امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات جامع درباره خرگوش
#1
Package_favorite 
[عکس: 20130504092611_yfd4paize49xomymn5tf.jpg]

مراقبت و تغذیه خرگوش

خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند و بهتر است چندین خرگوش در کنار هم نگهداری شوند. چند خرگوش ماده در صورت که فضای کافی در اختیار داشته باشند می توانند در کنار هم زندگی کنند ولی خرگوش های نر در رصورتی که در یک جا نگهداری شوند با هم جنگیده و آسیب جدی به یکدیگر وارد می کنند. بتهرین روش نگهداری خرگوش ها نگهداری یک خرگوش نر عقیم شده با یک خرگوش ماده عقیم شده است. همچنین دو یا چند خرگوش نر عقیم شده نیز با مسالمت در یک قفس زندگی می کنند.

طول عمر خرگوش ها 5 تا 10 سال است، دوران آبستنی در آنها 28-32 روز و تعداد بچه های متولد شده 4-12 عدد می تواند باشد.

محل نگهداری: خرگوش را می توان در باغ و باغچه و یا در منزل نگهداری کرد

نگهداری در محیط باز: خرگوش ها حیوانات مقاومی هستند و معمولا به جز سرمای شدید در فضای باز با مشکل خاصی مواجه نمی شوند. با این وجود در صورتی که خرگوش در باغ یا باغچه زندگی می کند باید همواره محلی به عنوان سایه بان در اختیار داشته باشد تا در اثر تابش شدید نور خورشید دچار گرما زدگی نشود و همیشه مقداری آب تازه در اختیار حیوان قرار داشته باشد. اطراف محل زندگی خرگوش به منظور جلوگیری از حمله سایر حیوانات و نیز جلوگیری از فرار خرگوش ها باید توسط توری فلزی پوشیده شود.

نگهداری در منزل: خرگوش ها را می توان در منزل در یک قفس و یا لانه نگهداری کرد. قفس خرگوش ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا خرگوش بتواند در آن به صورت ایستاده و خوابیده با بدنی کشیده قرار بگیرد. قفس باید دارای ظرف آب باشد و آب کافی و تازه همیشه در دستری قرار داشته باشد.

خرگوش ها معمولا به سرعت استفاده از ظرف محل دفع ادرار و مدفوع را یاد می گیرند ولی در ابتدا ممکن است لازم باشد تا چند قطره از ادرار و یا روزنامه آغشته شده به ادرارشان را در محل مربوطه قرار داده شود و چندین بار در روز نیز خرگوش را داخل ظرف مخصوص ادرار و مدفوع قرار داد. داخل ظرف را می توان با خاک مخصوص گربه پر کرد تا بستری مناسب برای جلوگیری از پراکنده شدن ادرار و مدفوع فراهم آید. به جای خاک گربه می تواند از روزنامه تمیز نیز استفاده نمود ولی قدرت جذب آب خاک مخصوص بیشتر است. همیشه باید وسایلی لوله ای شکل و توخالی مانند لوله پولیکا در اختیار خرگوش باشد تا در مواقع احساس خطر بتواند داخل آن پنهان شود. براده چوب کف پوش مناسبی برای خرگوش ها نیست زیرا خرده های چوب تیز بوده و امکان نفوذ به پوست و ایجاذ زخم عفونی وجود دارد.

همیشه اسباب بازی های جویدنی و قطعات شاخه درخت و چوب باید در اختیار خرگوش باشد تا با استفاده از آن نیاز دندانها برای جویدن برطرف گشته و دندانها کوتاه نگاه داشته شوند.

خرگوش ها باید از سیم برق دور نگه داشته شوند زیرا جویدن سیم برق می تواند با خطر برق گرفتگی همراه باشد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#2
تغذیه خرگوش

بهترین غذا برای خرگوش ها علوفه تازه و علوفه خشک با کیفیت بالا است. 18-24% از حجم غذای روزانه را می تواند فیبر های خوراکی (پلت جوندگان) با مقدار پروتئین بالا تشکیل دهد. علف یونجه به خصوص برای خرگوش های در حال رشد بسیار مناسب است و حاوی مقدار زیادی کلسیم می باشد ولی مصرف بیش از اندازه آن می تواند موجب ایجاد سنگ ادراری و مشکلات کلیوی شود. علوفه خشک و تازه باید همیشه در اختیار خرگوش ها باشد و می توان برای کاهش سرعت خوردن، آن را پشت توری یا میله قفس قرار داد به گونه ای که هر بار مقدار کمتری در اختیار خرگوش قرار بگیرد. سبزی و میوه های تازه (میوه های کم شیرین) مانند سبزی خوردن، کلم، گل کلم و کاهو و انواع سبزی های ریشه ای مانند هویج و ترب نیز باید در اختیار خرگوش قرار داده شود. هویج را می توان از سقف قفس آویزان نمود تا به عنوان اسباب بازی خوردنی مورد استفاده قرار گیرد و سرعت خوردن آن کاهش یابد.

دندانهای خرگوش در تمام طول عمر رشد می کنند زیرا در محیط طبیعی خرگوش ها از علوفه خشبی و سخت تغذیه کرده و دندانهایشان مرتب ساییده و کوتاه می شود. به همین دلیل در خرگوش های خانگی در صورتی که با علوفه خشک فراوان تغذیه نشوند رشد دندانها تا حدی ادامه می یابد که دیگر خرگوش قادر به جویدن نبوده و در این حالت درمانی نیز قابل انجام نخواهد بود. به همین دلیل همواره باید پیش از هر غذای دیگری علوفه خشک در اختیار خرگوش قرار داده شود و سایر غذاها را تنها پس از اینکه خرگوش حداقل 70% از حجم غذای روزانه اش را از علوفه خشک تامین نموده در اختیارش قرار داد.

دانه های روغنی مثل گردو با پوسته چوبی می توانند تنقلات مفیدی باشند که نباید بیشتر از 2 بار در هفته در اختیار خرگوش قرار داده شوند.

ذرت تازه و یا خشک به صورت کامل و یا دان شده نیز می تواند بخشی از غذای غیر علوفه ای خرگوش را تامین کند. برگ های ذرت نیز می توانند بخشی از غذای علوفه ای را تامین کنند.

برخی خرگوش ها در صورتی که مخلوطی از علوفه و دانه های روغنی (گردو، بادام و ...) و سبزیجات در اختیارشان قرار داده شود از میان این غذاها برخی را مانند دانه های روغنی و سبزی را انتخاب می کنند که این کار منجر به بروز پوکی استخوان و کمبود کلسیم و رشد بیش از حد دندانها خواهد شد. به همین دلیل باید غذا ها تک به تک در اختیار خرگوش قرار گیرد و ابتدا علوفه خشک مصرف شود و در پایان روز و تنها به عنوان مکمل غذایی و تنقلات از دانه های روغنی و میوه و سبزی استفاده شود.

خرگوش ها به مواد غذایی شیرین علاقه زیادی دارند ولی مواد غذایی شیرین می توانند منجر به اسهال شدید و کشنده و یا از کار افتادن حرکت روده ها شوند به همین دلیل از هرگونه تغییر ناگهانی جیره غذایی و دادن مواد غذایی حاوی قند زیاد مثل میوه های شیرین و سیب زمینی و چغندر قند به خرگوش ها اجتناب نمایید. این نوع مواد غذیی تنها به میزان کم و با نظارت دامپزشک در خگوشهای بی اشتها برای ترغیب خرگوش به خوردن غذا قابل استفاه هستند.

سنگ های جویدنی مخصوص جوندگان به اشکال مختلف در بازار موجود است که می توانند به عنوان منبعی از کلسیم و ویتامین ها و نیز وسیله ای برای ساییده شدن دندانها در اختیار خرگوش قرار گیرند.

خرگوش هایی که در طول روز حداقل 2 ساعت آفتاب مستقیم دریافت نمی کنند نیاز به ویتامین D خوراکی دارند که طبق نظر دامپزشک باید تجویز شود. در صورت آفتاب گرفتن باید همواره نیمی از قفس در سایه قرار داشته باشد و آب خنک کافی نیز در اختیار خرگوش قرار داده شود زیرا خرگوش ها زیر نور آفتاب مستقیم به سرعت دچار گرمازدگی می شوند.

مشکلات احتمالی:

در صورت مشاهده علائم زیر با دامپزشک خود مشورت نمایید:

بی اشتهایی

آبریزش از بینی و یا چشم

ریزش زیاد بزاق از دهان

دشواری در تنفس (عطسه، سرف، خس خس)

اسهال

اتساع شکم و درد در ناحیه شکم

عدم دفع ادرار و یا مدفوع

ریزش موهای نواحی خاصی از بدن

خارش پوستی
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#3
بیماری های مهم خرگوش

عوامل بيماريزاي مختلفي خرگوشها را درگير و مبتلا مي‌كند كه در ذيل به ذكر مهمترين آنها پرداخته مي‌شود

[عکس: 20130504093358_groz9jqsrc9yfpydx0d.jpg]

پاستورلوز (Pasteurellosis)

مهمترين عامل باكتريايي بيماريزا در خرگوشها پاستورلامولتوسيدا مي‌باشد. عفونت ناشي از اين باكتري ممكن است بصورت التهاب مخاط بيني، پنوموني، التهام گوش مياني، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونتهاي دستگاه تناسلي، ديده شود .
متعاقب ابتلا به اين بيماري ظاهرآ ايمني ضعيفي ايجاد مي‌گردد كه باعث مي‌شود خيلي از خرگوشها بصورت حامل (Carrier) باقي مانده و باعث بقاي بيماري در محيط و ابتلاي ساير خرگوشها گردند .
توصيه مي‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخيص و درمان بيماري خرگوش خود، به دامپزشك مراجع كنيد. وي توضيح خواهد داد كه آنتي‌بيوتيكها معمولا بيماري را به ظاهر رفع و يا شدت آنرا كاهش مي‌دهند، ولي بيماري ممكن است متعاقب يك فشار محيطي يا استرس، دوباره عود كند .

پنوموني (Pneumonia)

در هر سني ممكن است حيوان را درگير كند . حيوان مبتلا علايمي چون تب (©40 كاهش اشتها، التهاب مخاط بيني (ابتدا با تشرح سروزي چشمها و بيني شروع شده و سپس اين ترشحات بصورت چركي و خشك شده بر روي بيني مشاهده مي‌شوند)، تنگي نفس، عطسه و سفه از خود نشان مي‌دهد .
توصيه مي‌كنيم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشك مراجعه كنيد. در صورتيكه يكي از خرگوشهايتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سريعتر به دامپزشكتان برسانيد چرا كه مشاهده كالبدگشايي كمك زيادي به وي در تشخيص صحيح بيماري كرده و سياست درماني مناسبي براي ساير خرگوشهاي مبتلا، پايه‌گذاري خواهد كرد .

آنتروتوكسمي

عامل بيماري Clostridium spiroform مي‌باشد. بيماري بصورت اسهال آبكي ناگهاني ديده مي‌شود كه عمدتآ بچه خرگوشهاي 2 ـ 1 ماهه را درگير مي‌كند. در اكثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر مي‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده يافت مي‌شود. به منظور پيشگيري از بيماري رعايت نكات زير حائز اهميت است. غذا مي‌بايست كيفيت خوب و فيبر بالا داشته باشد، تغيير ناگهاني در جيره صورت نگيرد و هرگونه تغيير بتدريج و در طي يك هفته انجام پذيرد. بچه خرگوشها زود از شير گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگي در اختيار آنها گذاشته شود. در اين مورد نيز لاشه خرگوش مرده به تشخيص توسط دامپزشك كمك خواهد نمود. بعلت سير سريع بيماري، درمان با آنتي‌بيوتيكها چندان رضايت‌بخش نيست .

بيماري Tyzzer

اين بيماري توسط Bacillus piliformis در بسياري از گونه‌هاي حيواين نظير خرگوش، همستر، موش و گربه ايجاد مي‌گردد. بيماري با اسهال آبكي و مرگ سريع طي يك تا دو روز مشخص مي‌گردد. گاهي اوقات تمام بچه خرگوشهاي يك مادر را درگير مي‌كند. بيماري معمولا در سنين 3 ـ 5/1 ماهگي ديده مي‌شود و مرگ و مير ممكن است تا %50 برسد. اين باسيل گرم منفي بعنوان يك جرم داخل سلولي در سلولهاي كبد و اپيتليوم سكوم مطرح مي‌باشد. با توجه به اينكه حالت فعال (Vegetativr) باكتري در محيط ناپايدار مي‌باشد، احتمال مي‌رود بيماري با خوردن اسپورهاي باكتري منتقل شود.ا نتقال از طريق جفت نيز ممكن است انجام پذيرد. علايم كالبدگشايي نظير ضخيم شدن ديواره سكوم، خونريزيهاي نقطه‌اي بر روي آن و نقاط نكروزه سفيد رنگ به قطر 2 ميلي‌متر بر روي كبد به تشخيص بيماري توسط دامپزشك كمك خواهد نمود. وي به شما خواهد گفت كه درمان بيماري چندان موفقيت‌آميز نيست، بدليل اينكه جرم داخل سلولي است و مقابله با آن مشكل است .

ادامه...
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#4
ميكسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بيماري ويروس Myxoma از خانواده Poxviridae مي‌باشد. عمده‌ترين راههاي انتقال آن توسط بندپايان، كك‌ها و هوا مي‌باشد. جنس Sylvilagus منبع طبيعي ويروس مي‌باشد. از اين رو اين حيوانات به اين ويروس نسبتآ مقاومند، اما خرگوشهاي آزمايشگاهي (Oryctolaus cuniculus) ، شديدآ به بيماري مبتلا شده و مرگ و مير بالايي در جمعيت آنها رخ مي‌دهد .
خرگوش در حالت فوق حاد بيماري در ظرف يك هفته تلف مي‌شود و قبل از مرگ حيوان بيحال و پلكهاي آن متورم مي‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت يك هفته چشم‌ها بي‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخهاي بيني، مجاري تناسلي و مقعد ديده مي‌شود. در خرگوشهايي كه زنده مي‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بيماري، تورم چركي پلك و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده مي‌گردد . ممكن است ندولهايي در روي سر، پاها و گوشها ديده شود. در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگي به ويروس، حيو ان تلف مي‌شود. بهتر است به دامپزشك مراجعه كنيد تا بيماري را با مشاهده علايم كلينيكي و آسيب‌شناسي تشخيص دهد .
در نواحي كه بيماري بومي است، كنترل ناقلين باعث كنترل بيماري مي‌گردد. خرگوشهاي تازه وارد مي‌بايست در محلي به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطينه گردند. براي ايجاد ايمني از يك واكسن زنده تخفيف حدت يافته استفاده مي‌شود كه حدود 9 ماه ايمني مي‌دهد .

بيماري هموراژيك ويروسی(Viral hemorrhagic disease VHd )

بيماري حاد و بسيار مسري مي‌باشد. اعتقاد بر اين است كه عامل بيماري عضو خانواده ويروسهاي پاروا مي‌باشد. انتقال ويروس بوسيله ذرات معلق (aerosol) و ساير ترشحات حيوان صورت مي‌گيرد. انتقال مكانيكي آن توسط وسايل، انسان، جوندگان و محصولات جنسي خرگوش نيز حائز اهميت است. بچه خرگوشهاي زير 2 ماه مقاوم بوده و بيماري معمولا در خرگوشهاي شيروار و آبستن ديده مي‌شود . دوره كمون بيماري 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده يافت مي‌شود و علائمي قبل از آن مشاهده نمي‌گردد. در مواردي كه دوره بيماري طولاين مي‌گردد، تنگي نفس و پرخوني از جمله علايمي است كه قابل رؤيت است. واگيري بيماري ممكن است تا %80 هم برسد و ميزان مرگ و مير هم حدود %90 ـ 80 مي‌باشد. با ديدن علائمي چون ناراحتي تنفسي، مرگ و مير بالا و گسترش سريع بيماري مي‌توان به آن مظنون شد. علائمي كه در كالبدگشايي مشاهده مي‌شوند (پرخوني ريه‌ها و كبد، ناي مملو از كف خون‌آلود و يا غير خون‌آلود، خونريزي در تيموس، پرخوني ضعيف تا مشخص و التهاب كليه‌ها، طحال و كبد) به تشخيص صحيح بيماري بوسيله دامپزشك كمك خواهد نمود .

گلوله‌هاي مو داخل معده (Gastric hair ball)

تا قبل از اين تصور مي‌شد كه بيماري گلوله‌هاي مو داخل معده، خود يك بيماري اوليه است، اما بعدها مشخص گرديد كه اين بيماري يك چهره از بيماري ديگر، بوده و در و اقع ثانويه مي‌باشد. بطور طبيعي خرگوشها به وفور خود را ليسيده و تميز مي‌كنند كه در نتيجه اين امر مقدار زيادي مو وارد دستگاه گوارش مي‌گردد. حال اگر به هر علتي، حركات دستگاه گواش كاهش يابد گلوله‌هاي مو در داخل معده تجمع خواهند كرد. از عوامل مستعدكننده اين بيماري مي‌توان به استرس (مثل استرس جايگاه كوچك، استرس نزديك زايمان) درد (مثل بدفرمي دندانها و طويل شدن ريشه دندانها كه ايجاد درد مي‌نمايند) و ترس اشاره نمود. علايم قابل توجهي در اين بيماري مانند بي‌اشتهايي، كاهش مصرف آب، كاهش مزمن وزن، افسردگي ناشي از كاهش سطح انرژي بدليل عدم اخذ و عدم مشاهده پلتهاي مدفوع به مدت 2 ـ 1 ديده مي‌شود. توصيه مي‌كنيم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشك مراجعه كنيد. وي در وهله اول با مشاهده علايم باليني و تاريخچه حيوان به بيماري مشكوك و سپس به منظور تأييد تشخيص، از راديوگرافي استفاده خواهد كرد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
[عکس: 20130504093744_nqlks1evz1vvmp72z1l0.jpg]

تغذيه خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش براي مصرف مواد خشبي و غذاهايي با منشأ گياهي شكل گرفته است. تكميل و كارا شدن اين دستگاه تقريبآ در سن 9 هفتگي صورت مي‌گيرد. سكوم و كولون حدود 5 ـ 3 هفتگي همزمان با تغيير نوع غذا (از شير به مواد جامد) شروع به رشد و نمو مي‌كنند.

متوسط مدت زماني كه غذا در دستگاه گوارش خرگوش مي‌ماند 5 ـ 4 ساعت مي‌باشد . غذاهايي كه از اجزاي درشت‌تري تشكيل شده‌اند، از دستگاه گوارش سريعتر عبور م يكنند. بيشترين مدت توقف غذا، در معده و سكوم مي‌باشد. در طي 3 هفته او خود استفاده مي‌نمايد كه باعث تضعيف وي و مستعد شدن آن به انواع بيمايها مي‌گردد و همچنين عملكرد و كارايي توليدي حيوان در دوره‌هاي بعدي نيز كاهش مي‌يابد. بطور كلي ميزان انرژي قابل هضم جيره براي خرگوشهاي در حال رشد 2500 كيلو كالري / كيلوگرم، براي خرگوشهاي شيروار، با 7 نوزاد 3000 ـ 2500 كيلو كالر ي / كيلوگرم و براي بالغين غيرفعال 2200 كيلو كالري / كيلوگرمي مي‌بايست باشد. هرگاه مقدار فيبر غذا افزايش يابد، يك كاهشي در مقدار مصرف انرژي و مواد آلي غذا مشاهده مي‌شود، با اين حال مقدار حداقلي از فيبر (%14 ـ 12)، به منظور هضم غذا، فعاليت طبيعي دستگاه گوارش و جلوگيري از بروز برخي اختلالات متابوليك نظير ـ اسهال 7 لازم است به جيره اضافه گردد. قسمتي از فيبر گنجانده شده در جيره بهتر است به شكل ذرات درشتتر (4 ـ 2 ميلي‌متر) باشد، تا اختلالات گوارشي كاهش يابد و قسمت ديگر مي‌تواند با اندازه كوچكت تهيه شود تا توقف غذا در سكوم بيشتر شده و نهايتآ قابليت هضم آن غذا افزايش يابد .

مواد معدني

نياز خرگوش مادر به مواد معدني در هنگام شيرواري ، بخاطر ترشح آنها در شير افزايش مي‌يابد . نسبت كلسيم به فسفر در خرگوش 2 ـ 5/1 به 1 توصيه شده است گرچه نسبت دوازده به يك را نيز مي‌تواند تحمل نمايد . كلسيم بالاي جيره مي‌تواند منجر به كاهش روي يا منيزيوم در حيوانات د رحال رشد و كمبود فسفر در حيوان ات شيروار گردد. كلسيم معمولا پيش نمي‌آيد. بدليل اينكه اكثر اجزاي تشكيل‌دهنده جيره، حاوي كلسيم مي‌باشند اما در صورت نياز مي‌توان از كربنات كلسيم استفاده نمود .
منشأ فسفر، بيشتر گياهان هستند كه فسفر موجود در آنها به صورت فيتات مي‌باشد . فيتات دراثر فعاليت ميكروارگانيزم‌هاي سكوم تجزيه و فسفر آن آزاد مي‌گردد. در صورت نياز به فسفر مي‌توان از نمكهاي كلسيم آن همانند مونوكلسيم فسفات استفاده نمود .
نياز به منيزيوم در طي شيرواري و آبستني افزايش مي‌يابد. كم بودن آن موجب عوارضي نظير عقب‌افتادگي رشد و سفيد شدن گوشهاي خرگوش خواهد شد .
روي براي رشد مناسب جنين و نگهداري آبستني لازم است. مقدار روي موردنياز خرگوش ppm 70 ـ 50 مي‌باشد، اما اگر كلسيم جيره زياد باشد (بيش از %2) بايستي مقدار آن زياد شود. در صورت كمبود روي، حيوان آبستن، به هنگام فعاليت لانه‌سازي، به اندازه كافي مو، جهت ساخت آشيانه از بدن خود نخواهد كند .
در حالت عادي كمبود پتاسيم مشاهده نمي‌گردد، اما جيره‌هاي حاوي انرژي بالا پتاسيم كافي ندارند كه مي‌بايست به جيره اضافه گردد. در مواردي كه پتاسيم جيره افزايش مي‌يابد، سديم هم مي‌بايست زيادتر گردد، چرا كه عدم تعادل بين اين دو عنصر ممكن است منجر به بروز مشكلات كليوي گردد . در كل براي تهيه يك جيره مناسب مشورت با متخصص تغذيه خرگوش و يا دامپزشك الزامي است براي مثال در مواقعي كه آمينواسيدهاي مصنوعي به جيره اضافه مي‌گردند، به دليل اينكه اغلب آنها به شكل هيدروكلرايد هستند، بايستي نسبت سديم و كلر تنظيم و بالانس گردد .
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#6
ويتامينها

در خرگوشهاي بالغ، ويتامينهاي گروه B كمپلكس در سكوم ساخته مي‌شوند اما در خرگوشهاي با رشد سريع،مي‌بايست به جيره اضافه گردند . ويتامين C در حالتهاي استرس به جيره خرگوش اضافه مي‌گردد . از جمله ويتامينهاي كه امروزه با نگهداري خرگوش در داخل منازل و به دور از نور خورشيد، كمبود آنها حائز اهميت است، ويتامينهاي A و D هستند. ميزان نياز خرگوش به ويتامين A ، 18000 ـ 000/100 واحد / ك يلوگرم وزن بدن و ميزان نياز به ويتامين D ، 1200 ـ 800 واحد / كيلوگرم مي‌باشد (بخصوص هنگامي كه حيوان كنسانتره استفاده نكند .)
از عوامل مؤثر در تعيين ميزان نياز به ويتامينها مي‌توان به وضعيت سلامتي حيوان (انگلها و بطور كلي بيماريها، نياز حيوان را به ويتامين افزايش مي‌دهند)، استرسهاي محيطي، درمان بويژه با آنتي‌بيوتيكها كه ساخت ويتامينهاي گروه B را در روده كاهش مي‌دهند و سرعت رشد (آنهايي كه شد سريعتر دارند نياز بالاتري به ويتامين دارند) اشاره كرد .

افزودني‌ها

اغلب اين افزودني‌ها شامل آنتي‌بيوتيكها، ضد كوكسيديوزها و آنتي‌اكسيدانها مي‌باشند. اضافه نمودن ملاس به جيره ممكن است منافعي داشته باشد (غني از پتاسيم است) وليكن بايستي توجه داشت كه اضافه نمودن بيش از 6: آن به جيره ممكن است باعث بروز اسهال گردد .

چربي‌ها

چربي‌ها مي‌توانند بعنوان منبع انرژي و تأمين‌كننده اسيدهاي چرب ضروري، به جيره اضافه شوند. معمولا مواد به كار رفته در جيره حدود 3% چربي مورد نياز خرگوش را تأمين مي‌كند. تحقيقات نشان داده است كه اضافه نمودن چربي، افزايش وزن را در خرگوشهاي در حال رشد زياد مي‌كند و اين افزايش رشد هنگامي كه درصد چربي به %6 مي‌رسد، قابل توجه است، اما چربي اضافه موجب بروز مشكلاتي در ساخت پلت‌هاي غذايي مي‌گردد، از اين رو مقدار چربي بيش از 3% بر روي پلت اسپري مي‌كنند .

مواد غذايي مورد استفاده در تغذيه خرگوش

مناسبترين غذا براي خرگوش علوفه با كيفيت خوب grass) يا (hay از خانواده گرامينه مي‌باشد، اما از آنجا كه علوفه غلات چندان در دسترس نيست، بعنوان جايگزين مي‌توان از علوفه باغي از خانواده لگومينه (مانند يونجه خشك شده) به منظور تغذيه اوليه خرگوش استفاده نمود. در وهله بعد، اكثر ميوه‌ها و سبزيجات (green food) نيز مي‌توانند براي تغذيه حيوان مصرف گردند. همچنين از كنسانتره و پلتهاي آماده خرگوش نيز به ميزان %3 ـ 2 وزن بدن مي‌توان استفاده نمود. به منظور ساييدگي و كنترل رشد دندانهاي خرگوش بهتر است كه از سبزيجاتي كه ماده خشك بيشتري دارند (مانند كرفش و كلم) به عنوان غذاي عمده و اصلي استفاده گردد .

آناليزه جيره :

ـ حداقل فيبر خام :(Crude fiber): % 18

ـ فيبر غيرقابل هضم :(Indigestible Fiber):>%12

ـ پروتئين خام :(Crude Protein): %16 ـ 12

ـ چربي (Fat(: 4 ـ 1

ـ كلسيم (Ca): 1% - 6/0 كل جيره

ـ فسفر (P): %8/0 ـ 4/0 كل جيره

ـ ويتامين (vit A) A: 18000 ـ 10000 واحد /كيلوگرم

ـ ويتامين (vti D) D: 120 ـ 1800 واحد / كيلوگرم

خرگوش ها دارای دستگاه گوارش خاصی هستند و نسبت به آشفتگی های گوارشی حساس می باشند. این مسئله باعث می شود که تغذیه خرگوش شما به یکی از مهمترین جنبه های نگهداری از این حیوان تبدیل شود.

هضم و جذب غذا

غذای خورده شده پس از عبور از معده وارد روده کوچک می شود و سپس به سکوم که کیسه ای در محل اتصال روده کوچک و بزرگ است می رسد. خرگوش ها در این محل فاقد آنزیم هایی هستند که برای شکستن سلولز دیواره سلول های گیاهی لازم است و باکتری های داخل سکوم وظیفه تجزیه غذا را بر عهده دارند. جذب مواد مغذی در داخل روده کوچک انجام می شود و برای این که خرگوش بتواند سلولز را جذب کند، غذای خورده شده را به صورت مدفوع استوانه ای کوچکی دفع می کند ( اغلب در هنگام شب ) و سپس دوباره آن ها را می خورد. این کار به خرگوش این امکان را می دهد که مواد مغذی را مجددا وارد دستگاه گوارش خود کرده و از روده کوچک عبور دهد تا بدن بتواند آن ها را جذب کند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#7
نمایی کلی از دستگاه گوارش خرگوش

در خرگوش ها معمولا متداول ترین اختلالات گوارشی بر اثر تغییر ناگهانی جیره غذایی اتفاق می افتد زیرا باکتری هایی که در دستگاه گوارش خرگوش نقشی حیاتی دارند، نمی توانند در زمان مناسب خود را با جیره جدید تطبیق دهند. در خرگوش ها درمان با آنتی بیوتیک ها نیز مشکل است، زیرا این دارو ها با عملکرد باکترپی ها تداخل پیدا می کنند. هنگامی که یک خرگوش تازه را به خانه آورده اید، آگاهی از غذایی که خرگوشتان با آن تغذیه می شده است بسیار اهمیت دارد. چنانچه می خواهید جیره غذایی اش را تغییر دهید، دو تا سه هفته اول آن را زیر نظر داشته باشید و این تغییر را به تدریج انجام دهید و مصرف غذای جدید را تا آخر هفته دومی که خرگوش به خانه جدید خود وارد شده به تعویق بیاندازید. غذای جدید را با غذای قبلی مخلوط کنید و به تدریج تا پایان هفته دوم میزان غذای جدید را افزایش دهید تا به دستگاه گوارش خرگوش اجازه دهید خود را با غذای جدید منطبق کند.

رژیم غذایی
انواع مختلفی از غذای خرگوش در بازار وجود دارد. بیشتر این محصولات حاوی ترکیبات مختلفی از جمله غلات می باشند. نگرانی های اخیر درباره دانه های درخت اقاقیا که آن را عامل مرگ و میر در برخی از خرگوش ها اعلام کرده اند باعث شده است که بعضی از تولید کننده گان غذای خرگوش، این ماده را از ترکیب غذای خود حذف کنند. هنگام خرید غذای خرگوش به برچسب ترکیبات تشکیل دهنده آن توجه کنید.

اگر خرگوش شما پیش از این از غذاهای تازه استفاده نمی کرده است، باید این گونه غذا را با احتیاط و در مقادیر کم در اختیار آن قرار دهید. شما می توانید طیف گسترده ای از غذاهای تازه شامل گیاه قاصدک، علف، هویج و کلم را به خرگوش خود بدهید. همیشه غذا را قبل از دادن به خرگوش خود خوب بشویید و از تازه بودن آن اطمینان کسب کنید. بسیاری از خرگوش ها هنگامی که برای اولین بار در یک محوطه باز قرار می گیرند، به دلیل این که تا به حال از علف استفاده نکرده اند دچار اسهال شدید می شوند. عواقب این اتفاق می تواند مرگبار باشد، به همین دلیل این نکته حائز اهمیت است که خرگوش خود را قبل از اینکه وارد یک فضای سبز کنید، نسبت به تغذیه علف عادت دهید.
خرگوشی که با غذاهای فرموله شده تجاری تغذبه می شود، احتیاجی به افزودن مکمل در رژیم غذایی ندارد. خوراک های تشویقی که در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی وجود دارند مفید اند اما در هنگام استفاده از این غذاها باید مراقب اضافه وزن در خرگوش خود باشید زیرا خرگوش های خانگی ممکن است چاق شوند، به خصوص هنگامی که به وسیله رژیم های غذایی پر انرژی تغذیه شوند. سعی کنید رژیم غذایی متعادلی را برای خرگوش خود فراهم کنید که با نیاز های انرژی آن سازگار باشد. خرگوش هایی که در داخل خانه نگه داری می شوند نسبت به خرگوش هایی که در بیرون از خانه نگه داری می شوند به غذای کمتری احتیاج دارند. میزان احتیاج به غذا در خرگوش های اخته شده نیز کم تر است.

خرگوش های خانگی را می توان عادت داد تا از دست غذا بخورند. باید به کودکان آموزش داد که غذا را زیاد در دست خود نگه ندارند، زیرا خرگوش هنگامی که در حال جویدن غذای می باشد ممکن است برای جویدن انتهای تکه غذا دست آن ها را گاز بگیرد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#8
آموزش دستشویی به خرگوش

خرگوش ها بسیار زود دستشویی کردن در جای دستشویی را یاد میگیرند ،اگرچه انعطاف پذیری در بعضی برای یاد گیری نیازمند صاحب خرگوش است .

خرگوش ها در طبیعتا معمولا یک جا یا دو جا را برای دستشویی خود انتخاب میکنند، صاحبانشان میتوانند ظرف دستشویی را در این مکان ها قرار دهند .

بستر :

در ابتدا به یک بستر مناسب احتیاج دارید . ممکن است خرگوش شما علاقه به دراز کشیدن در بستر دستشویی خود را داشته باشد و هر چند وقت یکبار بستر را گاز بگیرد ،بنابراین یک ماده جذب کننده کننده برای امنیت خرگوش از خوردن مدفوع نیاز است و بستر باید قدرت جذب بالایی داشته باشد .

ادرار خرگوش بوی قوی دارد ،پس چیزی که ادرار را جذب کند چیز منطقی و ایده الی است .

از خاک رس یا خاک دستشویی گربه استفاده نکنید ، یا از ستفاده تراشه چوب سرو و صنوبر خودداری کنید .برخی صاحبان خرگوش به اسانی از قرص دستشویی استفاده میکنند .

اینها از نظر اقتصادی به صرفه و ایمن هستند ،اما در زمانی که خرگوش شما این قرص را میخورد اصلا استفاده کردن از انها درست نیست .

جعبه :

برای جعبه دستشویی،جعبه دستشویی گربه بهترین کار را انجام میدهد اگر چه جعبه های کوچک را میتوانید برای خرگوش استفاده کنید اما فقط برای خرگوش های کوچک کارایی دارد .

اگر خرگوش شما علاقه به برگرداندن از کنار ظرف دارد یا در کنار ان دستشویی میکند یک مقدار خلاقیت لازم است . سرپوش گذاشتن برای ظرف دستشویی گربه بسیارمناسب است ،یا یک دستشویی سنگین تر انتخاب کنید .

دستشویی در سایز بزرگ میتواند حتی برای خرگوش های کوچک هم کارامد باشد و وزنش باعث میشود که دستشویی بر نگردد.

اگر خرگوشتان سعی بر برگداندن یک دستشویی میکند شما دستشویی سنگین تر ی برایش تهیه کنید .


قرار دادن جعبه دستشویی :

برای شروع ،خرگوش را در محلی گذاشته و بر کارش نظارت کنید . هر جا که خرگوش شما شروع به ادرار و مدفوع کردن را انتخاب کنید ،در غیر این صورت کار شما بسیارمشکل میشود ،در ابتدا خرگوش را در قفس خود نگه دارید ابتدا با یک ظرف محدود دریک فضای محدود شروع کنید .

هرجا که خرگوش دستشویی کرده است را ضدعفونی کنید تا خرگوش ظرف دستشویی را انتخاب کند یا اینکه گوشه دیگری از قفس را انتخاب کند .

اگر این مورد را دیدید ،توالت را جا به جا کنید و در جایی قرار دهید که خرگوش انجا را میپسندد.

توالت را در جایی قرار دهید که خرگوش هم ترجیح بدهد هم از لحاظ شما جای مناسبی باشد هر دو این ها ضروری هستند و باید رعایت شوند .

اولین بار که خرگوش شما از ظرف دستشویی خود استفاده کرد ،ان ناحیه را قبول کنید و خرگوش را به همان ناحیه محدود کنید . و در ظرف دستشویی خرگوش اسباب بازی مورد علاقه اش را در ظرف دستشویی قرار دهید .

علائم ادرار و مدفوع خرگوش را در محل مشاهده کنید (معمولا در پشت دم کمی علامت برجا میماند ).خرگوش شما در چند جا دستشویی میکند سعی کنید این تعداد جاها را محدود به یک مکان کنید . اگر خرگوش شما از جعبه دستشویی استفاده کرد به او یک تشویقی بدهید .

وقتی که اتفاق افتاد ، شما خرگوش را محود به یک جای دستشویی کردید . خرگوش شما کاملا نمیتواند به دستشویی کردن در ظرف عادت کند و ممکن است گاهی اوقات اینکار را در مکان دیگری انجام دهد .
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
عواملی که می توانند بر سلامت خرگوش تاثیر گذارند عبارتند از:

ادرار قرمز رنگ
ادرار خرگوش می تواند بین رنگ های سفید (بی رنگ) تا زرد رنگ و یا قهوهای تا قرمز روشن متغیر باشد.
هیچ کدام از این رنگ ها نشانه بیماری نیستند مگر اینکه علائمی مثل دفع ادرار همراه با زور، از دست دادن اشتها و یا نوسانات قابل توجه دمای بدن به رفتارهای خرگوش اضافه گردد.
مشاهده ادرار قرمز حتما به معنای وجود خون در ادرار نیست بلکه می تواند به علت وجود رنگدانه هایی در غذا باشد که معمولا در تعدادی از گیاهان و سبزیجات وجود دارند. اما همواره باید هوشیار بود و سایر علائمی را که احتمال دارد دال بر بیماری باشد از دید دور نگه نداشت. ادرار قرمز رنگ در اکثر اوقات برای یک الی دو روز تداوم دارد ولی گاهی دیده می شود که برای مدت طولانی نیز می تواند ادامه داشته باشد.
وجود خون واقعی شبیه ادراری با لکه های خونی است. که در صورت مشاهده حتما باید موضوع جدی گرفته شود و با دامپزشک مشورت نمود.

ریزش موی بدن
موهای خرگوش معمولا هر 3 ماه یکبار میریزد و موهای جدید جای آن ها را می گیرد. از آنجائیکه خرگوش ها حیوانات تمیزی هستند، دوست دارند خود یا همدم خود را تیمار کنند. معمولا شانه زدن باعث جدا شدن موهای اضافی بدن شده و پوشش بدن را سالم نگه می دارد و مانع از بلع بیش از اندازه مو در هنگام تیمار کردن می شود.
برای شانه زدن موهای خرگوش می توان از برس هایی با دندانه های فاصله دار که در برس کشیدن سگ ها و گربه ها به کار می رود، استفاده کرد.
همچنین این عمل می تواند گلوله های موئی تشکیل شده بین موها را به آرامی جدا کند.
استفاده میزان زیادی از سبزیجات در جیره غذایی خرگوش می تواند در دفع موهای لیسیده شده هنگام تیمار از دستگاه گوارش کمک بسزایی کند.

توقف عمل دستگاه گوارش
کاهش عملکرد دستگاه گوارش می تواند بنا به دلایل مختلفی صورت گیرد که اگر بدون در مان رها گردد حتما باعث وقوع مرگی دردناک در عرض زمانی کوتاه می شود.یکی از علائم آن عدم تولید مدفوع و یا وجود مدفوع بسیار اندک می باشد. در برخی از موارد، ذرات کوچکی از مدفوع درون یک موکوس زرد رنگ یا بی رنگ احاطه شده است.
نفخ معده و علائم درد ( مثل ساییدن دندان ها به همدیگر، بی حالی، ناراحت نشستن و عدم خوردن و آشامیدن) نیز نشانه هایی از وجود مشکل گوارشی می باشند.

دندان ها
دندان های خرگوش همیشه در حال رشد کردن است و این مهمترین دلیل خرگوش ها در جویدن اشیاء است تا بدین ترتیب طول دندان های خود را در یک حد مناسب نگه دارند. بعضی از خرگوش ها دارای دندان های منظم نبوده و رشد دندان ها همواره به طور پیوسته ادامه دارد ( یک ناهنجاری محسوس می شود). خرگوشی با چنین شرایط دندانی نیاز به کوتاه کردن دوره ای دندان ها دارد تا قادر به غذا خوردن باشد. دامپزشک می تواند این عمل را برای آن ها به بهترین نحوه ممکن انجام دهد.
به ندرت ممکن است در شرایطی نیاز به برداشت کامل دندان های جلویی خرگوش باشد. برای این خرگوش ها دادن علوفه و غذایی که در اندازه کوچک قطعه قطهه شده است بسیار مطلوب می باشد.
به راحتی می توان هرگونه ناهنجاری در دندان های جلویی خرگوش را مشاهده کرد ولی معاینه دندان های عقبی حیوان نیاز به دقت و تجربه مناسب دارد. از جمله نشانه های وجود مشکل در دندان های عقبی خرگوش، مرطوب شدن پوزه حیوان به علت ترشح بزاق، ساییدن با صدای بلند دندان ها و سختی در خوردن غذا می باشد. هر زمان که خرگوش خود را تیمار می کند می توان دندان های او را مورد برسی قرار داد.

عطسه کردن
عطسه کردن نمی تواند دلیلی بر وجود مشکل و بیماری باشد. اگر که عطسه کردن همراه با آب ریزش بینی و یا ریزش اشک از چشم باشد مخصوصا اگر که کاهش اشتها هم دیده شود باید برای درمان اقدام نمود. اگر حیوان عطسه می کند ولی از سایر علائم بیماری نشانی نیست و اشتهای حیوان تغییر نکرده است، این امر می تواند به علت وجود یک سری حساسیت ها باشد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات مفید درباره شترمرغ ها بانوی مهر 0 1,232 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 858 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع مرغ عشق shamiiim 12 4,635 ۲۲-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره مرغ مینا shamiiim 10 2,487 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات کامل درباره عروس هلندی shamiiim 5 7,028 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۴:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 1,265 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع درباره قناری بانوی مهر 5 1,748 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع گربه shamiiim 8 1,663 ۱۳-۰۲-۱۳۹۲, ۰۳:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim