امتیاز موضوع:
  • 12 رای - 2.25 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بامبو(Bambou)
#1
بامبو گیاه دوست داشتنی ای که این روزها در هر خونه و دفتر و محیطی میشه دیدش و دلیلش ساده است
این گیاه دوست داشتنی بدون نور خورشید هم به رشد خودش ادامه میده و برای رسیدن به نور خورشید قد می کشه :heart:
و در خونه های آپارتمانی ای که نور مستقیم هم ندارن میشه با گذاشتن این گیاه محیط سبز و زیبایی داشت .


این دو تا هم بامبوهای دوست داشتنی خونه من هستن.

یکی از بامبوها قدش حدوداً 40 سانتی متر هست و با نور لامپ های اشپزخونه زندگی می کنه :heart: و اون بامبوهای دیگه که 6 تا هستن حدوداً 160 سانتی متر قدشون هست و هم از نور روز خونه بهره می برن هم از چراغ های هالوژنی آشپزخونه:heart:
این 6 تا بامبو رو از روزی که خریدم ( 9 ماه پیش ) حدوداً 30 سانتیمتر قد کشیدن :heart:فایل‌های پیوست عکس(ها)
       
پاسخ }
#2
چگونگي انتخاب دسته اي از بامبوي خوش يمن:
اگر شما قصد خريد بامبو از يک مغازه گل فروشي، گلخانه و يا مراکز مخصوص توليد اين گياه را داريد، گياهاني را انتخاب کنيد که سبز روشن بوده و برگ هاي سالمي داشته باشد. گلدان محتوي اين گياه بايد تا نصفه حاوي آب وريشه هاي کوچک آن نيز قابل مشاهده باشد. برگ هاي زرد و قهوه اي، ساقه زرد، کوفتگي ساقه، خراشيدگي و کرم خوردگي بيانگر گياهي است که به اندازه کافي سالم نيست. اگر گلدان خاک دارد، خاک آن بايد مرطوب باشد نه آنقدر که پر از آب باشد و نه آنقدر که خشک باشد. اگر گياه بامبوي شما به وسيله پست براي شما فرستاده شده است و گياهي زرد و خراب است فوراً با فروشنده تماس بگيريد و درخواست تعويض آن را کنيد.
گياهان بامبو معمولا در آب رشد ميکنند و گاهي براي ثبات گياه در داخل آب آن از سنگريزه هاي تزئيني و يا تيله هاي زيبا استفاده مي کنند. معمولا چندين ساقه بامبو به وسيله يک ربان قرمز و يا طلائي به هم متصل مي شوند که معمولاً اين کار سمبل خوش شانسي است.( اگر شما گياه بامبويي را هديه گرفتيد که ربان قرمز و يا طلايي نداشت، خود شما به راحتي مي توانيد رباني تهيه کنيد و به آن متصل کنيد اما مراقب باشيد که ربان را آنقدر سفت نبنديد که باعث صدمه به ساقه ها شود.) معمولا بامبوهاي پيچ دار گران تر هستند چرا که هنگام رشد اين گونه پرورش داده شده اند. بعضي از افراد معتقدند که اين نوع بامبو باعث خوش يميني بيشتر است چرا که از انواع ديگر گرانتر است.
امبوهايي که در آب رشد مي کنند، معمولا احتياج به يک گلدان شيشه اي و يا سفالي دارند. مزيت گلدان هاي شيشه اي اين است که شما به راحتي ميتوانيد سنگ هاي تزئيني و ميزان آب گياه را مشاهده کنيد( و به راحتي ميزان آب موجود در گلدان و کيفيت آن را بررسي کنيد.) اما عيب بزرگ آن اين است که حتي با قرار گرفتن گياه در شرايط نوري کمينه، جلبک ها رشد ميکنند. جلبک ها براي ادامه زندگي به نور احتياج دارند و بنابراين استفاده از گلداني که ديواره آن کدر باشد و يا گلدان هاي سفالي بسيار مناسب تر است.

معمولا بامبو شاخه اي يا دسته اي به فروش ميرسد و يا اينکه داخل محوطه اي آنها را قرار مي دهند تا شما به راحتي بتوانيد بامبوهاي مورد نظر خود را انتخاب کرده و داخل گلدان با سنگ ( و يا تيله هاي) مورد نظر خود آنهارا تزئين نمائيد. اما در اين صورت شما مجبور خواهيد بود که از گياه خود مراقبت کرده تا موقعي که ريشه ها به وجود بيايند. اگر نميتوانيد مراقبت هاي لازم را به عمل بياوريد، بهتر است بامبوهايي را بخريد که قبلا در گلدان چيده شده و ريشه دار شده اند.

برگرفته از :اینجا!
پاسخ }
#3
آب: گیاه بامبوی خوش یمن در آب بسیار خوب رشد میکند. اما آبی که در منازل ما وجود داردو دارای کلر و فلوراید است برای این گیاه مضر است. آب های تصفیه شده و یا آب باران مناسبترین نوع آب برای این گیاه است. اگر شما دستگاه تسویه آب در منزل ندارید، آب مورد نیاز این گیاه را یک روز قبل داخل یک ظرف بریزید و بگذارید که آب به حالت ساکن و روباز یک شب یا 24ساعت بماند تا مواد شیمیایی موجود در آب از بین برود و بعد از آن آب گیاه را عوض کنید.
همیشه مراقب سطح آب موجود در گلدان بامبو باشید و اگر دیدید که سطح آب آن از نصف گلدان کمتر شد حتما قدری آب به آن اضافه کنید. البته تعداد دفعات آب دهی به گیاه بستگی به تعداد بامبوها و میزان رطوبت موجود دارد. هر هفته یکبار آب موجوددر گلدان را با آب تازه عوض کنید.
اگر در خانه آکواریوم دارید، هر بار که آب آن را عوض میکنید، قدری از آب آن را نگه دارید و به گلدان حاوی بامبوهای خوش یمن اضافه کنید. ماهی های شما آشغال هایی را که به مرور زمان در آکواریوم جمع شده اند را دوست ندارند اما گیاه بامبوی شما عاشق این آشغالهاست!
گیاهان بامبویی که در خاک نگه داری می شوند، باید در خاکی قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکی که خیلی خیس باشد- اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبی برای سنجش میزان رطوبت خاک نیست چرا که گاهی در بعضی مناطق تابش خورشید بر سطح گیاه باعث میشود که سطح رویی خاک خشک باشد درحالیکه خاک دارای رطوبت مناسب است. برای فهمیدن میزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنید. اگر تا عمق سه یا چهار سانتی خاک خشک بود، وقت آبیاری خاک فرا رسیده است.
مواد مغذی: بامبوی خوش یمن معمولا گیاهی با دوام است و می تواند برای سالها در آب زندگی کند. اما در نهایت به مواد مغذی نیز احتیاج دارد. اگر بعد از مدتی گیاه شما شادابی خود را از دست دادو رنگ برگ های آن شروع به زرد شدن کرد، بهتر است آن را نزدیک یک منبع نوری ببرید و مقدار اندکی کود گیاهی رقیق شده به آن بدهید. اگر گیاهی را که به خانه آوردید شروع به زرد شدن کرد، نشان دهنده این است که قبل از خرید کود گیاهی زیادی به آن داده شده است. در این صورت فوراً آب گیاه را عوض کنید و تا چند ماه از هیچ نوع کود گیاهی و یا مواد مغذی استفاده نکنید. بهترین موقع برای دادن مواد مغذی به گیاه هنگام تعویض آب آن است. شما می توانید از کودهای مخصوصی که برای گیاهان آکواریوم ساخته شده چند قطره ای را داخل گلدان بامبوها بچکانید. همچنین می توانید از کودهای گیاهی نیز استفاده کنید. البته باید آن را کاملاً رقیق کرده سپس به آب گلدان اضافه کنید. در مورد گیاهان آبی، بهتر است هنگام استفاده از کود، یک دهم مقدار توصیه شده برای گیاهان عادی استفاده شود. برای مثال اگر میزان تعیین شده برای یک گیاه ده قطره است، بهتر است شما یک قطره ازآن را برای بامبوی خوش یمن استفاده کنید. البته اگر بامبوی شما در خاک است بهتر است از محلولی استفاده شود که قدری قوی تر است.
هر بار که آب بامبو را عوض می کنید احتیاج نیست که به آن کود بدهید. هر دو ماه یکبار کافی است. گیاهانی که آبزی هستند کمتر از گیاهانی که در خاک رشد می کنند احتیاج به کود دارند و کود دادن زیاد تر ازحد برای گیاه بسیار مضرتر از کود ندادن به آن است. بامبو گیاهی است که رشد بسیار کمی دارد بنابراین هیچ گاه با این تصور که رشد گیاه را افزایش د هید به آن کود ندهید.
ترجمه: بیتا نجف زاده
گردآوری : پایگاه اینترنتی پرشین وی
پاسخ }
#4
بهشته جون
من بامبوهایی رو که خریدم از دست فروش ها نگرفتم
از گل فروشی معتبر خریدم و اونم گفت بامبوها رو برام ضمانت می کنه ( یعنی اینقدر به خوب بودن این بامبوها مطمئن بود ) البته گرون هم خریدم
ولی ارزشش رو داره

نگهداریش خیلی خیلی آسونه
و حسنش اینه که این گیاه بدون نور هم قد میکشه و نور رو جستجو می کنه.

بامبوهای من تو آب هستن
هر ماه یه بار از قطره مخصوص بامبو براشون تو آبشون میریزم و گاهی هم آب رو برگاش اسپری می کنم
همین


پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
غزل جون حداقل هر دو ماه یه بار بهشون غذا بده
آخه گناه دارن که!

راستی کسایی که بامبوهاشون تو آب هست ماهی یه بار باید آب بامبوها رو عوض کنید ( تقریباً همزمان میشه با تغییر رنگ آب ).
قبلا به اندازه موردنیاز آب بگذارید براشون تو دمای اتاق24 ساعت بمونه بعد آبشون رو عوض کنید
پاسخ }
#6
پپر جونم
برای نگهداری بامبو تو خاک ژله ای اول باید بامبوها رو تو آب قرار بدی و صبر کنی تا بامبوهات ریشه کنن و بعد هم حدود دو ماه و نیم هم صبر کنی تا ریشه ها جون بگیرن و بعد به خاک ژله ای منتقل کنی
حسن خاک ژله ای اینه که اون مواد معدنی مورد نیاز رو داره و نمی خواد قطره بامبو رو بهش بدی امااااااااااااااا کلا خاک ژله ای برای گیاهانی که ریشه دارن اصلا توصیه نمیشه چون بخاطر عدم وجود تهویه مناسب باعث خفگی گیاه میشه و گیاهتون پوسیده میشه .
در ضمن چون یه محیط مناسب رشد به حساب میاد باعث میشه که خیلی از قارچ ها و عوامل بیماری زا توی اون رشد کنند و به گیاه آسیب بزنند.
کلاً خاک ژله ای برای نگهداری کوتاه مدت خوبه.


من بهت آب رو توصیه می کنم پپرجون
اگر دوست داشتی از این سنگ های شیشه ای رنگی هم بگیر بریز پای بامبوهات که خوشگل موشگل بشه SEVeyes
پاسخ }
#7
مینونین تو آب بامبو ماهی فایتر بندازین
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#8
بهترین نور برای بامبو نوری است كه در فاصله ی حدود 3 متر از پنجره ای که جلوی آن پرده کشیده شده می باشد . بامبو با شرایط آب و هوایی ثابت ، سازگار است .

از این رو از نگهداری بامبو مقابل باد کولر ، نزدیک بخاری یا شومینه و یا جلو دری که بعضی اوقات نسیمی از لای آن می وزد ، خود داری كنید و همچنین از جا به جا کردن آن بپرهیزید ، چرا كه این گیاه بعد از مدتی به مکانی که در آن قرار دارد عادت می کند و جا به جایی ممکن است ضربه ی جبران ناپذیری به گیاه وارد کند و باعث زرد شدن برگ های آن شود.

از بامبو به عنوان گیاهی اجتماعی یاد می شود . زمانی که تعداد زیادی از این گیاه در کنار یکدیگر قرار گیرد ، سرعت رشد آن افزایش می یابد .

گیاه بامبو به گونه های مختلفی تقسیم می شود که مهمترین آنها عبارتنداز:

1. بامبوی جوانه: این نوع بامبو از قسمت های وسط ساقه تشکیل می شود . برگ ها ازجوانه ی کنار ساقه می رویند . طول ساقه های نوع جوانه بین 50تا120 سانتی متر و رنگ برگ ها در این نوع ، سبز است .

2. بامبوی برگ سبز : در این نوع بامبو ، رنگ برگ ها سبز پررنگ است و ارتفاع ساقه به 80 تا 120 سانتی متر می رسد .

3. بامبوی طلایی : رنگ برگ ها در بامبوی طلایی ، سبز کم رنگ است که رگه های سبز پر رنگی در آن دیده می شود ، اما بعضی از انواع این گونه دارای برگ های سبز کم رنگ یکدست است.

4. بامبوی سیلور ( ابلق ) : این گونه از بامبو دارای برگ هایی به رنگ سبز کم رنگ و پر رنگ است و طول ساقه ی آن به 120 سانتی متر می رسد .

بامبو از نظر نوع پیچ نیز دارای تقسیم بندی می باشد :

1. پیچ فنری :

یکی از پر طرفدارترین پیچهای بامبو می باشد و از نظر تعداد پیچ نیز به دسته های تک پیچ ، دو پیچ ، سه پیچ و چهار پیچ تقسیم می شود .

2. پیچ O :

به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه O انگلیسی به این نام معروف شده است .

3. پیچ S :

به دلیل شباهت زیاد این نوع پیچ بامبو به کلمه S انگلیسی به این نام معروف شده است .

طرز تکثیر بامبو:

با قلمه تکثیر می یابد.از هر جا که خواستید قلمه می زنید اما دیگر پیچ نمی خورد.

تکثیر گیاه بامبو به روش قلمه زدن انجام می شود كه در زیر توضیح داده شده است:

تكثیر به روش قلمه زدن :

از قسمت پایین ساقه ، بالای ریشه ، 3 بند را در نظر بگیرید ، از وسط بند 4 به بعد می توانید آن را قلمه بزنید . شما می توانید تعداد بند های بیشتری را انتخاب كنید ، اما اگر کمتر از سه بند داشته باشد ، ممکن است گیاه از بین برود . قسمت پایین ساقه را به صورت اریب، برش زده و قسمت بالای آن را به وسیله ی چسب مخصوص و یا شمع بپوشانید.

برش پایین ساقه : در این قسمت دقت کنید برش به وسیله ی یک تیغ یا قیچی تیز مخصوص گل انجام شود، در غیر این صورت ممکن است آوند های پایین ساقه دچار آسیب دیدگی گردد و در نتیجه گیاه از بین برود.

شمع زدن :

در هنگام شمع زدن باید دقت شود تمامی قسمت های بالای ساقه پوشیده شود و روی آن شمع ریخته نشود . معمولا ساقه پس از یک ماه ، ریشه و پس از دو ماه جوانه خواهد زد.


زمان قلمه زدن :

بامبو جزو گیاهانی است که در هر زمانی و فصلی می توان آن را قلمه زد .
اینجا!

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
(۲۸-۱۰-۱۳۸۹, ۰۲:۰۵ ب.ظ)Galaxy نوشته:  مینونین تو آب بامبو ماهی فایتر بندازین

کسانیکه آکواریوم دارن می تونن موقع تعویض آب آکواریوم کمی از اون آب رو برای بامبوهاشون بریزن. اون آب مغذی هست SEVeyes

پاسخ }
#10
"بامبو شانس می‌آورد، اما بامبوی فرد! "

برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید ، سه، پنج و ... به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد.

شاید همین خرافه است که در ایران نسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاه‌تری داشته باشد ولی یکی از عوامل رونق بازار فروش این نوع گیاه خاص باشد.

البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه‌های کهن تری نیز دارد!

معاني تعداد بامبو در جوامع :

۲.عشق و ازدواج
۳.خوشبختی
۵.سلامتی
۸.ثروت
۹.عددی خوش یمن در تمام امور زندگی


اینجا!
پاسخ }