امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 2.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع حمام و ویژگی های آنها
#1
در بسياري از كتاب‌هاي تاريخ و باستانشناسي، به شيوه هاي خاص استحمام بر مي خورديم. از جمله حمامهاي فاميلي وجمعي كه در بسياري كشورها متداول بوده و هم اكنون نيز در پاره‌اي نقاط معمول است. براي مثال در ژاپن حمام فاميلي مرسوم است. به اين معني كه همه افراد خانواده با هم حمام مي‌كنند.

در گذشته، اشراف آشور با انواع گياهان و روغن‌هاي گياهي حمام مي كرده‌اند. در اين قوم، پاكيزگي نشانه تشخص و بزرگي بوده است و سران قوم بيش از ديگران حمام مي‌كرده‌اند. اشراف آشور حمامهايشان را از مرمر مي‌ساختند. حمام معروف «كاراكالا» كه در زيبايي و شكوه مشهور است، به اين زمان تعلق دارد و نمايشگر اين واقعيت است كه سران قوم آشور تا چه اندازه به پاكيزگي و حمام كردن توجه داشته اند.

رومي‌هاي باستان، به ويژه ثروتمندانشان نيز از گياهان و روغن‌ها و املاح گوناگون در حمام‌هايشان بهره مي گرفته اند. سرخ پوستان در بهره گيري از گياهان بسيار پيشرفته بوده اند، تا آنجا كه در بسياري موارد مي توان از تجربياتشان استفاده كرد. اروپايي‌ها و آسياي‌ها، به ويژه مردم خاور دور نيز در موردگياهان تجربيات گرانبهايي داشته اند.

زنان به نام تاريخ به ارزش گياهان پي برده بودند و از آنها استفاده مي كرده‌اند. براي مثال كاترين كبير، ملكه روسيه، با چند نوع گياه آرامبخش اعصاب و نرم كننده پوست، حمام مي كرده است.

مادام دو پمپادور هم كه از زنان معروف فرانسه بوده است هر روز با گياهان خاصي حمام مي‌كرده است. او براي جمع آوري گياهان مورد نظر، گروهي را مامور كرده بود تا در سراسر فرانسه جستجو كنند و گياهان دلخواهش را بيابند. در آن زمان، حمام روزانه مرسوم نبود و مي گويند لوئي پانزدهم هم هميشه نگران بوده است كه مبادا مادام پمپادور در اثر حمام روزانه زيبايش را از دست بدهد و از اينكه مي ديده است اين خانم زيباييش آب رفتني نيست خيلي تعجب مي كرده است!تونيك حمام

اگر در منطقه‌اي سردسير زندگي مي‌كنيد و يا زمستان بسيار سردي را پشت سر گذاشته‌ايد، براي بازيابي شادابي و سلامت پوست، از برگ‌هاي توت استفاده كنيد.

مقداري برگ توت را در آب جوشان بريزيد، پس از مدتي برگ‌ها را از ظرف خارج كنيد و آب آن را به آب وان بيفزاييد.

اين حمام دوباره پوست را زنده و شاداب مي‌كند و لطافت گذشته را به آن باز مي‌گرداند.حمام با سركه سيب

يكي از حمامهاي بسيار خوب و موثر، حمام با سركه سيب است. با افزودن يك فنجان سركه سيب به آب وان، مي‌توانيد اسيد پوست را تامين كنيد و لطافت بيشتري به پوست ببخشيد.حمام رفع خستگي

دوش سرد و گرم به تناوب، خستگي را از پوست مي‌گيرد.

اين كار زماني نتيجه بهتري خواهد داشت كه زير دوش‌ آب گرم بايستيد و با دوش دستي آب سرد به بدن بپاشيد، به طوري كه پوست دو درجه حرارت مختلف را يكجا دريافت و حس كند.

براي رفع خستگي پاها، آنها را به مدت سه دقيقه در آب سرد قرار دهيد. اين كار افزون بر رفع خستگي پاها، سبب مي‌شود كه راحت‌تر و زودتر به خواب برويد.حمام كنيد، اما ...

هرگز در آب داغ به مدت طولاني حمام نكنيد.

اگر پوست حساسي داريد و يا مويرگ‌هاي پوستتان به چشم مي خورد، هرگز با آب داغ حمام نكنيد، حرارت آب بايد كمي بيش از حرارت بدنتان باشد تا پوستتان لطمه نخورد.

اگر مي خواهيد استراحت كنيد و آرامش بيابيد، به مدت 15 دقيقه در وان آب نيم‌گرم دراز بكشيد، چشم‌هايتان را ببنديد و دو حلقه خيار روي آنها بگذاريد.

اگر از گياهان براي لطافت و پاكيزگي پوست استفاده مي‌كنيد، هرگز گياه موردنظر را در وان نريزيد، زيرا پس از حمام گرفتن، ناگزير خواهيد بود مدتي وقت صرف كنيد تا مقدار گياهي را كه به بدنتان چسبيده است، جدا كنيد و بشوييد. براي استفاده از گياهان بهتر است گياه مورد نظر را در كيسه اي نخي بريزيد و در آب وان قرار دهيد.

به جاي خود گياه مي توانيد از عصاره يا آب آن استفاده كنيد. در اين صورت عصاره گياه يا آب آن را به آب وان بيفزاييد.حمام گياهي

بسياري از گياهان مي توانند براي پوست مفيد باشند. مي توانيم از اين نوع گياهان در حمام استفاده كنيم.

بهترين گياه از اين دسته، گل بابونه است. مي توانيد گل بابونه را به صورت خشك يا تازه مورد استفاده قرار دهيد.

اين گياه پاك كننده پوست است و به آن لطافت مي‌بخشد. براي اثربخشي بيشتر، مي توانيد نصف پيمانه گل بابونه را با كمي اكليل كوهي مخلوط كنيد و در آب وان بريزيد.

از گل بابونه براي رنگ كردن موها هم استفاده مي‌شود.حمام باگياهان خوشبو

در هر دوره‌اي از تاريخ، نوعي حمام متداول بوده است. در قرن 17 حمام عطرآگين باب شد. در اين نوع حمام، براي خوشبو كردن بدن، از گل‌ها وگياهان معطر مانند گل سرخ، بهار نارنج، ياسمن، سنبل و نعنا استفاده مي‌شد.

اكنون هم براي خوشبو كردن بدن مي‌توانيد از اين نوع حمام استفاده كنيد و با بهره‌جويي ازگلها و گياهان خوشبو، حمام بگيريد و به بدنتان عطر و بويي دلخواه بدهيد.

براي حمام گرفتن با گياهان خوشبو، بايد مقداري از اسانس گل مورد نظرتان را به آب وان بيفزاييد و چند دقيقه در آن بمانيد.گياهان شفابخش

بسياري از گياهان افزون بر خواص گفته شده، شفابخش نيز هستند و به عنوان درمان كننده هم مي توان از آنان كمك گرفت، زيرا به مقدار فراوان ويتامين دارند و به همين دليل از ارزش زيادي برخوردارند. از اين نوع گياهان مي‌توان در حمام استفاده كرد و به كمك آنها مقداري ويتامين به پوست رساند. برگ‌هاي زيرفون و نعنا صحرايي از گياهان مفيدي هستند كه در سالم سازي پوست مي‌توانند نقش موثري داشته باشند.روغن‌هاي گياهي

بسياري از خانم‌ها براي تقويت پوست از كرم تقويت كننده استفاده مي‌كنند و با خواص معجزه آساي مواد گياهي آشنايي ندارند.

در حالي كه بعضي از روغن‌هاي گياهي موثرترين و بهترين تقويت كننده‌هاي پوست هستند و سلامت و شادابي آن را صدچندان مي‌كنند.

روغن بادام، روغن آفتابگردان و روغن دانه كتان از ديگر روغن‌هاي گياهي ارزش بيشتري دارند و مي‌توانند مواد مورد نياز پوست را در اختيارش بگذارند.

براي بهره‌جويي از اين روغن‌هاي گياهي، مقدار كمي از هر يك از آنها را در آب بريزيد و در آن حمام كنيد.حمام شير ژرژ ساند

ژرژ ساند نويسنده معروف فرانسوي از زيبايي چشمگيري بهره نداشته اما پوستش بسيار لطيف و سالم بوده است. به اعتقاد خود او، نوع حمام و موادي كه به كار مي‌گرفته تنها عامل سلامت و شادابي و جواني پوستش بوده است.

شما هم اگر مي‌خواهيد پوست لطيف و سالمي داشته باشيد، از ژرژ ساند پيروي كنيد و با مواد انتخابي او به پوستتان شادابي و جواني ببخشيد.

براي آماده كردن اين حمام به مواد زير نياز داريد:

100 گرم بيكربنات سديم، 225گرم نمك آشپزخانه، يك ليتر آب، 85 گرم عسل و سه ليتر شير.

ابتدا بيكربنات سديم را با نمك آشپزخانه مخلوط كنيد و در يك ليتر آب حل كنيد، سپس عسل را در سه ليتر شير بريزيد و حل كنيد. مواد به دست آمده را در وان بريزيد و خوب هم بزنيد. بعد به مدت 10 تا 15 دقيقه در وان استراحت كنيد.حمام گرانبها

بسياري از خانم‌هاي زيباي تاريخ در آب توت‌فرنگي حمام مي‌كرده‌اند و اعتقاد داشته‌اند كه توت فرنگي در خنك كردن و پاك كردن پوست بسيار موثر است و مي تواند مواد با ارزشي در اختيار پوست بگذارد.

مادام تالين، يكي از زيبارويان تاريخي (!) با توت فرنگي و تمشك حمام مي‌كرده است. او، پس از اين استحمام، با شير و اسانس گل آبكشي مي‌كرده است تا پوستش خوشبو و لطيف شود.دريا را به خانه خود ببريد؟

سلول‌هاي پوست، پس از مدتي از بين مي‌روند و جايشان را به سلول‌هاي تازه‌تري مي‌دهند.

در اين تغيير و تحول، گردش خون نقش مهمي دارد و سرعت بخشيدن به آن سبب مي‌شود كه اين كار – جابه‌جايي سلول‌ها- بهتر و سريع‌تر انجام گيرد.

ورزش و بهره‌گيري از آب‌هايي كه املاح مفيدي دارند، مي‌تواند در افزايش سرعت گردش خون و منظم ساختن آن نقش باارزشي داشته باشد.آب دريا به دليل داشتن املاح معدني، بسيار مفيد است؛ اما هميشه در دسترس نيست. پس بهترين راه اين است كه با افزودن املاح مفيد ويژه دريا به آب وان، دريا را به خانه خود ببريد.

براي اين كار 225 گرم سولفات منيزيم و 500 گرم كلريد منيزيم را به آب وان بيفزاييد.

اگر مي خواهيد آب وان خوشبو شود، كمي اسانس نعنا يا اكاليپتوس به آن بيفزاييد.
برای ظهور امام زمان صلوات
پاسخ }