امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات جامع درباره قناری
#1
Restart-1 
[عکس: 20130507123401_ghanari.jpg]
مقدمه:

بطور کلی قناری ها نسبت به سایر پرندگان کمتر دچار بیماری می شوند . پرنده ای که جای مناسب داشته باشد و به خوبی تغذیه و نگهداری شود به ندرت نیازی به دارو و درمان پیدا خواهد کرد . در چنین شرایطی , قناری حتی در قفس نیز احساس رضایت خواهد کرد . مسلما به عنوان یک اصل کلی , پیشگیری بهتر از درمان می باشد ولی حتی با رعایت همه نکات بهداشتی , باز حوادث و بیماری ها اتفاق می افتند لذا باید مراقب باشید و با دیدن اولین علائم غیر طبیعی به دکتر دامپزشک مراجعه نمائید . لازم به یادآوری است که درمان بیماریها باید توسط شخصی انجام گیرد که در این زمینه تجربه کافی دارد چرا که برخی از مواقع مصرف داروهای اشتباه ویا مقدار نامناسب از داروهای موثر موجب عدم درمان یامسمومیت دارویی پرنده خواهد شد . بدتر از این حالتی است که شما بیماری را به صورت ناقص درمان کنید و پرنده به ظاهر سالم شود ولی در عین حال عامل بیماری را به تناوب و یا بطور دائم از طریق ترشحات و یا مدفوعش درمحیط پخش کند و موجب بیمار شدن سایر پرندگان , حیوانات و حتی انسان گردد . نکته دیگر اینکه با مصرف نادرست داروهای مختلف امکان دارد که عامل بیمار نیز دارای مقاومت دارویی گشته و دیگر به هیچ آنتی بیوتیکی حساس نباشد و شما پرنده هایتان را ازدست بدهید .
عفونت با باکتری ای کولای ( e.coli infection )

عامل این بیماری اشرشیاکولای است و بین بسیاری از گونه های پرندگان مشترک بوده و باعث بیماری میشود . برخی از انواع آن قدرت بیماریزایی شدیدی دارند و سایر انواع آن در تحت شرایط خاص مانند همراه شدن با شایر بیماریهای ویروسی و باکتریایی و یا شرایط بد نگهداری همراه با استرس های زیاد بیماریزا می گردند .
علائم بیماری بسته به حاد بودن و یا تحت حاد بودن بیماری متفاوت است . در صورتی که باکتری وارد خون شود , موجب کز کردن پرنده و مرگ سریع او می گردد ولی اگر باکتری در اندامهای مختلف جایگزین شود موجب عوارض متفاوتی می گردد . گاهی اوقات وارد دستگاه تنفس شده و عوارض تنفسی می دهد که معمولا ناشی از تهویه بد محل نگهداری پرنده و گرد و خاک زیاد می باشد اگر در مفاصل موضعی شود تورم مفصل و پادرد ایجاد می کند . در صورتی که وارد مجرای تخم شود موجب چسبندگی تخم و عفونت مجرا و نهایت مرگ می شود در دستگاه گوارش اسهال ایجاد می کند . در جوجه ها یا موجب تلفات قبل از خروج تخم می شود و یا جوجه به دنیا آمده ضعیف و کوچک بوده , دچار اسهال شده و بزودی تلف می گردد .


سالمونلوز (salmonellosis)

این بیماری در اثر تعداد زیادی از گونه های مختلف باکتری از جنس سالمونلا ایجاد می شود.اکثر گونه های این باکتری بین حیوانات مختلف و حتی انسان مشترک می باشند و درجات مختلف بیماری را ایجاد می کنند . این بیماری ممکن است از سه راه مختلف پرنده را مبتلا کند .
الف- آلودگی موجود در غذای مصرفی پرنده ( خصوصا تخم مرغ ) .
ب- آلودگی غذای پرنده با مدفوع جوندگان و یا فضولات پرندگان مبتلا .
ج- تماس مستقیم با پرنده تازه خریداری شده ای که یا درد وره کمون بیماری است و یا به صورت ناقل به ظاهر سالم میکروب را از خود دفع می کند .
به ندرت نیز انتقال بیماری از طریق دست انسانهای مبتلا به سالمونلا و یا گزش انگل های خارجی مانند کک ها اتفاق افتاده است . در این ارتباط نکته بهداشتی بسیار مهم این است که برخی از انواع سالمونلا در پرنده ایجاد بیماری نکرده و از طریق مدفوع به محیط خارج وارد گشته و در صورتی که با مواد غذایی مورد مصرف انسان تمای پیدا کند موجب مسمومیت های شدید غذایی تا حد مرگ می شود. علائم بیماری ناشی از اکثر سالمونلا های مختلف در انسان شامل عوارض گوارشی و مسمومیت غذایی می باشد بجز گونه های خاص سالمونلا که در انسان ایجاد بیماری تب روده ( حصبه ) می کند . در قناری بسته به گونه سالمونلای عامل بیماری , سن پرنده مبتلا و شرایط نگه داری , علائم درمانگاهی می تواند متفاوت باشد . اکثرا در جوجه قناری ها موجب مرگ و میر در روزهای اول بعد از خروج از تخم ویا حتی درون تخم و گاهی به هنگام خروج از تخم می شود معمولا هنگامی که قناری ماده به این بیماری مبتلا می شود , اکثر جوجه هایش ردون تخم از بین می روند و کمتر از%20 درصد آنها سالم به دنیا خواهند آمد . جوجه های مبتلا یی که از تخم خارج شده اند , کوچک و ضعیف بوده و اکثر آنها دچار اسهال می باشند . در شکلهای دیگر بیماری که پرنده بعد از خروج از تخم مبتلا می شود , ممکن است عوارضی چون خمودگی - چرت زدن - اسهال - بی اشتها یی و پف کردن را از خود نشان دهد . همچنین چند ساعت قبل از مرگ دچار لرزش - تشنج و غش شده و بالاخره تلف می شود . درمان باید براساس کشت میکروبی و آنتی بیوگرام انجام شود تا موثرترین داروی ممکن بکار رود .


عفونت با کمپیلوباکتر ( campylobacter infection )

عامل ایجاد این بیماری در پرندگان کمپیلوباکترژوژنای است . راه ابتلا از طریق دهان بوده و جهت ایجاد بیماری نیاز به عوامل مستعد کننده از جمله سایر عفونتها و یا استرس ها دارد . این باکتری در انسان نیز موجب ناراحتی های گوارشی می شود . علائم بیماری شامل بی اشتها یی - اسهال و لاغری تدریجی است .

پاستورلوز( pasteurellosis )

عامل ایجاد کننده آن باکتری پاستولامالتوسیدا می باشد . عامل بیماریزا می تواند از طریق دستگاه تنفسی جراحات جلدی وارد بدن شود و موجب بیماری گردد . این بیماری از جمله بیماری هایی است که بین پرندگان مختلف مشترک بوده و اکثر پرندگان به آن مبتلا می گردند . معمولا انتقال بیماری از طریق پرنده های ناقل به ظاهر سالم ویا جوندگان خصوصا موش رخ می دهد علائم بیماری بسته به میزان مقاومت پرنده و قدرت بیماریزایی میکروب می تواند متفاوت باشد . در شکل فوق حاد بیماری , پرنده بطور ناگهانی تلف می شود و از زمان کسل شدن پرنده تا تلف شدن او بیش از چند ساعت نمی گذرد و در طی این زمان پرنده چشمهایش را بسته - پف کرده و هیچ عکس العملی نسبت به محیط اطراف خود ندارد . حتی بعضی اوقات مرگ هنگام پرواز یا در حال غذا خوردن و در حالیکه پرنده به ظاهر سالم می باشد اتفاق می افتد . در اشکال خفیف تر بیماری عوارض تنفسی مثل ناله کردن خفیف و یا ریزش اشک و ترشحات از چشم وبینی مشاهده می شود . گاهی اسهال نیز وجود دارد .

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نیز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ویروسی و یا سایر بیماری ها پرنده را ضعیف کند بعنوان یک میکروب فرصت طلب موجب بیماری میگردد . اکثرا در طول دوران جنینی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نیز در پرندگان مسن تر ایجاد بیماری می کند در بین پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهمیت کمتری دارد .
علائم بیماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ایجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکاردیت وجتاتیو بر روی دریچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پایی . گاهی میکروب وارد خون شده و در طی یک یا دو روز موجب مرگ سریع همراه با عوارضی همچون افزایش تعداد تنفس در ساعات پایانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در قناری ممکن است تلفات خیلی زیاد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزایش تحرک می شود و به نظر هیجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و یا ضربه و خونریزی داخلی تلف می گردد .


لیستریوز( listeriosis )

این بیماری دراثر باکتریی بنام لیستریامونوسیتوژنز بوجود آمده و در بسیاری از انواع پرندگان و پستانداران ایجاد عوارض می کند . ولی در بین پرندگان , قناری نسبت به این بیماری حساس تر است . انسان نیز نسبت به این باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژیت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بیماریزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رایج حساس می باشد و به سرعت از بین می رود . این بیماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت یک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بیماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پیچش گردن و فلجی نیز بروز می کند .


بیماری اریزیپلاس ( erysiplas )

این بیماری در اثر باکتریی به نام اریزیپاوتریکس ایجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترین حیوانات نسبت به این باکتری می باشند ولی در قناری نیز این بیماری مشاهده می شود . در انسان نیز گاهی این باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش یا حشرات گزنده نیز می توانند عامل بیماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و یا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثیر پیدا می کند . در مجموع این بیماری برای قناری خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طریق دهان است . معمولا علائم بیماری شامل بی اشتهایی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمایل به زرد می باشد که خیلی سریع منتهی به مرگ می شود .


بیماری های مایکوپلاسمایی ( mycoplasmosis )

عامل آن مایکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گیرد و فاقد دیواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محیط های کشت آزمایشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محیط بسیار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محیط خارج از بدن موجود زنده از بین می رود . بدین خاطر برای انتقال این بیماری نیاز به تماس نزدیک بین پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این میکروب از طریق تخم نیز منتقل شده و در بین آنها ایجاد مرگ و میر می کند . معمولا برای بیماریزا شدن نیاز به عوامل مستعد کننده ای مثل سایر ویروس ها و باکتری ها دارد . علائم بیماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبریزش از چشم و بینی تورم مزمن ملتحمه چشم و سینوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نیز موجب افزایش مرگ و میر می گردد .


عفونت استافیلوکوکی ( staphylococcus infection )

مهمترین گونه بیماریزای این باکتری استافیلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در این خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نیز در سطح پوست یا مخاط دستگاه تنفس یا گوارش یافت می شود و بعنوان یک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرایط مستعد بیماریزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترین عللی است که باکتری را بیماری زا می کند . این میکروب نسبت به خشکی محیط مفاوم بوده و بدین ترتیب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بیماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گیر می شود . بسته به شرایط مختلف علائم بیماری بسیار متفاوت می باشد یکی از بزرگترین مشکلاتی که این میکروب ایجاد می کند افزایش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و یا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکیزگی لانه ها و یا استفاده نا صحیح و بی رویه آنتی بیوتیکهای مختلف در قناری ماده ( بعنوان پیشگیری کننده از بیماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کیسه زرده و یا تورم ناحیه ناف دیده خواهد شد .حالت دیگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهایی - ژولیدگی پرها و پف کردن و در نهایت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و یا ناخن آنها بعلت عفونت به این باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نیز قبل از مرگ دیده می شود . در حالاتی که عفونت از طریق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فیبرینی در آنها شده و در مراحل پیش رفته موجب عفونت استخوان ها نیز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و یا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند این باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحیه کف پا ایجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .


بیماری تورم عفونی پیش معده ( infections proventriculitis )

این بیماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسیلاسه تعلق دارد بوجود می آید و در قناری - فینچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک دیده شده است . بیشتر مواقع این باکتری در طول دوران تولید مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقریبا همیشه با یک عامل مستعد کننده مثل تراکم زیاد یا سوء تغذیه همراه است . تنها نشانه بیماری از دست دادن تدریجی و بسیار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بیماری از طریق فضولات در محیط پخش می شود و از راه خوراکی سایرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشایی زخم یا تورم پیش معده در ناحیه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه یا بدون خونریزی باشد .ویروس آبله canary pox

یکی از مهمترین بیماری هایی که درطول سال باعث نابودی قناریها میشود بیماری آبله است و کما بیش بسیاری ازما با آن برخورد داشته ایم و نشانه های آن را میدانیم . با این وجود اگر زمانی این بیماری گریبان پرندههای ما را بگیرد بازهم به د لیل نداشتن آگاهی کافی وکم باوری از اقدام بموقع خود داری میکنیم . بیماری آبله مانند بسیاری از بیماریهای دیگر قابل درمان میباشد و ما میتوانیم با واکسیناسیون بموقع ازنابودی پرندههای خود جلوگیری کنیم . با توجه به اینکه این بیماری در ایران شایع میباشد نباید بنشینیم ود ست روی دست بگذاریم . شما میتوانید همه ساله جوجه های خود را قبل از اینکه دراثر بی احتیاطی درچار بیماری شوند جهت پیشگیری از این بیماری واکسینه نمایید. شنیده شده افرادی بعداز واکسیناسیون پرنده های خود ادعا نموه اند که واکسیناسیون باعث بیماری واز بین رفتن قناریهای آنها شده است . این گفته صحیح نیست زیرا که این آقایان خود از آن دسته افرادی بوده اند که د یراقدام به واکسیناسیون نموده اند و خود عامل مرگ پرنده ها بوده اند . اگر پرنده ها آلوده شده باشند واکسیناسیون باعث شد ت بیماری خواهد شد . زمانیکه ویروس در میان پرنده های شما وجود دارد و درحال تکثیر میباشد واکسیناسیون نیز خطر ناک است اما بهترازاین است که صبر کنیم تا پرنده ها یکی یکی از بین بروند زیرا این صبر کردن در مدت کوتاهی پایان نمییابد وشما میبایست مد تها به انتظار مرگ پرندههای خود بنشینید دلیل این انتظار شیوع کند بیماری میباشد.این بیماری بعضی موارد بصورت پنهان و بدون علا مت درگله وجود دارد یا زمانی بصورت نشانه های بیماری تنفسی نمایان میگرد د وگاهی با مرگ یکی دو پرنده درظاهر پایان مییابد و شما فکرمیکنید که آسوده شده اید در صورتی که اینطور نیست زیرا ویروسها درانتظار فرصت مناسب و قدرتی مضاعف به حیات پنهان خود ادامه میدهند تا دراولین فرصت پرندههای شما را از پای دراورند و بطور طبیعی این فرصت را استرس ها به آنها میدهند یعنی اگر ویروس آبله بعد از شایع شدن درگله درفصل تابستان نتواند خسارت قابل توجهی به شما وارد آورد مطمئنا با شروع فصل بلوغ پرندهها و جفتگیری آنها به سراغ قناریهای شما خواهد آمد ( آیا میدانید که استرس زمان جفت اندازی وجفتگیری تا چه حد است ) .یکبار واکسیناسیون هر پرنده کافی میباشد و پرنده واکسینه شده در سال آینده نیاز به واکسیناسیون مجد د ندارد . در صورتی که پرندههای خود را واکسینه نمایید درسال آینده تنها جوجه های شما نیاز به واکسینه شدن دارند و برای قناریهای کهنه شما که در سال گذشته واکسینه شده اند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد .لازم است تذکر دهم که اگر از واکسن تنها بعنوان پیشگیری استفاده کرده باشید تا یکماه تحت هیچ شرایطی نباید قناری واکسینه شده را جهت فروش عرضه نمایید و درصورتی که پس از مشاهده بیماری قناریها را واکسینه کنید حد اقل تا سه ماه بعد از واکسیناسیون اجازه فروش پرندهها را نخواهید داشت .

نشانه های بیماری آبله عبارتند از :
عوارض تنفسی
زخم در اطراف چشمها و نوک پرنده
زخم در ناحیه مخرج پرنده
وجود برجستگیهای کرم رنگ در ناحیه شکم و سینه پرنده
وجود لکه های چرکی در دهان و حلق پرنده
پاسخ }
#2
نکاتی در مورد انتخاب قناری خانگی

در انتخاب قناری خانگی،باید عوامل مختلفی را مد نظرداشت . اگر به صدای قناری علاقه مندید، صرف نظر از رنگ یا نژاد قناری،باید یک پرندهً نر را انتخاب کنید. قناریهای نر، به شرط آنکه در دورهً پر ریزی نباشند ، معمولا" صدای دلنشینتری نسبت به ماده ها دارند. قرار دادن دو قناری در قفس مجزا، ولی در یک اتاق ،غالبا" سبب ایجاد رقابت بین آنها می شود وآنها راتشویق به خواندن می کند. از قرار دادن دو پرندهً نر در یک قفس جدا" خودداری کنید؛ چرا که غالبا" این دو پرنده به جنگ با هم می پردازند. اگر چه قناریهایی که برای شرکت در مسابقات و نمایشگاهها پرورش داده می شوند غالبا" بسیار گران قیمت هستند، قناریهایی که در فروشگاههای حیوانات خانگی در معرض فروش گذاشته می شوند معمولا" چندان گران قیمت نیستند. قناری، یکی از مناسبترین پرندگان زینتی برای نگهداری در منزل است؛ به شرط آنکه پرندهً مورد نظر یک قناری نر باشد. همیشه هنگام خرید قناری به پای این پرنده دقت کنید .قطور بودن پاهای پرنده وزیاد بودن تعداد پولکهای روی پا، معمولا" نشانهً سن نسبتا" بالای قناری است. تعیین سن دقیق قناریها فقط در صورتی امکان پذیر است که حلقه، علاوه بر سال تولد پرنده و شمارهً مخصوص یا باصطلاح کد مغازه پرنده فروشی ، معمولا" شمارهً مخصوص دیگری حک شده است که به کمک آن شناسایی پرندهً مذکور امکان پذیر می باشد. این حلقه ، معمولا" زمانی که فقط چند روز از سن جوجه ها گذشته است، در پای آنها قرار داده می شود.

روش هایی برای تکثیر قناری

1-انتخاب جفت مناسب بارعایت رابطه خویشاوندی ، تناسب رنگ و نزاد و هدف از تکثیر
2-کسب اطمینان از سلامت و شادابی قناریهای انتخاب شده
3-کسب اطمینان از آمادگی قناری ماده ( بیقراری و جیک زدن پیاپی ، جمع آوری کاغذ درگوشه های قفس ، 4-کندن پراز بدن خود و سایرپرندگان و داشتن پس دوکی شکل )
5-کسب اطمینان از آمادگی قناری نر ( آواز خوانی قرص و بیقراری در قفس )
6-تقویت قناری ماده در مدت بیست روز قبل از جفت اندازی با استفاده از مکمل های غذایی و مولتی ویتامین حاوی مقادیرلازم ویتامین A , E
7-تقویت قناری نر در مدت بیست روز قبل از جفت اندازی با استفاده از مکمل های غذای و مولتی ویتامین حاوی مقادیرلازم ویتامین A , E
8-قراردادن قفس مخصوص جوجه کشی در محل مناسب از لحاظ رعایت دما ، نور و جلوگیری از استرس
9-قرار دادن قناری ماده در قفس جوجه کشی
10-قراردادن لانه مخصوص تخم گذاری
11-تغذیه قناری ماده با غذای مقوی تخم مرغی بصورت یکروز در میان در طول یک هفته قبل از جفت اندازی
12-قرار دادن قفس قناری نر در کنار قفس قناری ماده در مدت یک هفته قبل از جفت اندازی
13-ورود قناری نر به داخل قفس قناری ماده
14-کسب اطمینان از مناسب بودن وضعیت لانه تخم گذاری


[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#3
نکات قابل توجه برای کسب موفقیت در تکثیرقناری

برنامه غذایی مناسب و منظم در فصول مختلف سال
استفاده از دانه ها و مواد غذایی سالم و تازه
استفاده از مولتی ویتامین در طول سال به منظور تامین ویتامین ها و املاح معدنی ازجمله کلسیم
استفاده از محل مناسب برای نگهداری از قناری به لحاظ ضرورت کنترل دما و نور و رطوبت
مراقبت از قناری به منظور گذران مطلوب دوران تولک
رعایت اصول بهداشتی جهت پیشگیری از بیماریها و آلودگی های انگلی
استفاده بموقع از داروهای مناسب جهت پیشگیری از بیماریها بخصوص بیماریهای گوارشی و انگلی مانند QUIKON MED
مراقبت و پیشگیری از ایجاد استرس مانند ترسیدن ، هوای آلوده ، تهویه نامناسب ،تراکم زیاد و گرمای زیاد
رعایت دفعات و مدت زمان جوجه کشی در طول سال
ضرورت فراهم نمودن شرایط برای استراحت پرنده و رعایت برنامه صحیح روشنایی
عدم استفاده از قناری های پیر یا غیربالغ (دارای سن کمتر ازیکسال )
حضور قناریهای نر آوازخوان

تولید مثل قناریها در منزل


با استفاده از یک قفس مخصوص تولید مثل که درون آن آشیانه ای قرار داده شده است، می توان بآسانی وباموفقیت از قناریها جوجه گرفت. آشیانهً قناریها را باید با استفاده از تکه های نمد کاملا" مفروش کرد وسپس سایر مواد بی خطر مخصوص آشیانه سازی را از فروشگاه حیوانات خانگی تهیه کرد ودر اختیار پرونده قرار داد. قناری ماده، در هر دوره معمولا" روزانه یک تخم و مجموعا" 4 تخم میگذارد.

درعمل معمولا" 3 تخم نخست را بر می دارند وداخل یک قوطی کبریت که قبلا" به وسیلهً تکه هایی از پارچهً پشمی کاملا" مفروش شده است، قرار میدهند و به جای آنها ۳ تخم مصنوعی در آشیانهً قناری قرار می دهند . سپس ، در روز چهارم،پس از آنکه قناری آخرین تخم خود را گذاشت، تخمهای اصلی را سر جای خود بر می گردانند قناری ماده نیز از همان روز خوابیدن روی تخمها را آغاز می کند. با این روش، همهً جوجه ها با هم از تخم خارج می شوند وبه همین علت احتمال زنده ماندن آنها بیشتر خواهد بود. خارج کردن قناری نر از قفس ، درست پیش از تخمگذاری پرندهً ماده نیز معمول می باشد. این امر، به قناری ماده اجازه می دهد که خود بتنهایی جوجه ها یش را بزرگ کند. البته باقی ماندن پرندهً نر در قفس مشکلی به همراه ندارد و می توان به پرندهً نر اجازه داد که در این دوره نیز در همان قفس باقی بماند.

جوجه قناریها ۱۳ روز بعد از تخم خارج می شوند. جوجه های جوان، پس از ۱۳ روز قدرت ترک آشیانه را پیدا می کنند وپس از گذشت یک هفتهً دیگر کاملا" از والدین خود مستقل می شوند. طی این دوره ، باید برای جوجه ها غذای مخصوص فراهم کرد وجوجه قناریها را بتدریج به خوردن دانه های سخت تر عادت داد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#4
علت های مرگ جنين قناری در مرحله خروج از تخم :

در اين مرحله جوجه قناری کامل شده وحتی پوسته تخم را نوک زده ولی توانايی خروج از آنرا نداشته وتلف شده است که می تواند به علل زير باشد :

۱- عدم رطوبت کافی اتاق نگهداری قناری ها .

۲- عدم آبتنی پرنده ماده در روز آخر خوابيدن بر روی تخم ها .

۳- عفونت باکتريايی .

۴- ضخامت نامناسب پوسته تخم و کلفت بودن آن .

عوامل مردن جوجه ها در لانه

بعد از کمبود ویتامین قناری یکی دیگر از عواملی که باعث مرگ و میر جوجه قناری ها و حتی خود قناری نیز میشود عوامل بیماری زای محیطی هستند،این عوامل میتواند در اثر عدم رعایت نکردن بهداشت قناری به وجود آید برای بعضی از افراد ممکن است این مشکل پیش بیاید که بعد از تخم گذاری قناری ها جوجه هایی که متولد میشوند در لانه میمیرند،زیرا آن محیطی که قناری ها را در آن نگاه میدارند ممکن است به شپش ها،ساس ها،کنه ها،ویروسها،قارچها و... آلوده باشند.پس شما نیز برای رفع این مشکل باید چاره ای بیندیشید.

شما برای اینکه مطمئن شوید محل نگهداری پرنده هایتان از این نوع حشرات وجود دارد یا خیر میتوانید یک پارچه سفید رنگی را برداشته و آن را کمی خیس کنید و روی قفس پرنده قرار دهید، این عمل را بهتر است که در شب وقتی پرنده خواب است انجام دهید زیرا درغیر این صورت موجب ترس آنها میشود،پارچه سفید را چند ساعت روی قفس قرار دهید و سپس بردارید اگر مشاهده نمودید که حشرات ریزی روی پارچه قرار گرفته است باید سریعا آنها را از بین ببرید،برای از بین بردن این گونه حشرات پودر های مخصوص که در ظرف آب استحمام آنها حل مینمایند و همچنین قطره هایی نیز وجود دارد که به پشت گردن قناری ریخته تا آن حشرات را از بین ببرد این عمل را باید سالی یک مرتبه قبل از جفت گیر پرنده ها انجام داد به یاد داشته باشید که حتی باید لانه پرنده را نیز پودرهای مخصوص ریخت تا جوجه ها نیز از این گونه حشرات در امان باشند.

بعد از ریختن داروی شپش کش نباید تا دو هفته قناری حمام کند که این مطلب را نیز قبلا اشاره کردیم در صورت رعایت اینگونه موارد دیگر با مرگ و میر قناری و جوجه قناریها در اثر وجود حشرات با مشکلی مواجه نخواهید شد
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
نگهداری

قفس:شما می تونید قفس های معمولی با اندازه ی 55 یا50 سانتیمتر که در بازار هست را تهیه کنید. اما بهتره برای نگهداری جوجه ها(تا زمان بلوغ که برای قناری های رسمی5تا6 ماهگیست) ودر زمان پرریزان که باید قناری های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس های بزرگ۱۱۰ سانتیمتری را تهیه کنید.

وسایل قفس:شما می تونید در قفس 2تا میله ی پلاستیکی به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریباً نزدیک جادونی باشه و یکی دیگه بغل آبخوری.وان حمام قناری هم باید بخرید.ظروف متفرقه ی غذا را هم تهیه کنید.

اصول نگهداری


1-تغذیه: ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند اما نه همه ی نیاز هایش.دانه های دیگر نیز مانند:خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو نیز در بهله های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند چون هر دانه خواصیت خواص خود را دارد مثلاً تخم کاهو و خرفه خنک و در مقابل دانه هایی مثل ارزن و ..طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان(در تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است.دان نرم نیز که مخلوطی از شیر خشک،آرد سوخاری،تخم مرغ وسبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند.

در ضمن دادن میوه و سبزیجات تازه را به قناری ها در تمام فصول سال را فراموش نکنید که در جیره ی غذایی پرنده نقش به سزایی دارند.تغذیه با گشنیز ،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر به سزایی دارد مخصوصا در قناری های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری،و...
دادن صدف و ماسه نرم هم جیره ی غذایی را کاملتر کرده و نیز به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها نیز کمک می کند.

از زمان تولک رفتن تا جوجه کشی کم کم جیره ی تخم کتان کمتر و دانه های کمکی افزایش می یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می رسند.

2-مکان نگهداری:.قناری ها نباید در معرض مستقیم باد باشند اما در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود مکان آرام برای قناری ها نیز باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.
در مورد دمای آن نیز باید توجه داشته باشید که دما را در تیر ماه (اوایل پر ریزان)دما را تا 30 درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود 30 تا 40 روز و در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنیدو رفته رفته اقدام به کاهش دما نمایید.در مهر ماه هم دما را در 20 درجه کنترل کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در 23 درجه حفظ شود.


[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#6
[عکس: 20130507154408_Canary1007.jpg]


3-نور دهی: نور دهی نقش مهمی برای قناری ها ایفا می کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود 15 ساعته و در زمستان به کمترین حد خود و حدود 10 ساعت می رسد.برای همین از تیر تااواسط آبان باید اقدام به کاهش نوردهی شود و از اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی شود.

به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نور دهی باید تدریجی باشد.

4- نظافت و بهداشت: اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند.شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و هر ماه یکبار همراه با نظافت قفس میله های قفس و نشیمن های پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید چون این درز ها منبع تجمع میکروب هااند و قفس را نیز ضد عفونی کنید.

در ضمن قناری ها به استحمام در هفته یکبارنیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک شایانی می کند.شما برای این کار می توانید وان های خصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخصش آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه.تا قناری ها به شنا و استحمام مشغول شوند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات مفید درباره شترمرغ ها بانوی مهر 0 1,218 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 842 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع مرغ عشق shamiiim 12 4,537 ۲۲-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره مرغ مینا shamiiim 10 2,444 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات کامل درباره عروس هلندی shamiiim 5 6,803 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۴:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 1,252 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Package_favorite اطلاعات جامع درباره خرگوش shamiiim 8 10,463 ۱۵-۰۲-۱۳۹۲, ۱۰:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع گربه shamiiim 8 1,650 ۱۳-۰۲-۱۳۹۲, ۰۳:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim