنگ ها معروف است، باعث تقویت انرژی های درونی فرد می شود. تردید و دودلی و بی ثباتی را از بین می برد، باعث تحرك و شادابی می شود و فرد را به خودباوری می رساند. اختلالات كلیه و مثانه را نیز بهبود می بخشد.
•زمرد
سنگ متولدین اردیبهشت، متعادل كننده روح و جسم است و باعث افزایش تمركز می شود. به افرادی كه مراقبه می كنند و در پی كشف و شهودند بسیار پیشنهاد می شود. سنگ كوارتز نیز از دیگر سنگ هایی است كه برای افراد علاقه مند به مراقبه و یوگا مناسب است. كوارتز خاصیت الهام بخشی دارد، انرژی منفی را از محیط می گیرد و به شما آرامش می دهد.
•اونیكس
سنگ متولدین مرداد باعث تقویت اعتمادبه نفس و خودباوری می شود و باعث تعادل انرژی های بدن می شود.
•اوپال
سنگی از خانواده عقیق و متعلق به متولدین مهر، برطرف كننده بیماری های روانی به ویژه افسردگی است.
نیروهای اخلالگر محیط را از بین می برد. ضمن اینكه تاثیر ویژه ای در سلامت قلب دارد.
•فیروزه
سنگ متولدین آذر، حامی بدن از نیروهای شر و اهریمن است. به همین دلیل چشم زخم نامیده می شود. ناراحتی های روحی را بهبود می بخشد و بر عملكرد كبد و سیستم قلبی- عروقی تاثیر مثبت می گذارد.
•یاقوت قرمز
سنگ متولدین آبان، یكی از بهترین سنگ های شفابخش است. هر نوع احساس منفی را از بدن دور می كند. اضطراب و آشفتگی و هرگونه غم و غصه را از بین می برد.
آویختن گردنبند یاقوت، انسان را به وضعیت آرام و متعادل می رساند، ضمن اینكه دردهای موضعی مثل روماتیسم و نقرس را كاهش می دهد.
•آمیتیسیت
سنگ متولدین بهمن، ضددلشوره و اضطراب است و خاصیت فوق العاده ای در ایجاد آرامش در فرد دارد.
•مرجان
سنگ متولدین اسفند كه منشاء دریایی دارد. در تقویت اعتمادبه نفس موثر است و بیماری های اسكلتی- عضلانی را بهبود می بخشد.
•یشم
سنگ سبزی كه به كریستال آرام بخش معروف است. هیجانات درونی را كاهش می دهد و باعث افزایش نیروهای مثبت محیط می شود. ارتباط مستقیمی با میزان سلامتی دارد.
هر چه میزان تندرستی شما افزایش یابد، تیرگی آن نیز بیشتر می شود. در غیر این صورت كمی كم رنگ تر از گذشته خواهد شد، یشم سنگ احساسات و عواطف است، باعث بهبود اعتمادبه نفس می شود و میزان ایمان فرد را افزایش می دهد. خوش شانسی می آورد و قوای جسمانی را افزایش می دهد.

بهاره مهرنژاد

روزنامه شرق
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }