امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات کامل درباره عروس هلندی
#1
[عکس: 20130508144313_2338.jpg]

عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را Cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای 1800 میلادی به انگلستان آورده شده است..

احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودن در بازگشت به انگلستان آورده شده . محبوبیت این پرنده افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد.بیشتر محبوبیت این پرنده به دلیل طبیعت ملایم و سر وتاج رنگی پرنده می باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

انواع عروس هلندی:

عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino : بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.
عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#2
رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.
بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.
طول يك عروس هلندي بالغ از سر تا دم حدودا 30 تا 35 سانتي متر می باشد و تقريبا 15تا 25 سال عمر ميكند. البته اگر از آنها خوب مراقبت كنيد تا 30 سال هم ميتوانند زنده بمانند.
عروسهای هلندی وقتي كه مي ترسند يا هيجان زده ميشوند كاكل(تاج) خود سيخ ميكنند و در حالت نرمال و ريلكس روي سر خود به حالت خوابيده نگه می دارند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.
طوطیهای عروس بسیار دوست دارند كه مورد توجه قرار بگيرند پس براي تربيت كردن آنها بايد وقت زيادي صرف كنيد, البته مي توانيد وقتي كه خيلي كوچك هستند و هنوز پدرو مادر به آنها غذا ميدهند, پرنده را خريده و خود بصورت دستي بزرگ كنيد.

تربيت و آموزش:
هر قدر که طوطی شما كوچكتر باشد تربيتش نیز ساده تر خواهد بود.
اولين قدم اين است كه شاهپرهاي پرنده كه 8 تا 10 پر بزرگ می باشد قيچي كنيد. مراقب باشيد كه پرها خيلي كوتاه نشوند و اگر در این کار وارد نيستيد اين كار را به يک خبره بسپاريد.
پرها بايد طوري قيچي گردندكه پرندتون بتونه تا ارتفاع نيم متري بپره.
حالا پرنده را بر روی انگشت خود بگذاريد و اجازه دهید مدتي همانجا بمانهد. شما بايد اين كار را چندين بار در روز تكرار كنيد تا پرنده احساس امنيت كرده و با شما خو بگيرد.
مرحله بعدي اين است كه يک اسم براي پرنده انتخاب و آن را با همان نام صدا کنید تا به آن اسم عادت كند بدین شکل هر وقت كه پرنده را صدا كنيد او هم با سرو صدا كردن جواب شما را خواهد داد.
عروس هلندي ميتواند كلمات را تكرار كند , براي اين كار شما بايد خيلي وقت صرف كنيد و يك كلمه رو چندين و چند بار تكرار نمایید و البته همانطور که گفته شد جايزه هم فراموش نشود.
بايدگفت كه نرها علاقه بيشتري به اين كار دارند. آنها از ماده ها پر سرو صدا تر می باشند ولي با هوشتر نيستند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#3
بازي و اسباب بازي:

عروسها وقتي كه در قفس هستند به نظر مي آید كه پرنده هاي آرومي باشند ولي اصلا اين طور نيست. فقط كافيست كه آنها را از قفس بيرون بیاورید آنوقت خواهید فهميد كه چه موجودات کنجکاوی هستند و به همه جا سرك ميكشند.
آنها دوست دارن كه با نوك خود چيزهایي را کنده کاری کنند که صد البته اين كار هم به متوقف كردن رشد نوك پرنده كمك ميكند و هم اينكه نوعي بازي برای آنها محسوب می گردد بنابراين توصيه می شود كه چند تا تكه چوب در قفس آنها قرار دهید همينطور ميتوانيد برای آنها آينه بگذاريد. جنس نر بيش از ماده به آينه علاقه نشان می دهد, دائم خود را در آینه نگاه می كند و گاهي اوقات حالت تهاجمي به خود مي گيرد.
اگر عروس هلندي شما بالغ است و جفت نیز دارد برایش آينه نگذاريد زیرا به جنس مخالف توجه كمتري ميكند و آنوقت است كه زندگي مشترك آنها از هم مي پاشد!!!
عروسهای هلندی دوست دارند مانند بچه ها با شما يا با اسباب بازيها خود بازي كنند, این پرندگان به راحتي خود را با وسايل اطراف سر گرم ميكنند مثلا ممكن است كه ساعتها با يک بند يا طناب يا حتي پر و دمي كه خود انداخته اند بازي كنند و اصلا خسته هم نشوند.

پس برای آنها وسيله هاي كوچکی بگذاريد که بتوانند به راحتي با نوك خود آنها را از زمين بلند كنند.

اگر شما برای پرنده خود وقت نگذاريد و با آن بازي نكنيد افسرده ميشود, گوشه ای كز ميكند و گاهي اوقات هم سعي ميكند تا با سر و صدا شما ر متوجه خود كند.
پس فراموش نکنید اگر جزء دسته آدمهايي هستيد كه نمي توانيد روزانه حداقل 15 يا 20 دقيقه وقت برای پرنده خود بگذاريد, عروس هلندي ر بعنوان پرنده خانگي انتخاب نكنيد.

قفس:

قفس بايد به اندازه اي بزرگ باشد كه پرنده به راحتي بتواند در آن بالهای خود را بازو بسته كند و از يک تيرك به تيرك ديگر بپرد.
از آنجايي كه جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشق و قناري است بنابراين قطر تيرك بايد بزرگتر از تيرك عادي باشد.
كف قفس روزنامه بگذاريد و هفته اي يك بار قفس را تميز كنيد و جاي آب و دانه را هم خوب بشوئيد.
اگر پرنده شما دست آموز است, هر از گاهي آنرا از قفس بيرون بياورید.

خواب:

عروسهای هلندی شبها بايد حداقل 10 ساعت در تاريكي بدون وقفه بخوابند.

نكته:

گاهي اوقات عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. كلا پرنده ها ممكن است كه از چيزي بترسند و شروع به پر پر زدن كنند در اين حالت شما بايد هرچه سريعتر چراغ اتاق را روشن كنيد و با آنها حرف بزنيد وآرامشان كنيد چون در اين حالت پرنده خيلي وحشتزده شده و خود را محكم به اطراف و سقف قفس ميزند و به خود آسيب ميرسانند پس در این هنگام با نهايت سرعت به داد آنها برسيد و براي چند دقيقه چراغ اتاق را روشن بگذاريد و بعد دوباره خاموش كنيد.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#4
غذای عروس هلندی:

الف)اگه پرنده شما خيلي كوچک است و نمي تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده يک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و كمي آب جوش به آن اضافه كنيد. سپس چند عدد بيسكويت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس داريد, مقدار به مايع اضافه كنيد
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا كمي آرد نخودچي, تمام مخلوط را درميكسر (مخلوط كن) بريزید وبگذاريد تا خوب مخلوط شوند. اين مايع بايد كاملا يك دست باشد.

ب)حالا يک سرنگ 10 سي سي برداريد و یک لوله نرم و باريك و انعطاف پذير(کرمک دوچرخه) به سر اين سرنگ وصل كنيد, اين لوله را ميتوانيد از مغازه هاي تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع اين لوله بايد حد اكثر 5 سانتي متر باشد به طوري كه اين لوله مستقيما به چينه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سي سي پر كنيد, سپس با يک دست سعي كنيد نوك پرنده را باز كرده و با دست ديگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده كنيد و تا چينه دان پايين ببريد حال مايع رو با فشار ثابت خالي كنيد اگر اين كار را خيلي آرام انجام دهيد حيوان تقلای زيادي ميكند و غذا را بالا مي آورد و تمام زحمات شما به هدر ميرود.

اگر نمي توانيد جلوي بال زدن و حركات پرنده خود را كنترل كنيد مي توانيد پرنده را در یک پارچه طوري كه فقط سر آن بيرون باشد بپيچيد و بعد به آن غذا بدهید

نکته: بايد چندين باردر روز به پرنده به اين صورت غذا بدهيد.

بهترين زمان براي غذا دادن زمانیست كه چينه دان پرنده تقريبا خالي باشد شما براحتي با دست زدن به چينه دان پرنده ميتوانيد متوجه اين قضيه شوید.
پيش از هر باز غذا دادن سرنگ را كاملا با آب جوش و مايع ظرفشويي بشوئيد واين كار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تكرار كنيد.

يادتان باشد وقتي كه ميخواهيد بصورت دستي پرنده خود را بزرگ كنيد بايد اين كار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.

معمولا اين پرنده ها بايد 1 ماه و2هفته تغذيه گردند(40 تا 45 روز) البته اين زمان تقريبي است و بستگي به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته هاي آخر بايد تعداد دفعاتي كه خود به پرنده غذا مي دهيد را كم كنيد تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, اين مرحله مقداری سخت است و بايد حوصله كنيد, پرنده ها خيلي كم ولي به دفعات زياد دانه مي خورند پس هميشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حيوان ممكن است در اين دوران مقداری ضعيف گردد ولي نگران نباشيد و برایش مقداری تخم مرغ بپزيد, زرده آنرا جدا كنيد و فقط سفيده را رنده كنيد در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
كار ديگری هم که مي توانيد انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خيلي دوست دارند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#5
چه دانه اي به عروس هلندي بدهيم؟

1. ارزن (سرشار از پروتئين و منبع غني از ويتامين A و فسفر و املاح معدني است)

2. تخم كتان ( حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني)

3. كافيشه

4. شاهدونه (پرچرب و محركه و بهتر است كه كمتر از آن استفاده كنيد)

5. تخمه آفتابگردان

شما ميتوانيد اين دانه ها رو با هم مخلوط كنيد و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه اي براي پرنده خود بگذاريد.

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن ميوه , سبزيجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذاريد , مثل:

1.كاهو(تامين كننده كلسيم و آهن و اشتها آور)

2.جعفري (جعفري رو با ساقه هاي بلند بگذاريد چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجيح ميدهند)

3.كلم بروكلي

4.جوانه گندم ( حاوي ويتامين B6 – E – F)

5.جوانه ماش

6.سيب

7.هويج (سرشار از ويتامين A و املاح معدني)

8. گندم پخته

9.ذرت پخته

10.تخم مرغ پخته (سفيده)


نكته: ممكن است سبزيجاتي كه مي خريد قبلا سم پاشي شده باشد بنابراين حتما آنها را خوب بشوريد تا مشكلي براي پرنده بوجود نياید.

داخل قفس پرنده پودر صدف و كف دريا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و كف دريا براي پرنده ها ضروري است , پودر صدف مواد معدني زيادي دارد و به هضم غذا بخصوص دانه كمك مي كند.
مي توانيد بجاي پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده كه تقريبا 20 دقيقه در آب جوشيده است استفاده كنيد. كف دريا پوسته يه نوع نرم تن دريايي است كه حاوي كلسيم می باشد و باعث استحكام و مانع رشد بيش از حد نوك پرنده می شود بايد گفت كه هر وقت پرنده ميخواهد تخم کند بيشتر از قبل كف دريا مي خورد چون اين ماده باعث استحكام پوسته تخم ها مي شود.
هر چند هفته يك بارمولتي ويتامين در آب پرنده بريزيد و فراموش نکنیدكه آب پرنده هر روز بايد تعویض گردد.
حمام: پرنده ها موجودات تميزي هستند و دائم با نوك پرهای خود را تميز و مرتب مي كنند, يك ظرف آب ولرم برای آنها بگذاريد تا خود را بشورند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#6
مراقبت از عروس هلندی:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می كند بايد خيلي مراقب باشيد چون از صداهاي آني و بلند (بخصوص صداي تلفن) ميترسند و ممكن است كه با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندي ها مثل طوطي ها دیگر پرنده هاي مقاوم و سالمي هستند ولي قفس آنها را نزديك پنجره بازنگذاريد تا باد مستقيم, به نها بخورد. دماي متعادل براي اين نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتي گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گيري عروس هلندی:
عروس هلندي ها معمولا خيلي سخت جفت ميخورند, شما ممكن است كه يه جفت عروس هلندي نر و ماده داشته باشيد كه هيچ وقت جفت گيري نكنند ولي اگر جفت بخورند پدر و مادر خيلي خوبي خواهند شد و از جوجه ها بخوبي نگهداري ميكنند.
معمولا 3 تا 4 تخم ميگذارند ولي ممكن است كه 1 يا 2 عدد از تخمها پوچ باشد يا اينكه خود جوجه پس از تولد بميرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرين تخم ماده دائما روي تخم ها مي خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به كمك هم جوجه ها را بزرگ ميكنند.

وقتي كه جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا كنيد و در يک قفس ديگر بگذاريد
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 اطلاعات مفید درباره شترمرغ ها بانوی مهر 0 1,481 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 اطلاعات جامع درباره زندگی مورچه ها بانوی مهر 0 1,054 ۰۶-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
  اطلاعات جامع درباره مرغ مینا shamiiim 10 3,019 ۱۸-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات جامع درباره فنج shamiiim 3 1,542 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات جامع درباره قناری بانوی مهر 5 1,973 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Package_favorite اطلاعات جامع درباره خرگوش shamiiim 8 13,510 ۱۵-۰۲-۱۳۹۲, ۱۰:۱۹ ق.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات درباره لاك پشت shamiiim 2 968 ۱۳-۰۲-۱۳۹۲, ۰۳:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim