تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 29 رای - 1.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استرلیتزیا (پرنده ی بهشتی - مرغ بهشتی) STRELITZIA
#1
نام علمی: استرلیتزیا STRELITZIA

خانواده موزاسه MUSACEAE

همان گونه که از نام خانوادگی آن پیداست با موز قوم و خویشی دارد. به طور کلی پنج گونه پرنده بهشتی شناسایی و نامگذاری گشته‏اند. پرنده بهشتی یک گیاه دائمی و همیشه سبز است که در کشور ما به صورت گیاه آپارتمانی در داخل ساختمان و یا در گلخانه‏ ها نگهداری می‏شود.

[عکس: golabad_STRELITZIA.jpg]

گرما :

به طور کلی گرما را دوست دارد. در زمستان دمایی معادل پانزده درجه سانتی‏گراد کافی است اما در فصول دیگر باید گرما را افزایش داد.

نور:

آن را در محل سایه روشن قرار دهید. اجازه بدهید در زمستان نور مستقیم خورشید را ببیند. در این فصل می‏تواند در پشت پنجره‏های آفتابگیر قرار داشته باشد، اما در تابستان فاصله گلدان را تا پنجره بیشتر کنید.

کودپاشی:

فقط در فصول گرم به کود شیمیایی نیاز پیدا می‏کند. از اوائل بهار تا اوائل پاییز به این کار اقدام نمایید. هر هفته یک بار و آن هم هر بار فقط دو گرم کود شیمیایی را در آب حل نموده و پای آن بریزید.

خاک:

خاک‏بایدازنظرمواد غذایی غنی باشد. در تهیه خاک برای این گیاه از مقداری ماسه هم استفاده کنید تا زهکش مناسبی داشته باشد.

آبیاری:

خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید. اجازه ندهید خاک خشک شود. هر بار که ملاحظه فرمودید خاک در حال خشک شدن است، فقط با یک لیوان آب آن را مرطوب کنید.

تکثیر و ازدیاد:

در صورتی پرنده بهشتی را تکثیر می‏کنیم که کاملاً قوی و پر رشد باشد. در انواع پیر در کنار بوته اصلی بوته‏های کوچکی سبز می‏شوند. در فصل بهار یا تابستان، این نهالهای جوان را همراه با مقداری ریشه از پایه اصلی جدا می‏کنیم و در گلدان دیگری می‏کاریم. به این ترتیب پرنده بهشتی تکثیر می‏شود.

در صورت دسترسی به بذر این گیاه، می‏توان در بهار آن را به خاک سپرد. درجه حرارت مناسب برای کاشت بذر ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‏گراد است.

البته ما برای خانواده‏هایی که دوستدار تکثیر آن هستند روش تقسیم بوته را پیشنهاد می‏کنیم، چون ساده‏تر و بی‏دردسرتر است.

نکات دیگر در مورد نگهداری پرنده بهشتی:

۱ـ در سردترین روزهای سال هم نباید درجه حرارت از پانزده درجه سانتی‏گراد کمتر شود. نسبت به سرما حساسیت زیادی دارد و اگر درجه حرارت به سه درجه سانتی‏گراد برسد پرنده بهشتی می‏میرد.

۲ـ در صورتی که به وسیله کاشت بذر تکثیر شود، بعد از کاشت بذر سه ماه به طول می‏انجامد که بذر سبز شود. در سالهای اول و دوم، رشد آنچنانی ندارد؛ اما از سال سوم رشد خود را آغاز می‏کند، و در سال هفتم گل می‏دهد.

۳ـ برای تکثیر به روش تقسیم بوته از پایه‏های قوی ده گیاه مستقل می‏توانیم برداشت کنیم. سه سال طول می‏کشد تا این بوته‏های جوان به گل بروند و از هر پایه شش گل می‏توان برداشت نمود.

۴ـ گلدان پرنده بهشتی باید عمیق باشد، گلدانی را انتخاب کنید که حداقل پنجاه سانتی‏متر ارتفاع داشته باشد.

۵ـ حدودا در مردادماه این گیاه کاملاً غیرفعال می‏شود و یک استراحت کوتاه دارد. در این هنگام برای چند روزی از آبیاری گلدان و اضافه نمودن کود شیمیایی به آن خودداری نمایید.

منبع

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
پرنده بهشتی یا مرغ بهشتی
مشخصات: اسم علمی پرنده بهشتی Strelitzia reginae ، از خانواده Musaceae می‌باشد. این جنس دارای ۵ گونه از گیاهان علفی همیشه سبز دائمی است. گونه مورد نظر بومی جنوب آفریقا بوده و ارتفاع آن به حدود یک متر می‌رسد.این گونه دارای برگهای سبز نسبتا روشن و تخم مرغی شکل است. گلآذین این گیاه به طول ۱۵ سانتی متر در بهار، در انتهای ساقه‌ای به طول یک متر به وجود می آید. گل آذین شامل اسپات سبز بار گه های ارغوانی و قایق مانند است که از آن گلهای نارنجی و آبی رنگ خارج می‌شوند. درجه حرارت زمستان، برای این گیاه باید حدود ۱۰ درجه سانتیگراد باشد.

مراقبت: پرنده بهشتی به نور متوسط تا زیاد، بالای محیط، خاک همیشه خیس رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۲ گرم در لیتر، هرهفته یکبار، از فروردین تا مهرماه، مصرف نمود.

خاک: خاک مغذی و کمی ماسه برای پرورش گیاه پرنده بهشتی مطلوب و مناسب است.

ازدیاد: تکثیر پرنده بهشتی نیاز به هنرمندی و صبر زیادی دارد. بذرهای این گیاه به رنگ قهوهای بوده و توده ای از کرکهای نارنجی دارد. تکثیر بذرها در دستگاه تکثیر کننده، در دمای ثابت ۲۴ درجه سانتیگراد، ۶ ماه طول خواهد کشید.وقتی جوانه ها رشد کرده و بزرگ شدند، می توانید آنها را جابجا کنید و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. این گیاه را در اواسط تا اواخر بهار با روش تقسیم بوته هم می توان تکثیر کرد. ابتدا خاک را مرطوب کنید و گیاه را از گلدان خارج نمایید با دقت هر گیاه جدیدی را که حداقل ۳ یا ۴ برگ داشته باشد، از گیاه مادری جدا کنید. و در ریشه دهی صورت بگیرد. گلدانهای جدید را در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید و خاک را نسبتا مرطوب نگهدارید.

منبع

[عکس: Strelitzia_reginae.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }