امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات کلی در مورد طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)
#1
Restart-1 
پراکندگی جغرافیایی

کاسکو بیشتر قسمتهای افریقای مرکزی در کمربندی وسیع از جزایر گینه تا شمال غربی تانزانیا و کنیا یافت میشود

[عکس: 20130507125548_DSC01912.jpg]

معرفی و شناخت بهترین پرنده سخنگو

نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه ... که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن . دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.

نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.

طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.برخی از انواع طوطی ها خصوصا خاستری(کاسکو)کاکادو. امازون.ارا . ماکائو و... به مرور به عنوان عضوی از خانواده در امده و وابستگی زیادی نسبت به انسان پیدا میکنند . انان قادرند مشکلترین جملات و حرکات را اموخته و در جای خود از ان استفاده کنند.بعضی حتی نقش نگهبان منزل را در غیاب صاحب خود به عهده میگیرند.طول عمر

یک طوطی به طور معمول چندین دهه عمر می کند که بعضی ها معتقدند طوطی ها تا 100سال و حتی خیلی بیشتر از اینها هم عمر میکنند. و جا داره اشاره ای هم به عمر کلاغ داشته باشیم که این پرنده دوست داشتنی و باهوش هم طول عمر بسیار زیادی دارد. اگر از کاسکو در شرایطی مناسب و خوب نگهداری کنید تا اخر عمر باشما خواهد بود.نگهداری از پرنده هایی نظیر کاسکو مرغ مینا ، کاکادو ، آرا و... چندان اسان نیست و این جانب که نویسنده این سایت هستم تجربه در نگهداری انها را دارم . اگر وقت و حصله کمی دارید نگهداری از انها پیشنهاد نمی شود. اما می توانید پرنده های کوچکتری مانند عروس هلندی و مرغ عشق و فنج و... را انتخاب کنید (به صورت جفت)اگر به دنبال همدمی واقعی هستید که تمام عمر وفادار باشه پیشنهاد میکنم کاسکو را انتخاب کنید چون هم در دسترس است هم از هوش بالایی برخورداره.
کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید.کاسکوی جوان قدرت یادگیری بیشتری دارد و دردسر کمتر.اسباب بازی های مفید و ضروری


یکی از اسباب بازی هایی که خطری ندارد و برای کاسکو مفید هم هست میوه درخت کاج است ، زیرا جویدن میوه درخت کاج از رشد بیش از حد منقار جلو گیری می کند و سرگرمی خوبی هم می باشد برای کاسکو.

هیچ وسیله جدیدی را به یکباره به کاسکو نزدیک نکنید ممکن است باعث ترس در او بشود.

میبایست برای کاسکو هر چند روز یکبار شاخه ای از درختان میوه یا چنار و بلوط و... فراهم سازید تا خود را با ان مشغول بازی کند و با کندن پوست شاخه مواد مورد نیاز مهم بدن را هم به دست بیاورد فقط دقت داشته باشید شاخه درخت مورد نظر سمی نباشد.

طوطیها بیشتر به بالا و پایین رفتن از شاخه ها علاقه دارند یعنی خزیدن .طوطییان در خزیدن و عملیات اکروباتیک تبحر خاص دارند طوطی هایی که مانند کاسکو دم کوتاهی دارند استقامت چندانی در پرواز ندارند در عوض بهتر شاخه ها و...را بالا پایین میکنند.

این جانور با شعور را نباید همیشه در قفس نگاه ومحبوس ساخت و بلکه بایستی وسایل اشتغا ل طوطی و مرغ مینا را در خارج از قفس فراهم ساخته و در جهت امورشش کوشید.
پاسخ }
#2
خطرات
گفتنی است که کاسکو و دیگر طوطیهای بزرگ منقاری قدرتند دارند که به وسیله ان می توانند اسیب های جدی به اسباب منزل برسانند و حتی برای خودخطر ساز شوند مثلا سیم برغ را بجوند!!!

مراقب طوطی خود باشید هر شیئی را نباید در اختیار طوطی قرار دهید مثلا خودکار ! چون با منقار قدرتمند خود مغز جوهر خودکار که ماده ای سمی است را بیرون میاورد . کاسکوی اینجانب تا به حال چند بار تمام کلید های صفحه کلید کامپیوترم را بیرون کشیده ! باید بدانید که کاسکو تمام عمر مانند یک بچه لجباز است! خشونت هیچ فایده ای ندارد فقط کار و رابطه را بدتر خواهد کرد و جالب بدونید که کاسکو یک رفتار بد را حتی با گذشت مدتها در ذهن نگه میدارد.همه چیز در معاشرت با پرنده خلاصه می شود

.به هیچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنید رمز موفقیت در همین نکته خلاصه شده است. اجازه دهید پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاری نیست انجام دهد مسلما اگر مایل باشید می توانید پرنده را در دست بگیرید اما صبر نمایید تا بدلخواه خود نزد شما بیاید مطابق تجربیا اینجانب طوطی تربیت شده خود اغلب مبادرت به این کار می ورزد.

طوطی انفرادی انسان را به عنوان جایگزین جفت خود تلقی می نماید. لذا معاشرت انسان برایش ضروریست . اگر در اطاق دیگری هستید پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.این پرنده های باهوش در طبیعت نیز هر کاری را مشترکا انجام میدهند.

بسیاری از طوطیان کوچک و یا مرغ مینا که پرواز کننده خوبی هستند صاحبان خود را با پرواز همراهی میکنند. اما انواعی که تحرک کمتری دارند مانند کاسکو وطوطی های بزرگ دیگر روی شانه نگهدارنده خود جای میگیرند.مقایسه دو تا از بهترین پرنده های سخنگو ( کاسکو & مرغ مینا )

مرغ مینا با انکه به خوبی کاسکو حرف زدن یاد میگیرد اما پرنده باوفایی نیست ! کاسکو و بسیاری از طوطی های دیگر کاملا وابسته به صاحب خود می شوند و صاحب خود را جفتی جدایی ناپذیر می دانند.

در ضمن مرغ مینا با انکه جسه ی کوچکتری نسبت به کاسکو دارد اما بیشتر ادرار می کند که بد بو هم هست اما کاسکو اینچنین نیست.جیره غذایی کاسکو

مغز دانه ها . میوه و سبزیجات . اینجانب بیشتر به کاسکوی خود تخمه افتابگردان (بو نداده بدون نمک) بلال تازه . یا ذرت خیس کرده در اب .گردو. سیب. گیلاس و انواع دانه ها را در اختیارش میگذارم. طوطی ها و مرغ مینا از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه بسیار خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و... است.
تعیین سن کاسکو
کاسکو ها تا سن ۶ماهگی دارای چشمانی کاملا سیاه هستند بعد از ۶ماهگی روبه دودی رنگ میرود سپس کمرنگتر شده و سفیدی دور مردمک چشم پدید می اید. با گذشت زمان رنگ سفید چشم هم رو به زرد و پرتقالی میرود پرنده مسن جسه بزرگتری دارد و کمی عصبی است.

ضمنا کاسکوی چشم سیاه به خاطر سن کمش احتمال داره هنوز با اب و هوای منطقه ای که شما هستید عادت نکرده باشد و به همین خاطر احتمال مرگ یک جوجه کاسکوی چشم سیاه در این حالت می رود.
پاسخ }
#3
تعیین سن کاسکو از روی رنگ چشم

کاسکو ها تا سن ۵ ماهگی دارای چشمانی کاملا سیاه هستند در ۶ ماهگی چشمانشان روبه دودی رنگ میرود سپس کمرنگتر شده و سفیدی دور مردمک چشم پدید می اید. با گذشت زمان زیاد مثلا حدود ۷ تا ۱۰سال رنگ سفید چشم هم رو به زرد و پرتقالی میرود پرنده مسن جسه بزرگتری دارد و کمی عصبی است.

