خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اطلاعات جامع درباره خرگوش

خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #1
Package_favorite اطلاعات جامع درباره خرگوش
[تصویر: 20130504092611_yfd4paize49xomymn5tf.jpg]

مراقبت و تغذیه خرگوش

خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند و بهتر است چندین خرگوش در کنار هم نگهداری شوند. چند خرگوش ماده در صورت که فضای کافی در اختیار داشته باشند می توانند در کنار هم زندگی کنند ولی خرگوش های نر در رصورتی که در یک جا نگهداری شوند با هم جنگیده و آسیب جدی به یکدیگر وارد می کنند. بتهرین روش نگهداری خرگوش ها نگهداری یک خرگوش نر عقیم شده با یک خرگوش ماده عقیم شده است. همچنین دو یا چند خرگوش نر عقیم شده نیز با مسالمت در یک قفس زندگی می کنند.

طول عمر خرگوش ها 5 تا 10 سال است، دوران آبستنی در آنها 28-32 روز و تعداد بچه های متولد شده 4-12 عدد می تواند باشد.

محل نگهداری: خرگوش را می توان در باغ و باغچه و یا در منزل نگهداری کرد

نگهداری در محیط باز: خرگوش ها حیوانات مقاومی هستند و معمولا به جز سرمای شدید در فضای باز با مشکل خاصی مواجه نمی شوند. با این وجود در صورتی که خرگوش در باغ یا باغچه زندگی می کند باید همواره محلی به عنوان سایه بان در اختیار داشته باشد تا در اثر تابش شدید نور خورشید دچار گرما زدگی نشود و همیشه مقداری آب تازه در اختیار حیوان قرار داشته باشد. اطراف محل زندگی خرگوش به منظور جلوگیری از حمله سایر حیوانات و نیز جلوگیری از فرار خرگوش ها باید توسط توری فلزی پوشیده شود.

نگهداری در منزل: خرگوش ها را می توان در منزل در یک قفس و یا لانه نگهداری کرد. قفس خرگوش ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا خرگوش بتواند در آن به صورت ایستاده و خوابیده با بدنی کشیده قرار بگیرد. قفس باید دارای ظرف آب باشد و آب کافی و تازه همیشه در دستری قرار داشته باشد.

خرگوش ها معمولا به سرعت استفاده از ظرف محل دفع ادرار و مدفوع را یاد می گیرند ولی در ابتدا ممکن است لازم باشد تا چند قطره از ادرار و یا روزنامه آغشته شده به ادرارشان را در محل مربوطه قرار داده شود و چندین بار در روز نیز خرگوش را داخل ظرف مخصوص ادرار و مدفوع قرار داد. داخل ظرف را می توان با خاک مخصوص گربه پر کرد تا بستری مناسب برای جلوگیری از پراکنده شدن ادرار و مدفوع فراهم آید. به جای خاک گربه می تواند از روزنامه تمیز نیز استفاده نمود ولی قدرت جذب آب خاک مخصوص بیشتر است. همیشه باید وسایلی لوله ای شکل و توخالی مانند لوله پولیکا در اختیار خرگوش باشد تا در مواقع احساس خطر بتواند داخل آن پنهان شود. براده چوب کف پوش مناسبی برای خرگوش ها نیست زیرا خرده های چوب تیز بوده و امکان نفوذ به پوست و ایجاذ زخم عفونی وجود دارد.

همیشه اسباب بازی های جویدنی و قطعات شاخه درخت و چوب باید در اختیار خرگوش باشد تا با استفاده از آن نیاز دندانها برای جویدن برطرف گشته و دندانها کوتاه نگاه داشته شوند.

خرگوش ها باید از سیم برق دور نگه داشته شوند زیرا جویدن سیم برق می تواند با خطر برق گرفتگی همراه باشد.
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۰:۵۷ صبح
یافتن سپاس نقل قول
خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #2
RE: اطلاعات جامع درباره خرگوش
تغذیه خرگوش

بهترین غذا برای خرگوش ها علوفه تازه و علوفه خشک با کیفیت بالا است. 18-24% از حجم غذای روزانه را می تواند فیبر های خوراکی (پلت جوندگان) با مقدار پروتئین بالا تشکیل دهد. علف یونجه به خصوص برای خرگوش های در حال رشد بسیار مناسب است و حاوی مقدار زیادی کلسیم می باشد ولی مصرف بیش از اندازه آن می تواند موجب ایجاد سنگ ادراری و مشکلات کلیوی شود. علوفه خشک و تازه باید همیشه در اختیار خرگوش ها باشد و می توان برای کاهش سرعت خوردن، آن را پشت توری یا میله قفس قرار داد به گونه ای که هر بار مقدار کمتری در اختیار خرگوش قرار بگیرد. سبزی و میوه های تازه (میوه های کم شیرین) مانند سبزی خوردن، کلم، گل کلم و کاهو و انواع سبزی های ریشه ای مانند هویج و ترب نیز باید در اختیار خرگوش قرار داده شود. هویج را می توان از سقف قفس آویزان نمود تا به عنوان اسباب بازی خوردنی مورد استفاده قرار گیرد و سرعت خوردن آن کاهش یابد.

دندانهای خرگوش در تمام طول عمر رشد می کنند زیرا در محیط طبیعی خرگوش ها از علوفه خشبی و سخت تغذیه کرده و دندانهایشان مرتب ساییده و کوتاه می شود. به همین دلیل در خرگوش های خانگی در صورتی که با علوفه خشک فراوان تغذیه نشوند رشد دندانها تا حدی ادامه می یابد که دیگر خرگوش قادر به جویدن نبوده و در این حالت درمانی نیز قابل انجام نخواهد بود. به همین دلیل همواره باید پیش از هر غذای دیگری علوفه خشک در اختیار خرگوش قرار داده شود و سایر غذاها را تنها پس از اینکه خرگوش حداقل 70% از حجم غذای روزانه اش را از علوفه خشک تامین نموده در اختیارش قرار داد.

دانه های روغنی مثل گردو با پوسته چوبی می توانند تنقلات مفیدی باشند که نباید بیشتر از 2 بار در هفته در اختیار خرگوش قرار داده شوند.

ذرت تازه و یا خشک به صورت کامل و یا دان شده نیز می تواند بخشی از غذای غیر علوفه ای خرگوش را تامین کند. برگ های ذرت نیز می توانند بخشی از غذای علوفه ای را تامین کنند.

برخی خرگوش ها در صورتی که مخلوطی از علوفه و دانه های روغنی (گردو، بادام و ...) و سبزیجات در اختیارشان قرار داده شود از میان این غذاها برخی را مانند دانه های روغنی و سبزی را انتخاب می کنند که این کار منجر به بروز پوکی استخوان و کمبود کلسیم و رشد بیش از حد دندانها خواهد شد. به همین دلیل باید غذا ها تک به تک در اختیار خرگوش قرار گیرد و ابتدا علوفه خشک مصرف شود و در پایان روز و تنها به عنوان مکمل غذایی و تنقلات از دانه های روغنی و میوه و سبزی استفاده شود.

خرگوش ها به مواد غذایی شیرین علاقه زیادی دارند ولی مواد غذایی شیرین می توانند منجر به اسهال شدید و کشنده و یا از کار افتادن حرکت روده ها شوند به همین دلیل از هرگونه تغییر ناگهانی جیره غذایی و دادن مواد غذایی حاوی قند زیاد مثل میوه های شیرین و سیب زمینی و چغندر قند به خرگوش ها اجتناب نمایید. این نوع مواد غذیی تنها به میزان کم و با نظارت دامپزشک در خگوشهای بی اشتها برای ترغیب خرگوش به خوردن غذا قابل استفاه هستند.

سنگ های جویدنی مخصوص جوندگان به اشکال مختلف در بازار موجود است که می توانند به عنوان منبعی از کلسیم و ویتامین ها و نیز وسیله ای برای ساییده شدن دندانها در اختیار خرگوش قرار گیرند.

خرگوش هایی که در طول روز حداقل 2 ساعت آفتاب مستقیم دریافت نمی کنند نیاز به ویتامین D خوراکی دارند که طبق نظر دامپزشک باید تجویز شود. در صورت آفتاب گرفتن باید همواره نیمی از قفس در سایه قرار داشته باشد و آب خنک کافی نیز در اختیار خرگوش قرار داده شود زیرا خرگوش ها زیر نور آفتاب مستقیم به سرعت دچار گرمازدگی می شوند.

مشکلات احتمالی:

در صورت مشاهده علائم زیر با دامپزشک خود مشورت نمایید:

بی اشتهایی

آبریزش از بینی و یا چشم

ریزش زیاد بزاق از دهان

دشواری در تنفس (عطسه، سرف، خس خس)

اسهال

اتساع شکم و درد در ناحیه شکم

عدم دفع ادرار و یا مدفوع

ریزش موهای نواحی خاصی از بدن

خارش پوستی
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۰:۵۹ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از shamiiim به دلیل این ارسال سپاس کرده.
mamane kiana
خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #3
RE: اطلاعات جامع درباره خرگوش
بیماری های مهم خرگوش

عوامل بيماريزاي مختلفي خرگوشها را درگير و مبتلا مي‌كند كه در ذيل به ذكر مهمترين آنها پرداخته مي‌شود

[تصویر: 20130504093358_groz9jqsrc9yfpydx0d.jpg]

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترين عامل باكتريايي بيماريزا در خرگوشها پاستورلامولتوسيدا مي‌باشد. عفونت ناشي از اين باكتري ممكن است بصورت التهاب مخاط بيني، پنوموني، التهام گوش مياني، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونتهاي دستگاه تناسلي، ديده شود .
متعاقب ابتلا به اين بيماري ظاهرآ ايمني ضعيفي ايجاد مي‌گردد كه باعث مي‌شود خيلي از خرگوشها بصورت حامل (Carrier) باقي مانده و باعث بقاي بيماري در محيط و ابتلاي ساير خرگوشها گردند .
توصيه مي‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخيص و درمان بيماري خرگوش خود، به دامپزشك مراجع كنيد. وي توضيح خواهد داد كه آنتي‌بيوتيكها معمولا بيماري را به ظاهر رفع و يا شدت آنرا كاهش مي‌دهند، ولي بيماري ممكن است متعاقب يك فشار محيطي يا استرس، دوباره عود كند .

پنوموني (Pneumonia)

در هر سني ممكن است حيوان را درگير كند . حيوان مبتلا علايمي چون تب (©40 كاهش اشتها، التهاب مخاط بيني (ابتدا با تشرح سروزي چشمها و بيني شروع شده و سپس اين ترشحات بصورت چركي و خشك شده بر روي بيني مشاهده مي‌شوند)، تنگي نفس، عطسه و سفه از خود نشان مي‌دهد .
توصيه مي‌كنيم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشك مراجعه كنيد. در صورتيكه يكي از خرگوشهايتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سريعتر به دامپزشكتان برسانيد چرا كه مشاهده كالبدگشايي كمك زيادي به وي در تشخيص صحيح بيماري كرده و سياست درماني مناسبي براي ساير خرگوشهاي مبتلا، پايه‌گذاري خواهد كرد .

آنتروتوكسمي

عامل بيماري Clostridium spiroform مي‌باشد. بيماري بصورت اسهال آبكي ناگهاني ديده مي‌شود كه عمدتآ بچه خرگوشهاي 2 ـ 1 ماهه را درگير مي‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر مي‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده يافت مي‌شود. به منظور پيشگيري از بيماري رعايت نكات زير حائز اهميت است. غذا مي‌بايست كيفيت خوب و فيبر بالا داشته باشد، تغيير ناگهاني در جيره صورت نگيرد و هرگونه تغيير بتدريج و در طي يك هفته انجام پذيرد. بچه خرگوشها زود از شير گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگي در اختيار آنها گذاشته شود. در اين مورد نيز لاشه خرگوش مرده به تشخيص توسط دامپزشك كمك خواهد نمود. بعلت سير سريع بيماري، درمان با آنتي‌بيوتيكها چندان رضايت‌بخش نيست .

بيماري Tyzzer

اين بيماري توسط Bacillus piliformis در بسياري از گونه‌هاي حيواين نظير خرگوش، همستر، موش و گربه ايجاد مي‌گردد. بيماري با اسهال آبكي و مرگ سريع طي يك تا دو روز مشخص مي‌گردد. گاهي اوقات تمام بچه خرگوشهاي يك مادر را درگير مي‌كند. بيماري معمولا در سنين 3 ـ 5/1 ماهگي ديده مي‌شود و مرگ و مير ممكن است تا %50 برسد. اين باسيل گرم منفي بعنوان يك جرم داخل سلولي در سلولهاي كبد و اپيتليوم سكوم مطرح مي‌باشد. با توجه به اينكه حالت فعال (Vegetativr) باكتري در محيط ناپايدار مي‌باشد، احتمال مي‌رود بيماري با خوردن اسپورهاي باكتري منتقل شود.ا نتقال از طريق جفت نيز ممكن است انجام پذيرد. علايم كالبدگشايي نظير ضخيم شدن ديواره سكوم، خونريزيهاي نقطه‌اي بر روي آن و نقاط نكروزه سفيد رنگ به قطر 2 ميلي‌متر بر روي كبد به تشخيص بيماري توسط دامپزشك كمك خواهد نمود. وي به شما خواهد گفت كه درمان بيماري چندان موفقيت‌آميز نيست، بدليل اينكه جرم داخل سلولي است و مقابله با آن مشكل است .

ادامه...
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۱:۰۵ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از shamiiim به دلیل این ارسال سپاس کرده.
mamane kiana
خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #4
RE: اطلاعات جامع درباره خرگوش
ميكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بيماري ويروس Myxoma از خانواده Poxviridae مي‌باشد. عمده‌ترين راههاي انتقال آن توسط بندپايان، كك‌ها و هوا مي‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبيعي ويروس مي‌باشد. از اين رو اين حيوانات به اين ويروس نسبتآ مقاومند، اما خرگوشهاي آزمايشگاهي (Oryctolaus cuniculus) ، شديدآ به بيماري مبتلا شده و مرگ و مير بالايي در جمعيت آنها رخ مي‌دهد .
خرگوش در حالت فوق حاد بيماري در ظرف يك هفته تلف مي‌شود و قبل از مرگ حيوان بيحال و پلكهاي آن متورم مي‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت يك هفته چشم‌ها بي‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخهاي بيني، مجاري تناسلي و مقعد ديده مي‌شود. در خرگوشهايي كه زنده مي‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بيماري، تورم چركي پلك و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده مي‌گردد . ممكن است ندولهايي در روي سر، پاها و گوشها ديده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگي به ويروس، حيو ان تلف مي‌شود. بهتر است به دامپزشك مراجعه كنيد تا بيماري را با مشاهده علايم كلينيكي و آسيب‌شناسي تشخيص دهد .
در نواحي كه بيماري بومي است، كنترل ناقلين باعث كنترل بيماري مي‌گردد. خرگوشهاي تازه وارد مي‌بايست در محلي به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطينه گردند. براي ايجاد ايمني از يك واكسن زنده تخفيف حدت يافته استفاده مي‌شود كه حدود 9 ماه ايمني مي‌دهد .

بيماري هموراژيك ويروسی(Viral hemorrhagic disease VHd )

بيماري حاد و بسيار مسري مي‌باشد. اعتقاد بر اين است كه عامل بيماري عضو خانواده ويروسهاي پاروا مي‌باشد. انتقال ويروس بوسيله ذرات معلق (aerosol) و ساير ترشحات حيوان صورت مي‌گيرد. انتقال مكانيكي آن توسط وسايل، انسان، جوندگان و محصولات جنسي خرگوش نيز حائز اهميت است. بچه خرگوشهاي زير 2 ماه مقاوم بوده و بيماري معمولا در خرگوشهاي شيروار و آبستن ديده مي‌شود . دوره كمون بيماري 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده يافت مي‌شود و علائمي قبل از آن مشاهده نمي‌گردد. در مواردي كه دوره بيماري طولاين مي‌گردد، تنگي نفس و پرخوني از جمله علايمي است كه قابل رؤيت است. واگيري بيماري ممكن است تا %80 هم برسد و ميزان مرگ و مير هم حدود %90 ـ 80 مي‌باشد. با ديدن علائمي چون ناراحتي تنفسي، مرگ و مير بالا و گسترش سريع بيماري مي‌توان به آن مظنون شد. علائمي كه در كالبدگشايي مشاهده مي‌شوند (پرخوني ريه‌ها و كبد، ناي مملو از كف خون‌آلود و يا غير خون‌آلود، خونريزي در تيموس، پرخوني ضعيف تا مشخص و التهاب كليه‌ها، طحال و كبد) به تشخيص صحيح بيماري بوسيله دامپزشك كمك خواهد نمود .

گلوله‌هاي مو داخل معده (Gastric hair ball)

تا قبل از اين تصور مي‌شد كه بيماري گلوله‌هاي مو داخل معده، خود يك بيماري اوليه است، اما بعدها مشخص گرديد كه اين بيماري يك چهره از بيماري ديگر، بوده و در و اقع ثانويه مي‌باشد. بطور طبيعي خرگوشها به وفور خود را ليسيده و تميز مي‌كنند كه در نتيجه اين امر مقدار زيادي مو وارد دستگاه گوارش مي‌گردد. حال اگر به هر علتي، حركات دستگاه گواش كاهش يابد گلوله‌هاي مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده اين بيماري مي‌توان به استرس (مثل استرس جايگاه كوچك، استرس نزديك زايمان) درد (مثل بدفرمي دندانها و طويل شدن ريشه دندانها كه ايجاد درد مي‌نمايند) و ترس اشاره نمود. علايم قابل توجهي در اين بيماري مانند بي‌اشتهايي، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگي ناشي از كاهش سطح انرژي بدليل عدم اخذ و عدم مشاهده پلتهاي مدفوع به مدت 2 ـ 1 ديده مي‌شود. توصيه مي‌كنيم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشك مراجعه كنيد. وي در وهله اول با مشاهده علايم باليني و تاريخچه حيوان به بيماري مشكوك و سپس به منظور تأييد تشخيص، از راديوگرافي استفاده خواهد كرد.
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۱:۰۷ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از shamiiim به دلیل این ارسال سپاس کرده.
mamane kiana
خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #5
RE: اطلاعات جامع درباره خرگوش
[تصویر: 20130504093744_nqlks1evz1vvmp72z1l0.jpg]

تغذيه خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش براي مصرف مواد خشبي و غذاهايي با منشأ گياهي شكل گرفته است. تكميل و كارا شدن اين دستگاه تقريبآ در سن 9 هفتگي صورت مي‌گيرد. سكوم و كولون حدود 5 ـ 3 هفتگي همزمان با تغيير نوع غذا (از شير به مواد جامد) شروع به رشد و نمو مي‌كنند.

متوسط مدت زماني كه غذا در دستگاه گوارش خرگوش مي‌ماند 5 ـ 4 ساعت مي‌باشد . غذاهايي كه از اجزاي درشت‌تري تشكيل شده‌اند، از دستگاه گوارش سريعتر عبور م يكنند. بيشترين مدت توقف غذا، در معده و سكوم مي‌باشد. در طي 3 هفته او خود استفاده مي‌نمايد كه باعث تضعيف وي و مستعد شدن آن به انواع بيمايها مي‌گردد و همچنين عملكرد و كارايي توليدي حيوان در دوره‌هاي بعدي نيز كاهش مي‌يابد. بطور كلي ميزان انرژي قابل هضم جيره براي خرگوشهاي در حال رشد 2500 كيلو كالري / كيلوگرم، براي خرگوشهاي شيروار، با 7 نوزاد 3000 ـ 2500 كيلو كالر ي / كيلوگرم و براي بالغين غيرفعال 2200 كيلو كالري / كيلوگرمي مي‌بايست باشد. هرگاه مقدار فيبر غذا افزايش يابد، يك كاهشي در مقدار مصرف انرژي و مواد آلي غذا مشاهده مي‌شود، با اين حال مقدار حداقلي از فيبر (%14 ـ 12)، به منظور هضم غذا، فعاليت طبيعي دستگاه گوارش و جلوگيري از بروز برخي اختلالات متابوليك نظير ـ اسهال 7 لازم است به جيره اضافه گردد. قسمتي از فيبر گنجانده شده در جيره بهتر است به شكل ذرات درشتتر (4 ـ 2 ميلي‌متر) باشد، تا اختلالات گوارشي كاهش يابد و قسمت ديگر مي‌تواند با اندازه كوچكت تهيه شود تا توقف غذا در سكوم بيشتر شده و نهايتآ قابليت هضم آن غذا افزايش يابد .

مواد معدني

نياز خرگوش مادر به مواد معدني در هنگام شيرواري ، بخاطر ترشح آنها در شير افزايش مي‌يابد . نسبت كلسيم به فسفر در خرگوش 2 ـ 5/1 به 1 توصيه شده است گرچه نسبت دوازده به يك را نيز مي‌تواند تحمل نمايد . كلسيم بالاي جيره مي‌تواند منجر به كاهش روي يا منيزيوم در حيوانات د رحال رشد و كمبود فسفر در حيوان ات شيروار گردد. كلسيم معمولا پيش نمي‌آيد. بدليل اينكه اكثر اجزاي تشكيل‌دهنده جيره، حاوي كلسيم مي‌باشند اما در صورت نياز مي‌توان از كربنات كلسيم استفاده نمود .
منشأ فسفر، بيشتر گياهان هستند كه فسفر موجود در آنها به صورت فيتات مي‌باشد . فيتات دراثر فعاليت ميكروارگانيزم‌هاي سكوم تجزيه و فسفر آن آزاد مي‌گردد. در صورت نياز به فسفر مي‌توان از نمكهاي كلسيم آن همانند مونوكلسيم فسفات استفاده نمود .
نياز به منيزيوم در طي شيرواري و آبستني افزايش مي‌يابد. كم بودن آن موجب عوارضي نظير عقب‌افتادگي رشد و سفيد شدن گوشهاي خرگوش خواهد شد .
روي براي رشد مناسب جنين و نگهداري آبستني لازم است. مقدار روي موردنياز خرگوش ppm 70 ـ 50 مي‌باشد، اما اگر كلسيم جيره زياد باشد (بيش از %2) بايستي مقدار آن زياد شود. در صورت كمبود روي، حيوان آبستن، به هنگام فعاليت لانه‌سازي، به اندازه كافي مو، جهت ساخت آشيانه از بدن خود نخواهد كند .
در حالت عادي كمبود پتاسيم مشاهده نمي‌گردد، اما جيره‌هاي حاوي انرژي بالا پتاسيم كافي ندارند كه مي‌بايست به جيره اضافه گردد. در مواردي كه پتاسيم جيره افزايش مي‌يابد، سديم هم مي‌بايست زيادتر گردد، چرا كه عدم تعادل بين اين دو عنصر ممكن است منجر به بروز مشكلات كليوي گردد . در كل براي تهيه يك جيره مناسب مشورت با متخصص تغذيه خرگوش و يا دامپزشك الزامي است براي مثال در مواقعي كه آمينواسيدهاي مصنوعي به جيره اضافه مي‌گردند، به دليل اينكه اغلب آنها به شكل هيدروكلرايد هستند، بايستي نسبت سديم و كلر تنظيم و بالانس گردد .
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۱:۰۸ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از shamiiim به دلیل این ارسال سپاس کرده.
mamane kiana

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
خانوم گل هنرمند

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
2,428
تاریخ عضویت:
آذر ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 1630


محل سکونت : یه جایی تو دنیا
ارسال: #6
RE: اطلاعات جامع درباره خرگوش
ويتامينها

در خرگوشهاي بالغ، ويتامينهاي گروه B كمپلكس در سكوم ساخته مي‌شوند اما در خرگوشهاي با رشد سريع،مي‌بايست به جيره اضافه گردند . ويتامين C در حالتهاي استرس به جيره خرگوش اضافه مي‌گردد . از جمله ويتامينهاي كه امروزه با نگهداري خرگوش در داخل منازل و به دور از نور خورشيد، كمبود آنها حائز اهميت است، ويتامينهاي A و D هستند. ميزان نياز خرگوش به ويتامين A ، 18000 ـ 000/100 واحد / ك يلوگرم وزن بدن و ميزان نياز به ويتامين D ، 1200 ـ 800 واحد / كيلوگرم مي‌باشد (بخصوص هنگامي كه حيوان كنسانتره استفاده نكند .)
از عوامل مؤثر در تعيين ميزان نياز به ويتامينها مي‌توان به وضعيت سلامتي حيوان (انگلها و بطور كلي بيماريها، نياز حيوان را به ويتامين افزايش مي‌دهند)، استرسهاي محيطي، درمان بويژه با آنتي‌بيوتيكها كه ساخت ويتامينهاي گروه B را در روده كاهش مي‌دهند و سرعت رشد (آنهايي كه شد سريعتر دارند نياز بالاتري به ويتامين دارند) اشاره كرد .

افزودني‌ها

اغلب اين افزودني‌ها شامل آنتي‌بيوتيكها، ضد كوكسيديوزها و آنتي‌اكسيدانها مي‌باشند. اضافه نمودن ملاس به جيره ممكن است منافعي داشته باشد (غني از پتاسيم است) وليكن بايستي توجه داشت كه اضافه نمودن بيش از 6: آن به جيره ممكن است باعث بروز اسهال گردد .

چربي‌ها

چربي‌ها مي‌توانند بعنوان منبع انرژي و تأمين‌كننده اسيدهاي چرب ضروري، به جيره اضافه شوند. معمولا مواد به كار رفته در جيره حدود 3% چربي مورد نياز خرگوش را تأمين مي‌كند. تحقيقات نشان داده است كه اضافه نمودن چربي، افزايش وزن را در خرگوشهاي در حال رشد زياد مي‌كند و اين افزايش رشد هنگامي كه درصد چربي به %6 مي‌رسد، قابل توجه است، اما چربي اضافه موجب بروز مشكلاتي در ساخت پلت‌هاي غذايي مي‌گردد، از اين رو مقدار چربي بيش از 3% بر روي پلت اسپري مي‌كنند .

مواد غذايي مورد استفاده در تغذيه خرگوش

مناسبترين غذا براي خرگوش علوفه با كيفيت خوب grass) يا (hay از خانواده گرامينه مي‌باشد، اما از آنجا كه علوفه غلات چندان در دسترس نيست، بعنوان جايگزين مي‌توان از علوفه باغي از خانواده لگومينه (مانند يونجه خشك شده) به منظور تغذيه اوليه خرگوش استفاده نمود. در وهله بعد، اكثر ميوه‌ها و سبزيجات (green food) نيز مي‌توانند براي تغذيه حيوان مصرف گردند. همچنين از كنسانتره و پلتهاي آماده خرگوش نيز به ميزان %3 ـ 2 وزن بدن مي‌توان استفاده نمود. به منظور ساييدگي و كنترل رشد دندانهاي خرگوش بهتر است كه از سبزيجاتي كه ماده خشك بيشتري دارند (مانند كرفش و كلم) به عنوان غذاي عمده و اصلي استفاده گردد .

آناليزه جيره :

ـ حداقل فيبر خام :(Crude fiber): % 18

ـ فيبر غيرقابل هضم :(Indigestible Fiber):>%12

ـ پروتئين خام :(Crude Protein): %16 ـ 12

ـ چربي (Fat(: 4 ـ 1

ـ كلسيم (Ca): 1% - 6/0 كل جيره

ـ فسفر (P): %8/0 ـ 4/0 كل جيره

ـ ويتامين (vit A) A: 18000 ـ 10000 واحد /كيلوگرم

ـ ويتامين (vti D) D: 120 ـ 1800 واحد / كيلوگرم

خرگوش ها دارای دستگاه گوارش خاصی هستند و نسبت به آشفتگی های گوارشی حساس می باشند. این مسئله باعث می شود که تغذیه خرگوش شما به یکی از مهمترین جنبه های نگهداری از این حیوان تبدیل شود.

هضم و جذب غذا

غذای خورده شده پس از عبور از معده وارد روده کوچک می شود و سپس به سکوم که کیسه ای در محل اتصال روده کوچک و بزرگ است می رسد. خرگوش ها در این محل فاقد آنزیم هایی هستند که برای شکستن سلولز دیواره سلول های گیاهی لازم است و باکتری های داخل سکوم وظیفه تجزیه غذا را بر عهده دارند. جذب مواد مغذی در داخل روده کوچک انجام می شود و برای این که خرگوش بتواند سلولز را جذب کند، غذای خورده شده را به صورت مدفوع استوانه ای کوچکی دفع می کند ( اغلب در هنگام شب ) و سپس دوباره آن ها را می خورد. این کار به خرگوش این امکان را می دهد که مواد مغذی را مجددا وارد دستگاه گوارش خود کرده و از روده کوچک عبور دهد تا بدن بتواند آن ها را جذب کند.
امضای shamiiim
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
۱۴-۲-۱۳۹۲, ۱۱:۱۰ صبح
یافتن سپاس نقل قول


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات مفید درباره شترمرغ ها بانوی مهر 0 1,113 ۶-۳-۱۳۹۲ ۱۰:۳۸ صبح
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 763 ۶-۳-۱۳۹۲ ۱۰:۳۳ صبح
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع مرغ عشق shamiiim 12 3,900 ۲۲-۲-۱۳۹۲ ۰۵:۳۰ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره مرغ مینا shamiiim 10 2,050 ۱۸-۲-۱۳۹۲ ۰۵:۰۵ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات کامل درباره عروس هلندی shamiiim 5 3,980 ۱۸-۲-۱۳۹۲ ۰۴:۲۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 1,101 ۱۷-۲-۱۳۹۲ ۰۵:۴۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع درباره قناری بانوی مهر 5 1,506 ۱۷-۲-۱۳۹۲ ۰۵:۱۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع گربه shamiiim 8 1,515 ۱۳-۲-۱۳۹۲ ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim


ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد