امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازگشت ماموتها به حیات، امکان پذیر است؟!
#1
[عکس: 20130522160340_untitled.jpg]

یك تیم بین‌المللی به سرپرستی محققان روس، موفق به كشف بقایای نسبتا سالم یك ماموت شده‌اند كه امیدها را برای یافتن سلول‌های زنده و شبیه سازی این حیوان ماقبل تاریخ افزایش داده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پروژه اكتشاف Yana2012‌ در منطقه یاكوتیا در ساحل همجوار قطب شمال، محققانی از كشورهای آمریكا، كانادا، كره جنوبی، ‌سوئد و انگلیس با دانشمندان روس همكاری داشته اند.

محققان در این پروژه موفق به كشف بقایای نسبتا سالم یك ماموت شامل خز و مغز استخوان با هسته سلول كامل در عمق پنج تا شش متری لایه پرمافراست سیبری شده اند كه می تواند حاوی مواد لازم برای شبیه سازی این گونه منقرض شده باشد.

به گفته پروفسور «سیمون گریگوریف» از محققان دانشگاه فدرال «نورث ایست» و سرپرست تیم تحقیقاتی، برای شبیه سازی ماموت به سلول‌های زنده نیاز است كه امكان تكثیر به هزاران سلول جدید را فراهم می‌كند و سلول‌ها برای زنده ماندن به دمای ثابت منفی چهار تا منفی 20 درجه نیاز دارند.

درحالیكه برخی رسانه ها از كشف سلول‌های زنده خبر داده‌اند،‌ پروفسور «گریگوریف» تأكید می‌كند: تاكنون موفق به كشف سلول‌های زنده در این بقایا نشده‌ایم و ترجمه اشتباه لغت «دست نخورده» (intact)‌ به واژه «زنده» (living) از زبان روسی به انگلیسی باعث بروز این اشتباه شده است.

محققان تاكنون تنها سلول های دست نخورده ای با هسته سلولی كامل كشف كرده اند و پروفسور «هوآنگ وو سوك»، محقق برجسته كره جنوبی بزودی كار بررسی زنده بودن این سلول ها را آغاز می كند.

در اكتشافات قبلی در این منطقه بقایای یك بچه ماموت ماده به نام Yuka‌ با قدمت 40 هزار ساله و در سال 2007 نیز لاشه نسبتا سالم بچه ماموت دیگری به نام Lyuba‌ كشف شدند.
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }