تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 15 رای - 2.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بارداری و تپش قلب
#1
بدن در جريان بارداري دچار تغييرات فيزيولوژيك مي‌شود كه اين تغييرات ناشي از افزايش فعاليت قلب است بنابراين ايجاد خستگي، تنگي نفس و تپش قلب هنگام بارداري طبيعي است. در دوران بارداري، حجم خون در گردش افزايش و ميزان هموگلوبين خون كاهش مي‌يابد و حالتي موسوم به «كم‌خوني بارداري» ايجاد مي‌شود.
به همين دليل خانم‌هايي كه كاملا سلامت هستند هم امكان دارد در ماه‌هاي ششم و هفتم بارداري هنگام فعاليت دچار تنگي نفس شوند و تپش قلب پيدا كنند. مادران بايد در ماه‌هاي آخر در حالت درازكشيده، استراحت كنند نه نشسته. چون در حالت درازكشيده، خون راحت‌تر از وريدهاي اندام تحتاني به سمت قلب بازگردانده مي‌شود و فشار كمتري به قلب مي‌آيد.
با اين توضيحات، اگر تپش قلب و تنگي نفس غيرعادي و ناگهاني يا احساس ورم در اندام فوقاني داشتيد مثلا حس كنيد حلقه‌تان يك دفعه تنگ شده و دستتان را اذيت مي‌كند، به بررسي و مشاوره پزشك قلب نياز داريد. در دوران بارداري نبايد بي‌جهت خود را نگران كنيد چون همين استرس و دغدغه براي شما ضرر دارد. خوب است واقعيت‌هايي را در مورد قلبتان در بارداري بدانيد، مانند اينكه با رشد جنين ديافراگم به سمت بالا هل داده مي‌شود و اين باعث كاهش حجم ريه و ايجاد تنگي نفس مختصر خواهد شد. شما مانند قبل از بارداري نمي‌توانيد به سرعت به اين طرف و آن طرف برويد و فعاليت كنيد، چون نفستان تنگ مي‌شود و دچار تپش قلب مي‌شويد اما اگر در شرايط طبيعي و هميشگي، ناگهان تنگي نفس گرفتيد يا در مقايسه حالت‌هاي بارداري خود با بارداري اول حس مي‌كنيد تپش قلب يا تنگي نفس آزارتان مي‌دهد، حتما بايد اين علامت‌ها را جدي بگيريد و براي بررسي اقدام كنيد.
اگر خانم‌ هاي باردار از فعاليت‌هاي شديد بدني به خصوص در فصل گرم سال بپرهيزند، از بالا رفتن دماي بدن، تپش قلب و تعريق زياد و از دست دادن آب بدن پيشگيري خواهد شد. فعاليت عادي روزانه، استراحت كافي، نوشيدن آب كافي و پرهيز از استرس مي‌تواند كليد سلامت قلب در بارداري باشد.
مشكل پرولاپس يا افتادگي دريچه ميترال دارم.آيا بارداري برايم ضرر دارد؟
همان‌طور كه مي‌دانيد طي بارداري، بار كار قلب حدود 30 تا 50 درصد، حجم خون 40 تا 45 درصد، برون‌ده قلب 30 درصد و ضربان قلب 10 تا 20 درصد افزايش مي‌يابد تا با شرايط جديد، قلب بتواند پاسخگوي نياز بدن شما و جنيني كه در شكم داريد، باشد، بنابراين اگر دچار هرگونه ناراحتي قلبي هستيد، پيش از بارداري با پزشك خود مشورت كنيد.
افتادگي دريچه ميترال، مشكل شايع و خوش‌خيمي است اما مي‌تواند در دوران بارداري تشديد شود و در زمان زايمان هم به مصرف آنتي‌بيوتيك نياز داشته باشد به خصوص اگر اين پرولاپس با نارسايي دريچه ميترال همراه باشد.
البته معمولا خانم‌هايي كه مشكل پرولاپس دارند، مي‌توانند بارداري سالمي داشته باشند ولي بهتر است متخصص قلب و پزشك زنان در جريان اين بيماري باشند تا به موقع اقدام‌هاي پيشگيرانه‌ براي حفظ سلامت مادر و جنين انجام شود.
ممكن است پزشك، مبتلايان به برخي از بيماري‌هاي قلبي را از باردارشدن منع كند، چون بارداري بر سلامت آنها اثر مي‌گذارد. مشكلاتي مانند بيماري مادرزادي قلب، تنگي‌هاي شديد دريچه ميترال و آئورت، افزايش فشار ريوي، نارسايي قلبي با پمپاژ قلبي زير 40 درصد و نشانگان مارفان مي‌توانند سلامت مادر را در دوران بارداري تهديد كنند. حتي خانم‌هاي مبتلايي كه بارداري ناخواسته داشته‌اند، گاهي به توصيه پزشك مجبور به سقط درماني مي‌شوند.
منبع:سلامت نيوز
پاسخ }