امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افلوکساسین
#1
در مورد این دارو
افلوکساسین یک داروی ضد باکتری رایج است که برای درمان انواع گوناگون از عفونتها، مثل عفونتهای پوست و بافتهای نرم، برونشیت، سینه پهلو (پنومونی)، عفونتهای دستگاه ادراری، اسهال، پروستاتیت (التهاب پروستات) و نیز عفونتهای ناشی از کلامیدیا و گتوکوکها (سوزاک) تجوز میشود.

چگونگی مصرف
افلوکساسین را میتوان با یا بدون غذا مصرف کرد، ولی در هر صورت باید همراه با یک لیوان پر از آب باشد. اگر با شکم خالی معده تان ناراحت شد، دارو را با غذا بخورید. بهتر است دارو در طی شبانه روز در نوبتهایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. مثلاً، اگر لازم است روزی 2 نوبت افلوکساسین مصرف کنید، میشود هر 12 ساعت (مثلاً 7 صبح و 7 شب یا 8 صبح یا 8 شب). اگر این با برنامه کاری یا خواب شما تداخل دارد، برای تعیین یک برنامه مناسبتر از پزشکتان کمک بخواهید. مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود، حتی اگر احساس بهبودی کنید. اگر پیش از اتمام دارویتان، درمان را قطع کنید، ممکن است علایمتان عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: تشویش، گیجی، لرزش دست، توهم، رفتار غیرطبیعی، بثورات جلدی یا خارش، کمردرد، ادرار خونی یا کدر، تب، یا تورم پاها یا ساقها. علایم دیگری نیز ممکن است روی دهند، ولی فقط در صورتی که مشکلساز شوند نیاز است با پزشک مطرح شوند: گیجی، خوابآلودگی، سیاهی رفتن چشم، سردرد، بیخوابی، دل پیچه، تهوع و استفراغ، اسهال یا افزایش حساسیت به نور آفتاب.

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف افلوکاسین، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به افلوکاسین یا دیگر آنتی بیوتیکهای فلوروکینولون
سن کمتر از 18 سال
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه گشادکننده های برونش (آمینوفیلین، اکستریفیلین، یا تئوفیلین)، آنتی اسیدها، قرص آهن، یا سوکرالفات، کافئین، دیدانوزین، یا ضد انعقادها (رقیق کننده های خون نظیر وارفارین)
سابقه یا ابتلا به صرع یا بیماریهای کلیوی یا کبدی

در هنگام مصرف توصیه میشود
حتی در صورت احساس بهبودی، دارو را تا آخر مصرف کنید تا عفونت بدنتان درمان شده، از عود بیماری جلوگیری شود. روزی هشت لیوان آب بنوشید، مگر آنکه پزشکتان دستور دیگری داده باشد. افلوکاسین را دور از دسترس کودکان، و دور از گرما، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط افلوکاسین فاسد میشود). از نور مستقیم آفتاب بین ساعات 10 صبح تا 3 بعداظهر و استفاده از لامپ آفتابی، و دیگر وسایل برنزهکننده بپرهیزید. مناطق در معرض نور پوست بدنتان را با یک لوسیون ضد آفتاب با قدرت حفاظتی (spf) حداقل 15 محافظت کنید. اگر ظرف 3 روز از درمان با افلوکاسین احساس بهبودی نمیکنید، با پزشکتان مشورت کنید.
در هنگام مصرف نباید
آنتی اسید، سوکرالفات، داروهای حاوی روی یا آهن مصرف کنید. بین مصرف این داروها و افلوکاسین حداقل 2 ساعت باید فاصله باشد.
تا پیش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا به کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند بپردازید. این دارو در برخی بیماران موجب خوابآلودگی، سرگیجه، یا سیاهی رفتن چشم میشود.
دارو را بعد از تاریخ مصرفش استفاده کنید.
پیش از اتمام دارو مصرفش را قطع کنید؛ مگر به دستور پزشکتان.
یه وقتایی خودمو بغل میکنم و میگم غصه نخور دیوونه من که باهاتمcrying
پاسخ }