ضمنا کاسکوی چشم سیاه به خاطر سن کمش احتمال داره هنوز با اب و هوای منطقه ای که شما هستید عادت نکرده باشد و به همین خاطر احتمال مرگ یک جوجه کاسکوی چشم سیاه خیلی زیاد است پس بهترین انتخاب می تواند یک کاسکوی چشم دودی یا حتی پرنده ای جوان با چشمی سفید باشد که حدود یک تا ۲ سال سن داشته باشد. ضمنا کاسکوهای چشم دودی و چشم سیاه هم از ابتدا مثل کاسکوهای مسن وحشی هستند و شما باید حدود۳ تا ۶ ماه با ملایمت با هر کاسکوی وحشی که خریداری کرده اید رفتار کنید فرقی ندارد که چشم سیاه باشد یا چشم زرد همه کاسکوهایی که قبلا صاحبی نداشته اند و اموزش ندیده اند و کمتر نزد انسانها بوده اند وحشی هستند.


تعيين جنسيت کاسکوها

معمولا کاسکوهای نر دارای منقار و سر و جثه ای بزرگتر هستند همچنین صدایی بم.
اما تعیین جنسیت در کاسکوهای تیمنه دم سیاه کمی اسانتر است. مثلا برای انتخاب یک جفت کاسکوی دم سیاه باید به این صورت عمل کنید:
یکی از کاسکوها را با جثه بزرگتر انتخاب کنید که معمولا نرها اینطور هستند و دارای دمی خوش رنگتر هستند که کمی رو به قرمزی می رود و عده ای انها را کاسکوهای دم شرابی می نامند. در حالی که به احتمال زیاد کاسکوی دوم با جثه و سر و بدن کوچکتر و دم سیاه تر جنس ماده است که انتخاب می کنید. جهت محکم کاری رنگ زبان و پاها هم با هم متفاوت باشد مثلا کاسکوی نر با زبان و پاهایی روشن تر و جنس ماده با زبان و پاهایی تیره تر و سیاه.
اما باز هم این موارد قابل اعتماد نیستند می توان با انجام یک ازمایش دی ان ای DNA یا حداکثر با یک جراحی ساده به جنسیت طوطی خود پی ببرید.

[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#4
اسباب بازی های مفید و ضروری برای سرگرم کردن کاسکو

یکی از اسباب بازی هایی که خطری ندارد و برای کاسکو مفید هم هست میوه درخت کاج است ، زیرا جویدن میوه درخت کاج
از رشد بیش از حد منقار جلو گیری می کند و سرگرمی خوبی هم می باشد اما باید انرا خوب بشوئید تا الوده نباشد.
هیچ وسیله جدیدی را به یکباره به کاسکو نزدیک نکنید ممکن است باعث ترس در او بشود.

میبایست برای کاسکو هر چند روز یکبار شاخه ای از درختان میوه یا چنار و بلوط و...فراهم سازید تا خود را با ان مشغول بازی کند
و با کندن پوست شاخه مواد مورد نیاز مهم بدن را هم به دست بیاورد
فقط دقت داشته باشید شاخه درخت مورد نظر سمی نباشد.
طوطیها بیشتر به بالا و پایین رفتن از شاخه ها علاقه دارند
یعنی خزیدن .طوطییان در خزیدن و عملیات اکروباتیک تبحر خاص دارند
طوطی هایی که مانند کاسکو دم کوتاهی دارند استقامت چندانی در پرواز ندارند در عوض بهتر شاخه ها و...را بالا پایین میکنند.

این جانور با شعور را نباید همیشه در قفس نگاه ومحبوس ساخت
و بلکه بایستی وسایل اشتغال طوطی را در خارج از قفس فراهم ساخته و در جهت امورشش کوشید.

دقت کنید که از هر وسیله ای استفاده نکنید گاه چند دقیقه که شما حواستان نیست و یک طناب باریک که در قفس اویزان کرده اید
کاسکو هنگام بازی کردن باهاش دور گردنش و پروبالش پیچیده و به همین سادگی باعث تلف شدن و خفگی طوطی شما می شود.

اسباب بازی ها باید استاندارد باشند تا به سادگی از بین نروند
و محکم باشند تا پاره و یا خطر افرین نشوند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
بیماری روانی افسردگی طوطی

کاسکوی پرکن و راه های درمان پرکنی کاسکو و سایر طوطیها

(دلایل و پیشگیری از جویدن پرها)چگونه از این بیماری که کاسکو پرهای خود را می کند و با منقار خود پرها را قیچی می کند مقابله کنیم؟

شروع بیماری از زیر سینه اغاز می شود یعنی طوطی شروع به کندن پرهای سینه می کند
پس از مدتی طوطی سوراغ بالها خواهد رفت.
این بیماری بسیار رایج و خطر ناک است و پرها رویش مجدد نخواهند داشت
چون فورا به وسیله طوطی جویده می شوند.
اغلب علل این حالت که پرنده پرهای خود را میکند !
سر رفتن حصله ، عدم ازادی عمل و تحرک کافی و ارتباط نداشتن است
که موضوع بسیار مهمی است و باید پیش گیری کرد
یعنی نباید پرنده را تنها گذاشت و باید موجبات سرگرمیش را فراهم نمود.

جویدن پرها از جمله بیماریهایی است که تعدادی از طوطی ها به علتهایی که اشاره شد
بدان مبتلا می شوند. بطور قطع ایجاد این وضعیت اختلالی در پرنده ریشه ای روحی و روانی دارد
که انرا می توان با جویدن ناخن در انسان مقایسه کرد
اما این بیماری کندن و جویدن پرها فقط میان منقار کج ها یعنی طوطیان دیده میشود
که به صورت انفرادی نزد انسان نگهداری می شوند.
خصوصا طوطیان بزرگ و حتما توجه داشته باشید که این بیماری کشنده است.
هچنین ارزش پولی طوطی شما را بسیار پایین می اورد
مثلا اگر ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد هنگامی که دچار این بیماری می شود
قیمتش شاید به ۸۰ هزار تومان برسد .
اما چیزی که مهمه این است که با فراهم اوردن
سرگرمی هایی مثل یک جفت مناسب
(که البته انتخاب یک کاسکویی که بخواهد کاسکوی ما را از تنهایی در بیاورد هم کار ساده ای نیست) چون ممکنه از یکدیگر خوششان نیاید یا مثلا هر دو نر باشند !.
پس بهترین راه همین ات که وقت زیادی را برایش بگذارید
و اجاه ندهید کار به اونجا برسه که به فکر کندن حتی یکی از پرها بیفته.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#6
و اما راه های درمان پرکنی کاسکو

۱. در طول روز خیلی باید به کاسکو نزدیک باشید

۲. اجازه دهید از قفس بیرون بیاد و اسباب بازی را برایش بیرون از قفس فراهم کنید.

۳.کاسکو را در جای گرم مانند کنار بخاری قرار دهید
و یک روز درمیان روی پرهایش با ابپاش اب بپاچید تا خیس شود
اما تو خیس کردنش زیاده روی نکنید.
انقدری که پرهاش از حالت خشکی در بیاد کافی است.

۴. یکی از دلایل پرکنی کاسکو نرسیدن مواد مورد نیاز و ضروری
برای بدن می باشد که انها در طبیعت پیدا می کنند و می خورند.

خریدن اسباب بازی ها و غذاهای تقویتی باعث کمتر شدن افسردگی
و کمتر شدن عصبی بودن کاسکو یا هر طوطی پرکن دیگری مثل کاکادو یا .... می شود.

۵. راه دیگر هم هست

اسپری المانی جدید که به پرهای کاسکوی پرکن می زنید
و کاسوی شما دیگه پرهاشو نمی کنه.

قیمت این محصول المانی ۴۰ هزار تومان می باشد.

گردنبند الیزابت هم موجود است.
اما چندان فایده ای ندارد و ممکنه طوطی شما بیشتر عصبی بشه
چون دلایل زیبادی برای این بیماری وجود داره به متن زیر دقت کنید:

همه چیز در مورد پرکنی پرندگان (self feather plucking)
1-ECTOPARASITES

به عنوان اولین عامل انگل های خارجی را می توان نام برد.این انگل های خارجی شامل مایت-شپش-مگس*-پشه-کنه هستند.

2-ENDOPARASITES

عامل دوم انگل های داخلی هستند.مهم ترین آنها بدون شک GIARDIA است که با آسیب رسانی در روده ها پرنده (بخصوص عروس هلندی) را وادار به آسیب رسانی به پرهای ناحیه شکم و پهلوها می کند.(ناحیه ای که روده زیر آن ناحیه تخریش شده است)

3-SKIN INFECTION

عامل سوم انواع عفونت های پوستی شامل عفونت های ویروسی-عفونت های باکتریایی-عفونت های قارچی می باشد.که پرنده اقدام به کندن پرهای ناحیه می کند که پوست عفونی می باشد.

4-IATROGENIC

عامل چهارم هم شامل اصلاح پر به صورت نامناسب است.در این مورد صاحب پرنده با اصلاح نامناسب پرها پرنده را وادار به جویدن پرهای ناحیه اصلاح شده می کند.

5-BEHAVIOURAL

عامل پنجم مشکلات رفتاری است.پرنده افسرده-پرنده حاضر در محیط جدید-پرنده طرد شده-پرنده عصبی و نهایتا به صورت کاملا عادتی در این گروه قرار می گیرند.

6-ORGANOPATHY

عامل مسبب ششم آسیب های وارده به هر دلیل به ارگان های داخلی بخصوص کبد می باشد.

7-HEAVY METAL POISONING

عامل هفتم مسمومیت با فلزات سنگین بخصوص سرب و روی است.میله های قفس و گلوله های حاوی سرب بلعیده شده توسط پرنده از موارد شایع می باشد.

8-PSITTACOSIS

عامل هشتم بیماری سیستمیک-عفونی psittacosis است.در این بیماری ابتدا پرها کیفیت خود را از دست می دهند سپس پرنده اقدام به کندن آنها می کند.

9-SALMONELLOSIS

عامل نهم بیماری سیستمیک-عفونی salmonellosis است.

10-HORMONAL

عامل دهم مشکلات هورمونی در پرنده می باشد.

11-ENVIRONMENTAL CONTAMINANT

عامل آخر هم آلودگی های محیطی بخصوص نیکوتین است.
این مورد در پرندگانی که صاحب سیگاری دارند شایع است.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#7
شوفاژ یکی از عوامل مهم در عصبی و پرکن شدن طوطی ها است

استفاده از شوفاژ در خانه هایی که ازطوطیهایی مانند
کاسکو نگهداری می کنند اصلا مناسب نیست.

گرمایی که از شفاژ تولید می شود کاسکوها را عصبی می کند
و باعث خشک شدن پرهای کاسکو می شود.
می بایست در فصول سرد از بخاری استفاده کنید
و روی بخاری همیشه یک ظرف اب باشد .
مهم نیست که بجوشد فقط همینکه همیشه یک ظرف اب باشد
تا هوا را کمی مربوب کند کافیست.

اگر کاسکو را در منزلی که دارای شوفاژ است قرار دهید
بی گمان پس از مدتی به عارضه پرکنی مبتلا خواهد شد.

اطلاعات بیشتر را در زیر بخوانید:

خودخوری یا پرکنی طوطی

علل این عارضه بسیار وسیع می باشد

نام صحیح این سندرم feather plucking یا self-plucking است
که در واقع یکی از اقسام cannibalism محسوب می شود
و اسم پرکنی در این مورد بی معنی به نظر می رسد.

این عارضه یک سندرم با علل مختلف است و در طوطی ها شایع میباشد.
از جمله عوامل مهم در بروزآن می توان به
دلتنگی ، نداشتن جفت یا مصاحب ، استرس
و بروز تغییرات در محیط ( مانند تغییرات در تغذیه،مکان ،
فعالیت یا ورود افراد جدید به محیط که توجه صاحب پرنده را بیشتر جلب کند) اشاره کرد.
ممکن است پرنده این عمل را از پرنده دیگری یاد گرفته ، تکرار کند.
در مورد طوطی هایی که بیشتر وقت خود را در یک قفس کوچک گذرانده
و فعالیت کمی دارند،این عارضه میتواند بخشی از سرگرمی آنها باشد.
بسیاری از پرندگان این عمل را در تنهایی یا در شب انجام می دهند.
بنابراین این عدم مشاهده پرکنی توسط طوطی، دلیلی بر رد آن نیست.
در این حالت، الگو و نواحی ریزش پر به تشخیص عارضه کمک می کند.
اگر روی سر و گردن پوشش کامل باشد،
ولی منطقه دیگری از بدن (بویژه سینه و شکم)فاقد پر بوده
هیچ نشانه ای از بیماریهای التهابی پوست وجود نداشته باشد،
باید دردرجه اول بروز عارضه پرکنی مشکوک شد.
اولین قدم برای تجزیه و تحلیل محیط زندگی پرنده بویژه
در مراحل اولیه بروز عارضه است.
به حداقل رساندن عوامل فیزیکی یا روانی ،اصلاح محیط و غذا
و یا تغییر محیط ، افزودن غذاهای کمکی(مثل میوه و سبزی)،
فراهم کردن اسباب بازیهای بی خطر و شاخه های درخت تمیز
تا پرنده از منقار خود بیشتر استفاده کند، در درمان موثر است.
در صورتیکه تمام راهها به شکست منتهی شوند
میتوان از گردنبند الیزابت (به شکل مخروط ناقص که به پرنده
اجازه نمی دهد به بدن خود دسترسی داشته باشد) استفاده کرد.
همراه با این تغییرات میتوان از داروهایی نظیرفلوگزتین نیز استفاده کرد .
برای تسریع در رشد مجدد پرهای جدید بهتر است
مکملهای ویتامین دار به جیره اضافه شود
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#8
بیماری های کاسکو

وقتی شما به کاسکو غذای مناسب بدهید دچار اسهال نخواهد شد . اما اگر تغیه مناسب نداشته باشد زود اسهال می شود

اگر مدفوع طوطی ابکی بود یعنی طوطی اسهال دارد . می بایست همیشه سفت و به رنگ سبز، سفید باشد. البته ممکنه میوه هایی مانند گیلاس رنگ مدفوع را اندکی قرمز بکند.

توجه داشته باشید که رنگ زرد در مدفوع نشانه عفونت و چرک در بدن می باشد.

کاسکو به خاطر اینکه در منطقه ای معتدل در افریقا زندگی میکند و هیچ رابطه ای با سرما و باد ندارند به همین خاطرسوز و سرمادشمن بزرگی برای سلامتی کاسکوی شما می باشد. هیچ گاه کاسکوی خود را در مجاورت باد قرار ندهید. اگر کاسکوی شما کمی سرماخورده باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر چنانچه دکتر در نزدیکی محل شما نیست تا رسیدن به نزدیکترین دکتر این کارها را انجام دهید:

۱. از داروخانه او ار اس بگیرید،نیمی از او ار اس را در ظرف اب کاسکو حل کنید باعث می شود که کاسکوی شما کمتر مواد بدنش را از دست بدهد و جلوگیری می کند از ادامه اسهال.

۲. چند قرص تتراساکلین هم بگیرید و اندکی از تتراساکلین را هم به خورد کاسکو دهید، معمولا اگر اوضاع طوطی شما خیلی بد نشده باشد اب و غذا می خورد اما اگر دیر بیماری را تشخیص داده باشید غذا نمی خورد و احتمالا فقط اب می خورد پس داخل اب بریزید تا زودتر بخورد و به بدنش برسد.

۳. اگر رنگ مدفوع کاسکو یا طوطی شما زرد است هم تا پیش از رساندن به دکتر می توانید کمی چرک خشک کن در ظرف ابش بریزید.
فراموش نکنید من دامپزشک نیستم و شما می بایست در اولین فرصت طوطی خود را به صورتی که باد بهش نخوره مثلا داخل یک کارتون مقوایی کوچولو قرار دهید و به یک دکتر خوب که از قبل انتخاب کرده اید و به او اطمینان دارید مراجعه کنید.

هرگز به طوطی خود خصوصا کاسکو غذای چرب ندهید وهمچنین غذاهای نمک دار دشمن سلامتی طوطی شما است.

تغذیه نادرست علت اصلی دولایه شدن و یا پوسته پوسته شدن نوک منقار طوطیها و خشک و شکننده شدن پرو بال می باشد.

می توانید غذاهای اماده بسیار مفیدی را که تقویت کننده و دارای ویتامینها و کلسیم های مورد نیاز هستند را خزیداری کنید.

پرنده ای که دچار اسهال خونی شده باشد پرونده زندگیش در حال بسته شدن است.

با مشاهده کوچکترین بیحالی یا دیگر علایم فورا به دکتر دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

کاسکوها احتیاجی به واکسن یا امپول ندارند فقط کافیست هنگام خرید یک پرنده سروحال را انتخاب کنید.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
پسيتاكوز (تب* طوطي*؛ اورنيتوز)


البته این بیماری کم پیش میاد و همانطور که در زیر اورده شده برای خود طوطی خطرناک هست ،در این بیماری که کم اتفاق می افتد خطر چندانی متوجه انسان نیست.

یکی از مسائل مهمی که در نگهداری از حیوانات مخصوصاْ در محیط منزل باید حتماْ به آن توجه ویژه داشت اینست که وجود آن حیوان باعث انتقال بیماری به افراد خانواده نشود و به همین خاطر باید در مورد بیماریهای قابل انتقال از حیوانات به انسان تحقیق کنیم.در خصوص کسانی که از طوطی نگه داری می کنند یکی از این نوع بیماریها ُتب طوطی هست که در زیر مطلبی را در این خصوص می گذارم:

پسیتاکوزیس (تب طوطی)

پسیتاکوزیس یا تب طوطی بیماری که طوطیان می توانند به ارمغان بیاورند
در جهان بیماری های گوناگونی وجود دارند که برخی از آنها جزء بیماریهای مشترک انسان و دام می باشند، آشنا شدن و شناخت این بیماریها به معنای کشتن حیوانات آلوده نیست بلکه شیوهای به کنترل در آوردن و برخورد صحیح با حیوانات آلوده است. بیماری پسیتاکوزیس نیز در شمار بیماریهای مشترک قرار می گیرد، پسیتاکوزیس بیماری است که خانواده طوطی سانان ( کاسکو، طوطی سبز، مرع عشق و ... ) را درگیر می کند در صورتی که این بیماری کبوتر را مبتلا کند به آن اورنیتوز گویند. همانطور که گفته شد بیماری در طوطی سانان دیده می شود، کبوتر نیز از دیگر حیوانات مستعد ابتلا به بیماری است، بیماری از طریق این دو پرنده می تواند به دیگر پرندگان انتقال پیدا کند انسان نیز در صورت تماس با عامل پسیتاکوزیس می تواند به این بیماری مبتلا شود. بیماری پسیتاکوزیس از طریق تماس با مدفوع آلوده پرندگان مبتلا، هوا و حشرات قابل انتقال به انسان است،

ميكروب*ها از طريق* استنشاق* هواي* حاوي* اين* ميكروب* يا آسيب* پوستي* ناشي* از نوك* زدن* يا گاز گرفتن* پرنده* مبتلا به* انسان* منتقل* مي*شود. دوره* نهفتگي* بيماري* پس* از تماس* با ميكروب* 3-1 هفته* است*.
خوشبختانه بیماری از طریق تخم، قابل انتقال به انسان نیست. بیماری پسیتاکوزیس در حال حاضر بیشتر بومی مناطقی همچون: جنوب شرقی آسیا بخشهای از جنگلهای افریقا و امریکا است، این مناطق در واقع زیستگاه طبیعی طوطیان می باشد.

نشانه های بیماری در پرنده و انسان: پرنده غذا نمی خورد، پرها در اثر اسهال سبز رنگ است، ترشحات مخاطی در بینی و چشم پرنده دیده می شود، با افزایش ترشحات، چشم بسته شده و در نهایت پرنده بینایی خود را از دست میدهد.

پسیتاکوزیس دستگاه تنفسی طوطیان را کاملا در گیر می کند. زمانی که انسان به عامل بیماری پسیتاکوزیس آلوده می شود علایمی نشان نمی دهد از زمان ابتلا تا بروز علایم بیماری پسیتاکوزیس در انسان حداقل دو هفته زمان لازم است علایم اولیه شامل لرز، ضعف و سردرد است فرد بیمار تک سرفه دارد.در صورت حاد شدن بیماری پسیتاکوزیس در انسان علایم استفراغ، اسهال یا یبوست، افسردگی، بزرگ شدن کبد دیده می شود.

[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }
#10
نکاتی چند برای افرادی که با پرندها کار می کنند :

1- هیچگاه پرنده خود را از پرنده فروشی های کثیف و غیره بهداشتی تهیه نکنند.

2- در صورتی که پرنده انها از کشورهای که ببیماری پسیتاکوزیس در آن وجود دارد

تهیه می کنند حتما قبل از ورود پرنده به خانه، توسط دکتر دامپزشک معاینه شود.
۳- در صورت بروز علایم بیماری در پرنده به هیچ هنوان خود درمانی برای طوطی سانان انجام ندهند و پرنده خود را به نزدیکترین کلینیک دامپزشکی محل اقامت خود ببرند.

آنچه در مورد بیماری پسیتاکوزیس طوطیان قابل گفتن است این است که بیماری خوشبختانه جزء بیماریهای بومی منطقه خاورمیانه نیست و موارد ابتلا به این بیماری در کشور ما تا کنون به صورت رسمی گزارش نشده است.

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

اگر شما يا يكي* از اعضاي* خانواده*تان داراي* علايم* پسيتاكوز باشيد.
بروز موارد زير در طي* درمان*:
ـ تب*
ـ عدم* تسكين* درد با گرم* كردن* محل* يا مسكن*ها
ـ تشديد كوتاهي* نفس*
ـ تيرگي* يا كبودي* ناخن* انگشتان*
ـ خلط* خوني*
ـ تهوع*، استفراع* يا اسهال*و سر درد
عواقب* مورد انتظار

معمولاً با تشخيص* و درمان* زودرس* در عرض* 14-7 روز بهبود مي*يابد. بدون* درمان* تب* 3-2 هفته* باقي* مانده* و سپس* به* آهستگي* شروع* به* كاهش* مي*كند.

عوارض* احتمالي* :پنوموني* یا ذات*الريه* شديد يا كشنده*

درمان*:
درمان* شامل* درمان* دارويي* (گاهي* درمان* وريدي*) و مراقبت*هاي* حمايتي* از جهت* علايم* بيمار مي*باشد.

- براي* جلوگيري* از انتقال* بيماري* به* ديگران* از طريق* سرفه* و خلط* بيمار بايد بيمار حدا از ديگران* مراقبت* شود.

- براي* مرطوب* كردن* هوا و در نتيجه* رقيق*تر شدن* ترشحات* ريوي* از يك* دستگاه* مرطوب* كننده* و اولرتاسونيك* با بخار سرد استفاده* كنيد. درون* سدتگاه* تنها آب* خالص* بريزيد و از ريختن* دارو درون* آن* خودداري* كنيد. دستگاه* را هر روز تميز كنيد.
- از يك* بالشتك* گرم* كننده* يا كمپرس* گرم* و مرطوب* بر روي* قفسه* سينه* براي* تخفيف* درد استفاده* كنيد.
- ار استعمال* دخانيات* خودداري* كنيد.

تتراسيكلين* (نوعي* آنتي*بيوتيك*) به* مدت* حداقل* ده* روز براي* كنترل* تب* و ساير علايم* تجويز مي*شود.

در صورتي* كه* سرفه* همراه* خلط* باشد از داروهاي* ضد سرفه* نبايد استفاده* شود زيرا در اين* شرايط* سرفه* اثر سودمندي* در تخليه* ترشحات* ريوي* دارد. اگر سرفه* بدون* خلط* و دردناك* باشد، مي*توان* از داروهاي* ضد سرفه* استفاده* كرد.
براي* درد خفيف*، استفاده* از داروهاي* بدون* نسخه*، نظير آسپيرين* يا استامينوفن* توصيه* مي*شود.

استراحت* در بستر حداقل* تا 48 ساعت* پس* از رفع* تب*، درد و كوتاهي* نفس* ضروري* است*. پس* از آن* به* تدريج* فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي* طبيعي* خود را از سر بگيريد. خستگي* و ضعف* ممكن* است* براي* مدت* طولاني* باقي* بماند، بنابراين* نبايد انتظار داشت* كه* توان* بيمار به* سرعت* به* حالت* عادي* بازگردد. رژيم* خاصي* نياز نيست*. مصرف* مايعات* را تا حداقل* يك* ليوان* در ساعت* افزايش* دهيد. اين* كار به* رقيق*تر شدن* ترشحات* ريوي* و در نتيجه* آسانتر شدن* آنها با سرفه* كمك* كند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 طوطی ملنگو (psittacula eupatira,psittaculakrameri) یا طوطی سبز بانوی مهر 1 1,185 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۲:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر