امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات جامع همستر
#1
دو نوع همستر به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشود. همستر طلائی یا سوری و همستر کوتوله یا چینی. همستر کوتوله تقریبا به اندازه نصف همستر طلائی می باشد. همستر طلائی در تنهایی نیز زندگی شادی خواهد داشت و اغلباگر بصورت گروهی نگهداری شوند با هم در گیر می شوند.

[عکس: 20130503091905_ge7iky93cqls0epdx3vs.jpg]

همستر کوتوله اجتماعی تر بوده و شاید برای نگهداری آنها بصورت دوتایی (از یک جنس) بهتر باشد.از بقیه جهات نگهداری آنها شبیه به هم می باشد. امروزه به دلیل جهش های ژنتیکی تعداد رنگ های زیاد و الگوهای متفاوت پوشش مویی همستر طلائی یا سوری در انواع رنگ های دیگر از جمله سفید، سیاه، کرم، خاکستری و . . . و با موی صاف یا پشمالو یا دم جارو و . . . یافت میشود. از نژادهای فوق عمومی ترین همستر جهت نگهداری همستر طلایی است. درطبیعت وحش همستر طلایی دارای پوشش کوتاه، ضخیم و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز میباشد. همسترهای اهلی برای اولین بار از یک نر و دو ماده خواهر در سال ١٩٣١ ازسوریه به انگلستان منتقل گردید.

موقع انتخاب همستر به رفتار و شرایط آنها بخوبی دقت کنید. از خرید همسترهایی که بی حال و ساکت می باشند اجتناب ورزید وآنها باید زبل، کنجکاو و فعال باشند (البته در ساعت بیداری یعنی غروب به بعد). پوشش بدنی باید صاف و چشم ها تمیز باشند. نفس کشیدن حیوان نباید صدادار و با زحمت صورت گیرد.اگر متوجه شدید در درون قفس یکی از همسترها به اسهال یا بیماری تنفسی دچار شده است آن را قرنطینه کنید زیرا همه همسترها در درون آن قفس در معرض یک بیماری واگیر دار قرار میگیرند.

خانه همستر


سه نوع خانه برای همستر رایج میباشد. قفس های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم.
۱-قفس سیمی با میله های افقی با فاصله ۱ تا ۲سانتی متر برای نگهداری مناسب میباشد زیرا همستر به بالا رفتن علاقه زیادی دارد و از میله ها برای بالا رفتن از دیواره استفاده میکند. از قفس هایی که کف آنها به صورت شبکه ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا پای او در آنها گیر کرده و حیوان در این قفس راحت نیست و تمیز کردن این قفس ها نیز مشکل است.
۲- قفس های پلاستیکی که معمولاٌ با تجهیزات دیگری همراه است. این قفس ها خارجی بوده و ضمن گران بودن برای شرایط آب و هوائی گرم و خشک ایران مناسب نیستند. لانه های پلاستیکی با چندین تونل ومحل خوابنیز مناسب میباشند و حیوان میتواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی ضمن برخورداری از ایراد فوق، تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بزرگتر از آن هستند که در تونلها جای گیرند ولی برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن مقاومت کند و بعضا لانه های پلاستیکی به راحتی توسط آنها جویده خواهد شد.
۳- نوع رایج تر و ارزانتر قفس همستر در ایران آکواریوم است و تمیز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و همچنین این فرصت را به حیوان نمی دهد که ازدیواره ها بالا رود. یکدرپوشنیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به آن نیاز می باشد. "دنیای همستر" اقدام به طراحی انواع جدیدی از این آکواریم ها نموده است که به تجهیزات مناسب از قبیل چرخ و فلک، سرسره، تونل و نردبان و اتاق بالا مجهز است. دو مدخل جریان هوا در دو طرف پیش بینی شده است
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#2
اصول تغذیه همستر

احتیاجات غذایی همسترها بسیار شبیه به رت است . آنها در انتخاب غذا سخت‌گیر نبوده و تقریبا ً همه چیز خوارند . با این حال همستر علاقه زیادی به تخم‌مرغ ، برنج ، گوشت و سیب‌زمینی دارد .وی حیوان صرفه‌جویی بوده و علاقه زیادی به پرخوری ندارد . با این وجود ، به منظور تامین سلامت و نشاط همستر باید جیره مناسبی که شامل پروتئین ، کربوهیدرات ، چربی ، ویتامینها و مواد معدنی ضروری باشد برایش مهیا کنید .

[عکس: 20130503092420_qa4cuzatj7lrn4nfqoa0.jpg]

برای برطرف ساختن نیاز حیوان به کربوهیدرات ، استفاده از غذاهایی مانند سیب زمینی ، برنج و یا دانه‌هایی مانند ذرت ، گندم ، جو و بلوط مفید است . باید این نکته را در نظر داشته باشید که این حیوان به ویتامینهایی مانند A و D و E و K و برخی ویتامینهای خانواده B نیاز مبرمی دارد و عدم تأمین آن باعث بروز اختلالاتی مانند کاهش وزن ، ضعف عضلانی ، اختلالات عصبی ، اختلال در شد و ریزش مو خواهد شد . بهمین دلیل سعی کنید از سبزیجات و میوه‌های تازه در جیره ، بعنوان مکمل غذایی استفاده کنید . استفاده از سبزیجات بویژه در دوران تولید مثل برای همستر بسیار مفید خواهد بود . با این حال هیچ موقع سعی نکنید مقادیر زیاد آنرا یکدفعه به حیوان بخورانید ، زیرا این کار باعث بروز اسهال خواهد شد .

در ضمن در مصرف حبوبات باید این مسئله را مد نظر قرار دهید که هر چند همسترها دارای دستگاه گوارش قوی با توانایی هضم بالایی هستند ، با این حال میوه‌جات ترش ، مانند پرتغال که خاصیت اسیدی دارد برای آنها مضر هست لذا توصیه به خوراندن آنها نمی‌شود .

در صورت امکان از پلیت‌های آماده و مخصوص جوندگان به همراه تخم آفتابگردان (که از غذاهای مورد علاقه همستر است) نیز می‌توانید استفاده کنید . مصرف این پلیت های آماده شده بخاطر اینکه حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند بسیار سودمند خواهد بود . در مورد آب مورد نیاز حیوان باید توجه داشته باشید که همسترها اساسا ً به آب زیادی نیاز ندارند ، با این حال بهتر است آب آشامیدنی تمیز همواره به مقدار کافی در اختیار آنها باشد .

این حیوانات خصوصیات تغذیه ای عجیب و جالبی دارند . آنها قبل از خوردن غذا ، آنرا به دقت بازرسی می‌کنند و سپس غذا را وارد جیب های گونه ای خود کرده و در این قسمت انبار می‌کنند . سپس غذای انبار شده را در گوشه‌ای خالی کرده و به خوردن آن مشغول می‌شوند . آنها پس از خوردن غذا با دستهای خود دهان و بینی‌شان را تمیز می‌کنند . از خصوصیات قابل توجه این حیوان ، مدفوع خواری آن است که در واقع جزء عادتهای تغذیه‌ای حیوان است و ما هیچ توصیه‌ای برای ترک دادن این عادت نمی‌کنیم . در مورد کمیت جیره غذایی و دفعات تغذیه همستر در هر روز ، باید بدانید این حیوان به حدود 8 تا 12 گرم غذای روزانه و حدود 8 تا 20 سی سی آب نیاز دارد . به گفته دیگر وی روزانه به اندازه ده درصد وزن بدنش آب و غذا مصرف می‌کند و تنها یک وعده غذایی در روز برای تغذیه‌اش کافی است
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#3
غذای همستر

همانند انسان ها که برخی از غذاها می توانند برای ان ها خطرناک باشند برخی از غذا ها نیز می توانند برای همستر ها خطرناک باشند.ان ها نمی توانند غذای خوب را از بد تشخیص بدهند پس بهتر است بدانید که همسترتان چه غذاهایی می تواند بخورد و چه چیز هایی می تواند بنوشد.

[عکس: 20130503092608_cute-hamster-eating.jpg]

همستر ها معمولا هر چیزی را در کیسه هایشان که در اطراف دهانشان وجود دارد ذخیره می کنند.اما این بدین معنا نیست که خراکی مناسب را انتخاب کرده اند.برخی از این خراکی ها می توانند باعق بیماری و یا حتی مرگ حیوان گردند.
اما خبر خوب این است که غذاهای زیاد و مفیدی برای همستر شما هستند که می توانند اورا سالم نگه دارند و با استفاده از ان ها می توانید همستر خود را سالم و سر حال نگه دارید.

نکته خیلی خوب درباره همستر ها این است که تنوع غذایشان زیاد است و یافتن خراکی مناسب برایشان خیلی اسان است.بدن ان ها به ویتامین_پروتئین و مواد معدنی نیاز دارد.

این لیستی از غذا های مناسب و مفید برای همستر است:
(غذاهایی که علامت * دارند از غذاهای مورد علاقه همستر ها هستند)

میوه ها:
سیب(بدون هسته)*
موز
توت سیاه
زغال اخته(اما به مقداره کم)
انگور(بدون هسته)به مقدار کم

غذاهای پروتئینی و سایر غذاهای مناسب برای همستر:

نان با شیر کم چرب(مراقب باشید شیر ان حتما باید کم چرب باشد)
گوشت گاو پخته شده به مقدار کم(مطمئن شوید که هیچ روغن و چربی در ان وجود ندارد)
مرغ پخته
پنیر*
پنیر محلی(اما به مقدار کم)
بسکوئیت سگ*
تخم مرغ(اب پز )
غذای کودک(به مقدار کم)
کنسرو مخصوص سگ و گربه(به مقدار خیلی خیلی کم)
برنج پخته شده
ماکارونی پخته شده
سویا(به مقدار کم)
مغز ها و دانه ها (از ان هایی که چربی ندارند و یا چربی کمی دارند استفاده کنید)

سبزیجات:
مارچوبه
کلم بروکلی
کلم(به مقدار کم)
هویج**
گل کلم
کرفس
شبدر
کدو سبز
خیار*(به مقدار کم)
ذرت
اسفناج
نخود پخته شده*
کاهو*(به مقدار کم)
لوبیا سبز

ادامه دارد…
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#4
غذاهایی که همستر ها نباید بخورند:

ماهی پخته(دادن مقدار کمی از ان به همستر ضرری ندارد اما باعث می شود همستر شما بوی بدی بگیرد)

بادام(دارای اسید Cyanic)

شکلات(سمی ترین غذا برای همه حیوانات خانگی و مخصوصا همستر)

چیپس و تنقلات(ّبیش از حد چرب)

سیب زمینی خام

لوبیا قرمز خام

اووکادو(می تواند برای همستر مشکلات قلبی ایجاد کند)

ریواس خام

هسته سیب(دارای ارسینگ)

مرکبات(بیش از حد اسیدی)

مربا و ژله(دارای قند زیاد)

پیاز و سیر و تره فرنگی و گیاهان مشابه

برخی از همستر ها از این غذاها استفاده کردند و اتفاقی برایشان نیوفتاده اما همستر ها هم مانند انسان ها بعد از مدتی حساسیت خود را نسبت به این غذا ها نشان می دهند که این حساسیت ها به بیماری و یا حتی مرگ ختم می شود.

جلوگیری از بوجود امدن دیابت در همستر:
دیابت در همستر ها بسیار زیاد و شایع است.دلیل ان هرچیزی می تواند باشد.برخی از همستر ها به صورت ژنتیکی به این بیماری مبتلا هستند.متاسفانه برخی از افراد غذاهای مخصوص حیوانات خانگی را برای پت های خود قبول ندارند.یکی دیگر از دلایل بیماری دیابت استفاده از غذاهای مضر انسان (که دارای قند و چربی بالا هستند )در تغذیه همستر است.اگر شما مواد غذایی مناسب مخصوص همسترتان را از فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری کنید و با اضافه کردن ان ها به مقداری سبزیجات و … به همستر بدهید هم می توانید از بروز بیماری هایی نظیر دیابت جلوگیری کنید و هم یک همستر سالم و فعال با یک رژیم غذایی مناسب خواهید داشت.

نکات بیشتری در باره تغذیه همستر:
شاید شما متوجه شده باشید که همسترتان مدفوع خودش را می خورد.این کار برای ان ها بسیار طبیعی است و شما نباید نگران شوید و یا فکر کنید همسترتان کار عجیب و غریبی انجام می دهد.انجام این برای برای ان ها نه تنها مضر بوده بلکه مفید هم هست.

برخی از منابع می گویند که نباید به همستر گوشت و مرغ پخته داد اما بسیاری از صاحبان همستر ها به ان ها گوشت و مرغ پخته داده اند و همستر های کاملا سالم و فعال دارند و از نظر بیشتر دامپزشکان نیز ,دادن گوشت یا مرغ پخته به همستر هیچ اشکالی ندارد.

برخی از افراد به همستر هایشان شکلات,شیرینی و … می دهند اما این کارشان به نفع همسترشان نیست.
هرگز به همستر خود شیرینی,شکلات و شکر ندهید.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 865 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع مرغ عشق shamiiim 12 4,730 ۲۲-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره مرغ مینا shamiiim 10 2,532 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 1,280 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع درباره قناری بانوی مهر 5 1,764 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Package_favorite اطلاعات جامع درباره خرگوش shamiiim 8 10,920 ۱۵-۰۲-۱۳۹۲, ۱۰:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع گربه shamiiim 8 1,681 ۱۳-۰۲-۱۳۹۲, ۰۳:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim