امتیاز موضوع:
  • 24 رای - 3.08 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امام زمانم (عج)
آیا تا به حال توجه کرده اید که نام حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) را هیچ وقت از هیچ کجا نشنیده اید؟! البته منظور القابی چون «مهدی»، «امام زمان»، «امام عصر» و یا اسامی معروفی چون «اباصالح» یا «صاحب الامر» نیست! منظورمان نامی است که خداوند به ایشان داد؛ پدرشان بر ایشان نهاد و در آسمان و زمین به این نام معروف شدند: م- ح - م – د.

ائمه ی اطهار (علیهم السلام) هرگز نام حضرت بقیة الله (عج) را جز با حروف مقطعه (یعنی همان م- ح - م – د) بیان نمی کردند و یا اینگونه به نام ایشان اشاره می کردند: «نام ایشان همنام رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) است.» (1)

امام حسن عسکری (علیه السلام)، زمانی که از عقیده و مذهب شیعیان تعریف می کنند درباره ی نام فرزند خود می فرمایند: «...بردن نامش را مجاز نمی دانند و سوالی از مکانش نمی کنند حتی اگر بدانند که در چه مکانی است.» (2)

بر این اساس و دیگر روایاتی که در ادامه می آوریم، بردن نام حضرت مهدی (عج)، حرام است. «حرمت بردن نام آن حضرت» از ویژگیهای ممتاز امام عصر (ارواحنا له الفداء) است.

در این مطلب، در پی چرایی این امر نیستیم و ان شاء الله در مقاله ای جداگانه مفصل به آن خواهیم پرداخت. به طور اختصار باید ذکر کرد که ممکن است علت آن خوف و تقیه از معروف شدن نام ایشان و شناخته شدن آن حضرت به واسطه ی نامشان باشد؛ دقت کنید که دشمنان امام فقط انسانها نیستند؛ موجودات دیگر نیز با امام دشمنی دارند و محدودیت های جسم خاکی انسان را نیز ندارند. علاوه بر این دلیل، دلایل دیگری نیز برای حرمت بردن نام ایشان ذکر شده است. ممکن است علت آن شرافت نام آن حضرت باشد که در این صورت بردن نام ایشان تنها برای مردم عادی و بندگان جایز نیست و برای ائمه (ع) جایز است. چنانچه در ادعیه ی ماه مبارک رمضان نام ایشان ذکر شده است و چون دعا به نقل از معصوم (ع) است و حق تغییر در لفظ آن را نداریم، نام ایشان را در دعا ذکر می کنیم. (3)

در ادامه خوب است بدانیم که برخی از علما، علی الخصوص علمای اهل سنت، در رد این حرمت سخنانی گفته اند ولی آنچه عقل به ما هشدار می دهد، رعایت احتیاط نسبت به شبهات و رعایت احترام نسبت به عملکرد اهل بیت (ع) است. بنابراین ما نیز طبق سیره ی آنان از بردن نام ایشان خودداری می کنیم. چنانچه در مکیال المکارم نیز در ذیل وظایف منتظران، نبردن نام حضرت به عنوان «احترام به نام و یاد حضرت» خاطر نشان شده است. برای خواندن این وظیفه به اینجا مراجعه کنید.

در انتها از میان صدها حدیث به آوردن یکی از آنان در حرمت بردن نام حضرت مهدی (عج) اشاره می کنیم:

روزی امیرالمؤمنین علی (ع)، در مسجد الحرام نشسته بودند که مردی خوش هیئت و خوش لباس پیش آمد و سلام کرد و چند سوال نمود. حضرت به امام حسن (ع) حواله اش داد. سپش آن مرد گفت: «شهادت می دهم به خدایی که جز او خدایی نیست و این چیزی است که از ازل به آن شهادت داده شده است و شهادت می دهم که محمد (ص) رسول خداست و این چیزی است که از ازل به آن شهادت داده شده است.» سپس به خلافت و وصایت تک تک اوصیای آن حضرت شهادت داد تا آخرین آنها که گفت: «...و بر مردی از فرزندان حسن (ع) شهادت می دهم که به کنیه و اسم، نام برده نمی شود تا آن که امر او ظاهر شود. زمین را از عدل پر می کند، چنان چه از جور پر شده باشد، او قائم به امر حسن بن علی است و سلام بر تو ای امیر مؤمنان و رحمت و برکات خداوند بر تو باد!»

آنگاه برخاست و رفت. امام علی (ع) رو به امام حسن (ع) فرمودند: «او خضر بود.» (4)

نکات جالبی در این روایت وجود دارد:
حرمت نام حضرت مهدی (عج) از صفات ممتاز مشهور آن حضرت است که از زمان اولیا و اوصیای گذشته وجود داشته است. این نشان می دهد که حرمت نام بردن ایشان، تنها مختص به دوران غیبت و تنها به دلیل خوف و تقیه نیست و در طول اعصار و قرون، از تکالیف اهل حق بوده است. (5)

پی نوشت:
1. نهاوندی، علی اکبر، العبقری الحسان، ج 2، ص 230
2. فرق الشیعه، ص 108- 111؛ به نقل از نهاوندی، همان، ص 212
3. نهاوندی، همان، صص 230-231
4. کلینی، کافی، ج 1، ص 525؛ به نقل از نهاوندی، همان، ص 216
5. نهاوندی، همان، ص 217-218

منبع:مستور
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }
درووووود بر خانوم گل هاي عزيز.دعاي عهد رو يادتون نرفته.

اين پيام صرفا جهت يادآوري خواندن دعاي عهد ميباشد و ارزش قانوني ديگري ندارد.

با تشكر فراوان
[عکس: 20141126102957__.jpg]
پاسخ }
دوست جوونا من از امروز تا مدتی نمیتونم بخونم انشا اله از 2 هفته دیگه دوباره شروع میکنم
خیلی التماس دعا
پاسخ }
سلام و درود بر دوستان عزیز از امروز من رو هم در جمع صمیمیتان پذیرا باشید
التماس دعا
هرموقعیتی چه خوب چه بد گذراست .
شکرگزار باش شاید بدترین شرایط زندگی تو برای دیگران آرزو باشد
پاسخ }
سلام خانوم گلای نازنین منم توی جمع صمیمیتون پذیرا باشید!Flowerysmile
[عکس: 20141228104441_713.jpg]
پاسخ }
سلام دوستان منم مدتهاست این دعا رو میخونم هر روز شبکه 3 ساعت 6 صبح پخش میشه نمیدونم اسم خواننده اش چیه ولی صداش ملکوتیه من توی موبایلم دارم وحتی تو روز هم گوش میدم به نظرم هم دعا هم این صدا ادمو برای لحظه هایی از زمین بلند میکنه واز مادیات ووابستگیهای دنیا متنفر میشی التماس دعاFlowerysmileامیدوارم هممون جزئ یاوران مهدی (عج) باشیم
حذف امضا بدلیل سایز بیش از حد
پاسخ }
منم هستم بچه ها فقط چه زمانی
پاسخ }
منم هستم
ولی تا چند روز باید بخونیم؟ و چه ساعتهایی؟
پاسخ }
سلام منم هستم بچه ها جون فقط زمانشو بگید HangheadWavesmile
خداي خوبم هرگز كسي را به آنچه قسمتش نيست عادت مده.Dan
پاسخ }
سلام
اگه خدا بخواد منم هستم ....(1782)
زندگی بافتن یک قالى است، نه همان نقش و نگاری که خودت مى خواهى، نقشه را اوست که تعیین کرده، تو در این بین فقط می بافى، نقشه را خوب ببین، نکند اخر کار، قالى زندگى ات را نخرند(1782)
پاسخ }