• 10 رأی - میانگین امتیازات: 3.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازی و اسباب بازی برای کودک ماهه 1 تا 4 ماهه
#1
Package_favorite 

هر چیزی كه بچه ­های یك ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می­گیرند با حس كردن شروع می­شود.تحریك حسی واقعاً نواحی مهم و كلیدی ذهن كودك یك ماهه­ شما را روشن می­كند.در این مقاله نكات مفیدی را راجع به اسباب­ بازی­ها، فعالیت­ها و رفتار والدین جمع­ آوری كرده ایم كه در زمینه­ ی تحریك حس­های مختلف كودك­تان و رشد آنها از همان ابتدا ،به شما كمك می­كنند.
كودك در این سن چگونه بازی می­كند؟

·او از فاصله­20تا 25سانتیمتری می­توانند اشیا را می ببیند اما نمی­تواند جزئیات و تمام طیف رنگی را تشخیص دهد.
· اشیا را به آرامی و در فواصل كوتاه با چشمان خود دنبال می­كند.
·وقتی كه یك نفر با او صحبت می­كند و به سرگرم كردن او می­پردازد، او حالت­های ساده­ صورت را تقلید می­كند.
· با صداهای بلند یا غیر منتظره از جا می­پرد.
اسباب بازی های متناسب با این سن:

1-اشیا متحرك
یك شی در حال حركت خیلی جذاب­تر به نظر می­رسد؛ به كودك كمك می­كند كه تمركز دید و قدرت بینایی خود را تقویت كند.دیدن اشیایی كه حركت می­كنند همزمان با ردیابی چشمی و در صورتی كه موسیقی یا صدا هم پخش كند به تقویت مهارت­های فرزندتان كمك خواهد كرد.ضمنا ریتم آرامش­ بخش تصاویر و صداهای تكرارشونده می­تواند به او یادآوری كند كه زمان استراحت است.موسیقی می­تواند برای كودك آرامش­بخش باشد و این تنها به زمانی كه برای خوابیدن آماده می­شود محدود نمی­شود. با افزایش و پخش انواع موسیقی­های مختلف كمك كنید موسیقی به یكی از بخش­های زندگی فرزندتان تبدیل شود. دیدن اینكه اینكه واكنش­های او تغییر می­كند جالب خواهد بود !
از آواز خواندن یا هم­ آوایی با موسیقی­ها خجالت نكشید.كودك­ هم همراه با شما شروع كرده و صداهای بیشتری تولید می كند! هر جا حس كردید خسته شده است جهت حركت،حالت و در صورت امكان رنگ آن و یا سایر خصوصیاتش را تغییر دهید.
سعی كنید طوری قرار بگیرید كه موبایل را از زاویه دید فرزندتان ببینید.این كمك می­كند كه بتوانید چیزی كه فرزندتان می­بیند را شما هم ببینید؛هر بار اندكی جای شی را تغییر دهید یا جای كودك­تان را تغییر دهید تا یك زاویه دید جدید داشته باشد.
از همان اول كودك­ به صدای شما گوش می­كند و به آن واكنش نشان می­دهد.از این ارتباط برای اشاره ­شفاهی به موارد مربوط به آنچه میبیند استفاده كنید.به رنگ­ها، حركت­ها و شخصیت­هایی كه در آن هستندتوجه كنید.ببینید چه چیزهایی برای اوجذاب هستند:وقتی كه فهمیدید مورد خاصی توجهش را بیشتر جلب میكند، كمی بیشتر روی آن تمركز كنید تا علاقه به دیدن در او تقویت شود.

2-جعبه­ موسیقی تخت­ خواب بچه
بچه­ ها از همان آغاز شنوایی خوبی دارند پس پخش موسیقی یا صداهای آرام و گوش­نواز از همان ابتدا راه بسیار خوبی برای تقویت مهارت­های شنوایی و نیز آرام كردن نوزاد است.یك اسباب­بازی كه موسیقی و نور را با هم تركیب می­كند می­تواند بیشتر از یك حس را هوشیار كند و با حركاتی كه دارد او را تشویق كند تا مهارت­های ردیابی چشمی خود را تقویت كند.
اسباب بازی هائی كه صدای آرامی دارند و علاوه بر موسیقی ظاهری زیبا دارند به او یادآوری می­كنند كه وقت خواب و استراحت است.وقتی كه برای اولین بار این اسباب­ بازی را در تخت كودك می­گذارید، با اشاره به حركات و نورهای آن سعی كنید كه به آن توجه كند.اگر اسباب­بازی صدا و یا چراغ دارد، تنظیمات آن را به گونه­ای قرار دهید كه صدایش ملایم و نورهایش كمی درخشان باشند تا لذت ببرد.تنظیمات مربوط به صدا را تغییر دهید تا ببینید كه كودك با كدام یك از آنها آرام­تر می­شود و سپس 10دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و به آن گوش كنید؛ گوش كردن به موسیقی برای شما هم آرامش بخش خواهد بود.

3- اسباب­بازی­های نرم
بچه­ ها خیلی زود چهره ­ها را تشخیص داده و به آنها واكنش نشان می­دهند.به تدریج كه قدرت تمركز آنها بیشتر میشود، دیدن یك چهره­آشنا برایشان لذت­بخش و آرامش بخش خواهد بود.بافت نرم و راحت یك اسباب­ بازی نیز می­تواند آرامش­بخش باشد به خصوص زمانی كه بچه­ها در آغوش والدین­شان نیستند.
وقتی كه هوشیار است و به پشت خوابیده، اسباب­بازی یا عروسك را با یك دست فاصله در معرض دیدش قرار دهید.دیدن صورت عروسك و لمس بافت نرم پارچه­آن برایش لذت­بخش خواهد بودضمنا فراموش نكنید وقتی خواب است تمام اسباب­بازی­های نرم را از تخت­ خوابش خارج كنید تا امكان خفگی اتفاقی وجود نداشته باشد.
تقریباً در اواخر یك ماهگی می­توانید فرزندتان را به راحتی در آغوش گرفته و به وی شیر بدهید. او را در آغوش بگیرید، ببوسیدش و صدای كوكو برایش در بیاورید،بعد عروسك­هایش را كنارش بخوابانید تا بافت نرم آنها را روی پوست خود حس كند.عروسك را جلوی بچه بالا و پایین ببرید و سپس كمی آن را به سمت چپ و راست ببرید. ببینید آیا ­ می­تواند با چشمان خود آن را دنبال كند. اگر عروسك جغجغه دارد، آن را به آرامی برایش تكان دهید تا سرش را به سمت صدا بچرخاند.

4-آینه­ بی خطر برای كودكان
خیلی پیش از آنكه بچه­ها از روی آینه تشخیص دهند چه كسی می­خندد، بیشتر دوست دارند كه به انعكاس تصویر خودشان خیره شوند و از چیزی كه در آنجا می­بینند لذت ببرند.این باعث تقویت خودشناسی و رشد احساسی می­شود.این كار همچنین زمانی كه كودك برای لمس آینه به سمت آن می­رود باعث تقویت هماهنگی دست و چشم نیز می­شود.زاویه دید او را بررسی كنید و ببینید كه دقیقاً چه چیزی را می­بیند. چند چیز جالب برای دیدنش دست و پا كنید.
با اشاره به تصویرش در آینه به رشد حس خودشناسی او كمك كنید و سپس همین كار را با تصویر خودتان در آینه تكرار كنید.با او صحبت كنید.مامان رو می­بینی؟ دیگه كیو می­بینی؟ به ویژگی­ها و بخش­های مختلف صورت خود اشاره كنید.چشمای منو می­بینی؟ چشمای خودتو می­بینی؟ اینجان! به این صورت كم­كم و به تدریج ارتباطات برای بچه مفهوم پیدا می­كنند.
با اشاره به یك مورد دیگر (برای مثال، حلقه­ای كه در دست دارید)به تقویت دیدن و مفهوم انعكاس­ها كمك كنید.به سراغ سایر آینه ­های منزل بروید و اجازه دهید ببیند انعكاس­های شما در آینه­ های دیگر به چه شكلی هستد.
شاید كم­كم دوست داشته باشید كه با او بازی كنید.وقتیكه آماده بود و توانست صورت خود را بالا بیاورد آینه را روبرویش قرار دهید تا خودش را درآینه از زاویه­ جدیدی ببیند.
  پاسخ
#2
Package_favorite 
حالا ديگر حس­هاي كودك دو ماهه­شما قوي­تر شده­اند و به تدريج مي­توانند در كنار هم كار كنند تا دنيا را بشناسند پس سعي كنيد محرك­هاي مناسبي براي حس­هاي مختلف او فراهم كنيد تا آنها را تجربه كند.جالب­ترين و جذاب­ترين چيز در مورد كودك شما در اين مرحله از رشدديدن شكوفا شدن مهارت­هاي اجتماعي فرزندتان است ... شما روز خود را با خنده­ واقعي او آغاز مي­كنيد!

كودك در اين سن چگونه بازي مي­كند؟

· او مي­تواند لبخند بزند و در صورتي كه كسي با او حرف بزند از خود صداهاي شبيه كوكو دربياورد.
· با تكان دادن دست و پاهايش هيجان خود را نشان مي­دهد.
· مي­توانيد ياد بگيرد كه يك اتفاق باعث بروز اتفاق ديگري مي­شود.
· به سمت صداهاي اطراف خود بر مي­گردد اما تنها مي­تواند موقعيت صداهايي كه روبرويش باشند را تشخيص دهد.
· او مي­تواند بعضي از كارها را ياد بگيرد

اسباب بازي هاي متناسب با اين سن:1- تشكچه نرم

در اين زمان دست و پاهاي او هميشه در حال حركت هستند؛ وقتي كه روي چيزي ضربه مي­زند يا خود را و اعضاي بدنش را مي­كشد؛ وقتي كه روي اسباب­ بازي­ها مي­كوبد يا حتي آنها را مي­گيرد و در برخي موارد سعي مي­كند كه كمي روي زمين بخزد.يك تشكچه­ نرم رنگارنگ با پارچه­ هاي متفاوت مي­تواند جاي خوبي براي فعاليت و بازي كردنش باشد و تمام نيازهايش را در يك جاي نرم برآورده كند (از تمرين مهارت­هاي حركتي تا تحريك حس­هاي مختلف،همه براي تقويت مهارت­هاي شناختي مناسب هستند)

اين قبيل تشك­ها معمولاً جذابيت­هايي دارند كه كودك را براي فعاليت بيشتر تشويق مي­كنند. پس او را طوري قرار دهيد كه امكان فعاليت و ضربه زدن و حركت كردن را داشته باشد.براي تنوع، در صورت امكان جاي اسباب­ بازي­ها را عوض كنيد. دقت كنيد و ببينيد كه فرزندتان متوجه اين تغيير مي­شود و مي­كوشد تا با تغييرات كنار بيايديا نه.

رنگ­هاي متضاد يكي از بهترين روش­هاي تحريك ديدن در كودك هستند. به رنگ­ها اشاره كنيد، نام حيوانات را بگوييد؛ حتي با اينكه كه كودك­تان هنوز معناي واژه­ هايي كه مي­گوييد را نمي­داند اما مي­فهمد كه به نقاط و بخش­هاي مختلف اسباب­ بازي­ها اشاره مي­كنيد و او هم نقطه­ تمركز خود را تغيير مي­دهد. اگر تشكچه­ اش موزيكال است از اين فرصت براي تحريك حس شنوايي اش استفاده كنيد. دستش را در دست خودتان بگيريد و به آرامي همراه با موسيقي آنها را به هم بزنيد. وقتي كه صداها را تقليد مي­كنيد يا همراه با آهنگ برايش آواز مي­خوانيد حالت چهره­ تان را هم تغيير دهيد.2-اسباب­ بازي­هايي كه كودك را به فعاليت فيزيكي (مثلاً ضربه زدن) تشويق مي­كنند

ضربه زدن طبيعت بچه است و عضلاتي را تقويت مي­كند كه بايد روزي از آنها براي راه رفتن استفاده كند.بازي­هاي منظمي كه را به ضربه زدن تشويقش مي­كنند شروع خوبي محسوب مي­شوند اما حواس­تان باشد كه حتماً برايش از يك قنداق يا پوشك سبك استفاده كنيد تا بتواند پاهاي خود را به راحتي حركت دهد. او را طوري نزديك اين اسباب­ بازي قرار دهيد كه پاهايش به آساني به آن برسند.تكيه دهيد و با شوخي و خنده با او حرف بزنيد.او خيلي دوست دارد وقتي كه به اسباب­بازي ضربه مي­زند توجه شما به سمت او باشد.اين مسئله برايش بسيار مهم و هيجان­انگيز است !

حتي در همين سن هم شما مي­توانيد او را با مفهوم علت و معلول آشنا كنيد. وقتي ضربه زد بگوييد "آره، ببين چي كار كردي!تو روشنش كردي!"يا"آهنگ كار تو بود!".به تدريج با توجه و تشويق شما، فرزندتان اين ارتباط مهم را درك مي كند: اين كار رو من كردم!

وقت صرف كنيد و به بعضي از ويژگي­هاي اسباب­ بازي اشاره كنيد.رنگ­ها را شناسايي كند و به چهره ها اشاره كنيد.اين به كودك كمك مي­كند تا ارتباط بين اشيا و واژه­ها را درك كند.3- تشكچه­ هايي با چراغ­هاي چشمك­زن، موسيقي و آويزهاي جذاب

حس­هاي مختلف بچه اولين منابع يادگيريش هستند.تشكچه ­هاي مناسب با تحريك اين حس ها مهارت­ هاي بينايي و شنوايي را در او تقويت مي­كنند.او را تشويق كنيد كه ضربه بزند، دست و پايش را به اسباب ­بازي­هايي كه آويزان هستند برساند و ...؛ به اين ترتيب مهارت­هاي حركتي در او رشد مي كند و زمينه­ مناسبي براي درك روابط علت و معلولي ايجاد مي شود.

اين اسباب­ بازي از ديد فرزندتان چگونه است؟ روي زمين دراز بكشيد و آن را از زاويه ديد او ببينيد.اين كار در تعيين موقعيت او و اسباب­بازي به شما كمك مي­كند.هر چند وقت يك بار جاي بچه را تغيير دهيد تا زاويه ديد تازه­ اي داشته باشد.

براي بهبود روابط بين خودتان و بيشتر كردن جذابيت بازي­ها و فعاليت­هاي مختلف، با هم با اين اسباب­بازي بازي كنيد.وقتي كه هوشيار و سرحال است براي بازي وقت بگذاريد نه وقتي كه خواب آلوده ،گرسنه يا ناآرام است.اگر اسباب­بازي برايش خيلي ناخوشايندباشد چشمانش را مي­بندد و شما اين را متوجه مي­شويد.براي كمك به يادگيري كودك در زمينه­ ارتباط بين واژه ­ها و كارها، قسمت­هاي مختلف را تكان دهيد و همزمان درباره­ آن حرف بزنيد: «تكون تكون تكون. ديدي برات خنديد؟»

همچنين،اگر تشكچه­ قابليت صوتي يا نوري دارد، آواز بخوانيد يا صداي كودكانه اي تقليد كنيد تا اين قابليت­ها و ويژگي­هاي صوتي و نوري برجسته­تر شوند.هر چه بيشتر با كودك حرف بزنيد و مستقيماً او را درگير اين قبيل موضوعات كنيد، به رشدش كمك بيشتري كرده­ ايد.
  پاسخ
#3
الگوی خواب، بیداری و غذا خوردن فرزند سه ماهه­شما به تدریج منظم­تر و قابل پیش­بینی­تر می­شوند.همزمان با رشد کودک،می­بینید که راه­های جدیدی برای برقراری ارتباط با شما و کشف دنیای اطرافش پیدا می­کند ...لمس کردن، حس کردن و گرفتن هر چیزی که در دسترسش باشد!اسباب­بازی­هایی که حس­های مختلف را تحریک می­کنند برایش تهیه کنید، موسیقی­های آرام برای او پخش کنید و به نشانه­ها و کودک در این سن چگونه بازی می­کند؟

مادر خود را می­شناسد و به صورت سایر افراد هم علاقمند است.
·روی شکم خود می­خوابد و با استفاده از زانوها و بالا آوردن سینه­اش می­تواند از خود محافظت کند.
سرش را به سمت صدا می­چرخاند و وقتی صحبت می­کنید شما را نگاه می­کند.
چیزها یا اشخاص آشنا را تشخیص می­دهد.
می­تواند به اشیای مختلف ضربه بزند اما نمی­تواند خودش را به آنها برساند.
·وقتی اسباب­بازی را در دست او می­گذارید می­تواند آن را گرفته و تکان بدهد.
اسباب بازی های مناسب با این سن:

1-جغجغه­های دستی یا اسباب­بازی­هایی که روی یک حلقه هستند

بچه­ها در حدود سه ماهگی کم­کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می­گیرند و به تدریج یاد می­گیرند که می­توانند کارهایی را انجام دهند!یاد می­گیرند که تکان دادن یک جغجغه باعث تولید صدا می­شود.دوباره آن را امتحان می­کنند...و کم کم رابطه علت و معلول را متوجه می شوند.

برای کمک به او، برای شروع، حلقه را در دست بچه بگذارید و آن را به آرامی تکان دهید.بچه­ها در این سن کم­کم در حال یادگیری کنترل گرفتن اشیا هستند .آنها می­توانند صبر کنند و به سمت هدف پیش بروند

با نگه داشتن حلقه روبروی بچه، تکان دادن آن و ایجاد فرصتی برای اینکه بتواند آن را بگیرد، به تمرین و تقویت مهارت­های هماهنگی در او کمک کنید.جغجغه را در دستش بگذارید، آن را تکان دهید و بگویید «صداشو شنیدی؟ تو این کارو کردی!»تأکید بر اثرات کار می­تواند تشویقش کند تا دوباره آن را انجام دهد.

همچنین،میتوانیدحلقه­ای را انتخاب کنید که به اندازه­ی کافی بزرگ باشد و کودک بتواند با دو دست خود آن را بگیرد.او ابتدا با یک دست حلقه را میگیردو سپس با دست دیگر و سپس دوباره با یک دست!این کار مهارت دست به دست کردن یک شیء از دست راست به چپ و برعکس را در او تقویت می­کند.

2-تشکچه

در این سن دست و پاهای فرزندتان همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می­زند یا خود را و اعضای بدنش را می­کشد؛ وقتی که روی اسباب­بازی­ها می­کوبد یا حتی آنها را می­گیرد و در برخی موارد سعی می­کند که کمی روی زمین بخزد.

یک تشکچه­ی نرم پر رنگارنگ با پارچه­های متفاوت می­تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردن او باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت­های حرکتی گرفته تا تحریک حس­های مختلف برای به چالش کشیدن مهارت­های شناختی)

برای یادگیری بهتر و بیشتر فرزندتان به او کمک کنید تا در حالت ذهنی صحیحی قرار گرفته و با انجام دادن برخی از کارهایی که هنوز نمی­تواند انجام دهد ارتباطات علت و معلولی را درک کند برای مثال، پخش موسیقی یا تکان دادن یا در آوردن صدای اشیا.

سعی کنید که این وسایل طوری قرار گرفته باشند که به راحتی در دسترسش باشند.سپس تشویقش کنید تا خودش این کار را انجام دهد؛ در این صورت حرکت دست و پاها و سایر موارد به خوبی پیش میرود.شاید با شنیدن یک صدا یا دیدن رفتارهای جالب و مهیج شما بیشتر تشویق شود. بعد از این کار کودک خود به خود بیشتر به هیجان آمده و تشویق می­شود چون ارتباط بین کار ی که انجام داده و جوابی که از اسباب بازی گرفته را درک می­کند!

همچنین، چنانچه اسباب بازی اش را آویزان کرده اید گهگاه جایش را تغییر دهید.این کار برای تقویت حافظه کودک مفید است و احتمالاً قبل از بازی متوجه این تغییرات خواهد شد.

3-آینه­ بی­خطر برای کودکان

خیلی پیش از آنکه بچه­ها از روی آینه تشخیص دهند چه کسی می­خندد، بیشتر دوست دارند که به انعکاس تصویر خودشان خیره شوند و از چیزی که در آنجا می­بینند لذت ببرند.این باعث تقویت خودشناسی و بهبود رشد احساسی می­شود.این کار همچنین زمانی که بچه برای لمس آینه به سمت آن می­رود باعث تقویت هماهنگی دست و چشم نیز می­شود.

برای کمک به او، پس از آنکه آینه را تنظیم کردید، زاویه دید او را بررسی کنید و ببینید که دقیقاً چه چیزی را می­بیند.برای کمک به رشد حس خودشناسی، به تصویرش در آینه اشاره کنید و سپس همین کار را با تصویر خودتان در آینه تکرار کنید.با بچه دالی بازی کنید.مامان رو می­بینی؟ دیگه کیو می­بینی؟ به بخش­های مختلف صورت خود اشاره کنید.چشمای منو می­بینی؟ چشمای خودتو می­بینی؟ اینجان! به این صورت کم­کم و به تدریج ارتباطات برای بچه مفهوم پیدا می­کنند.

با اشاره به یک مورد دیگر (برای مثال، حلقه­ای که در دست دارید)به تقویت دیدن و مفهوم انعکاس­ها کمک کنید.سراغ آینه­های دیگر خانه هم بروید و اجازه دهید کودک­تان ببیند انعکاس­های شما در آینه­های دیگر به چه شکلی می شود.همچنین،وقتی که آماده بود و توانست صورتش را بالا بیاورد آینه را روبرویش قرار دهید تا خودش را از زاویه­ جدیدی ببیند.

عکس­العمل­هایش در هنگام بازی دقت کنید.
  پاسخ
#4
اسباب بازی مناسب کودک و نوزاد 4 ماهه ( نی نی 4 ماهه):
اكنون زمان آن است كه به فرزند چهار ماهه تان در فهم و شناخت بعضي چيزها كمك كنيد تا مفهوم من مي­توانم اين كار رو بكنم در ذهنش جا بيفتد.با بازي­هاي ساده يا تهيه­اسباب­بازي ساده­اي كه فرزندتان بتواند با آن تعامل برقرار كند مي­توانيد مفاهيم علت و معلول را به او ياد بدهيد چون در اين زمان هماهنگي دست و چشمش نيز بهتر شده است.

نوزاد در اين سن چگونه بازي مي­كند؟

· مي­خندد، پيچ و تاب مي­خورد و با ذوق فرياد مي­كشد.

· با كمك شما مي­تواند به اشيا برسد.

· دوست دارد حركت دستانش را نگاه كند.

· مي­تواند چهره­هاي آشنا را تشخيص دهد و به چهره ديگران نيز علاقه­مند است.

· مي­تواند اسباب­بازي­هايي كه در دسترسش هستند را بگيرد.

اسباب بازي هاي متناسب با اين نی نی 4 ماهه :

1-اسباب­ بازي­هاي دستي

در اين مرحله، بچه ­ها كم­كم استفاده­ هدفمند از دستان خود را آغاز مي­كنند. لمس كردن، حس كردن و گرفتن همگي راه­هايي براي كشف و سياحت دنياي جديد براي او هستند.به همين دليل الآن زمان مناسبي است تا اين مهارت­ها با اسباب­بازي­هاي مناسبي كه بافت­ها و زمينه­هاي مختلف و البته جايي براي گرفتن دارند تقويت شوند.اين اسباب­بازي­ها علاوه بر امكان گرفته شدن توسط بچه حتي وقتي كه در دستانش نيستند نيز به خاطر زيبايي­هاي ظاهري توجهش را جلب مي­كنند.

راه و روش­هاي مختلفي پيدا كنيد تا اسباب­بازي، همراه و در دست بچه باشد.( بسياري از اين نوع اسباب­بازي­ها طوري طراحي مي­شوند كه به ساير چيزها وصل شوند يا اينكه اصلاً از قبل به يك چرخ يا قنداق قابل حمل وصل شده­اند.) سپس آن را كمي جلوي بچه بالا و پايين برده و بعد به چپ و راست حركت دهيد. ببينيد آيا مي­تواند با چشم­هايش آن را دنبال كند؛ سپس تشويقش كنيد تا دستش را دراز كرده و آن را بگيرد وبگوئيد «اوه! ببين ... گرفتيش!»

كمي با هم با اسباب­بازي قايم باشك بازي كنيد. اگر به اندازه­ي كافي كوچك است، آن را زير يك پتو پنهان كنيد؛ اگر صدادار است يا حالت جغجغه­اي دارد، صداي آن را در بياوريد.اجازه دهيد قسمتي از آن از زير پتو بيرون بماند و سپس از او بپرسيد كه «كجا رفت»؟ يك نگاه زير چشمي به آن بكنيد و بگوييد «آهان !ايناهاش».تا پايان شش ماهگي او مي­تواند بفهمد كه برجستگي زير پتو همان اسباب­بازي او است.

فرزند شما هيچ گاه براي سرگرم شدن توسط شما و صدا در آوردن و شكلك در آوردن كوچك نيست.سعي كنيد براي او صداي حيوانات مختلف را در بياوريد. وقتي كه خنده­هاي شيرين و پر از شوق او را ببينيد، فراموش مي­كنيد كه اين قبيل كارهايتان چه قدر بچه­گانه است و تشويق مي شويد بيشتر ادامه بدهيد!2-اسباب­ بازي­هايي با صداهاي متنوع، رنگ­هاي روشن و چراغ

رنگ­هاي روشن و نورها ساده­ترين چيزهايي هستند كه بچه در حال حاضر مي­تواند ببيند.وقتي كه اشيا و صدا ها را به او معرفي مي­كنيد، در حقيقت كمك مي­كنيد كه حس­هاي مختلفش تحريك شوند و حافظه­او كه منبع اصلي تقويت بينائي هستند را آماده و تقويت مي­كنيد.

سعي كنيد فضا را براي بازي­هايي كه ماه­هاي بعد قرار است انجام شوند آماده كنيد.قبل از شروع بازي به ويژگي­هاي مختلف اسباب­بازي اشاره كنيد چراغ­هاي آن را روشن كنيدوصدايآن را در بياوريد و او را هم تشويق كنيد صداي موسيقي را تقليد كند و همين طور كه پيش مي­رويد شما هم همراه با او بخوانيد.وقتي هم كه سرتان شلوغ است ، موسيقي و چراغ­ها را روشن كنيد تا سرگرم شود.

3-اسباب­ بازي­هايي با صورتك­هاي دوست داشتني

شكلمنحصر به فرد يك چهره يكي از اولين چيزهايي است كه كودك آن را تشخيص داده و به آن واكنش نشان مي­دهد.همزمان با رشد توانايي تمركز بچه­ها، آشنايي با يك چهره باعث تقويت مثبت و بهبود رشد مهارت­هاي بينائي و احساس آرامش ميشود.

با اشاره به ويژگي­هاي چهره كمك كنيد تا كودك شناسايي يك شيء و شناسايي چهره­ها را درك كندسپس به سراغ صورت خود و كودك­ برويد. به آرامي صورتش را لمس كرده و نام هر قسمت را بگوييد.

جاي دندانكش را تغيير دهيد و ببينيد كه متوجه اين تغيير مي­شود يا نه. به تدريج او خودش را به سمت آنها مي­كشد و آنها را مي­گيرد و شايد دندانك را در دهان خود بگذارد (همان طور كه هر چيز ديگري را كه پيدا كند با در دهان گذاشتن امتحانش مي­كند).

تشويقش كنيد تا تمام اين ويژگي­ها و مشخصات را با رفتن به سمت آنها كشف كند؛ كمكش كنيد تا قسمتهاي مختلف اسباب بازي را لمس كند. در مورد چيزي كه لمس مي­كند توضيح دهيد و كمك كنيد تا بين چيزي كه لمس مي­كند و آنچه ميشنود، ارتباط برقرار كند.

4-جغجغه ­هاي دستي يا اسباب ­بازي­هايي كه روي يك حلقه هستند

بچه ­ها در حدود سه ماهگي كم­كم اشيايي كه در دسترس­شان باشد را مي­گيرند و به تدريج که می گیرند ، مي­توانند كارهايي را انجام دهند!ياد مي­گيرند كه تكان دادن يك جغجغه باعث توليد صدا مي­شود.دوباره آن را امتحان مي­كنند...و متوجه قانون علت و معلول مي شوند.

وقتي كه براي اولين بار يك جغجغه را نشانش مي دهيد، آن را روبرويش نگه داريد و كمك كنيد تا روي آن تمركز كند، سپس آن را به خط وسط ميدان ديدش ببريد و سپس به آرامي به سمت چپ و راست حركت دهيد. آن را در دسترسش قرار دهيد تا بتواند آن را بگيرد يا آن را در كنارش بگذاريد تا راحت­تر بتواند به آن ضربه بزند.براي انكه تشويقش كنيد به اشيا اطرافش برسد، آنها را به آرامي در مقابلش تكان دهيد.كودك،كم­كم براي رسيدن به آنها تلاش مي­كند و آنها را مي گيرد و در دهانش مي­گذارد تا امتحانشان كند.

زماني كه واقعاً توانست آگاهانه جغجغه را در دستش نگه دارد، كار خود را شروع مي­كند و آن را از يك دست يه دست ديگر مي­دهد. شما هم مي­توانيد با تغيير دادن محل جغجغه در دستش كمكش كنيد تا كار ش را به پايان برساند.

همچنين، خوب است كمك كنيد تا اين جغجغه را به عنوان منبع صدا بشناسد و عمل و عكس ­العمل را با صحبت كردن برايش توضيح دهيد: «آهان! ببين وقتي تكونش ميدي چه صدائي ميده !»

  پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقش بازی در ایجاد خلاقیت و پرورش کودکان مامان علی 0 931 ۱-۱۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۴ صبح
آخرین ارسال: مامان علی
  اسباب بازی های مناسب برای پیش دبستانی ها مامان علی 0 978 ۱-۱۲-۱۳۹۰, ۱۱:۱۲ صبح
آخرین ارسال: مامان علی
  با کودکانتان بازی کنید Galaxy 0 1,314 ۱-۱۱-۱۳۸۹, ۰۲:۱۳ عصر
آخرین ارسال: Galaxy