خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
 • 9 رأی - میانگین امتیازات: 2.56
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر

مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #1
اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
احتياط ها:

قبل از اينکه شروع به نصب اجزا در داخل کيس کنيم، ما احتياج به آشنا شدن با تعدادی احتياطات پايه ای در رابطه با استفاده از تجهيزات داريم.
چيپ ها، پين ها و اتصالات روی قسمتهای مختلف کامپيوتر، ظريف و حساس هستند و بد به کاربردن آنها می تواند نتايج تاسف باری داشته باشد. هميشه بايد سعی کنيم که کارتها و ساير بردها را با گرفتن از لبه هايشان جابجا کنيم و مورد استفاده قرار دهيم. نبايد اتصالات فلزی طلارنگ روی چيپ های حافظه و کارتها لمس شوند، زيرا مايعات استخراج شده از انگشتها مشکل ساز حتما بايد آنرا از برق کشيد. همچنين بايد نسبت به ،PC هستند و هميشه قبل از کار بر روی الکتريسيته ساکن محتاط بود. جرقه ناشی از جابجايی الکتريسيته ساکن توسط نوک انگشتان، می تواند برای هميشه يک چيپ را خراب کند. تا حد ممکن نبايد کامپيوتر را در محيط فرش شده اسمبل کرد.
قبل از آنکه قطعه ای را در کامپيوتر از جای خود برداريم، بايد کارهای زير را دنبال کنيم: پاهای خود را بر جای خود محکم کنيم و حرکت ندهيم با تماس با فلز در تماس با زمين- از جمله پشت کيس کامپيوتر وقتی متصل به سوکت سه پايه ای است- بر زمين تکيه دهيم تا هرگونه حرکت در حال سکون در بدنمان را از بين ببريم بدون حرکت پاهای خود، هر چه را که بايد با قطعه مورد نظر از کامپيوتر انجام دهيم را انجام ميدهيم.
اگر احتياج به حمل قطعه ای از کامپيوتر شخصی خود را داريم، آن را در يک بسته حمل می کنيم که قطعه مورد نظر ثابت باشد و حرکت نداشته باشد.
پاهای خود را محکم می کنيم و خود را به زمين ثابت می کنيم قبل از آنکه قطعه را از بسته
حمل جابجا کنيم.
کامپيوتر شخصی خود را در ميز بزرگی اسمبل می کنيم. بايد اطمينان پيدا کنيم که فضای کافی برای قرار دادن قطعات بر روی آن داريم. يک ظرف يا کاسه کوچکی برای پيچ ها و ابزارهای ريز ديگر به کار می بريم. برای کار اسمبل احتياج به انبردست و آچار و پيچ گوشتی چهار سوی کوچک و پيچ گوشتی دوسوی کوچک داريم. همچنين ممکن است به يک آينه کوچک و يک چراغ قوه احتياج پيدا کنيم وقتی می خواهيم در اطراف کيس که قابل رويت نيستند کار کنيم.

* در این تاپیک نحوه اسمبل کردن سیستم را مرحله به مرحله شرح خواهم داد.Flowerysmile
۳-۴-۱۳۹۱, ۰۹:۴۶ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از Alisa به دلیل این ارسال سپاس کرده.
ماهی طلا ماهی گلی
مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #2
RE: اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
١- مطالعه کتابچه مادربورد:

برای اسمبل کردن بايد ابتدا کتابچه مادربورد را مطالعه کنيم.
با مطالعه کتابچه مادربورد قبل از شروع به اسمبل کردنPCمی توان مقدار زيادی در وقت ، خود صرفه جويی کرد و دردسر خود را کم کرد، حتی اين مطالعه قبل از خريدن حافظه و cpu نيز می تواند بسيار مفيد باشد. همه کتابچه های مادربورد، همه اطلاعاتی را که بايد داشته باشند ندارند، ولی اکثر قريب به اتفاق شرکتهای معروف ( مانند Abit و Asus ) مستندات تشريحی را تهيه می کنند. کتابچه ها اطلاعات مهمی را به ما ميدهند، از جمله اينکه چگونه جامپرها را ست کنيم و کدام اسلاتها برای نصب انواع رم هستند. هر چند توصيه می شود که از مادربورد بدون جامپر استفاده شود، بعضی از مادربوردها ممکن است شامل تعدادی جامپر يا سوئيچهایDIP باشند. مادربوردهای مبتنی بر چيپ ست 266 VIA KT
دارای يک جامپر جهت تغيير بين ٢٠٠ مگاهرتز و ٢۶۶ مگاهرتز ، front side گذر گاه هستند و مادربوردهای RAID معمولا دارای تنظيم سوئيچ های DIPهستند.
۳-۴-۱۳۹۱, ۱۱:۳۴ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #3
RE: اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
٢- نصبCPU :

