امتیاز موضوع:
  • 21 رای - 3.1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از سرطان پستان بیشتر بدانیم
#1
نتایج تحقیقات چندین مطالعه مجزا از هم نشان می دهد که سرطان سینه از یک مشکل جدی می تواند به یک بیماری قابل حل تبدیل شود. مجموعه این تحقیقات نشان داد که ورزش، رژیم غذایی کم چرب و کاستن کلسترول خون با استفاده از استاتین ها می تواند برای کاستن از خطرات این سرطان موثر باشد. آخرین مطالعه در این زمینه که در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا به چاپ رسید، نشان می دهد که بیماران مبتلا به سرطان پستان می توانند در عین ابتلا به این بیماری، زندگی طولانی تری داشته باشند. پیاده روی روزانه یک ساعت یا بیشتر، نکته کلیدی این تحقیق بوده است.
مطالعه روی ۳ هزار پرستار زن مبتلا به سرطان سینه نشان داد که پرستارانی با فعالیت بدنی معادل یک ساعت یا بیشتر پیاده روی در روز، شانس بیشتری برای زنده ماندن در مقایسه با بیماران فاقد تحرک داشته اند.مطالعه دیگری نشان می دهد زنانی که رژیم غذایی با چربی پایین داشته اند، بعد از درمان سرطان سینه کمتر شاهد عود این بیماری بوده اند. محققان در مطالعه دیگری دریافته اند میلیون ها نفر از زنانی که برای کاهش کلسترول خون خود استاتین مصرف می کنند، مزایای دیگری نیز به دست می آورند. به نظر می رسد این داروها خطر پیشرفت سرطان پستان را به نصف کاهش می دهند. محققان هشدار می دهند که این تحقیق همچنان ناواضح و غیر قابل اطمینان است و برای حصول اطمینان از نتایج آن، باید در تحقیقات آینده تکرار شود، ولی نتایج پیشنهاد می کند که روش هایی که برای درمان ناراحتی های قلبی مفید بوده اند ممکن است در سرطان پستان نیز موثر باشد. این دو بیماری به طور همزمان ۵۴۰هزار زن را در عرض یک سال به کام مرگ می کشانند.در حال حاضر محققان می گویند ارتباط بین مبارزه با بیماری قلبی و سرطان سینه نوعی انطباق و هماهنگی پیدا کرده است.
ورزش می تواند با کاهش استروژن عامل موثری برای مقابله با این سرطان باشد، در حالی که داروهای استاتین مسیر مشخصی که به بسیاری از سرطان ها منجر می شود را می بندد.دکتر وندی چن از بیمارستان بریگهام و زنان و موسسه سرطان دانا فاربر می گوید: هیچ کدام از اینها ربطی به بیماری قلبی ندارد. ولی به رغم این قضیه روش های جدید به مراتب جالب تر از روش های مرسوم پیشگیری از سرطان پستان هستند. غیر از برداشتن کامل پستان با جراحی، تنها راه اثبات شده برای پیشگیری از این سرطان، مصرف تاموکسیفن یا داروهای مشابه است که می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.پزشکان، درمان با داروهای استاتینی را کاملا بدون خطر می دانند و آنها را تجویز می کنند. اما از این گذشته، یک رژیم غذایی سالم و ورزش چه صدمه ای به بدن می رساند؟ آیا راه رسیدن به سلامت قلب می تواند برای مقابله با سرطان پستان مفید باشد؟ برخی متخصصان می گویند لزوما اینگونه نیست، در حالی که تحقیقات اخیر به شکلی ایده آل یافته های خود را اعلام کرده اند. متخصصان در مرکز پیشگیری از سرطان پستان درباره یافته های اخیر مشغول بحث و جدل هستند و اعتقاد دارند این یافته ها بیش از آنچه که نتیجه بخش باشند، مورد توجه قرار گرفته اند. دکتر لیزا شوارتز، عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دارموث می گوید: نکته مهم این است که ما بیشتر از آنچه می دانیم، اظهارنظر نکنیم. و دکتر چن می افزاید: من هرگز این روش ها را به عنوان جایگزین روش های اصلی به کار نمی برم.
به هر حال استفاده از راه هایی که برای حفاظت قلب وجود دارد، می تواند در مورد سرطان پستان هم به شکلی بی خطر به کار رود، ولی در حال حاضر می توان به آخرین یافته ها در این زمینه اشاره کرد.
● ورزش
مطالعات اخیر پیشنهاد می کند که فعالیت بدنی ممکن است در جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان موثر باشد. در آخرین مطالعه، دانشمندان بوستونی روی این مسئله کار کردند که آیا ورزش می تواند نرخ زنده ماندن زنان مبتلا به سرطان پستان را افزایش دهد یا خیر؟ بیشترین فایده، زمانی مشاهده شد که بیماران سه الی پنج ساعت در هفته ورزش می کردند. در مقایسه با زنان غیر فعال، این زنان در عرض چهار سال، ۵۰ درصد کاهش مرگ و میر داشته اند، ولی به هر حال این مطالعه به جای اینکه حالت کنترلی و مقایسه گروه مورد و شاهد باشد، بر معاینه کلینیکی و روش توصیفی متکی بوده است. در نتیجه نمی توان با قاطعیت گفت که عواملی نظیر روش زندگی آیا تاثیر مستقیمی در این نتایج دارد یا خیر؟ در مورد نتایج این تحقیق دکتر میشل هولمز، عضو هیات علمی دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان بریگهام و زنان که مدیریت انجام این تحقیق را برعهده داشته، می گوید: شما هرگز نمی توانید مطمئن باشید. فقط می توان گفت ورزش می تواند برای شما مفید باشد.
● رژیم غذایی کم چرب
مطالعات اخیر انجمن سرطان شناسی بالینی به سرپرستی دکتر روان کلبلوسکی از موسسه تحقیقاتی علوم پزشکی لس آنجلس نشان داد که زنان مبتلا به سرطان پستان که تحت درمان قرار گرفته اند، می توانند با رعایت یک رژیم غذایی کم چرب خطر عود مجدد این سرطان را کاهش دهند. مطالعات نشان داد زنانی که ۳۳ گرم در روز چربی می خورند، در مقایسه با زنانی که ۵۰ گرم در روز چربی می خورند، ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر عود سرطان قرار دارند. در این تحقیق ۲ هزار و ۴۰۰ زن مورد بررسی قرار گرفتند. تاثیرات این روش چندان زیاد نبود. دکتر چن می گوید: رژیم غذایی کم چرب برای پیشگیری از سرطان پستان کمتر موثر بوده است. او می گوید: کاهش وزن باید هدف اصلی این روش باشد که مدارک مستندتری در مورد مزایای آن وجود دارد.
● استاتین ها
این دسته دارویی، یکی از پرفروش ترین داروهای حال حاضر دنیا هستند، دلیل آنهم واضح است؛ این دارو کلسترول HDL که کلسترول مضر خون است را کاهش می دهد و بدین ترتیب خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. یعنی با یکی از بزرگترین قاتلان بین المللی مقابله می کند! اینکه این داروها چطور می توانند بر ضد سرطان پستان نیز موثر باشند، هنوز در دست بررسی است.محققان با بررسی مدارک پزشکی ۴۰ هزار زن دریافتند، زنانی که استاتین مصرف می کرده اند، به شکل واضحی کمتر در معرض خطر پیشرفت سرطان پستان بوده اند. گرچه یک بار دیگر این یافته ها نیز بر مبنای مطالعات توصیفی شکل گرفته اند. در واقع سایر محققان دریافته اند که شاید استاتین ها خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش ندهند. مثل همه داروها، استاتین ها هم اثرات جانبی دارند. نگرانی فزاینده ای درباره عضلات و کلیه در مورد برخی از انواع داروهای استاتینی وجود دارد. تا اینجای قضیه، به قول دکتر شوارتز، زنان حق دارند مشکوک باشند.

سازمان آموزش و پرورش استان خراسان
[عکس: khanoom.gif]
پاسخ }
#2
از هر ۸ زن، یک نفر سرطان پستان می‌گیرد


سرطان پستان شایع‌ترین سرطان بانوان و یكی از علل اصلی مرگ در اثر سرطان در بانوان است، به طوری كه در كشورهای غربی اعلام شده كه از هر هشت تا ده خانم یك نفر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شود. بانوان هموطن ما درباره این بیماری كمابیش مطالبی را شنیده‌اند اما این بار می‌خواهیم از خبرهای امیدوار كننده درباره این بیماری صحبت كنیم.
خوشبختانه پس از چند سال كه صحبت از افزایش روز افزون ابتلا به این بیماری در بین بانوان بود، امسال اعلام شد كه ابتلا به این بیماری در برخی از كشورها كاهش یافته كه یكی از علل این تغییر را كاهش مصرف داروهای هورمونی در بانوان یائسه می‌دانند.
● تشخیص به موقع ، درمان كامل
از طرف دیگر باتوجه به پیشرفت‌های جدید در تشخیص زودرس این بیماری و درمان صحیح و بدون عارضه آن، دیگر این بیماری یك بیماری لاعلاج و كشنده نیست بلكه در صورتی كه این بیماری به موقع تشخیص داده شود و برای درمان آن در اسرع وقت اقدام شود، به خوبی و بدون برداشتن كامل سینه قابل درمان است و بیمار زندگی خوب و بدون عارضه‌ای خواهد داشت. باتوجه به اهمیت تشخیص زودرس در درمان این بیماری، در سراسر دنیا تحقیقات فراوان برای ابداع روش‌های جدید تشخیص زودرس انجام گرفته و یا در حال انجام است.
● زنده باد ماموگرافی
یكی از روش‌های خوب برای تشخیص زودرس سرطان پستان در بانوان، انجام ماموگرافی به صورت چكآپ است یعنی قبل از اینكه توده سرطانی آن‌قدر بزرگ شود كه از سوی بیمار یا پزشك قابل تشخیص باشد، در ماموگرافی كشف شده و در همان ابتدا و قبل از گسترش به سایر بافت‌ها درمان لازم انجام شود.
معمولا توصیه می‌شود كه این كار در بانوان ۴۰ تا ۵۰ ساله هر دو سال یك بار و در بانوان بالای ۵۰ سال، هر سال یك بار انجام شود و به همراه آن از سوی پزشك معاینه نیز انجام شود. انجام این كار در برخی كشورها توانسته مرگ و میر در اثر سرطان پستان را به طور چشمگیری كم كند و بیماران با عمل‌های جراحی كوچك‌تر و كم عارضه‌تر نتایج بهتری از درمان خود بگیرند. افرادی كه در خانواده آنها سابقه سرطان پستان در سنین پایین وجود داشته است ممكن است لازم باشد ماموگرافی را از سن پایین‌تری شروع كنند كه در این صورت پزشك جراح آنها را در جریان خواهد گذاشت.
● درمان بدون برداشتن كامل سینه
یكی از مسائلی كه در درمان سرطان پستان برای بانوان بسیار ناخوشایند است، برداشته شدن سینه است. تا چند سال قبل هر خانمی كه مبتلا به این بیماری می‌شد، پستان مبتلای او كاملا برداشته می‌شد كه قبول این درمان برای اكثر بانوان سخت و با مشكلات روحی بسیار همراه بود.
در حال حاضر خوشبختانه در اغلب موارد می‌توان برای درمان سرطان پستان فقط توده سرطانی و مقدار كمی از نسوج سالم اطراف آن را برداشت و سینه را برای بیمار حفظ كرد كه این نوع عمل جراحی اصطلاحا عمل "حفظ سینه" نامیده می‌شود. فقط شرط اول برای انجام این كار تشخیص و اقدام سریع است كه قبل از بزرگ شدن و گسترش تومور، درمان انجام پذیرد.
بنابراین به بانوان عزیز توصیه می‌كنیم به جای اینكه درمان خود را به دلیل ترس از نقص عضو به تعویق بیندازند، هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام كنند تا دچار عوارض پیشرفت بیماری نشوند.
● موقتی بودن عوارض
برخی از بانوان نیز از درمان‌های كمكی مانند شیمی‌درمانی به دلیل عوارض آن مانند ریزش مو در هراس هستند، باید گفت بیمارانی كه تومور آنها به وسیله ماموگرافی و قبل از رسیدن به یك سانتی‌متر كشف می‌شود در بسیاری از موارد نیازی به انجام درمان‌های كمكی ندارند و درمان آنها بسیار ساده است.
در عین حال بیمارانی كه شیمی‌درمانی برای آنها تجویز می‌شود باید بدانند كه این درمان برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در بدن انجام می‌شود و تمام عوارض آن گذرا و قابل برگشت است.
یكی دیگر از عوارضی كه بسیاری از بیماران از آن نگران هستند تورم دست پس از عمل جراحی است كه به دلیل خارج كردن غدد لنفاوی گرفتار در زیر بغل اتفاق می‌افتد كه در این مورد نیز تشخیص سریع و درمان به موقع می‌تواند مانع از پیشرفت تومور به غدد لنفاوی و عوارض ناشی از آن شود و در عین حال روش‌های جدید جراحی نیز كه در كشور ما قابل انجام هستند تا حد زیادی از این عارضه جلوگیری می‌كنند.
با توجه به نكاتی كه در بالا گفته شد واضح است كه درمان سرطان پستان در سال‌های اخیر با موفقیت‌های امیدوار كننده‌ای همراه بوده است كه استفاده از محسنات این درمان‌های جدید، منوط به برخورد منطقی بیماران با این بیماری و اقدام سریع و بدون تاخیر آنان برای درمان است. امیدواریم با آموزش بانوان برای شناخت علایم اولیه این بیماری و فراهم آوردن امكانات تشخیص زودرس برای تمامی بانوان ارجمند كشورمان بتوانیم این بیماری مهلك را كنترل كنیم و دیگر شاهد مراجعه بیماران در مراحل پیشرفته و غیرقابل علاج نباشیم.‌

دكتر نسرین السادات علوی
روزنامه سلامت
[عکس: khanoom.gif]
پاسخ }
#3
تصورات غلط در مورد سرطان سینه و حقیقت ورای آنها


آگاهی عمومی در مورد سرطان سینه، طی ۲۰ سال گذشته به نحو چشمگیری افزایش یافته است. با وجود این، هنوز نظرات گمراه كننده ای در این زمینه در افكار عمومی رواج دارد. مثلا خیلی ها گمان می كنند «احتمال یك در ۸ سرطان سینه»، یعنی اگر ۸ زن به طور تصادفی انتخاب شوند، یكی از آنان سرطان دارد یا در آینده به سرطان مبتلا خواهد شد، اما در واقع این آمار مؤسسه ملی سرطان آمریكا انجام داده كه حاكی از میزان احتمال ابتلا به سرطان سینه طی دوران زندگی یك زن است.
بنابراین، اگر یك زن ۸۵ سال عمر كند، احتمال ابتلای وی یك در هشت (۵/۱۲ درصد) است، ولی در مورد زنان جوان تر شرایط بهتر است. به عنوان مثال، احتمال ابتلای یك زن ۵۰ ساله، یك در ۵۴ است و در چهل سالگی، یك در ۲۳۵. البته این احتمالات بر اساس متوسط جمعیت آمریكا برآورد شده است. بنابراین، عوامل مختلفی، از جمله تاریخچه خانوادگی، سابقه باروری و سایر عوامل ناشناخته دیگر، ممكن است ریسك ابتلا به سرطان سینه را برای هر زن بیشتر یا كمتر كند. در این مجال به برخی دیگر از سوء تفاهمها در خصوص سرطان سینه اشاره می شود:
● تصور: تنها زنان به سرطان سینه دچار می شوند
▪ واقعیت: مردان نیز بافت سینه ای دارند و احتمال ابتلا به سرطان سینه برای آنان نیز وجود دارد. همانند سایر سلولهای بدن، سلولهای بافت سینه در مردان نیز ممكن است دچار تغییرات سرطانی شود. از آنجا كه سلولهای سینه زنان بیش از مردان است ابتلا به سرطان سینه در آنان بیشتر است.
شاید به دلیل تاثیرات ترشح مداوم هورمونهای زنانه، سرطان سینه در زنان شایع تر است.
● تصور: استفاده از «دئودورانت» و ضد عرقها موجب سرطان سینه می شود
▪ واقعیت: بر اساس این تصور، مواد شیمیایی موجود در ضد عرقها از طریق پوست جذب و پس از تداخل با چرخه لنفاوی موجب انباشته شدن توكسین ها در سینه می شود و در نهایت به سرطان خواهد انجامید. قطعاً شواهد تجربی یا اپیدمیولوژیكی در دفاع از نظریه وجود ندارد. به منظور حصول اطمینان از بی خطری محصولات بهداشتی از قبیل ضد عرقها، آزمایشهای مختلفی روی آنها انجام می شود.
● تصور: ماموگرافی دردناك و پرخطر است
▪ واقعیت: ممكن است انجام ماموگرافی راحت نباشد، ولی فشردگی سینه طی آن تنها چند دقیقه به طول می انجامد. به منظور كاهش ناراحتی، ماموگرافی را زمانی تنظیم كنید كه سینه ها كمتر حساسند (درست قبل از قاعدگی را برای این كار انتخاب نكنید). طی ماموگرافی فرد در معرض پرتوگیری بسیار كمی خواهد بود.
● تصور: هرگونه توده ای كه در ماموگرام ظاهر شود، به احتمال زیاد سرطانی است.
▪ واقعیت: اغلب ناهنجاریها سرطانی نیستند. توده ممكن است كیست یا مورد خوش خیم دیگری باشد كه پزشك با انجام سونوگرافی یا نمونه برداری به بررسی جزیی تر آن خواهد پرداخت.
● تصور: تغذیه نوزاد با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد
▪ واقعیت: ممكن است مادری كه فرزند خود را با شیرخود تغذیه می كند، به سرطان مبتلا شود، ولی هیچ بررسی حاكی از آن نبوده كه تغذیه فرزند از شیر مادر موجب سرطان شود.
در حقیقت، برخی مطالعات نشان می دهد كه تغذیه فرزند از شیر مادر می تواند موجب كاهش ریسك ابتلا شود.
● تصور: اگر در خانواده خود سابقه سرطان سینه وجود ندارد شما نیز مبتلا نخواهید شد
▪ واقعیت: حدود ۸۰ درصد از زنانی كه به این نوع سرطان مبتلا می شوند، سابقه بیماری در بستگان خود را نداشته اند. افزایش سن، عمده ترین عامل ابتلا است. اگر در سابقه خانوادگی شما مورد ابتلا به سرطان سینه به چشم می خورد، ریسك شما كمی ( و نه قطعاً) بیشتر خواهد شد. اگر نگران هستید موضوع را با پزشك یا مشاور ژنتیك در میان بگذارید.
● تصور: قرصهای پیشگیری از بارداری موجب بروز سرطان سینه می شوند
▪ واقعیت: قرصهای امروزی حاوی میزان كمی از هورمونهای استروژن و پروژسترون هستند و در حقیقت، تاحدی می توانند موجب جلوگیری از سرطان تخمدان شوند. هر چند احتمال ابتلا به سرطان سینه بر اثر قرصهای محتوی دوز بالای هورمون كه در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، در برخی مطالعات ثابت شده بود.
● تصور: معاینه ماهانه سینه ها بهترین روش شناسایی تومورهای سینه است
▪ واقعیت: اگر چه معاینه بشدت توصیه می شود، اما دقیق نیست. انجام ماموگرافی با كیفیت بالا قابل اعتمادترین روش آگاهی از ابتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه بیماری (یعنی زمانی كه بیماری قابل معالجه است) می باشد.
معمولاً زمانی كه تومور قابل لمس شود اندازه آن بیش از زمانی است كه با ماموگرافی تشخیص داده شود. با وجود این، معاینه توسط شما یا پزشكتان نیز از اهمیت برخوردار است. حدود ۲۵ درصد از سرطانهای سینه فقط با معاینه تشخیص داده شده اند (نه با استفاده از ماموگرام)؛ حدود ۳۵ درصد فقط با ماموگرافی و ۴۰ درصد هم با استفاده از ماموگرافی و هم با معاینه فیزیكی. بنابراین اتخاذ رویكرد سه مرحله ای: ماموگرافی سالانه (برای زنان بالای ۴۰ سال)، معاینات بالینی سالانه و معاینات ماهانه توسط خود فرد توصیه می شود.


روزنامه قدس
[عکس: khanoom.gif]
پاسخ }
#4
چه غذاهایی به پیشگیری از سرطان سینه کمک می کنند؟


بعد از سرطان پوست، سرطان سینه شایع ترین بیماری در بین زنان می باشد. به طور کلی، از رشد و نمو سلول های غیر عادی درون سینه، سرطان به وجود می آید. سرطان سینه جزء آن دسته از بیماری هایی است که می تواند از راه مجرای لنفاوی و دیگر قسمت های سینه انتشار یابد.
محققان پیشنهاد می کنند که خوردن برخی از غذاها و اضافه کردن آنها به رژیم غذایی روزانه، کمک چشمگیری در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان خواهد کرد.خوردن سبزیجات تازه، مرکبات و غذاهایی که دارای بتاکاروتن فراوان هستند در امر پیشگیری از سرطان سینه بسیار موثرند. قدرت جذب بتاکاروتن بچه هویچ ها بیشتر از هویچ های معمولی می باشد. سبزیجاتی شامل، تربچه، براکلی، گل کلم، کلم سفید، شلغم قرمز که دارای محتویات (۳-Carbinol) می باشند، باعث کاهش گونه ای از استروژن که منجر به پیشرفت سرطان در زنان می شود خواهد شد.
نوشیدن یک لیوان شیر گرم بدون چربی همراه با یک قاشق غذاخوری بادام زمینی، تخم کدو تنبل یا گردو و یک چهارم قاشق غذاخوری عصاره بادام شیرین قبل از خواب بسیار موثر است. برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات، گوجه فرنگی را به صورت پخته شده، خام، خشک، سوپ، آب گوجه فرنگی وسس مصرف نمایید.انگور دارای آنتی اکسیدان طبیعی می باشد که قدرت مقابله کردن در برابر سرطان سینه را دارد.
چای سبز سرشارازEGCG می باشد که قدرت مبارزه با سرطان سینه را دارد.
محققان پیشنهاد می کنند که غذاهایی که حاوی امگا۳ هستند بیشتر مصرف کنید. غذاهایی چون ماهی های آب شیرین مانند؛ ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی کولی، شمشیر ماهی، خرچنگ و ساردین و همچنین دانه های لوبیا و آجیل سرشار از امگا۳ می باشند. زنانی که در رژیم غذایی خود از ویتامین D فراوان استفاده می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه می باشند. سعی کنید روزانه حداقل ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید.
تحقیقات نشان داده زنانی که در رژیم غذایی روزانه خود ازحبوبات و غلات بیشتری استفاده می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند. چای سبز سرشار از EGCG می باشد که قدرت مبارزه با سرطان سینه را دارد. سعی کنید روزانه حداقل دو استکان چای سبز میل کنید. چاشنی سالاد را خودتان درست کنید. با مقداری روغن زیتون و سرکه بلسان که حاوی مواد پیشگیری کننده از سرطان سینه می باشد.
سیر کشنده سلولهای سرطان زا می باشد. قبل از پختن سیر، آن را پوست گرفته و به قطعات ریز خرد کنید. سپس به مدت ۱۵- ۱۰ دقیقه قبل از آنکه سیر را بپزید بگذارید بماند. این روش منجر به افزایش قدرت مقابله در برابر سرطان خواهد شد. زنانی که در هفته دو بار اسفناج مصرف می کنند به نسبت زنانی که از خوردن آن پرهیز می نمایند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند.
با خوردن غذاهای سالم سلامتی را به خود هدیه کنید.


آزیتا مقصودی
[عکس: khanoom.gif]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی