امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بارداری و بیماری (سرطان )
#1
علت بروز سرطان ازجمله مسائل ناشناخته است.برخی از عوامل از جمله سابقه خانوادگی وسبک زندگی در بروز این قضیه موثراند اما علت اصلی ابتلا به این بیماری هنوز روشن نیست.این بیماری ممکن است در هر دوره ای از زندگی بروز کند و بارداری هم مستثنی نیست
معمولا خانم ها انتظار ندارند که در این دورا به سرطان مبتلا شوند و هر چیزی را که در بافت سینه خود مشاهده میکنن یا هر نوع حالت یا خونریزی یا ترشحی را به بارداری خود ربط می دهند .در نتیجه سرطان های دوران بارداری و شیردهی دیرتر تشخیص داده میشود و حتی ممکن است درمان در مراحل پیشرفته تری آغاز شود.

وقتی به مسئله سرطان و بارداری می پردازیم
ابتدای کار لازم است دو مساله را از هم تفکیک کنیم :
1-درمان سرطان در دوره بارداری
2-باردار شدن در دوره درمان سرطان


در رابطه با مساله اول باید به این موضوع اشاره کنیم که ابتلا به سرطان به معنی در خطر قرار گرفتن جنین نیست.تنها مشکلی که پیش می آید محدود شدن انتخاب روش های درمانی است . درواقع باید روشی از سوی پزشک انتخاب شود که به جنین آسیبی نرساند. البته نوع درمان به چند مساله از جمله سن بارداری ,نوع تومور و مقدار فرصتی که برای درمان باقی مانده است بستگی دارد. دررابطه با موضوع دوم مساله کمی متفاوت است . گاهی پیش می آید که خانمی در دوره رادیوتراپی متوجه بارداری خود می شود.دراین شرایط به خصوص اگر سن بارداری زیر سه ماه باشد سقط جنین الزامی است زیرا جنین بسیار ضعیف و حساس بوده و حتی اشعه های ضعیف نیز میتواند اثار مخربی بر او بگذارند!!

مسائلی که در انتخاب روش درمانی سرطان طی بارداری تاثیر گذاز هستند:
-سن بارداری
در60 روز اولیه بارداری رویان به تدریج شروع به تقسیم سلولی میکنند و ارگان های مختلف از هم متمایز می شوند .در اواخر ماه دوم ارگان های اصلی شکل گرفته اند و ظاهر بیرونی رویان در حال ساخته شدن است . دراواخیر ماه سوم رویان رشد خود را تکمیل تر کرده و تبدیل به جنین می شود . وقتی سن بارداری کمتر از سه ماه است دکتر میتواند مجوز سقط جنین را اعطا کند و معمولا انجام این کار توصیه میشود اما بعد از سه ماه در صورتی که مادر تمایل داشته باشد میتوان با حفظ جنین درمان ها را اغاز کرد . اما روش درمان محدود تر بوده و نیاز به مراقبت بیشتری وجود دارد.
-نوع سرطان
بانوان در طول دوران بارداری ممکن است به سرطان بستان,سرطان دهانه رحم یا به ندرت به سرطان تخمدان مبتلا شوند. محل , اندازه و وسعت تومور و میزان تهاجمی بودن سلول های توموری و سرعت رشد آنها باید از سوی کادر پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و بر حسب آن استراتژی های درمانی انتخاب شود. در بیشتر موارد کادر درمانی این فرصت را دارند که روش درمانی موثر و بی ضرر برای جنین را انتخاب کنند.

درمان های موجود:
-جراحی
جراحی در هر شرایطی و هر سنی از بارداری به شرطی که به نحوه بیهوشی توجه شود بی خطر است.

-رادیوتراپی
مواجهه با اشعه های یونیزه که پایه رادیوتراپی است به شدت به جنین اسیب می رساند و میتواند سبب مشکلات مغزی شود. بنابراین از این روش جز درموارد استثنا استفاده نمیشود ولی اگر بنا بر دلایلی نیاز به استفاده از ان باشد لازم است تدابیری اندیشید که جنین در کمترین حد ممکن در معرض اشعه قرار بگیرد.

-شیمی درمانی
شیمی درمانی در سه ماهه اول دوران بارداری ممنوع است , اما بعد از این دوره پزشک باید نسبت به داروهای مصرفی بیمار توجه بیشتری داشته باشد. شیمی درمانی معمولا اثر مخربی بر جنین ندارد ولی گاهی باعث اختلال در رشد جنین میگردد. احتمال بروز نقص یا عقب افتادگی ذهنی بسیار پایین است در ضمن برای خانمی که تحت شیمی درمانی قرار دارد سزارین بهترین گزینه است .

-هورمون درمانی
این روش درمانی بدون اشکال بوده و از سوی پزشکان در دوران بارداری تجویز می شود.

-تجویز دارو در کنار سایر درمان ها
داروهای مسکن , ضد تهوع و......باید زیر نظر پزشک تجویز و مصرف شود.
دختر یعنی لبخند در هجوم گریه ها آرامش وقت بی قراری های مدام عاشقانه ای هنگام غروب ، وسط میدان جنگ

دختر یعنی تفسیر جمله ی ” دوستت دارم ” یعنی خدا هم زیباست، عجب نقاشی خوبی است
دختر یعنی دختر ، مادر ، معصومیت تا بی نهایت …27
پاسخ }
#2
شایع ترین سرطان های دوران بارداری
طبق بررسی های محققان مرکز سرطان آندرسون در دانشگاه تگزاس سرطان سینه توام با بارداری شایع ترین سرطانی است که اغلب با دوران حاملگی به طور همزمان بروز می کند و معمولا کمتر تشخیص داده میشود .
بارداری علائم سرطان سینه را می پوشاند و این موضوع تشخیص را دشوارتر می کند.در یک تحقیق دکتر پرکینزبه همراه تیم پژوهشی خود تمام موارد ابتلا به سرطان توام با بارداری را که بین سال های 1973 تا 2006 به مرکز سرطان آندرسون در دانشگاه تگزاس مراجعه کرده تحت درمان قرار گرفته بودند شناسایی و مورد مطالعه قرار دادند. نتایج بررسی ها نشان داد زمانیکه سرطان سینه با بارداری توام می شود تومورهای سرطانی پیشرفته تر از زمانی است که بارداری وجود ندارد.این امر به علت تشخیص دیر هنگام رخ میدهد .

بارداری بعد از سرطان
بسیاری از بانوان مبتلا به سرطان بعد از درمان سوال های بسیاری در رابطه با توانایی باردار شدن و شیردادن دارند .در این رابطه باید گفت در صورتی که خانمی تحت درمان جراحی یا رادیوتراپی سرطان رحم یا تخمدان قرار گرفته باشد امکان بارداری طبیعی وجود ندارد اما درمورد سرطان دهانه رحم با اندازه کوچک در صورتی که تنها قسمت کوچکی از دهانه برداشته شده باشد امکان بارداری داخل رحمی وجود دارد.
در مورد سرطان تخمدان به استثنای نوع{بوردر لاین} border line به دلیل اینکه تخمدان ها برداشته میشوند خانم میتواند با تخمک اهدایی باردار شود.
به دنبال پیشرفت های علمی در حوزه پزشکی در حال حاضر برداشتن تخمدان سالم وفریز کردن ان و پیوند دوباره بعد از بهبود کامل امکان بارداری را برای مبتلایان ممکن ساخته است .
درمورد مبتلایان به برخی از انواع لمفوم که تحت رادیوتراپی قرار دارند پزشک می تواندبه کمک برخی روش ها تخمدان ها رادر حوزه های خارج از تشعشعات قرار دهند تا امکان بارداری در اینده برای فرد وجود داشته باشد .در مورد بیمارانی که تحت شیمی درمانی یا هورمون درمانی قرار میگیرند نیز جای نگرانی وجود ندارد و انها میتوانند امیدوار باشند بعد از اتمام سیکل ماهانه تخمک گذاریشان دوباره اغاز شود.
باید پذیرفت احتمال سقط جنین بعد از دمان سرطان پستان کم نیست اما به طور کلی گفته میشود دو سال بعد از اتمام درمان امکان بارداری نرمال وجود دارد.البته بهتر است نظر پزشک متخصص در این رابطه جویا شوید.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Package_favorite بیماری‌هایی که در دوران بارداری بهتر و بد‌تر می‌شوند؟! pari 1 808 ۱۰-۰۴-۱۳۹۱, ۰۷:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: pari