امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اگزاسیلین
#1
در مورد این دارو
اگزاسیلین یک آنتیبیوتیک رایج است که برای درمان انواع زیادی از عفونتهای ناشی از باکتریها مثل سینوزیت یا عفونتهای پوستی و تنفسی استفاده میشود.

چگونگی مصرف
اگزاسیلین باید با شکم خالی، حداقل یک ساعت قبل یا 2 ساعت پس از صرف غذا، خورده شود. اگزاسیلین باید در طی شبانه روز در نوبتهایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح آن در خون ثابت باقی بماند. مثلاً اگر قرار است روزی 4 نوبت خورده شود، میشود هر 6 ساعت (مثلاً 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب و 6 صبح). اگر این با برنامه کاری یا خواب شما تداخل دارد، برای تعیین یک برنامه مناسبتر از پزشکتان کمک بگیرید. مهم است که دارو را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی میکنید. اگر پیش از اتمام دارو آن را قطع کنید ممکن است علایمتان عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته، اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر فوراً با پزشکتان تماس بگیرید: اسهال شدید یا اسهال خفیف ولی مداوم؛ زردی پوست یا چشمها، سردرد، تهوع، و استفراغ، سوزش دهان یا زبان، خارش یا ترشح واژن، یا پلاکهای سفید در دهان یا روی زبان. یک پاسخ حساسیتی نادر به آنتی بیوتیکها آنافیلاکسی است، که به توجه و مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد. از آنجا که آنافیلاکسی به سرعت پیشرفت میکند، در صورت بروز تورم لبها یا دور چشم؛ بثورات جلدی؛ کهیر؛ یا تورمهای پوستی؛ تب؛ غش ناگهانی؛ ضربان قلب تند؛ یا خسخس سینه یا مشکل در تنفس، مصرف دارو را قطع کرده، فوراً با یک مرکز فوریتهای پزشکی تماس بگیرید.

موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف اگزاسیلین، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به هر نوع ماده غذایی، نگهدارندهها، رنگهای خوراکی، یا داروهای دیگر، به ویژه آنتی بیوتیکها (پنی سیلینها، سفالوسپورینها)
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای ضد انعقاد (رقیق کنندههای خون، نظیر وارفارین)، داروهای نقرس (پروبنسید)، و آنتی بیوتیکهای دیگر (آمنیوگلیکوزیدها، اریترومایسین، تتراسایکلین).
سابقه یا ابتلا به مشکلات خونریزی دهنده (نظیر زخمهای معده، هموفیلی، یا کمبود پلاکتی)، کولیت (التهاب روده بزرگ) مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک، یا بیماریهای کبدی

در هنگام مصرف توصیه میشود
حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا آخر مصرف کنید تا عفونت بدنتان درمان شده، از عود بیماری جلوگیری شود.
برای جلوگیری از اسهال ناشی از این دارو ماست بخورید.
اگزاسیلین را دور از دسترس کودکان، و دور از گرما، نورمستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط اگزاسیلین فاسد میشود). محلول خوراکی اگزاسیلین را پس از آماده کردن در یخچال نگهداری کنید و پیش از مصرف شیشه دارو را به خوبی تکان دهید.
از قطره چکان یا پیمانه همراه دارو برای اندازه گیری استفاده کنید.
اگر ظرف 3 روز از درمان با اگزاسیلین احساس بهبودی ندارید، با پزشکتان مشورت کنید.

در هنگام مصرف نباید
از این دارو به دیگران بدهید؛ ممکن است آنها به اگزاسیلین حساسیت داشته باشند.
دارو را پس از تاریخ مصرفش استفاده کنید.
پیش از اتمام دارو آن را قطع کنید؛ مگر به دستور پزشکتان
یه وقتایی خودمو بغل میکنم و میگم غصه نخور دیوونه من که باهاتمcrying
پاسخ }