امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصول استفاده از رنگها در طراحی لباس
#1
اصول استفاده از رنگها در طراحی لباس


در ایران، هر چقدر دلتان بخواهد خیاط داریم و هر کسی برای خودش خیاط آشنایی دارد که هرازچندگاهی چند دست لباس برایش میدوزد، جالب است بدانید که در کشورهای اروپایی مانند انگلیس، عکس آن است. آنجا طراحان لباس زیادی در جامعه حضور دارند ولی کمتر کسی فکر رفتن به خیاطی را به ذهن خود راه میدهد چون این کارها در آن کشورها هزینه زیادی برمیدارد. در کشورهای اروپایی کسی مانند ما عادت ندارد برای یک مهمانی به بورس پارچه فروشیها سر بزند و لباس دلخواهش را بدوزد.
بنابراین حالا که از این نظر حسابی دستمان باز است، بد نیست علم انتخاب رنگ در طراحی لباس را یاد بگیریم. در این صورت در لباسهایتان بیش از پیش خواهید درخشید.

[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#2
● چشم نوازتر شوید

انتخاب رنگهای مناسب برای لباس چیزی فراتر از سلیقه شخصی است. ممکن است متخصص طراحی لباس، ترکیب نارنجی و فیروزهای را برای لباس بپسندد ولی پسند دیگران احتمالا چیزی دیگر است. چون متخصص طراحی لباس با آشنایی از رنگها، رنگهایی را کنار هم میچیند که با هم هماهنگ باشند. هماهنگی در رنگ لباسهایی که انتخاب میکنید مانند هماهنگی در نتهای موسیقی است. همانطور که هماهنگی در نتهای موسیقی میتواند آهنگی گوش نواز بیافریند، هماهنگی در رنگبندی لباس میتواند شما را چشم نوازتر نشان دهد.● از دایره رنگ کمک بگیرید


دایره رنگ، دایره مشهوری است که رنگها در آن با اصول ویژهای چیده شدهاند. اگر شما اصول استفاده از این دایره رنگ را در طراحی لباس یاد بگیرید میتوانید لباسهایتان را با استفاده از الگوهایی که این دایره رنگ در اختیارتان قرار میدهد، ست کنید و جذابتر به نظر بیایید.
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#3
● رنگهای مشابه


در جهت عقربه های ساعت رنگهای مشابه در کنار هم قرار میگیرند. برای مثال، قرمز و نارنجی و یا زرد و سبز روشن و یا سبز سیر و یشمی، شما میتوانید این ترکیبات را برای لباسهایتان انتخاب کنید و بسیار برازنده تر به نظر بیایید.


● رنگهای متضاد


میان هر رنگ و رنگ متضاد آن سه رنگ فاصله است. برای مثال، قرمز و سبز سیر یا نارنجی و یشمی، یا سبز روشن و بنفش. رنگهای متضاد شما را پررنگتر به نظر میرسانند و قدرت رنگهای لباسهایتان را بیشتر نشان میدهد. میتوانید رنگ روسری و مانتو و یا بلوز و دامنتان را متضاد انتخاب کنید.
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#4

● رنگهای مکمل


چنین رنگهایی در دایره رنگ درست در مقابل هم قرار میگیرند مانند قرمز و سبز، نارنجی و آبی و یا زرد و بنفش روشن یا سبز روشن و بنفش سیر.


● رنگهای گرم و سرد روشن یا تیره

بسیار عالی است که شما از ترکیب رنگها در طراحی لباستان استفاده کنید. انتخاب رنگهای گرم و یا سرد، زنده یا کدر و مرده و یا روشن و یا تیره میتواند چهره شما را در لباستان بسیار متفاوت جلوه دهد:
▪ رنگهای گرم و سرد
قرمز، نارنجی، زرد، صورتی ، قهوه ای را رنگهای گرم میدانند. این رنگها در لباس توجه برانگیزند. رنگ گرم خودنما است و احساسات را برمی انگیزد. ترکیب رنگهای گرم در کنار هم در سر تا پای شما، شما را جسور و غنی و زنده جلوه میدهد. پوشیدن این رنگها را به دختر خانم های جوان در مهمانیهای دخترانه پیشنهاد میکنیم. برعکس طیف سبز تا بنفش که شامل آبی و سایه خاکستری است، رنگهای سردند. مجموعه ای از رنگهای سرد احساس منفی را منتقل میکند ولی همیشه هم اینطور نیست. مجموعه ای از رنگهای سبز و آبی گاه احساس پاکیزگی را تداعی میکند.
▪ رنگهای زنده و مرده
اگر شما گروهی از رنگهای زنده را چه گرم و چه سرد در کنار هم به کار ببرید، مانند این است که عده ای آدم جدی در محفلی همه با هم و درباره مطلب واحدی جر و بحث میکنند. کاربرد این رنگها در لباس بچه ها سلامت و شادابی آنها را نشان میدهد. رنگهای مرده را حتما در کنار یک رنگ زنده به کار ببرید تا تاثیر مطمئن تری بگذارند.
▪ رنگهای روشن و رنگهای تیره
رنگهای ملایم در طراحی لباس خانم ها، شخصیت ملایمتری را نشان میدهند. برعکس رنگهای روشن، رنگهای تیره مانند قرمز تیره، ارغوانی تیره، سبز تیره، آبی تیره، احساسی از بزرگی و قدرت را منتقل میکند که مناسب پوشاک مردانه و لباسهای رسمی است.
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
دایره رنگ

[عکس: 20120522070955_010cc2cb007491d9dfc143b31214fd30.jpg]

[عکس: 26317775649884742706.png]

[عکس: 20120522071154_jp0171.jpg]
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#6
● استفاده از رنگها در طراحی لباس

خیلی ها چون رنگ ویژهای را دوست دارند بیشتر لباسهایشان را در آن مایه انتخاب میکنند ولی بد نیست اثر هر یک از رنگها را بشناسید، شاید نظرتان این بار که به خرید رفتید درباره رنگ لباسهایی که میخرید تغییر کرد:

▪ قرمز
قرمز رنگ پر شور و نشاطی است. رنگ قلب و زبانههای آتش. قرمز نگاه را به طرف خود میکشاند. استفاده از رنگ قرمز برای پیراهن و رنگ سفید برای دامن شما را با نشاط تر و زنده تر جلوه میدهد. قرمز رنگ جوانی است و نوجوانان و جوانان میتوانند لباسها و حتی کفش و کیف خود را در این مایه برگزینند.
▪ زرد
زرد رنگ اخطار است ولی نشانه توجه و شادمانی نیز هست. رنگ آفتاب و گل نرگس. فراموش نکنید اگر لباسهایی به رنگ زرد و خیلی درخشنده انتخاب میکنید، موجب خستگی چشم میشود. رنگهای لیمویی بهتر از رنگ زرد برای لباس جلوه دارند. اگر شما روسری زرد را انتخاب کردهاید، میتوانید آن را با مانتویی مشکی ست کنید تا زیباتر شود.
▪ سبز

سبز رنگ آرامش و درختان است. سبز بهار و طراوت را در ذهن تداعی میکند. شما میتوانید گردنبندهای سبز را با کیف و یا کفش در این مایه ست کنید و بدرخشید.
▪ آبی
آبی رنگ آسمان و دریاست. لباسهای آبی هم مانند لباسهای سبز آرامش را القاء میکنند. اگر شما یک پیراهن یا روسری آبی روشن بپوشید، جوان و پرانرژی به نظر میآیید، به همین دلیل است که از این رنگ در طراحی لباسهای ورزشی زیاد استفاده میشود. آبی سیر نشانه وقار است بنابراین گوشواره ها و گردنبندهایی از این رنگ شما را سنگینتر جلوه میدهد. آبی نشانه نظافت و پاکیزگی نیز هست، به همین دلیل است که بسیاری از دندانپزشکان و کادر بهداشتی از این رنگ در لباسهایشان استفاده میکنند.
▪ بنفش
بنفش رنگ دلفریبی است که از دیرباز رنگ ملکه ها بوده است. بنفش ملایم در لباسهای مهمانی و یا به عنوان روسری شما را رازگونه و جذاب نشان خواهد داد.
▪ قهوه ای
قهوه ای رنگ رسمی به شما میرود، به ویژه اگر اشیا و لباسهای چرمی را در رنگ اصلی خود که قهوه ای است برگزینید، بسیار شیک و رسمی به نظر خواهید رسید. رنگ قهوه ی برای محل کار و مکانهای رسمی عالی است.
▪ سفید
سفید سمبل پاکی و بیگناهی و صلح است. قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دستکم نگیرید. آقایان اگر یک شلوار سفید و خانمها اگر یک مانتو سفید در کمد لباسشان داشته باشند میتوانند به راحتی آن را با هر پیراهن و روسری ست کنند.
▪ سیاه
سیاه رنگ شب و عزاست. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را محبوب هنرپیشه ها و سیاستمداران ساخته است. اگر میل دارید که در یک مهمانی رسمی تر و به نظر بیایید، لباسهایی بپوشید که از رنگ سیاه در آن استفاده شده است. رنگ سیاه شما را لاغرتر نشان میدهد.

[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#7
واژه نامه « 1 ساختار بصری رنگ

رنگ بی فام ....................................... Achromatic Color
اصطلاحی برای سیاه یا سفید یا هر نوع خاکستری که دارای
فام نیستند و از جنبه علمی رنگ محسوب نمی شوند.
رنگ ............................................................................ Color
رنگ فام دار ....................................... Chromatic Color
اصطلاحی برای رنگ های پایه، قرمز، زرد، سبز یا آبی یا
رنگ های حد واسط بین این رنگ ها
رنگ بندی ................................................. Color Scheme
نحوۀ سازماندهی رنگ های اساسی موجود در یک اثر هنری
رنگ های مکمل ..................... C omplementary Colors
دو رنگ که اگر به نسبت درست با هم آمیخته شوند
خاکستری سیاه ایجاد می کنند و به دلیل تباین اگر در کنار
هم قرار گیرند یکدیگر را تقویت می کنند.
رنگینه )ملوّن( .............................................................. D ye
مادة طبیعی یا مصنوعی که برای رنگ کردن مواد دیگر به کار
برده می شود، مانند روناس، قرمز دانه، نیل و غیر آن ها
1 واژه ها در تمام واژه نامه ها، به اعتبار معادل غربی آن ها، براساس حروف الفبای انگلیسی تنظیم
شده اند.
توان رنگ .............................................................. Intensity
یکی از ویژگی های سه گانۀ هر رنگ که قوت و درخشندگی
آن را مشخص می کند، کیفیت نوری است که از یک رنگ
منعکس می شود.
رنگ خنثا .......................................... N eutralized Color
رنگی که به سبب مخلوط شدن با خنثا ها یا با یک رنگ مکمل
به خاکستری گراییده و یا شدت آن کاهش یافته است.
رنگیزه .................................................................... Pigment
مادۀ گَرد شده ای که با ح لّال مخلوط می شود و رنگْ ماده را
می سازد.
خلوص رنگ .............................................................. Purity
مقدار فام نمایان در یک رنگ )برای مثال: صورتی، ناخالص
است، زیرا «قرمزی » کمتری از خود نشان می دهد(.
رنگْ ماده ...................................................................... Paint
مادة رنگی مورد استفاده در نقاشی که از رنگیزۀ ساییده
شده در یک ح لّال به دست می آید
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#8
سلام می شه یه کتاب یا سایت خوب برای طراحی لباس معرفی کنید؟
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فهرست تاپیکهای موجود در زیرانجمن اصول طراحی لباس رويا صادقي 0 769 ۰۴-۱۲-۱۳۹۲, ۱۰:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: رويا صادقي
  اصول طراحی لباس زنانه و دخترانه honar 4 4,574 ۱۶-۱۰-۱۳۹۱, ۰۱:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: honar
  تاریخچه طراحی لباس honar 0 1,369 ۰۳-۰۳-۱۳۹۱, ۰۲:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: honar