اگر از يک cpu ی سوکت دار استفاده می شود:
بايد cpu را از لبه ها يش در دست بگيريم و به گوشه های رديف پين های آن نگاه کنيم، يک يا دو تا از گوشه ها بايد پينهای کمتری از بقيه داشته باشند. سپس به سوکت روی مادربورد نگاه می کنيم و گوشه هايی که مشابه با گوشه های تک cpu است را شناسايی می کنيم. سپس بازوی کوچک را بلند کرده و به نزديک سوکت مادربورد برده و به ملايمت و آرامی، با هم خط کردن گوشه های مناسب و مقتضی cpu ، را در سوکت قرار ميدهيم.
در هنگام داخل کردن cpu از فشار استفاده نمی کنيم. Cpu بايد به درستی در جای خود بلغزد و قرار گيرد. اگر اين گونه نشد، اطمينان پيدا می کنيم که بازوی آزادسازی سوکت کاملا بلند شده باشد و گوشه های تک cpu با گوشه های مربوطه در سوکت تطابق داشته باشند. سپس بازو را به پايين فشار داده و مطمئن می شويم که آن را به جای درست خود
چفت می کنيم.

سپس کولر cpu را اضافه می نماييم. برخی از کولرهای cpu نوارهای گرمايی از قبل تعبيه شده دارند که در جايی قرار دارد که در تماس با cpu است. اگر کولر از اينگونه بود، هرگونه پوشش محافظ را جدا می کنيم (معمولا نواری از پلاستيک آبی). اگر کولر نوار گرمايی متعلق به خود را نداشت، مقدار کمی از خمير گرمايی را در وسط cpu پخش ميکنيم ( خمير گرمايی خيلی موثرتر از نوار گرمايی است، بنابراين اگر کولر نوار داشته باشد ممکن است کار بهتر اين باشد که آن را جدا کنيم). کولر cpu را به سوکت همانطور که در دستورالعملهايش توضيح داده شده مرتبط می سازيم. در مکانيزم بستن کولر ممکن است به مقدار زيادی فشار احتياج باشد، ولی از فشار دادن کولر به طور شديد به طرف پايين بر روی هسته cpu اجتناب می کنيم، فشار مستقيم زياد می تواند هسته هایAthlon را خرد کند. ممکن است بهتر اين باشد از يک سری انبردستهای با سرهای برآمده سوزنی برای متصل کردن کولر استفاده کنيم. سرانجام، کابلهای تغذيه کولر را به محل سه شعبه ای نزديک بر روی مادربورد متصل می سازيم.


[تصویر: 20120623084315_---cpu.jpg]


اگر ازcpu اسلاتی استفاده می شود:
اگر قبلا کارت cpu را به درون کارتريج/ کولر وارد نکرده اند اين کار را انجام می دهيم. محلهای نصب کارتريج را به سوراخهای مقتضی موجود بر روی مادربورد پيوند می زنيم. کارتريج را به درون اسلات cpu وارد می کنيم و آن را با محلهای نصب محکم می سازيم. کابلهای تغذيه کولر را به محل سه شعبه ای نزديک بر روی مادربورد متصل می سازيم.
۳-۴-۱۳۹۱, ۱۱:۱۵ عصر
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #4
RE: اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
٣- نصب حافظه:

مادربوردها دو يا بيشتر اسلاتهای بلند دارند که معمولا نزديک cpu هستند که مشابه پين های اتصالی طلايی بر روی حافظه های DIMM می باشند. بايد توجه کرد که نمی توان انواع گوناگون RAM را ترکيب و تطبيق ساخت. نبايد DIMMهای 133 PC و PC100 را با هم به کار برد و نبايد حافظه ECC و non-ECC را با هم ترکيب ساخت.
بايد از کتابچه مادربورد کمک گرفت تا انواع حافظه هايی که مادربورد پشتيبانی می کند را مشخص ساخت. اما به هر حال غالبا می توان DIMM های حافظه ها با سايزهای مختلف را با هم ترکيب ساخت. به عنوان مثال، اگر يک 128MB PC133 NON-ECC DIMM و يک DIMM 256MB PC133 NON-ECC داشته باشيم احتمالا می توانيم آن دو را با هم به کار گيريم. از کتابچه مادربورد استفاده می کنيم تا ببينيم چگونه DIMM های سايزهای مختلف را مرتب و بچینیم.

برای نصب حافظه، اطمينان پيدا می کنيم که مادربورد بر روی سطح صافی قرار دارد و هيچ چيزی زير آن قرار ندارد. هر سوکت DIMM يک قلاب ( گيره قفلی) در هر انتهای آن خواهد داشت تا اتصال حافظه را وقتی درون آن قرار دارد مستحکم کند. به گيره های قفلی ضربه سبک و ناگهانی وارد می سازيم تا باز شوند. DIMM ها را يکی يکی وارد می سازيم. شکافهای بر روی لبه DIMM ها را با برآمدگی در سوکت DIMM مرتب می سازيم. فشار مساوی بر کل محل وارد می سازيم تا با صدای تيک شديدی به جای خود بيفتد. هنگاميکه DIMM را به داخل سوکت فشار می دهيم گيره های قفلی بايد بسته شوند. قبل از اقدام بيشتر، اطمينان پيدا می کنيم که DIMM کاملا به جای خود وارد شده است و قفل ها بسته هستند.

[تصویر: 20120623091915_qk23wxf3718jho9sns3z.jpg]
۴-۴-۱۳۹۱, ۰۹:۳۸ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #5
RE: اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
۴- محکم کردن مادربورد در داخل کيس:

کاور کيس را بر داشته، در داخل آن بايد يک بسته سخت افزار باشد، شامل پيچ های عريض، پيچ های باريک، برجستگی هايی از جنس برنج، واشرهای نايلونی قرمز رنگ و ضمائم ديگر. قبل از آنکه مادربورد را نصب کنيم، ابتدا بايد کيس را با برداشتن هر گونه چيز قابل جابجايی که ورود را مشکل می سازد آماده سازيم. اگر از يک tower case استفاده می شود، آن را به کنار می خوابانيم. نگاهی به صفحه فلزی بزرگ در زير آن می اندازيم. سوراخهايی متعددی خواهد داشت، تعدادی از آنها برای آن است که ما با برجستگيهايی برای پشتيبانی کردن مادربورد خود آنها را پر سازيم. اگر مادربورد خود را از نزديکی چک کنيم، سوراخهايی با حاشيه نقره ای خواهيم يافت. اغلب آنها با سوراخهای برجسته در داخل کيس منطبق خواهند بود به خاطر روشی که بر اساس آن کيس های ATX و بردها استاندارد شده اند.

[تصویر: 20120623092521_1.jpg]

حداقل ۶ برجستگی را برای محکم کردن مادربورد خود به کار می گيريم و اطمينان پيدا می کنيم که هر برجسته برنجی که ما نصب می کنيم، با سوراخی در مادربورد انطباق دارد. نبايد هر برجستگی که به طور کامل با مادربورد پوشانده می شود ( با سوراخهای آن انطباق ندارد) را نصب کرد، زيرا تماس غير صحيح بين مادربورد و کيس می تواند باعث سوء عمل و خرابی شود. از يک جفت انبردست، برای پيچ دادن برجستگيهای هر گوشه مادربورد و حداقل دو يا بيشتر برای پشتيبانی از وسط مادربورد يکی نزديک اسلات AGP قهوه ای و ديگری در جهت مخالف، استفاده می کنيم. اگر خواستيم می توانيم از تعداد بيشتری استفاده کنيم.
سپس منطقه برجسته روی مادربورد را آماده می کنيم که پشت کيس می باشد که به سريال mobo، موازی، USB و پورتهای ديگر مربوط می شود. برخی از کيس ها صفحات پانچ شده ای دارند که قسمتی يا همه سوراخهای برجسته را می پوشانند، پانچ آنها را جدا کرده و آنها را دور می ريزيم. برخی از کيس ها يک صفحه برجسته جداگانه دارند که بايد آنرا به محکمی به درون محل قبل از وارد کردن مادربورد اضافه کنيم.

[تصویر: 20120623093212_2.jpg]


مادربورد را به درون کيس وارد می کنيم. مطمئن می شويم که هيچ چيز زير آن نيفتاده يا نلغزيده است. از لبه هايش آنرا نگه ميداريم. بايد مواظب باشيم که آنرا به کمک کولرcpu يا اجزاء برد نگيريم. اگر مواظب نباشيم ممکن است چيزی را بشکنيم. هماهنگ سازی برجستگيها احتياج به مهارت کمی دارد ولی بايد با صبر و حوصله کار کنيم و به چيزی فشار وارد نکنيم.
وقتی که مادربورد در جای خود است يک پيچ را ( عريض يا باريک، هر کدام را که برجستگی ها لازم دارند) برای هر برجستگی همراه با يک واشر نايلونی به کار می بريم.
هر پيچی را با يک يا دو دور چرخش می بنديم، اما هيچ کدام را محکم نمی کنيم تا وقتی که همگی آنها را ببنديم. وقتی همه پيچها را نصب کرديم از اول همه پيچها را محکم می کنيم. سپس دسته کابل بزرگتر پاور را از تغذيه پاور به سوکت بزرگ پاور روی مادربورد متصل می کنيم.

[تصویر: 20120623092803_3.jpg]

مادربوردهای پنتيوم ۴ دارای سوکت پاور ديگر و کوچکتری نيز هستند، به جهت اينکه پاورهای ATX جديد دارای يک کانکتور برای اين مورد هستند.
اکنون يک بسته کوچک سيم پيدا می کنيم که از جلوی کيس بيرون زده و دارای کانکتورهای کوچکی است که دارای برچسبهايی مثل “Power LED” و “Power SW” و “Speaker” و “hd led” و احتمالا چيزهای ديگری می باشد. بيشتر مادربوردها دارای قالبهای کوچک پين مخصوص اين کابلها می باشند. کتابچه مادربورد دارای دياگرامی است که نشان می دهد که هر کدام از اينها به کدام يکی تعلق دارد.

[تصویر: 20120623093047_4.jpg]
۴-۴-۱۳۹۱, ۰۹:۵۹ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,628
تاریخ عضویت:
بهمن ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 2213


محل سکونت : کوردستان
ارسال: #6
RE: اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر
۵- تست اول:

قبل از آنکه به ادامه کار بپردازيم ما بايد مطمئن شويم که مادربورد و
پردازنده به درستی کار ميکنند. بيشتر کيس ها به کامپيوتر اجازه کار با کيس باز را می دهند.
کارت گرافيک خود را نصب و آن را با يک پيچ محکم می کنيم. سپس يک کابل پاور AC به منبع تغذيه پاور متصل می کنيم و مانيتور را به پورت VGA کارت گرافيک متصل می کنيم. کیبورد را به يک 2/PS متصل می کنيم. اگر منبع پاور دارای يک سوئيچ در بيرون باشد آنرا روشن کرده و سپس دکمه پاور را روی PC می زنيم.

[تصویر: 20120623093830_5.jpg]

اگر اتفاقی نيفتاد احتمالا فراموش شده که کابل AC به سوکت روی ديوار متصل شود يا يکی از کابلهای جلوی کيس به مادربورد به طرز صحيحی متصل نشده است ( ابتدا کانکتورهای “reset SW” و “Power SW” را چک می کنيم).
اگر پاور به درستی کار می کند ما بايد حداقل صدای فن پاور را بشنويم و فن cpu نيز بايد بچرخد. وقتی همه چيز کار کند ما بايد Power-On Self Text )POST Screen) با متن سفيد روی پس زمينه مشکی را ببينيم.
POST نشان می دهد که کامپيوتر چقدر حافظه دارد و به طور اتوماتيک درايوهای IDE را شناسايی می کند. با اين تست ما مطمئن می شويم که مادربورد و RAM و cpu همگی کار می کنند.
اگر POST ظاهر نشد نبايد نگران شد. کامپيوتر را خاموش و از برق می کشيم و تمام اتصالات را چک ميکنيم. اطمينان حاصل می کنيم که همهDIMM ها سرجايشان محکم هستند و کارت گرافيک در اسلات AGP محکم نصب شده است و مادربورد در داخل کيس درست نصب شده است. اگر پشت سر هم صدای بيپ بشنويم به اين معنی است که مادربورد می خواهد يک کد اشتباه را به ما بدهد ( و حداقل به اين معنی است که ما اسپيکرهای PC را درست نصب کرده ايم).
کتابچه مادربورد را چک ميکنيم تا بفهميم که چه چيزی را مادربورد می خواهد به ما بفهماند. بعضی از مادربوردها دارای يک سری LED هستند که کدهای اشتباه را نشان می دهند.
وقتی همه چيز درست بود PC را از برق کشيده و نصب بقيه قطعات را ادامه ميدهيم.
۱۲-۴-۱۳۹۱, ۱۱:۱۸ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Package_favorite نحوه ی اسمبل کردن کامپیوتر zin.pro 1 2,259 ۶-۲-۱۳۹۱ ۰۶:۵۸ عصر
آخرین ارسال: zin.pro


ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد