• 9 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
اطلاعات جامع درباره مرغ مینا
#1
[تصویر: 20130508150510_4270.jpg]

مرغ مینا پرنده ای کوچک زیبا و دلنشین است که قابلیت بسیار خوبی برای تقلید صدا دارد و این توانایی شگفت انگیز باعث شده است که آدمی از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری از این پرنده علاقمند شود. تاریخ اهلی شدن آن چندان مشخص نیست اما به نظر می رسد که لا اقل سه هزار سال قبل این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده باشد. مینا علاقمندان فراوانی دارد و بیشتر علاقمندان این پرنده را کودکان، زنان خانه دار و اشخاص تنها تشکیل می دهند، افرادی که تقلید صدای مینا باعث شده است تا در این پرنده همنشین مناسبی بیابند.

نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو» و «مرغ مقلد» است، در زبان عربی «المینه» ودر زبان انگلیسی Myna، Mynah، Mina،Mynas، Minah و در زبان فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در زبان آلمانی به آن Beo و در زبان ترکی Mina است.

مرغ مینا پرنده ای باهوش است که قدرت تقلید صدای فوق الاده ای دارد و می تواند کلمات زیادی را بیاموزد و صداهای اطرافش مانند صدای زنگ خانه یا تلفن یا دزدگیر ماشین و.... را به خوبی تقلید کند تا به انجا که به اشتباه بیفتید که مثلا این صدای تلفن است یا مرغ مینا !! مرغ مینای من صبح ها برای بیدار کردنم تمامی این صداها را در می اورد و در اخر به خاطر انکه گول نمی خردم بسیار ناراحت می شد زیرا اوایل سریع به اشتباه می افتادم و پا می شدم و مثلا میرفتم ببینم کیه زنگ خونه یا تلفن زده...

شاید بتوان گفت مرغ مینا بهترین پرنده مقلدی است که تا کنون شناخته شده اما نگهداری از ان وقتگیر و دشوار است، مرغ مینا طبق عادت هنگام غذا خوردن خورده های میوه یا دانه ها و غذاهای نرم را به اینطرف و انطرف می پاچد روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود باید هر روز و یا ۲ بار در روز تعویض شود. میله داخل قفس این پرنده هم باید دائما شسته و تمیز شود. امکانات و وسایل لازم برای ابتنی روزانه مرغ مینا نیز باید در فقس پرنده فراهم باشد.برای این کار می توان از یک کاسه سفالی که کف قفس قرار داده می شود استفاده کرد. همچنین می توان پیش از ابتنی قسمت جلوی قفس را با یک ورقه پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن اطراف جلوگیری به عمل اید.

مرغ مینا بر خلاف طوطی ها اصلا خجالتی نیست و پیش روی غریبه ها و تازه وارد ها هم به راحتی صحبت می کنند.
حتما تا به حال دیده اید که جوجه ی پرندگاه مختلف کنار منقارشان "زرد رنگ " است ، در این حالت که کناره های منقار شل و نرم است جوجه توانایی نوک زدن به زمین ودانه برداشتن را ندارد. به خاطر همین است جوجه ی پرنده ای مانند گنجشک یا مرغ مینا یا... حتی پر و بال هم در اورده باشند و به اینطرف و انطرف هم بپرند اما باز مادرشان غذا را در دهانشان می گذارد. هنگامی که سن جوجه مرغ مینا از یک ماهگی گذشت قسمتهای زرد رنگ ناحیه منقار از بین رفته و جای خود را به یک منقار قوی و سفت می دهند که روز به روز محکمتر می شود ، در این حالت پرنده احساس جوانی و قدرت می کند.

مرغ مینا ها حتی انهایی که از اول به دست صاحب خود بزرگ شده اند ،دوست ندارد که در دست گرفته شوند. اما اگر مجبور شدید که یک مرغ مینا را دست بگیرید شب هنگام تاریکی بهترین موقعیت است چون قدرت دید کمتری در تاریکی دارد و احتمالا ضربات دردناک کمتری به شما وارد می کند هنگام تاریکی.

نام «مینا» در حقیقت یک نام هندی است که ریشه ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان ها راه یافته است. گونه وحشی این پرنده در جنگل ها و دشت ها پراکنده است و گونه اهلی آن را می توان در بسیاری از خانه ها مشاهده کرد. مرغ مینا پرنده ای کاملاً اجتماعی و پر سر وصدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند و به درختی نزدیک در حوالی لانه اش رفته، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می آورد. آن ها خود را سریعاً با محیط وشرایط اطراف شان تطبیق می دهند. بیشتر اجتماع آن ها در زمین های بایر واطراف باغ ها می باشد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#2
تاریخچه پرورش مینا در جهان :

پرنده مینا از زمان های بسار دور به عنوان پرنده ای دوست داشتنی و مردمی مطرح بود. در یونان باستان برخی از خانواده های ثروتمند و اشراف از این پرنده به عنوان حیوان خانگی استفاده می کردند و در هندوستان این پرنده برای بیش از دو هزار سال به عنوان پرنده ای مقدس به شمار می رفت و در مراسم جشن این پرنده را بر روی پشت گاو نر گذاشته و وارد شهر می کردند. امروزه توانمندی های استثنایی این پرنده باعث شده است که این پرنده به عنوان یکی از مورد توجه ترین پرندگان قفس در بین مردم باشد و همچنین به عنوان بهترین پرنده سخنگو که قادر به تقلید صدای آدمی و سخن گفتن با کلمات واضح و مفهوم به شمار می رود و بسیاری معتقدند که این پرنده بهتر از کاسکو می تواند صدای انسان را تقلید نماید.
این پرنده از دیر باز بومی جنگل های هندوستان بوده است و در طی قرون متمادی توسط بازرگانان و تجاری که برای خرید ادویه جات و عاج به هندوستان سفر می کردند خریداری وبه کشورهای خاورمیانه و از جمله ایران و ترکیه راه یافت. بعدها پس از تصرف هندوستان توسط امپراتوری بریتانیا، این پرنده توسط افسران و ملوانان انگلیسی به انگلستان و از آن جا به بسیاری از مناطق دیگر جهان راه یافت. این پرنده همچنین در قرون وسطی از هندوستان به کشورهای جنوب غرب آسیا و چین برده شد و در آن جا به دربار پادشاهان وامرای محلی راه یافت و یکی از سرگرمی های جالب درباریان به شمار می رفت.

در طبیعت حشرات عمده غذای این پرنده را تشکیل می دهد. این پرنده در اوایل سال 1755 میلادی به جزیره موریس برده شد تا با آفت ملخ که یکی از آفات اصلی مزارع آن جزیره است مبارزه کند.
«کارل لینه» طبیعی دان معروف در سال 1758 میلادی مینای گوشواره ای را شناسایی کرده و رده بندی علمی کرد.
این پرنده در سال 1862 میلادی به استرالیا برده شد تا با حشرات موجود در کشتزارهای ملبورن مقابله نماید، اما چندی نگذشت که به سیدنی و سپس به کوینزلند شمالی برده شد تا بتواند با سوسک ها مبارزه کند و عاقبت در سال 1968میلادی به کانبرا برده شد.
در طی سال های 1870 تا 1877میلادی، صدها پرنده به جزیره جنوبی نیوزلند برده شد. در سال 1866این پرنده بوسیله دکتر ویلیام هیلیراند به هاوائی برده شد تا با کرم های نیشکر ومحصولات کشاورزی مبارزه کند.
این پرنده در سال 1865 به جزایر هاوایی برده شد تا با کرم های آفت کشاورزی مقابله کند و چندی نگذشت که خودش به علت زاد و ولد فراوان به مشکلی برای اهالی هاوایی تبدیل شد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#3
زیستگاه

زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربیچین واقع شده*است. آن*ها اغلب سرزمین*های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می*دهند. اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک*ها، گلخانه*ها و مزارعی که به دست انسان*ها ساخته شده*است دیده می*شوند. آن*ها برای تفریح وسرگرمی با دیگر مرغ*های مینا گلاویز می*شوند وبه نزاع*های دوستانه می*پردازند. اما این نبردها به خشونت و خونریزی نمی*انجامد. این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می*سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می*دهد.
مینا قادراست که واژه*ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، به همین علت درهندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده*ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می*گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می*روند زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می*کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس ازآموزش دادن چند کلمه محبت آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می*کنند.

رنگ واندازه وشکل ظاهری مینا

مینای معمولی سر و گردنی سیاه رنگ و پشت و سینه آن قهوه*ای رنگ و در هنگام پرواز لبه*های دم و زیر بال*ها به رنگ سفید دیده می*شوند. منقار و پاها و پوست پشت چشم*ها به رنگ زرد است. رنگ پر مینای ماده همانند مینای نر است اما جثه کوچک تری دارد و رنگ پر و بال آن کم رنگ تر است. این پرنده برخلاف بسیاری از پرندگان به جای جهیدن بر روی زمین راه می*روند. لکه*های زرد موجود در پس سر مینای گوشواره*ای در مینای معمولی دیده نمی*شود و یا به صورت*های دیگر و رنگ*های دیگر ظاهر می*شوند برای مثال در «مینای بانک» این لکه به رنگ پرتقالی است. لبه*های دم پرنده در گونه مینای معمولی به رنگ سفید است و در مینای دمگاه سفید، رنگ پرهای اطراف دم پرنده نیز به رنگ سفید است.


نژادهای مینا :

در جهان بالغ بر بیست ویک گونه مینا وجود دارد که این گونه ها در سه جنس رده بندی شده اند و این سه جنس عبارتند از : جنس مینای گوشواره ای ( شامل دوازده گونه )، جنس مینای معمولی ( شامل هشت گونه ) و جنس مینای بالی ( شامل یک گونه ) . رنگ تمامی گونه ها به استثنای مینای بالی سیاه و تیره است و تنها مینای بالی به رنگ سفید است . در این جا به ترتیب گونه های مختلف مینا را شرح می دهیم:
الف . گونه مینای گوشواره ای Hill Mynah
ب . گونه مینای معمولی Common Mynah
ج . گونه مینای بالی Bali Mynah
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#4
الف .گونه مینای گوشواره ای:

[تصویر: 20130508152246_g.jpg]

نام علمی آن Gracula religiosa است و لینه جانور شناس معروف در سال 1758 میلادی این پرنده را در رده بندی خود وارد نمود. این پرنده نام های مختلف فراوانی دارد که عبارتند از: مینای گوشواره ای (تپه ای)، مینای سخنگو ، مینای تپه ای شرقی، مینای تپه ای جنوبی، گراکل معمولی وگراکل جنوبی. این گونه از مناطق استوایی جنوب آسیا در هندوستان و سریلانکا گرفته تا کشور اندونزی پراکنده است و بیشتر در حاشیه جنگل ها و زمین های زراعی زندگی می کند و لانه خود را در شکاف درختان می سازد و هر بار 2الی 3 تخم می گذارد. مینای گوشواره ای جاوه و مینای گوشواره ای هندی بزرگ قبل از ممنوعیت واردات مینا از شایع ترین انواع مینا در فروشگاه های عرضه کننده حیوانات خانگی در ایالات متحده آمریکا بودند. برخی از انواع مینای گوشواره ای جزو حیوانات حمایت شده بوده و نمی توان آن ها را در هیچ یک از فروشگاه های عرضه کننده حیوانات خانگی در سراسر جهان مشاهده کرد. تمامی انواع مینای گوشواره ای جزو جنس گراکولا Gracula و گونه ریلیگیوسا religiosaمی باشند و گونه گراکولا ریلیگیوسا Gracula religiosa در برگیرنده تمامی گونه های شایع مینا می باشد البته به استثنای مینای گوشواره ای کوچک ومینای گوشواره ای نیاس به علت از بین رفتن درختان وتخریب محیط زیست این پرندگان تعداد مینای گوشواره ای روز به روز روبه کاهش نهاده و این پرندگان ناچار شده اند که به ارتفاعات پایین تر جهت زندگی مهاجرت نمایند.


مینای گوشواره ای برای صدها سال در سرزمین های بومی خود به عنوان پرنده ای سخنگو از شهرتی افسانه ای برخوردار بوده است. تمامی انواع مینای گوشواره ای قادر به تقلید صدا هستند اما برخی از انواع آن بهتر از دیگران این کار را انجام می دهند. مینای گوشواره ای جاوه و مینای گوشواره ای هندی بزرگ از سایر پرندگان سخنگو در تقلید صدا مهارت بیشتری داشتند و به همین دلیل به تعداد زیادی وبیش از سایر انواع مینا خرید و فروش می شدند . این گونه دارای دوازده نوع است که عبارتند از:

1 . مینای گوشواره ای سیلانی Ceylon Mynah
2 . مینای گوشواره ای کوچک Lesser Hill Mynah
3 . مینای گوشواره ای هندی بزرگ Greater India Hill Mynah
4 . مینای گوشواره ای نپال Nepal Hill Mynah
5 . مینای گوشواره ای جزیره آندامان Andaman Mynah
6 . مینای جزیره پالاوان Palawan Mynah
7 . مینای گوشواره ای جزیره اینگانو Enggano Hill Mynah
8 . مینای گوشواره ای جاوه Java Hill Mynah
9 . مینای سومباوا Sumbawa Mynah
10 . مینای گوشواره ای فلوریس Flores Hill Mynah
11 .مینای گوشواره ای باتوBatu Mynah
12 . مینای گوشواره ای جزیره نیاس Nias Island Hill Mynah
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#5
ب – گونه مینای معمولی Common Mynah :

[تصویر: 20130508152501_m.jpg]

نام علمی این گونه Acridotheres است. جزو خانواده سارسانان است و در سال 1816 توسط دانشمندی به نام ویولت شناسائی و به رده بندی جهانی پرندگان افزوده شد. این گونه از شرق ایران تا جنوب چین و اندونزی پراکنده است و دارای انواع زیر است :
1 . مینای دمگاه سفید White vented Mynah
2 . مینای تاجدار hCrested Myna
3 . مینای جاوه hJavan Myna
4 . مینای شکم روشن hPale bellied Myna
5 . مینای جنگلی hJungle Myna
6 . مینای طوقه hCollared Myna
7 . مینای بانک hBank Myna
8 . مینای معمولی
Common Mynah
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#6
ج .گونه مینای بالی Bali Mynah

[تصویر: 20130508152637_220px-Baliespreeuw.jpg]

این گروه شامل یک گونه می باشد که آن گونه مینای بالی است. نام علمی أنLeucopsar rothschildi است و هم چنین به نام های مینای روتچیلد ومینای بالی معروف است. این گونه مینا از لحاظ رده بندی با سایر گونه های مینا متفاوت است. این گونه از راسته طوطی سانان، خانواده استرونیده وجنس لیوکوپسار و گونه روتچیلد می باشد. اندازه آن متوسط بوده و در حدود 25 سانتی متر طول دارد. این مینا در مقایسه با سایر انواع مینا کمی چاق تر به نظر می رسد و سرتاسر بدن آن تقریباً به رنگ سفید است و تنها تعداد اندکی نوار سیاه رنگ بر روی بال ها و دمش دیده می شوند. حلقه دورچشم بدون پر بوده و به رنگ آبی است و پاهایش به رنگ قهوه ای ومنقار به رنگ زرد است. هردو جنس نر و ماده آن شبیه به هم هستند و تفریق بین نر و ماده کار دشواری است. خاستگاه مینای بالی، جزیره بالی در کشور اندونزی است و این گونه تنها گونه در قید حیات این جزیره که همچنان در آن زندگی می کند.

این گونه کمیاب در سال 1910 کشف شد. سایر گونه های جزیره بالی نظیر ببر بالی در سال 1937 منقرض گردید. علت تسمیه این مینا به مینای روتچیلد این است که این پرنده برای اولین بار توسط دانشمند انگلیسی لرد روتچیلد شناسایی و معرفی شد واز این رو از سال 1912 به نام مینای روتچیلد نامگذاری گردید.


[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#7
تولید مثل مینا


در شهر، مینای بالغ لانه خود را زیر لبه پشت بام می*سازد و اما در بیرون شهرها معمولاً لانه خود را در سوراخ درخت*ها می*سازد و یا این که از لانه*های قدیمی پرندگان دیگر استفاده می*کند. لانه مینا از علف و شاخه*های نازک همراه با تکه*های کاغذ و غیره ساخته می*شود. هردو والدین جوجه*ها را بزرگ می*کنند و لانه را نیز به کمک هم می*سازند. قبل از تخمگذاری پرنده نر چنانچه کاکل داشته باشد کاکل خود را بر می*افرازد و در معرض دید پرنده ماده می*گذارد و منقار خود را بالا و پایین می*برد و از خود صدای مخصوصی در می*آورد و اقدام به تمیز کردن پر وبال پرنده ماده می*کند و بدین گونه سعی می*کند توجه پرنده ماده را به طرف خود جلب کند. البته گاهی نیز دیده شده که دو پرنده نر در کنار هم این رفتارها را از خود نشان داده*اند. پرنده ماده نیز در قبال رفتارهای جنسی پرنده نر تحریک شده و به آرامی روی نشیمنگاه نشسته و با پایین آوردن بدن خود، پرنده نر را به جفتگیری دعوت می*کند. جفتگیری چند ثانیه بیشتر به طول نمی*کشد و ممکن است که پرنده نر چندین بار در یک روز جفتگیری کند اما در واقع برای بارور کردن یک خوشه تخم، فقط یک بار جفتگیری کافی است. پس از جفتگیری پرنده ماده خود را برای تخمگذاری آماده می*کندمرغ مینا (مرغ مقلد) بهتر است این پرنده را از وقتی خیلی کوچک است حدودا ۲ تا ۳هفته ای خریداری کنید زیرا خطر مردن را هم پشت سر گذاشته.وقتی خیلی کوچک هستند و هیچ بال و پری در نیاورده اند بدنشان به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرار گیرند،

بهترین موقع برای خرید جوجه مرغ مینا ماه های خرداد و تیر است . برای خرید جوجه مرغ مینا می توانید با من تماس بگیرید تحویل در منزل شما در سراسر تهران.

پرنده های بزرگتر تا اخر عمر وحشی می مانند و بهتر است انها را در طبیعت رها کنید.

تعیین سن: هرچه بیشتر از سن مرغ مینا بگذرد دور چشم هایش بیشتر رو به رنگ زرد می رود. و با چین و چروکهای ریزی همراه می شود.

تعیین جنسیت کافیست به دهان باز این پرنده نگاه کنید اگر داخل دهانش سیاه رنگ بود یعنی نر

جنس نر بهتر است یا ماده؟ هر دوی انها مقلدین خوبی هستند و پرنده ماده هم به خوبی پرنده نر قدرت حرف زدن و فراگیری کلمات و جملات را دارد. اماعده ای اعتقاد دارند مرغ مینای نر سخنگوی بهتری است. اما در عوض مرغ مینای نر پس از ۲ سال که بهبلوغ رسید مست می شود و در صورت امکان از خانه به دنبال جفت فرار خواهد کرد.

جیره غذایی: پرنده ای همه چیز خوار است انواع میوه ها و دانه ها و حشرات وجانوران کوچک مانند ملخ و پروانه. نوعی غذای اماده هم با قیمتی مناسب برای اینپرنده در دسترس است با نام دانه پارس پلت

طول عمر: حداکثر ۱۵ سال ، در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد نخواهد داشت، در این دوران هم به مانند دوران کوچکی به باد و سرما حساس هستند.مرغهای مینای پیر را بویژه در ماه های سرد بایستی در دمای معتدلی نگه داشت تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نشوند.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#8
تعیین جنسیت :

جنس نر و ماده کاملا شبیه یکدیگر هستند؛ فقط جنس نر معمولا ریش بزرگتری دارد که محسوس است.
ویژگی و جذابیتهای پرنده : طبیعت بسیار فعال و شادابی دارد و توانایی آن در تقلید صداهای مختلف فوق العاده است. با وجودی که گونه های مختلفی تحت عنوان مرغ مینا نامیده می شوند،تنها مینای گریترهیل و تحت گونه های آن، مثل نژاد جاوان بزرگ، جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شوند. توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل و تحت گونه های آن خیلی بیشتروبهترازسایر گونه های مرغ مینا است نگهداری مرغ مینا وقت زیادی می طلبد، چرا که قفس این پرنده را باید به طور مرتب و کامل تمیز کرد. روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود، باید هر روز و یا حتی دو بار در روز تعویض شود.میله ی داخل قفس این پرنده نیز باید به طور مرتب شسته و تمیز گردد امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه ی مرغ مینا نیز باید در قفس پرنده فراهم باشد. برای این منظور، می توان از یک کاسه ی سفالی که در کف قفس پرنده قرار داده می شود، استفاده کرد. همچنین، می توان هنگام آبتنی پرنده قسمت جلوی قفس را با یک ورقه ی پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن موکت و فرش و دیگر اثاثیه ی منزل جلوگیری به عمل آید.
مرغ مینا طبیعتا پرنده ی جسور و فعالی است و بر خلاف بسیاری از طوطیها، اصلا خجالتی نیست. مرغ مینای جوان را گاهی دهان باز نیز می نامند، چرا که این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خویش عادت می کند و در این حالت، در حالی که دهان خود را باز کرده است، انتظار غذا را می کشد. پرهای مرغ مینا در اواخر عمر می ریزند، بدون آنکه مجددا جایگزین شوند. به عبارت دیگر، دچار ریزش پر می گردد.مرغهای مینا، بخصوص مرغهای مینای پیر را بویژه در ماههای فصل زمستان، بایستی در دمای معتدلی نگهداری نمود تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نگردند. مرغ مینا به طور طبیعی حساسیت کمتری در مقایسه با طوطیها دارند و به همین علت، با تغییر محیط زندگی، کمتر دچار ناراحتی و افسردگی می شوند. در واقع، احتمالا این پرندگان هیچ واکنش نا مناسبی پس از تغییرمحیط زندگی از خود نشان نمی دهند. تنها اشکال اساسی در رابطه با خرید مرغ مینای سخنگو آن است که سن پرنده در هنگام خرید قابل تخمین نیست. علاوه بر آن، پرندگان بالغ نه تنها گرانتر از پرندگان جوانترهستند، بلکه هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده ی بالغ خریداری شده اهلی باشد. از آنجایی که مرغ مینا معمولا نسبت به اکثر طوطیها عمر کوتاهتری دارد و به عنوان مثال فقط تعداد اندکی از آنها بیش از 15 سال زندگی می کنند، بهتر است که یک مرغ مینای جوان خریداری کنید.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#9
تغذیه مینا

مینا پرنده‌ای همه چیز خوار است و در طبیعت بیشتر بر انواع میوه‌ها، دانه‌ها، حشرات و جانوران کوچک نظیر ملخ و پروانه تغذیه می‌کند و معمولاً با پرسه زدن روی زمین به دنبال غذا می‌گردد. برگ‌ها را زیر و رو می‌کند و سعی می‌کند کرم‌ها و حلزون‌های مخفی شده در زیر برگ‌ها را صید کند. البته علاوه بر میوه جات و دانه جات بر کرم خاکی، گل، شهد گل و فضله ماکیان نیز تغذیه می‌کند. از موش و قورباغه و مارمولک نمی‌ترسد و آن‌ها را شکار می‌کند و حتی در صورت لزوم به تخم سایر پرندگان نیز رحم نمی کند. گاهی اوقات نیز بر روی پشت گاوها می‌نشیند و سعی می‌کند که حشرات موجود بر روی آن و یا حشرات موجود در اطراف تغذیه نماید. مینا بر روی زمین‌های شخم زده نیز به دنبال حشراتی می‌گردد که براثر شخم زدن از زیر خاک بیرون آمده‌اند، به هرحال پرنده‌ای مفید به شمار می‌رود که می‌توان به راحتی از آن برعلیه آفات کشاورزی استفاده کرد.

مرغ مینا مثل سایر جانداران باید دارای تغذیه ی صحیح و اصولی بوده تا کمتر دچار بیماری و ضعف بشه و همیشه سالم و پر جنب و جوش باشه .

همونطور که قبلا گفتم غذای اصلی مرغ مینا دانه های مخلوط پارس ( پلت ) هست . این غذا بسیار مقوی بوده و به تنهایی میتونه نیازهای پرنده رو تا حدودی بر آورده کنه ...

پارس یا " پلت " رو میتونید از پرنده فروشی ها به صورت باز و یا بسته بندی شده تهیه کنید .

پارس بسته بندی شده از لحاظ بهداشتی مطمئن تر هست و اگر به هر دلیلی موفق به خریداری پارس بسته بندی نشدید حتما پارس باز رو از پرنده فروشی های مورد اعتماد که اصول بهداشتی در نگهداری از حیوانات و غذای حیوانات رو رعایت میکنند تهیه کنید .

خوردن پارس توسط پرنده باعث بدبو شدن مدفوع میشه و عده ای به این خاطر پارس رو از برنامه ی غذایی پرنده حذف و غذاهای دیگه ای رو جایگزین میکنن که باید بگم این کار بسیار اشتباه بوده و به مرور باعث ضعیف شدن و لاغری و بیماری های دیگه در پرنده میشه . پس همیشه به یاد داشته باشید که این غذا حتما باید در برنامه ی غذایی روزانه پرنده باشه ...

عوض کردن روزنامه ی کف قفس روزی 2 بار در روز باعث میشه که شما این بوی بد رو حس نکنید .
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#10
همونطور که میدونید مینا یک پرنده ی همه چیز خوار است و به محض اینکه متوجه این میشه که شما یا اعضای خانواده تون مشغول به خوردن هر چیزی هستید عکس العمل نشون میده و تمایل داره از اون چیزی که شما دارید میخورید بخوره اما خب در دادن غذاهای مکمل به پرنده باید هوشیار باشید و کاملا دقت کنید که اون غذا برای پرنده مضر نباشه و یا در دادن غذا بهش زیاده روی نکنید ...

این پرنده چیزهای شیرین رو خیلی دوست داره مثل خرما ، قند ، بستنی ، عسل و ...

اما استفاده ی بیش از حد از این نوع غذاها میتونه برای پرنده مضر باشه پس سعی کنید به مقدار کم از این غذاها به پرنده بدید ...

برنج و ماکارانی از غذاهای مورد علاقه ی مینا هست اما فقط در صورتی میتونید این غذاها رو به مینا بدید که به هیچ عنوان حاوی نمک و ادویه و روغن نباشه ...

به عنوان مثال میتونم بهتون بگم که مینا از خوردن پفک خیلی لذت میبره اما به دلیل وجود نمک خیلی زیاد سعی کنید خیلی کم بهش پفک بدید ...در کنار غذاها می بایست از انواع میوه ها استفاده کنید :

مینا به خوردن همه ی میوه ها تمایل نشون نمیده مثلا موز یا خیار زیاد دوست نداره ...

اما میتونید سیب ، انگور ، گلابی ، توت فرنگی ، تا حدودی پرتقال و نارنگی و ... به پرنده بدید ...

در دادن میوه ها به طبع میوه ها یا به اصطلاح سردی و گرمی میوه ها دقت داشته باشید مثلا در فصول سرد سال بهتره که میوه های گرم به پرنده بدید و بالعکس ...

در دادن سیب به پرنده زیاده روی نکنید . بهتره هفته ای دو تا سه بار تکه ای کوچک از سیب رو به پرنده بدید به این علت که مصرف زیاد سیب باعث زخم شدن دهان پرنده و اذیت شدنش میشه ...

در زمان هایی که پرنده اسهال داره به هیچ عنوان از میوه ها استفاده نکنید ...

به خاطر داشته باشید که اگر مرغ مینای شما مدتی است با یکی از انواع غذاهای مخصوص پرندگان منقار نرم تغذیه می شود و به آن عادت کرده است، هیچ گاه به طور ناگهانی غذایش را تغییر ندهید، چرا که این کار سبب بروز ناراحتی و اختلالات شدید در دستگاه گوارش پرنده خواهد شد. تغییر جیره ی غذایی مرغ مینا باید به تدریج صورت گیرد تا دستگاه گوارش پرنده فرصت کافی برای هماهنگی و عادت کردن به جیره غذایی جدید داشته باشد؛ بدین ترتیب از بروز اثرات نامطلوب تغییر جیره غذایی نیز کاسته می شود

مینا طبیعت بسیار فعال و شادابی دارد و توانایی آن در تقلید صداهای مختلف فوق العاده است. با وجودی که گونه‌های مختلفی تحت عنوان مرغ مینا نامیده می شوند،تنها مینای گریترهیل و تحت گونه‌های آن، مثل نژاد جاوان بزرگ، جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شوند. توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل و تحت گونه‌های آن خیلی بیشتروبهترازسایر گونه‌های مرغ مینا است
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات مفید درباره شترمرغ ها بانوی مهر 0 1,913 ۶-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ صبح
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 1,477 ۶-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۳ صبح
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع مرغ عشق shamiiim 12 7,741 ۲۲-۲-۱۳۹۲, ۰۵:۳۰ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات کامل درباره عروس هلندی shamiiim 5 10,129 ۱۸-۲-۱۳۹۲, ۰۴:۲۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 2,914 ۱۷-۲-۱۳۹۲, ۰۵:۴۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع درباره قناری بانوی مهر 5 2,578 ۱۷-۲-۱۳۹۲, ۰۵:۱۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
Package_favorite اطلاعات جامع درباره خرگوش shamiiim 8 15,952 ۱۵-۲-۱۳۹۲, ۱۰:۱۹ صبح
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع گربه shamiiim 8 2,393 ۱۳-۲-۱۳۹۲, ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: shamiiim