امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انورکسیا(بی اشتهایی عصبی)چیست؟
#1
معنی لغوی انورکسیا از دست دادن اشتیاق و انگیزه است البته این تعریف تا حدودی گمراه کننده است چرا که افراد مبتلا به انورکسیا اغلب دچار گرسنگی هستند اما غذا نمی خورند.این افراد ترس بسیار از چاق شدن دارند حتی اگر بسیار لاغر باشندبه همین دلیل سعی می کنند با محدود کردن دریافت مواد غذایی وورزش بیش از حد کاهش وزن داشته باشند.این مشکل هنگامی که وزن فرد 15%کمتر از وزن ایده ال او باشد قابل تشخیص است.
اختلالات تغذیه ای مانند انورکسیا در زنان متداول تر از مردان میباشد.احتمال این بیماری در بازیگران -مدلها وورزشکارانی که ظاهر ووزن برایشان با اهمیت است مثل کشتی-ژیمناستیک و...نیز بیشتر است.این افراد تمایل دارند که در مدرسه یا محل کار خود خوب عمل کنند اما از طرفی با ترس بزرگ میشوند.این مشکل در هر زمانی می تواند ایجاد شود اما معمولا در نزدیکی سن بلوغ شروع میشود.علت اصلی انورکسیا شناخته شده نیست اما محققان براین باورند که ترکیب خصوصیات فردی -الگوی فکری-احساسی همچون فاکتور های زیستی و محیطی میتواند موجب ان شده باشد.
افراد دچار انورکسیا غذارا را راهی برای کسب اطمینان و اعتماد در شرایط سختی می دانند.احساس بی کفایتی- ترس-عصبانیت یا تنهایی در پیشرفت این اختلال نقش دارند.
جوامعی که زیبایی با لاغری و وضعیت ظاهری افراد برابری می کنداثر بسزایی در گسترش این اختلال دارند.این اختلال تغذیه ای ممکن است به دلیل تغییر سطح هرمونها نیز باشد.
نشانه های انورکسیا
1-کاهش وزن شدید طی چند هفته یا ماه
2-ادامه رژیم کم کالری با وجود لاغر بودن یا کاهش وزن شدید
3-توجه بسیار به غذا و کالری و مواد مغذی یا اشپزی
4-ترس بسیار از افزایش وزن
5-عادات غذایی عجیب مانند پنهانی غذا خوردن
6-احساس چاقی با وجود لاغری
7-عدم توانایی ارزیابی درست وزن افراد
8-اثربسیار وزن فردروی ارزش فرد از نظر خود او
9-ناامیدی-ترس و اضطراب وتحریک پذیری
10-دوره قاعدگی بی نظم
11-پیگیری رژیم های ایجاد کننده اسهال یا ادرار اور
12-بروز مکرر بیماری
13-پوشیدن لباسهای گشاد برای پنهان کردن کاهش وزن
14-ورزش شدید و اضطراری
15-احساس بی ارزش بودن و ناامیدی
16-کناره گیری از جوامع و انزوا
17-تشدید برخی از علایم فیزیکی مانند کاهش تحمل هوای سرد-مو وناخن شکننده-پوست خشک وزرد-کم خونی-یبوست-ورم مفاصل-تحلیل دندانها-رشد موهایی نازک سراسر بدن
بی اشتهایی عصبی در صورت درمان نشدن موجب بروز مشکلاتی میشود از قبیل:
1-اسیب دیدن اعضای بدن بخصوص قلب و مغز و کلیه ها
2-افت فشار خون-ضربان قلب وتنفس
3-ریزش مو
4-ضربان قلب نامنظم
5-نازک شدن استخوانها(استئوپروز)
6-بهم خوردن تعادل الکترولیت ها
7-مرگ در اثر گرسنگی شدید یا خودکشی
تشخیص:
1-تنها کاری
2-خجالت
3-تکذیب
از جمله علایم اختلال تغذیه ای هستند.اما در مجموع این مشکل ممکن است برای مدت طولانی در فرد شناخته نشود.اگرچه تستهای ازمایشگاهی مشخصی جهت تشخیص انورکسیا وجود ندارد اما پزشک از انواع تستهای تشخیص مانند تست خون به منظور ارزیابی اثر کاهش وزن بر روی اعضای بدن کمک میگیرد اگر بیماری یا مشکل فیزیکی در فرد دیده نشود اورا به روانشناس ارجاع میدهندتا با مصاحبه های طراحی شده و سایر ابزار های ارزیابی به بررسی اختلال تغذیه ای فرد بپردازند.
درمان انورکسیا:
همانند سایر اختلالات تغذیه ای در انورکسیا نیز به یک برنامه درمانی همه جانبه جهت درمان بیماری نیاز است.اهداف درمان شامل حفظ وزن فرد در محدوده وزن سلامت-درمان روانی-تصحیح الگوی فکری است.
درمان معمولا ترکیبی از موارد زیر میباشد:
1-درمان روانی:این روش درمانی بر تغییر فکر و رفتار فرد در مورد اختلال تغذیه ای تمرکز دارد.
2-پزشکی:در این روش به جهت کمک به خواب و برانگیختن انگیزه ارام بخش تجویز میشود.
3-مشاوره تغذیه:هدف در این روش ارتقای سطح سلامت-کمک به تصحیح الگوی غذایی و اموزش اهمیت تغذیه وداشتن رژیم غذایی متعادل است.
4-حمایت خانوادگی یا گروهی:بسیار در فرایند درمان موثر میباشدچرا که افراد میتوانند به راحتی احساسات خود را با افرادی که تجربه مشابه دراند درمیان بگذارند.
5-بیمارستانی و درمانی:این درمان در افرادی که دچار سوءتغذیه ویا مشکلات بالینی دیگر هستند به کار میروند.
منبع:تبیان
پاسخ }