امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزایش ماندگاری گلهای شاخه ای
#1
بیشتر ما پس از دریافت یک دسته گل با گلدان زیبا مایلیم روزهای بیشتری از زیبایی آن لذت ببریم . این خواسته مستلزم آگاهی از چند راهکار ساده است که به برخی از آنها اشاره میکنیم :

پیش از هرچیز به یاد داشته باشید که گلدان گل باید به اندازه کافی وسیع باشد تا گلها به هم فشرده نشوند و هوا به خوبی بین ساقه ها جریان یابد .

اگر داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید گلوکز مورد نیاز گلها را فراهم کرده اید .

اگر چند شاخه گل خریداری کرده اید و بر اثر بی آبی و گرما گلها طراوت و شادابی اولیه خود را از دست داده اند یک لگن بزرگ آب تهیه کنید و مقدار زیادی یخ در آن بریزید هنگامی که آب سرد شد گلها را برای چند دقیقه در آن غرق کنید گلها دوباره شاداب و با طراوت خواهند شد .

برای جذب بیشتر آب قسمتی از پوست انتهای ساقه را بردارید یا انتهای ساقه را با چاقو چهارقاچ کنید تا به خوبی گیاه آب مورد نیازش را جذب کند و طراوت بیشتری داشته باشد .

ساقه گل را به اندازه ای کوتاه کنید که آب لازم به برگها و گلها برسد .

ارتفاع گل نسبت به گلدان باید به اندازه ای باشد که آب به راحتی به ساقه برسد .


زمانی که میخواهید دسته گل را در گلدان قرار دهید ابتدا شاخه ها و برگهای اضافی انتهای ساقه را بچینید زیرا این برگها داخل آب خیلی زود گندیده مشوند و تولید لعاب بدبویی میکنند و گلها زودتر از موقع از بین میروند .

هر روز آب گلدان را خالی کنید ابتدا گلدان را به دقت بشویید و سپس آب تازه و خنک در گلدان بریزید و گل را در آن قرار دهید .

یک عدد قرص آسپرین یا یک قطره وایتکس به علت داشتن قدرت دفع باکتری بر عمر گلهای شما می افزاید .

هر روز چند میلیمتر از ساقه گل را قطع کنید و انتهای ساقه را برش بزنید و دوباره در گلدانی که آب آن را عوض کرده اید قرار دهید .

شبها یک پارچه نازک پنبه ای را نمدار کنید و روی گلها بیندازید و صبح آن را بردارید.
برای اینکه گلهای داخل گلدان را در هوای گرم حفظ کنید شبها موقع خواب آنها را در پایین ترین طبقه ی یخچال قرار دهید صبح ها گلها تر و تازه و شاداب هستند .

برای نگهداری از گلدانها نیز به گیاهان داخل آن هنگامی آب دهید که خاک روی گلدان خشک شده باشد .

مقدار آبی که هر بار به آن میدهید نباید زیاد باشد تا اضافی آن پایین بریزد زیرا مواد غذایی موجود در خاک همراه آب اضافه از گلدان خارج میشود .

برای آب دادن به گلها از آبپاش ویژه ای که لوله درازی دارد استفاده کنید. علاوه بر این باید آبپاش دیگری هم که آب را به صورت پودر در میاورد به کار ببرید و به ویژه در تابستان که گلهای ظریف طاقت بی آبی را ندارند مرتب آب را اسپری کنید و رطوبت لازم را برای گلها فراهم آورید .

روی گلها و گیاهانی که برگهای کرکدار دارند از اسپری استفاده نکنید زیرا روی آنها لکه ایجاد میشود .
هیچگاه در نور شدید و گرم آفتاب روی یک گل اسپری نکنید زیرا ذرات آب عدسی های محدب کوچکی تشکیل میدهند که هرکدام نور و حرارت خورشید را در یک نقطه جمع میکنند و باعث سوختگی گلبرگها و گلها میشوند .


با یک میله فلزی خاک گلدان را بررسی کنید اگر با فرو بردن میله به خاک چیزی به آن نچسبید خاک گلدان خشک است و باید آبیاری شود .
هرگاه در روزهای گرم تابستان از آب دادن به گلدان غفلت کردید و برگهای گلدان پلاسیده و ساقه هایش خم شده بودند فوری گلدان را در لگن ظرفشویی قرار داده و آنقدر آب داخل آن بریزید که تمام گلدان داخل آب غوطه ور شود و حباب های هوا از آن خارج شود . هنگامی که آخرین حباب خارج شد گلدان را در سایه قرار دهید تا به تدریج به حالت عادی برگردد .

به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است ظرف آب را دو تا سه ساعت در محیط خانه قراردهید و سپس برای آبیاری گلدان استفاده کنید .

اگر میخواهید به مسافرت بروید و نگران بی آب ماندن گلدانهایتان هستید کف تشت بزرگ پلاستیکی یا وان حمام ، حوله یا پارچه های پنبه ای پهن کرده و روی آن اب بریزید تا آب پارچه ها را احاطه کند سپس تمام گلدانها را روی آن بچینید و آب کافی بدهید در غیاب شما آب به تدریج از سوراخهای زیر گلدان ها جذب ریشه خواهد شد .
هرگاه تخم مرغ آبپز کردید آب آن را دور نریزید زیرا به دلیل دارابودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدانهای شماست .


جمع آوری از نماینده خانوم گل Flowerysmile
کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است

همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
Wavesmile یک روش هم من از گل فروشی یاد گرفتم اینکه چطور گلها تو گل فروشی سر حال میمونن
فقط کمی وایتکس توی آب گلدون میریزیم به همین راحتی بدون هیچ کار اضافه دیگری یعنی گلدان آب میکنید و کمی به اندازه یک درب بطری نصفه وایتکس میریزید دیگه آب گلدان کثیف نمیشه و گل تا یک هفته تازه میمونه و آب لزج نمیشه و بوی بد نمیگیره و تغیر رنگ هم نمیده و اگه خواستید به هیمن روش بعد از یک هفته گل خودش تو همون حالت خشک میشه میتونید از خشک شده اش هم برای تزئین استفاده کنید
این روش همه گل فروشیهاست hih
[عکس: 20120220125016_Copy2of005.jpg]


اگه دنیا مردونگی سرش میشد اسمش دخترونه نبود
پاسخ }